Antispam icons | Πως γράφουμε το email μας ακίνδυνα

Ερωτήσεις, προτάσεις, απορίες, αναφορά προβλημάτων και ανακοινώσεις σχετικά με το φόρουμ.

Antispam icons | Πως γράφουμε το email μας ακίνδυνα

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 20.09.06, 5:01 pm

Πως γράφουμε το email μας ακίνδυνα.

Υπάρχουν μηχανές που σαρώνουν το διαδίκτυο για να βρουν εκτεθειμένα emails. Όταν βρουν τέτοια, τα καταχωρούν σε βάση δεδομένων. Ο κάτοχος του email θα δεχτεί στη συνέχεια μεγάλο αριθμό από ενοχλητικά email, εμπορικού ή παραπλανητικού περιεχομένου κλπ. Αυτό είναι μια μορφή ενόχλησης που ονομάζεται spam.

Για να αποφευχθεί πρωτογενώς αυτός ο κίνδυνος, συνηθίζεται - και θα το έχετε δει - να αναγράφεται ένα email ως:
name [at] domain [dot] com
αντί για το κλασικό name@domain.com

Το ίδιο σας προτείνουμε να κάνετε και στο φόρουμ αν θέλετε να αναγράψετε κάπου το email σας.

Εναλλακτικά υπάρχουν 2 emoticons (εικονίδια μορφασμών), ένα ως παπάκι :p2 και ένα ως dot :p1

Για να εμφανιστούν, αρκεί να ανοίξετε το Popup window με τα emoticons (view more emoticons) και να επιλέξετε το παπάκι (at) και την τελίτσα (dot) ή να γράψετε:

Κώδικας: Επιλογή όλων
name :p2 domain :p1 com

To αποτέλεσμα θα είναι το παρακάτω:

Τελευταία επεξεργασία από Themistoklick και 30.09.06, 11:11 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό crosti » 20.09.06, 5:17 pm

σούπερ-θένξ θέμη! :D
Άβαταρ μέλους
crosti
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 08.11.06, 7:57 am

Ιδέα! :idea:
Γιατί δεν βάζετε ως όνομα του καθενός απο αυτά τα εικονίδια την πραγματική του λειτουργία (πχ @ στο παπάκι αντι για το duckyduck που έχει τώρα), ώστε όταν κάποιος κάνει copy ένα mail που έχει γραφτεί έτσι να αντιγράφεται κανονικά (μιας και όταν κάνεις copy μια εικόνα απο ιστοσελίδα επιλέγοντας την μαζί με κείμενο αντιγράφεται το alt text της στη θέση της), αλλά να μην μπορούν τα spambots αυτά να την κάνουν harvest? Έτσι και θα γλιτώνουμε τον κόπο να αλλάζουμε το mail που αντιγράφουμε, και δεν θα υπάρχει ο κίνδυνος αυτός!
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 08.11.06, 8:41 am

Michelle: Γιατί δεν βάζετε ως όνομα του καθενός απο αυτά τα εικονίδια την πραγματική του λειτουργία (πχ @ στο παπάκι αντι για το duckyduck που έχει τώρα), ώστε όταν κάποιος κάνει copy ένα mail που έχει γραφτεί έτσι να αντιγράφεται κανονικά (μιας και όταν κάνεις copy μια εικόνα απο ιστοσελίδα επιλέγοντας την μαζί με κείμενο αντιγράφεται το alt text της στη θέση της), αλλά να μην μπορούν τα spambots αυτά να την κάνουν harvest? Έτσι και θα γλιτώνουμε τον κόπο να αλλάζουμε το mail που αντιγράφουμε, και δεν θα υπάρχει ο κίνδυνος αυτός!

Κυβερνητικός Εκπρόσωπος: Επόμενη ερώτηση παρακαλώ !
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 08.11.06, 12:27 pm

Και επειδή υπάρχει και η περίπτωση κάποιου bot που παρατηρεί και μαθαίνει patterns μπορείτε να βάζετε κάθε φορά ελαφρώς διαφορετικά στυλ.. πχ:

name [at] domain [dot] com
name #at# domain |dot| com
name /at\ domain /dot\ com
name /at/ domain /dot/ com
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mentos » 09.11.06, 1:34 am

μου φαίνεται πως και μόνο που έχουμε βάλει τα mail μας φανερά με το κουμπάκι κάτω απο το signature μας το τραβάνε με ότι κ να βαλουμε για antispam... απλά διαβάζουν ότι βρίσκουν μετά το mailto: και μέχρι το επόμενο " που υπάρχει στον κώδικα... δε την γλυτώνουμε μου φαίνεται :lol: :lol: :roll: :P
Άβαταρ μέλους
mentos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 27.11.06, 11:08 am

name [papaki] domain [telia] com
name [xinaki] domain [telia] com
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό necrodj » 01.03.07, 11:59 am

Πάνω σαυτό το θέμα θα μπορούσα να προτείνω ακόμα μια απλή λύση.
Επι 3 μήνες τώρα έψαχνα για εταιρίες που να κατασκευάζουν σελίδες στο ιντερνετ και έκανα διάφορες ερωτήσεις πάνω σε τεχνικά θέματα και μια ερώτηση που έκανα ηταν αυτή για τα μποτς που ψάχνουν λογαριασμούς στο διαδίκτυο. Η απάντηση που μου έδωσαν 3 εταιρίες ηταν, όταν γράφουμε κάπου το mail μας, δεν πρέπει να είναι link, δηλαδή τύπου mailto:name@domain.com
Το επόμενο ερώτημα μου ηταν, ποια η διαφορά απλού κειμένου με link;
H απάντηση τους ηταν οτι τα μπότ ψάχνουν συγκεκριμένα για link και οτι δεν μπορούν να αναγνωρίσουν ένα στατικό κείμενο σαν mail address.....Έτσι λέν τουλάχιστον :D
Stop asking stupid random questions everytime..........is the chicken flying?????
No, the beer is still cool!!! o_0
necrodj
Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 01.03.07, 12:09 pm

Αυτοί που στο είπαν αυτό είναι τραγικά άσχετοι. Με ένα regular expression βρίσκεις emails παντού και αμέσως.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Re: Antispam icons | Πως γράφουμε το email μας ακίνδυνα

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 01.03.07, 12:40 pm

Themistoklick έγραψε:Εναλλακτικά υπάρχουν 2 emoticons (εικονίδια μορφασμών), ένα ως παπάκι :p2 και ένα ως dot :p1

Για να εμφανιστούν, αρκεί να ανοίξετε το Popup window με τα emoticons (view more emoticons) και να επιλέξετε το παπάκι (at) και την τελίτσα (dot) ή να γράψετε:

Κώδικας: Επιλογή όλων

To αποτέλεσμα θα είναι το παρακάτω:

Δυστυχως τη σημερον ημερα, ακομα και στα validation forms( πχ τα κοyτακια που σου λενε "γραψε τα γραμματα που βλεπεις και πατα submit") χρησιμοποιουν πλεον OCR και μεταφραζουν τις εικονες σε γραμματα οποτε παλι και την τελεια βρισκουν απο το image, και το @ !!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό lollypop » 08.03.08, 8:50 pm

Εγώ το λύνω με javascript και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα. Μπορεί παρόλα αυτά να έχω μείνει πίσω. Σπάζοντας το email σε 5 μεταβλητές είναι ποιο δύσκολο να εντοπιστεί απο τα bot αφού δεν γράφεται πουθενά ολοκληρωμένα στο source.

Βέβαια κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει αν θέλετε να δώσετε το mail σας στο forum. ( αν και γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να το κάνετε αυτό στα φανερά, στείλτε ενα P.M καλύτερα)

Τώρα ως προς τις φόρμες που λέει και η valkyrie η μόνη λύση πλέον είναι ερωτήσεις και όχι capcha. Έχω βρει την υγειά μου με ερωτήσεις, ειδικότερα στα Ελληνικά :-)
May the Force be With you
Άβαταρ μέλους
lollypop
Member

Επιστροφή στο IV.III VCDC Help Desk

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων