Προβλημα με fontbook (?)

Ερωτήσεις, προτάσεις, απορίες, αναφορά προβλημάτων και ανακοινώσεις σχετικά με το φόρουμ.

Προβλημα με fontbook (?)

Δημοσίευσηαπό ilias t. » 15.08.11, 3:25 pm

καλησπερα.
καταρχην ειναι η 1η φορα που γραφω στο forum κι αυτο γιατι οσα προβληματα μου ετυχαν κατα καιρους ετυχε να βρισκω καποια λυση εκτος απο αυτο !.
για να μην μακρυγορω ελπιζω να εχω το θεμα σε σωστη ενοτητα αλλιως sorry !, και ελπιζω να παρω καποια απαντηση συντομα :(.
εχω τον imac 21.5 64bit 3.06 ghz snow leopard 10.6.8 με ολα τα update κανονικα
προσφατα εκανα clean format.

επειδη ετυχε να θελω να βαλω σε μια σειρα επιτελους τις γραμματοσειρες μου και να δω ποιες υποστηριζουν ελληνικα και ποιες οχι. μετα το ανοιγμα καποιας γραμματοσειρας ειχα το εξης προβλημα.

καταρχην με τις ανοιγα στο fontbook εβλεπα με το illustrator αν υποστηριζε ελληνικα αλλιως της διεγραφα. (κι αυτο να γλυτωσω το get info μεσα απο το fontbook)
μετα το ανοιγμα καποιας λοιπον, σταματησε να μου της ανοιγει κανωντας διπλο κλικ αλλα εκτος αυτου σταματησα να βλεπω και το preview στον finder και στο quil look ενιοτε !.
εκανα με το onyx κτλ clean font cache αλλα τπτ.
και επειδη δεν θελω να ξανακανω format και να περναω ξανα οσες ειχα περασμενες ψαχνω καποια λυση επειγοντως !!!!!!!!!!.
ilias t.
Member

Re: Προβλημα με fontbook (?)

Δημοσίευσηαπό ilias t. » 15.08.11, 5:26 pm

σε περιπτωση που βοηθησω καπως
μετα απο ωρες δοκιμων κτλ σε διαφορα προγραμματα διαχειρισης γραμματοσειρων, τεστ κτλ κτλ
διαπιστωσα οτι αν κανεις αντιγραφη στον σκληρο δισκο του mac λειτουργουν κανονικα (τις εχω ολες στον εξωτερικο δισκο, και ειναι παααααρα πολλες) αν πας να τις ανοιξεις πλεον απο το εξωτερικο απευθειας στις βγαζει απλα σαν ''κενες'' γι αυτο δεν δειχνει και preview
γιατι μπορει να συμβαινει αυτο ?
ilias t.
Member

Επιστροφή στο IV.III VCDC Help Desk

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων