4 σημαντικά βήματα για μια καλή ''offset-καλημέρα'' !!!!!!!!

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

4 σημαντικά βήματα για μια καλή ''offset-καλημέρα'' !!!!!!!!

Δημοσίευσηαπό ΘΥΜΙΟΣ » 01.05.08, 12:00 am

Σημαντικό ρόλο για να ξεκινήσει καλά η μέρα μας όταν έχουμε να κάνουμε με μηχανή offset, είναι η σωστή προετοιμασία της πριν από την πρώτη πρωϊνή εκτύπωση. Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά!
1) Απαραίτητη προϋπόθεση για σωστή εκτύπωση είναι η κατάλληλη θερμοκρασία του χώρου (22-24 βαθμούς Κελσίου) ,κάτι που σημαίνει πως θα πρέπει να μεριμνούμε ο χώρος να έχει την ανάλογη θερμοκρασία, πριν τυπώσουμε(με την χρήση κάποιου χρονοδιακόπτη στον κλιματισμό).
2) Το χαρτί που θα χρησιμοποιηθεί για την πρώτη πρωϊνή δουλειά, θα πρέπει να έχει έρθει στον χώρο εκτύπωσης από το προηγούμενο βράδυ, για να πάρει την θερμοκρασία του χώρου.
3) Καλό ανακάτωμα των μελανιών της μηχανής, ούτως ώστε να μην μελανωθούν τα κύλινδρα με στάσιμο μελάνι και γεμάτο spray!
4) ''Κομπλάρουμε'' τους κυλίνδρους του συστήματος του νερού( εφόσον δεν κομπλάρονται αυτόματα π.χ μηχανές heidelberg) και στη συνέχεια φέρνουμε σε επαφή χειροκίνητα και ενώ η μηχανή γυρνάει το alkolor με τον μεταλλικό παλινδρομικό (σε κάθε πύργο) 3 με 4 φορές και με ρυθμό on-off, για να έρθουν τα κύλινδρα ομαλά σε επαφή,χωρίς κολλήματα και φθορά μεταξύ τους!
Αυτά σαν εισαγωγή, υπάρχουν και πολλά άλλα που δεν αναφέρω, αλλά σίγουρα αυτά τα 4 βήματα είναι βασικά για ένα καλό εκτυπωτικό ''καλημέρα''
Για τις όποιες απορίες σας είμαι πρόθυμος ν' απαντήσω (εφόσον γνωρίζω), καθώς και για τις ενστάσεις σας,στα γραφόμενά μου!
Καλή πρωτομαγιά σε όλους!!!!!!!!!
Αλλάζεις τον κόσμο, αν πρώτα αλλάξεις στο ελάχιστο τον εαυτό σου!
ΘΥΜΙΟΣ
Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 02.05.08, 4:47 pm

Καλως ηρθες στήν παρέα μας.Επιτέλους άλλος ένας εκτυπωτής.
Εγώ τυπώνω σε 700 6χρ +βερν.
Αυτά που γράφεις είναι σωστά καί αυτονόητα γιά ένα λιθογράφο.
Θα ήθελα να γραψεις ποιά προβλήματα έχεις συναντησει ,και πως τα ελυσες,πάνω στήν εκτύπωση,κυρίως σε σχέση με ph ,dh καί αλκοόλη.
Θα τα ξαναπούμε.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό ΘΥΜΙΟΣ » 02.05.08, 8:19 pm

Γειά σου συνάδελφε,Roland 700, 6χρωμη με βερνίκι νερού-με γύρισες κάποια χρόνια πίσω....Komori lithrone 40, 6χρωμη με παλαιολιθικό βερνίκι νερού-άστα- έβγαζα σπυριά όταν μας έφερναν δουλειά με βερνίκι! Όσα προβλήματα έχω αντιμετωπίσει με τα νερά,συνήθως οφείλονταν στο ψυγείο και άλλες φορές στην κακή ποιότητα της αλκοόλης και του PH και μια φορά στην αλκαλιλότητα του νερού(μηχανικός το είχε βρει αυτό)! Σημαντικό ρόλο πάντως,που κάποιες φορές με ξεγελούσε στην εκτύπωση και φαίνονταν πως είχα πρόβλημα με το PH,παίζει το κύκλωμα του νερού,που αυτό εξαρτάται πολύ από το πόσο καθαρές είναι οι σκάφες του νερού και η ''φλογέρα'' διανομής του νερού,καθώς βέβαια και και από την καθαριότητα των φίλτρων και του δοχείου του ψυγείου!Αυτά, κάπως σφαιρικά,συνάδελφε, αν σε προβληματίζει κάτι συγκεκριμένο και γνωρίζω,θα χαρώ να σου απαντήσω!
ΘΥΜΙΟΣ
Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 03.05.08, 5:42 pm

Θά ήθελα την αποψή σου (οσο μπορείς δικαιολογημένη) για το ποια ειναι η σωστη σειρά εκτύπωσης των χρωμάτων.

Υπάρχει ανάλογη σελίδα με το θέμα.
Στο βερνίκι τα μόνα προβλήματα προέρχονται απο την συντήρηση της μοναδας αλλά και της μηχανής γενικώς.Κατά τα λοιπά η χρήση του είναι καθημερινή.
Δεν ξέρω σε τι μηχανή τυπώνεις, εκείνο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι οι κατασκευαστές το θέμα <<εργονομία της καθαριοτητας>> το εχουν χαμηλά στις προτεραιοτητες τους.Αυτο οσον αφορά την καθαριότητα του ψυγείου και των σωληνώσεων νερού.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό ΘΥΜΙΟΣ » 03.05.08, 8:00 pm

Η σειρά των χρωμάτων, είναι κάτι που έχει αποτελέσει αντικείμενο διαφωνίας πάρα πολλές φορές στον κλάδο μας! Στην εταιρεία που είχα μάθει την δουλειά, η σειρά ήταν ως εξής: b,m,c,y . Ο προϊστάμενος εκεί ήταν βαθυγνώστης της δουλειάς και επέμενε ότι η σειρά πρέπει να είναι έτσι! Στις άλλες εταιρείες που δούλεψα η σειρά ήταν: b,c,m,y και όταν ανέφερα τη σειρά που έμαθα, δεν ήθελαν ούτε να την δοκιμάσουν! Τώρα, από αυτά που ξέρω, η απέραντη θεωρία του κλάδου μας,λέει ότι, η σειρά των χρωμάτων πρέπει να εξαρτάται από το πόση δουλειά απαρτίζεται κάθε φορά η 4χρωμία, π.χ, αν στα 4 χρώματα υπερισχύει το κυανό,μετά το κόκκινο,μετά το μαύρο και τέλος το κίτρινο,η θεωρία λέει: y,b,m,c . Όμως όσοι μιλούν γι' αυτή την θεωρία, δεν γνωρίζουν από παραγωγή,μιας και γνωρίζουμε και οι δύο ότι αυτό είναι πρακτικά αδύνατον να εφαρμοστεί! Ας προσγειωθούμε τώρα στον πλανήτη μας και να σου πω από την μέχρι τώρα εμπειρία μου τι έχω παρατηρήσει και τι μου έχει μάθει κάποιος ¨ψαγμένος¨ λιθογράφος. Όταν τυπώνουμε δουλειές που επικεντρώνονται σε πρόσωπα και σε τοπία, τότε καλύτερα η σειρά να είναι: k,m,c,y. Σε άλλες περιπτώσεις η σειρά θα είναι η κλασσική: k,c,m,y, κάτι που εφαρμόζω και εγώ και πιστεύω τα περισσότερα λιθογραφεία! Μου λες σε παρακαλώ που βρίσκεται η σελίδα που αφορά τη σειρά των χρωμάτων;
ΘΥΜΙΟΣ
Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 13.05.08, 12:21 pm

Στο θέμα της oφσετ ,κεφαλαιο μηχανή η πιεστήριο εχω να πώ τα εξής:
Τρείς (νομίζω ) οτι είναι οι βασικές λειτουργίες καθε μηχανης ,ανεξαρτήτως μάρκας.
1. Χαρτοθέτης (συνεχής και αδιάλλειπτη λειτουργία)
2.Πιέσεις (σωστές και ομοόμορφες απο τα λαμακια μέχρι τα μάγουλα της
εξαγωγής.)
3.Νερά (σωστά νερά = σωστά μελάνια =σωστή εκτύπωση )
Ισως θα έπρεπε να προσθέσω και την γνώση για τις ιδιότητες τών υλικών που χρησιμοποιουμε καθώς και την καλή τους χρήση.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 13.05.08, 1:55 pm

Γεια σας (και στους δύο),
εγώ arxontopoulo1 θα προσθέσω και ένα τέταρτο παράγοντα: Καθαριότητα του χώρου από σκόνη - στον αέρα και στο πάτωμα. Αυτό όμως έχει να κάνει περισσότερο με τη δομή τη επιχείρησης και τη φιλοσοφία λειτουργίας.
Σκεφτείτε απλά την εκτύπωση FM raster (ή κάποιου άλλου "στοχαστικού") ή και εκτυπώσεις στα 170 lpi με σκόνη να πέφτει επάνω στο χαρτί ή στους πύργους της μηχανής από το ταβάνι, ή να κάθεται από τον αέρα! :shock:
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΘΥΜΙΟΣ » 13.05.08, 4:45 pm

Η καθαριότητα στον χώρο εκτύπωσης είναι μία πονεμένη ιστορία,ειδικά από τότε που οι εταιρείες υιοθέτησαν την λογική των δύο ανθρώπων ( χειριστής και βοηθός) σε σχέση με τους τρείς που ήταν παλιότερα! Προλαβαίνουν μόλις και μετά βίας την παραγωγή, που είναι ο χρόνος για καθαριότητα και συντήρηση;;;
ΘΥΜΙΟΣ
Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 13.05.08, 6:50 pm

Αυτό που λες Θύμιο είναι γενικά σωστό.
Εγω μιλάω για την σκόνη στο χώρο - και τα ηλεκτροστατικά φίλτρα 10μm που εγκατέστησε στο σύστημα εξαερισμού του εργοστασίου προ ετών, μεγάλη εκτυπωτική εταιρία που εξειδικεύεται στο χώρο των εκτυπώσεων high end art.
Φυσικά πλήρωσαν χοντρά την εγκατάσταση - μαζί με την στεγανοποίηση όλου του χώρου, αλλά οι εκτυπώσεις τους το δικαιολογούν. Από την άλλη είναι αστεία πράγματα αυτά που πολλές φορές γίνονται σε διάφορα μαγαζιά... όπως αυτά που λες, σε συνδυασμό με αυτά που λένε προς τα έξω :?
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΘΥΜΙΟΣ » 13.05.08, 8:37 pm

Παρόλο που έχω μάθει (ο,τι έχω μάθει) τη δουλειά δίπλα σε πολύ καλούς μηχανικούς και σε πολύ καλές (για την εποχή τους) μηχανές,έχουν δει τα μάτια μου τραγελαφικά πράγματα στον χώρο της εκτύπωσης,αλλά και της πρόεκτύπωσης! Αυτό με τα ηλεκτροστατικά φίλτρα στον εξαερισμό δεν το έχω ξανακούσει,ακούγεται πάντως φοβερή πατέντα! Η αναρρόφηση μιας komori που δούλευα, έκανε πολλή καλή δουλειά με την σκόνη στην εξαγωγή,αργούσε πάρα πολύ να ¨πιάσει¨, ειδικά στις τραβέρσες.
ΘΥΜΙΟΣ
Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 13.05.08, 11:37 pm

Τσακισμένος τσίγκος σε σχήμα V ανάμεσα σε δυο πύργους για να φεύγουν τα νερά της βροχής που έσταζαν απο το ταβάνι. Ονειρο!!
Θερμοκρασία χώρου ? απο -5 εως 46 (μετρημενοι).Αλλο ονειρο!!
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 14.05.08, 9:38 am

Καλημέρα σας.
Το άλλο με το μαύρο το έχετε ακούσει; (Πραγματικό γεγονός σε μονόχρωμη B/W εκτύπωση)
Ο βοηθός στο "μάστορα" :
"Το μελάνι έχει πήξει στο καλαμάρι... τι να κάνω?"
Ο "μάστορας": "Βάλε λίγο πετρέλαιο... θα διαλυθεί αμέσως..." :shock:
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΘΥΜΙΟΣ » 14.05.08, 4:53 pm

Την ημέρα του σεισμού το 1999, το κτίριο παραλίγο να πέσει και όλο το προσωπικό βγήκε έξω πανικόβλητο! Μετά έκανε συνέχεια μετασεισμούς και κανείς δεν έμπαινε μέσα, εκτός από έναν απίθανο (υπεύθυνος παραγωγής) που μπήκε μέσα με κράνος μοτοσυκλετιστή, τελείωσε την δουλειά που ήταν πάνω στη μηχανή και μετά και κατά την διάρκεια μετασεισμών, έπλυνε την μηχανή και έφυγε! Το άκρον άωτον της μιζέριας, έλεος!
ΘΥΜΙΟΣ
Member

Re: 4 σημαντικά βήματα για μια καλή ''offset-καλημέρα'' !!!!

Δημοσίευσηαπό Komorias » 07.11.15, 12:28 pm

Καλημέρα...βρήκα αυτό το θέμα που είναι πολύ παλιό αποτι βλέπω..μόλις γράφτηκα στο φόρουμ.
Γενικά που κάνουμε συζητήσεις για μηχανές offset?
Εγώ δουλεύω μια komori 640 6χρωμη με βερνίκι νερού κ UV..
Έχει τα καλά της αλλά ώρες ώρες είναι να τραβας τα μαλιά σου..τώρα τελευταία βλέπω ότι το ψυγείο νερού δεν ρουφάει καθόλου ph...μετραω με τα χαρτάκια πεχαμετρου κ πάντα μου δείχνει 4%..δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην εκτύπωση αλλά είναι περίεργο που για ένα μηνα το μπετονι του ph παραμένει γεματο..
Komorias
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων