προβλημα με epson 4880

Ερωτήσεις, προτάσεις, απορίες, αναφορά προβλημάτων και ανακοινώσεις σχετικά με το φόρουμ.

προβλημα με epson 4880

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 14.04.11, 5:29 pm

Παιδια καλησπερα,
Εχω τον Epson stylus pro 4880 και όταν εκτυπωνω ένα γραμμικο σχεδιο από το corel στις καμπυλες και γενικα σε ολες τις γραμμες εκτος από τις καθετες και τις οριζοντιες μου βγαζει δοντακια.
Υπαρχει καποια ρυθμιση για να το διορθωσω αυτό?
I See Your Fears
snb21srf
Member

Re: προβλημα με epson 4880

Δημοσίευσηαπό unholy » 14.04.11, 9:00 pm

Δεν υπάρχει επιλογή για το quality? Επίσης δοκίμασες να κάνεις το αρχείο pdf και να το τυπώσεις από το acrobat?
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 14.04.11, 9:32 pm

Εχει επιλογη και το εχω στο max quality που δινει 2880Χ1440.
Με το acrobat δεν δοκιμασα αλλα όταν εκτυπωνω το ιδιο αρχειο σε ένα απλο laser μου βγαζει τελειες γραμμες γι’ αυτό λεω μήπως δεν εχω ρυθμισει σωστα.
Θα δοκιμασω και από acrobat.
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.04.11, 12:33 am

Καλησπέρα,

Επειδή είναι Inκjet και όχι Laser, υπάρχει μία λύση. Μετέτρεψέ το σε φωτογραφία στο CorelDRAW σε καλή ανάλυση και τύπωσέ το και θα το δεις άψογο. :D
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.04.11, 12:35 am

Η ανάλυση που θα μετατρέψεις το γραμμικό σε φωτογραφία για να είναι ικανοποιητική εξαρτάται από το μέγεθος της εκτύπωσης.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 15.04.11, 5:32 pm

theoasim έγραψε:Η ανάλυση που θα μετατρέψεις το γραμμικό σε φωτογραφία για να είναι ικανοποιητική εξαρτάται από το μέγεθος της εκτύπωσης.

Το κανω από corel εικονα και το εκτυπωνω στα 600 dpi σε ένα μεγεθος μικρο πχ 10Χ10 cm και το αποτελεσμα είναι το ιδιο με το γραμμικο του corel .
Τα σπασιματα για τα οποια μιλαω είναι μικρα όταν όμως το δεις από κοντα τοτε φαίνονται.
Αυτό που προσπαθω να βρω είναι μήπως ο εκτυπωτης εχει καποια settings που να οριζουν την αναλυση της εκτυπωσης και ακομα και όταν εγω δινω μεγαλυτερη αναλυση από το προγραμμα (corel-photoshop-illustrator) ο εκτυπωτης στην τελικη να το παραβλεπει και να εκτυπωνει με την αναλυση που του εχει οριστεί.
Παιζει κατι τετοιο ή όχι?
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.04.11, 6:23 pm

Δεν κάνεις σωστά την μετατροπή. Να έχεις μαρκαρισμένη την επιλογή Anti-aliasing, Transparent Background και τα υπόλοιπα ανάλογα το χρωματικό προφίλ και εάν θέλεις να τυπωθεί σε CMYK. χωρίς την επιλογή Anti-aliasing είναι λογικό να είχες το ίδιο αποτέλεσμα.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 15.04.11, 6:50 pm

Κοίτα, ο εκτυπωτής σου δεν εξειδικεύεται σε αυτή τη δουλειά, μια και είναι για φωτογραφίες, αλλά μου κάνει εντύπωση που μιλάς για δοντάκια. Δοκίμασε να εκτυπώσεις και από άλλα προγράμματα όπως το illustrator ή φτιάξε ένα πρόχειρο γραμμικό στο photoshop σε πολύ καλή ανάλυση, να δεις αν υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα. επίσης τι χαρτί χρησιμοποιείς; Το μελάνι του μαύρου είναι ματ;
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 15.04.11, 11:16 pm

Να σας πω ακριβως τι χρηση κανω τον εκτυπωτη.
Εκτυπωνω αδιασταλτα πολυεστερικα φιλμακια για εμφανιση τελαρων μεταξοτυπιας και ετσι χρησιμοποιώ μονο το μαυρο.
Ετσι δεν εχω ποτε επιλεγμενο το Anti-aliasing γιατι θελω 100% μαυρο σε ολο το σχεδιο.
Από οσο ξερω από την ερευνα αγορας που εκανα πριν τον παρω αυτος ο εκτυπωτης είναι από τους καταλληλοτερους για τετοια δουλεια.
Το μελανι που χρησιμοποιω είναι το μαυρο ματ
Και από οποιο προγραμμα και αν δοκιμασα το αποτελεσμα είναι το ιδιο .
Τη δευτερα που θα παω στο μαγαζι θα σκαναρω ένα δειγμα να σας δήξω μηπως βλεποντας το μπορεσετε να με βοηθησετε.
Βεβαια να πω ότι αυτά τα δοντακια δεν μπορει να τα πιασει το τελαρο αλλα δεν μου φαινεται σωστο να τα βγαζει ειδικα όταν εκτυπωνω γραμμικο
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό [vcdc] » 17.04.11, 5:49 pm

Το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα

VIII.II Hardware
viewforum.php?f=72
Άβαταρ μέλους
[vcdc]
Administrator

Δημοσίευσηαπό unholy » 18.04.11, 3:10 pm

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πέρα του μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το μηχάνημα, όπως φθαρμένη κεφαλή, ή κάτι τέτοιο!
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 18.04.11, 3:50 pm

Καλησπέρα
εάν δεν κάνω λάθος και ας με διορθώσει κάποιος,
ο εκτυπωτής θα πρέπει να είναι postscript ή να έχει RIP
σωστά;
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Επιστροφή στο IV.III VCDC Help Desk

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων