Βοηθεια σε συνεργασια προγρ/των γραφιστικής Photoshop, Corel

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Βοηθεια σε συνεργασια προγρ/των γραφιστικής Photoshop, Corel

Δημοσίευσηαπό johnloug » 10.12.17, 5:57 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Σε λίγο καιρό θα αρχισω να εργάζομαι σε τυπογραφείο για δημιουργία διαφημιστικών εντύπων.
Θα εργάζομαι σε corel και photoshop (αυτά έχει το μαγαζί) και θα μου δίνουν εικόνες jpeg τις οποίες αφού επεξεργαστώ σύμφωνα με τις απαιτήσεις του πελάτη θα πρέπει να τις περάσω απο το corel να προσθέσω και το κείμενο και να το στείλω για εκτύπωση σε τετραχρωμία offset.
Δυστυχώς στη μεταφορά της εικόνας από το photoshop σε jpeg μορφή χάνει την ποιότητά της.
Όταν την εκτυπώνω από το corel στον εκτυπωτή μου το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό σε σχέση με την απευθείας εκτύπωση από το photoshop.
Γενικά δουλεύοντας σε photoshop και corel τι format θα πρέπει να χρησιμοποιώ στα αρχεία μου ώστε να αποφεύγονται λάθη όπως π.χ. σε γραμματοσειρές, αλοίωση χρωμάτων κ.λ.π.?
Υπάρχει κάποια standar δοκιμασμένη διαδικασία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
johnloug
Member

Re: Βοηθεια σε συνεργασια προγρ/των γραφιστικής Photoshop, C

Δημοσίευσηαπό spilios » 14.12.17, 2:55 pm

καλησπέρα
δώσε περισσότερες πληροφορίες
1. ποιες εκδόσεις των προγραμμάτων δουλεύεις
2. τι color profile και εάν είναι ίδιο (ελπίζω) και στα δύο προγράμματα
3. οι εικόνες προέρχονται από κάποια photobank ή από ψηφιακή μηχανή (dslr, compact κ.λπ.)
MacPro 12-Core Intel Xeon - MacPro 6-Core Intel Xeon - MacBook Pro
Άβαταρ μέλους
spilios
Junior Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων