Το mac δεν βλέπει τον Western Digital my book studio.

Ερωτήσεις, προτάσεις, απορίες, αναφορά προβλημάτων και ανακοινώσεις σχετικά με το φόρουμ.

Το mac δεν βλέπει τον Western Digital my book studio.

Δημοσίευσηαπό HELEN » 30.10.12, 1:28 am

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ! Χρειάζομαι απεγνωσμένα τη βοήθειά σας, αν και διάβασα post με παρόμοιο πρόβλημα!

Έχω ένα Power Mac G5 (10.5.8) και εδώ και 2½ χρόνια έχω συνδεδεμένο ένα εξωτερικό σκληρό Western Digital Book. Όλα δούλευαν εξαιρετικά (και το αυτόματο μπακ απ), μέχρι χθες όμως! Ξαφνικά δεν μου το "βλέπει" ο υπολογιστής. Ανάβει κανονικά αλλά... δεν. Έχω δοκιμάσει διάφορα όπως άνοιγμα - κλείσιμο, αλλαγή θύρας φάιρ γουάιρ, αλλαγή μπρίζας, επανεκκινήσεις. Δεν το βλέπει με τίποτα! Όταν τον ανοίγω, πότε το φως μένει σταθερό και πότε ανεβοκατεβαίνει κάθετα (δείτε αν μπορείτε το βιντεάκι που έχω επισυνάψει).

https://www.facebook.com/helen.deliy...ideo_processed

Τέτοιου είδους μικροπροβλήματα μου έβγαλε όταν άλλαξα πολύμπριζο (με γενικό διακόπτη κλεισίματος ο νέος) για να τα κλείνω όλα κάθε βράδυ! Κάποιες φορές δεν έβλεπε τον εξωτερικό αλλά πατώντας το διακόπτη του, δούλευε. Δεν ξέρω τι έγινε... Μέχρι που τον σύνδεσα και εκτός πολύμπριζου αλλά δεν... Αν έχετε κάποια εμπειρία, τι μου άλλο μου προτείνετε να κάνω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
HELEN
Member

Re: Το mac δεν βλέπει τον Western Digital my book studio.

Δημοσίευσηαπό Vasos » 30.10.12, 10:25 am

Δοκίμασες να το συνδέσεις σε άλλο pc ή mac?
Έχω κάψει 3 εξωτερικούς δίσκους, και ο ένας ήταν σαν τον δικό σου.
Δεν είναι αξιόπιστη τεχνολογία.
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Re: Το mac δεν βλέπει τον Western Digital my book studio.

Δημοσίευσηαπό HELEN » 30.10.12, 11:04 am

Vaso καλημέρα. Όχι, είναι η επόμενη κίνησή μου. Θα "διαβάσει" όμως σε pc ή να έχω μαζί μου και το MacDrive; Φοβάμαι μη χάσω αρχεία. Μιάς και έχεις... εμπειρία, ανάκτηση γίνεται αν τον δώσω έξω;
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση! :)
HELEN
Member

Επιστροφή στο IV.III VCDC Help Desk

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων