τελική μακέτα με layered tiff αρχεία προς εκτύπωση

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

τελική μακέτα με layered tiff αρχεία προς εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό genik » 23.03.18, 3:51 pm

Έπεσε στα χέρια μου τις προάλλες μια μακέτα ανοικτή, γεμάτη με tiff αρχεία. Αρχικά δεν αντιλαμβανόμουν το γιατί έγινε η επιλογή σε tiff και όχι σε άλλη μορφή αρχείου π.χ. eps η jpg που θα ήτανε πολύ μικρότερο κλπ κλπ.
Σκαλίζοντας περισσότερο, διαπιστώνω πως τα tiff αυτά όλα περιήχαν layers και smart objects και text layers και και effects κλπ κλπ και συνειδητοποιώ το γιατί είχε γίνει η χρήση tiff αρχείων. Γιατί πολύ απλά δεν θα χρειαζόταν να σώζει ο δημιουργός και eps η jpg flattened αρχεία, αλλά κατευθείαν με ένα αρχείο (αυτά τα tiff δηλαδή) θα μπορεί να στέλνει τελική μακέτα. Θα μου πείτε οκ, αυτό γίνεται και με psd αρχείο!
Εντάξει βολικά και τα δύο, αλλά σαν πρακτική δεν ξέρω καθόλου το τι προβλήματα μπορεί να δημιουργείται όταν ριπάρονται τα αρχεία για press!
Έχει κανείς γνώμη πάνω σε αυτό;
genik
Junior Member

Re: τελική μακέτα με layered tiff αρχεία προς εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19.04.18, 10:40 am

Τελική μακέτα Tiff, PSD ή "flattened" JPG (έχει βγει και σε layers?) ?! :clap :dance
Δώσε πόνο μάστορα ! :superman:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό genik » 19.04.18, 11:11 am

Dimitris έγραψε:Τελική μακέτα Tiff, PSD ή "flattened" JPG (έχει βγει και σε layers?) ?! :clap :dance
Δώσε πόνο μάστορα ! :superman:
Δεν καταλαβαίνω τι λες φίλε!
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19.04.18, 2:53 pm

Φιλε συγνώμη. Ίσως δεν κατάλαβα, οπότε λάθος μου. Για να καταλάβω μια παλι...
Για τελική μακέτα η επιλογές είναι Tiff και PDF (με layers συμπεριλαμβανομένου τα κείμενα), η εναλλακτικά -flattened- Jpeg ?
Μιλάμε για έντυπα που πάνε για τυπογραφείο έτσι ? Με κείμενα, vector graphics, κτλ. Όχι για κάποια φωτογραφία χωρίς κείμενα που θα κάνεις αφίσα.
Σωστά ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό genik » 19.04.18, 3:01 pm

Ο designer είχε φτιάξει καταχωρίσεις (με κείμενα κλπ.) σε αρχείο Layered TIFF τις οποίες είχε βάλει σε Indesign και τις είχε κλείσει PDF και αυτό το είχε στείλει ως τελική μακέτα για εκτύπωση.
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19.04.18, 3:06 pm

Ok thanx :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό spilios » 21.04.18, 3:42 pm

genik έγραψε:Έπεσε στα χέρια μου τις προάλλες μια μακέτα ανοικτή, γεμάτη με tiff αρχεία. Αρχικά δεν αντιλαμβανόμουν το γιατί έγινε η επιλογή σε tiff και όχι σε άλλη μορφή αρχείου π.χ. eps η jpg που θα ήτανε πολύ μικρότερο κλπ κλπ.
Σκαλίζοντας περισσότερο, διαπιστώνω πως τα tiff αυτά όλα περιήχαν layers και smart objects και text layers και και effects κλπ κλπ και συνειδητοποιώ το γιατί είχε γίνει η χρήση tiff αρχείων. Γιατί πολύ απλά δεν θα χρειαζόταν να σώζει ο δημιουργός και eps η jpg flattened αρχεία, αλλά κατευθείαν με ένα αρχείο (αυτά τα tiff δηλαδή) θα μπορεί να στέλνει τελική μακέτα. Θα μου πείτε οκ, αυτό γίνεται και με psd αρχείο!
Εντάξει βολικά και τα δύο, αλλά σαν πρακτική δεν ξέρω καθόλου το τι προβλήματα μπορεί να δημιουργείται όταν ριπάρονται τα αρχεία για press!
Έχει κανείς γνώμη πάνω σε αυτό;

κανένα πρόβλημα. και εγώ έτσι τα κλείνω (από τότε που το photoshop δέχεται layers σε tif ή όταν έβαλα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας το qxpress 4)
MacPro 12-Core Intel Xeon - MacPro 6-Core Intel Xeon - MacBook Pro
Άβαταρ μέλους
spilios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό genik » 21.04.18, 3:47 pm

Να ρωτήσω... σε τι εξυπηρετεί το να χρησιμοποιεί κανείς tiff κ όχι psd?
Επίσης αντιλαμβάνεσαι πως τα tiff δημιουργούν μεγάλα αρχεία ε;
genik
Junior Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων