Φάκελος Παρουσίασης

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Re: Φάκελος Παρουσίασης

Δημοσίευσηαπό El Panos » 23.12.09, 6:51 pm

ic έγραψε:Κατηγορεί την δουλειά μου χωρίς να έχει δει δείγμα της, την συγκρίνει κιόλας με την δική του. Μιλάει χωρίς να ξέρει αν έχω κάνει έρευνα και αν είχε αποτέλεσμα. Με κατηγορεί ως τεμπέλα.

Δεν θα ντρεπόμουνα αν δούλευα μόνο προσκλητήρια αλλά είναι μόνο το 20% των εσόδων μου σήμερα. Έχω πολλά προσκλητήρια γιατί τον Αύγουστο δεν είχα τι άλλο να κάνω, αφού όλοι ξέρουμε ότι δεν υπάρχει και πολύ δουλειά, και τα έφτιαξα με μεγάλη χαρά. Αν κάποιος μου ζητήσει κάτι ξεχωριστό και μοναδικό θα το φτιάξω και θα το πληρώσει ανάλογα, όμως οι περισσότεροι δεν έχουν αυτή την δυνατότητα. Εκτός και αν τα φτιάχνεις για φίλους που εγώ σε αυτήν την περίπτωση τα κάνω και δώρο. Ορίστε. Έδωσα εξηγήσεις και γι' αυτά?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι το κακό υπάρχει στο να προσπαθεί να προωθήσει κάποιος την δουλεία του και να έχει και χονδρική? Ο συγκεκριμένος που μου ζήτησε χονδρική με βρήκε από την ιστοσελίδα μου. Ακόμα όμως και να είχα "πάρει σβάρνα τα μαγαζιά" θα ήμουνα πολύ περίφανη, τί το κακό υπάρχει σε αυτό? Γιατί τέτοια απαξίωση? Γιατί τέτοια υποτίμηση?

Έλεος πια με αυτή την νοοτροπία του Super Γραφίστα... Θα μπορούσα κι εγώ να μπω σε μία διαδικασία του τύπου "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" αλλά αν δεν ξέρω αυσιαστικά τίποτα για τον συνομιλητή μου (ή αν δεν θέλω να μάθω) πως θα μπορούσα να βγάλω συμπεράσματα για έναν άνθρωπο?

Αλλά ναι... το ξέχασα... Γιατί χτυπιέμαι??? Δεν το σώζω!!!

1. Δεν κατηγόρησα πουθενά τη δουλειά σου. Μάθε να διαβάζεις αυτό που βλέπεις και όχι αυτό που θέλεις να βλέπεις
2. 120 προσκλητήρια δε φτιάχνονται σε ένα μήνα (ούτε καν σε δύο).
3. Ούτε και η χονδρική είναι κάτι κακό, αλλά αν τα προσκλητήρια είναι το 20% των εσόδων σου, δε βλέπω να έχεις χρονικό περιθώριο για να αυξήσεις τη δουλειά σου, εκτός κι αν η δουλειά σου είναι του όγκου της μίας στο τόσο... Αυτό όμως δε μου ακούγεται και πολύ βιώσιμο, έτσι; Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως, καταβάλλεις δυσανάλογα πολύ κόπο και χρόνο για να αναπτύξεις αυτό το 20% της δουλειάς σου. Με τον ίδιο κόπο και χρόνο θα μπορούσες να αναπτύξεις το 80% με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
4. Καμία νοοτοπία super γραφίστα. Νοοτροπία επαγγελματία γραφίστα, ναι. Αν το έπαιζα super γραφίστας, απλά δε θα έκανα καν τον κόπο να ασχοληθώ μαζί σου, ή με οποιονδήποτε άλλον. Αν αποκτούσες κι εσύ τη νοοτροπία του επαγγελματία, θα είμασταν όλοι πολύ καλύτερα...
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό ic » 23.12.09, 7:48 pm

1. Και βέβαια κατηγόρησες την δουλειά μου. Δεν παίζω με τις λέξεις αλλά είναι ξεκάθαρο. Το ότι δεν πουλάμε το ίδιο προϊόν τι σημαίνει? Από την απάντηση της Kate (ας με συγχωρέσει αν κάνω λάθος) κατάλαβα ότι έβγαλε το ίδιο συμπέρασμα.
2. Είχα ήδη το background για να τα ετοιμάσω σε ένα μήνα.
3. Αν δεν είναι κακό η χονδρική γιατί την υποτιμάς. Και αυτό είναι ολοφάνερο. Τι θα πει ότι εσύ δεν "παίρνεις σβάρνα τα μαγαζιά"? Επίσης μπορεί να θέλω να το αναπτύξω γιατί το γουστάρω και να σταματήσω κάποια πράγματα που κάνω τώρα τα πολυθέλω. Δεν κρίνονται όλα από το οικονομικό.
4. Το να έχεις την νοοτροπία του επαγγελματία σημαίνει να σέβεσαι την δουλειά σου και τον πελάτη και είναι δύο αξίες που τις τηρώ. Το να δοκιμάζεις δεν το θεωρώ αντιεπαγγελματικό. Και στην τελική από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν είμαι επαγγελματίας?

Και γιατί δικάζομαι και απολογούμε? Γιατί με βάζεις στην διαδικασία να εξηγώ τι έχω κάνει? Έκανα την έρευνά μου, για τους δικούς μου λόγους δεν θέλω να το φτιάξω μόνη μου, και μπήκα στο vcdc να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνο. Γι' αυτό δεν είμαστε όλοι εδώ? Για να βοηθάμε και να μας βοηθούν.

Στην τελική τους ανάξιους τους φτύνει το σύστημα και εγώ δεν έχω κάποιο τέτοιο δείγμα ακόμα.

Αν ήθελες να γράψεις κάτι άλλο από αυτό που έγραψες, και ο σκοπός σου ήταν να με βοηθήσεις (δεν ξέρω πως βέβαια-αλλάζοντάς μου την νοοτροπία που θεωρείς ότι έχω-χωρίς να ξέρεις για εμένα???) τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τον τρόπο που εκφράζεσαι.

Ο τρόπος σου είναι επιθετικός χωρίς λόγο.
Εκνευρίστηκες γιατί θεώρησες το θέμα μου ανόητο (και για να μην πεις ότι δεν το έκανες σου θυμήζω το: Σε λίγο θα αρχίσουμε να απαντάμε σε ερωτήσεις του τύπου: "Πώς ανοίγουμε τον υπολογιστή"!) και κατ' επέκταση εμένα ανόητη (τουλάχιστον θα πρέπει να δεχτείς ότι ένας άνθρωπος μπορεί να το δει και έτσι, πόσο μάλλον αν δεν είναι φίλος σου για να τον ξέρεις και να έχεις την άνεση).
Υποτιμάς -κατά την γνώμη μου πάντα- και αυτούς που μπήκαν στην διαδικασία να μου απαντήσουν. Και αν έμπενες στην διαδικασία να καταλάβεις, ρώτησα κάτι που δεν ήταν το πιο εύκολο, όπως αποδείχτηκε και από τις απαντήσεις που πήρα- και που δεν το ήξερες, απλά μπήκες να μου την πεις. Γιατί?

Τέλος πάντως, είμαστε εκτός θέματος. Αυτό που ρώτησα μου το απαντήσαν δύο άτομα και τους ευχαριστώ για τον χρόνο και την προσπάθεια.
ic
Member

Τοποθεσία: http://www.whatabout.gr, http://www.island-travel-guide.com, http://www.ic-graphics.gr

Δημοσίευσηαπό El Panos » 24.12.09, 1:49 am

ic έγραψε:1. Και βέβαια κατηγόρησες την δουλειά μου. Δεν παίζω με τις λέξεις αλλά είναι ξεκάθαρο. Το ότι δεν πουλάμε το ίδιο προϊόν τι σημαίνει? Από την απάντηση της Kate (ας με συγχωρέσει αν κάνω λάθος) κατάλαβα ότι έβγαλε το ίδιο συμπέρασμα.
2. Είχα ήδη το background για να τα ετοιμάσω σε ένα μήνα.
3. Αν δεν είναι κακό η χονδρική γιατί την υποτιμάς. Και αυτό είναι ολοφάνερο. Τι θα πει ότι εσύ δεν "παίρνεις σβάρνα τα μαγαζιά"? Επίσης μπορεί να θέλω να το αναπτύξω γιατί το γουστάρω και να σταματήσω κάποια πράγματα που κάνω τώρα τα πολυθέλω. Δεν κρίνονται όλα από το οικονομικό.
4. Το να έχεις την νοοτροπία του επαγγελματία σημαίνει να σέβεσαι την δουλειά σου και τον πελάτη και είναι δύο αξίες που τις τηρώ. Το να δοκιμάζεις δεν το θεωρώ αντιεπαγγελματικό. Και στην τελική από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν είμαι επαγγελματίας?

Και γιατί δικάζομαι και απολογούμε? Γιατί με βάζεις στην διαδικασία να εξηγώ τι έχω κάνει? Έκανα την έρευνά μου, για τους δικούς μου λόγους δεν θέλω να το φτιάξω μόνη μου, και μπήκα στο vcdc να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνο. Γι' αυτό δεν είμαστε όλοι εδώ? Για να βοηθάμε και να μας βοηθούν.

Στην τελική τους ανάξιους τους φτύνει το σύστημα και εγώ δεν έχω κάποιο τέτοιο δείγμα ακόμα.

Αν ήθελες να γράψεις κάτι άλλο από αυτό που έγραψες, και ο σκοπός σου ήταν να με βοηθήσεις (δεν ξέρω πως βέβαια-αλλάζοντάς μου την νοοτροπία που θεωρείς ότι έχω-χωρίς να ξέρεις για εμένα???) τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τον τρόπο που εκφράζεσαι.

Ο τρόπος σου είναι επιθετικός χωρίς λόγο.
Εκνευρίστηκες γιατί θεώρησες το θέμα μου ανόητο (και για να μην πεις ότι δεν το έκανες σου θυμήζω το: Σε λίγο θα αρχίσουμε να απαντάμε σε ερωτήσεις του τύπου: "Πώς ανοίγουμε τον υπολογιστή"!) και κατ' επέκταση εμένα ανόητη (τουλάχιστον θα πρέπει να δεχτείς ότι ένας άνθρωπος μπορεί να το δει και έτσι, πόσο μάλλον αν δεν είναι φίλος σου για να τον ξέρεις και να έχεις την άνεση).
Υποτιμάς -κατά την γνώμη μου πάντα- και αυτούς που μπήκαν στην διαδικασία να μου απαντήσουν. Και αν έμπενες στην διαδικασία να καταλάβεις, ρώτησα κάτι που δεν ήταν το πιο εύκολο, όπως αποδείχτηκε και από τις απαντήσεις που πήρα- και που δεν το ήξερες, απλά μπήκες να μου την πεις. Γιατί?

Τέλος πάντως, είμαστε εκτός θέματος. Αυτό που ρώτησα μου το απαντήσαν δύο άτομα και τους ευχαριστώ για τον χρόνο και την προσπάθεια.

1. Σημαίνει ότι πουλάμε διαφορετικό προϊόν, ότι δεν είσαι ανταγωνίστριά μου και ότι δεν έχω ιδιοτελείς λόγους για να μη σε βοηθήσω, αν έκρινα ότι χρειάζεσαι βοήθεια. Τα υπόλοιπα είναι δικά σου συμπεράσματα και μόνο.

2. Άρα δεν τα ετοίμασες σε ένα μήνα, οπότε ξαναγυρίζουμε στις προηγούμενες παρατηρήσεις μου.

3. Που είδες να λέω ότι εγώ δεν παίρνω σβάρνα τα μαγαζιά (που δεν τα παίρνω αλλά ούτε το ένα είπα, ούτε το άλλο). Εξακολουθώ να πιστεύω ότι διαβάζεις αυτά που θέλεις να διαβάσεις και όχι αυτά που γράφονται.

4. Στα λόγια, όλοι επαγγελματίες είναι... Οι πράξεις δυστυχώς δε συμβαδίζουν πάντα... και η εργασιακή σου εμπειρία (πόσο μάλλον η εμπειρία που έχεις από την ελεύθερη αγορά) το αποδεικνύουν.

5. Το θέμα σου από μόνο του δεν είναι ανόητο. Ανόητο το έκανες να φαίνεται εσύ λόγω της έλλειψης έρευνας (και όσο και να προσπαθείς να πείσεις ότι έκανες έρευνα που δεν απέδωσε, πολύ απλά δεν πείθεις... η συνάδελφος που ανέφερα σε προηγούμενο post, πώς έμαθε τα πάντα;) και της αντιεπαγγελματικής νοοτροπίας της υποκατάστασης της εργασιακής εμπειρίας από ερωτήσεις σε fora.

Κανένας δε σε έβαλε να πεις τι έχεις κάνει στη ζωή σου και τι όχι. Κανένας δε σε ρώτησε την ηλικία σου, αν είσαι freelancer ή αν έχεις δικό σου γραφείο. Μόνη σου τα είπες αυτά - και μάλιστα με υφάκι 100 καρδιναλίων - για να αποδείξεις ότι είσαι επαγγελματίας (ενώ στην πραγματικότητα αποδεικνύεις το ακριβώς αντίθετο). Εδώ ακόμα και το heirich που 3 σωστές ιδέες πήγε να σου δώσει, τον έβγαλες σχεδόν άχρηστο επειδή νομίζεις ότι εσύ τα ξέρεις όλα, εκτός από το πώς φτιάχνουμε το ηλίθιο κλασέρ (έτσι το λένε, υπ' όψιν... όχι φάκελο).
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό ic » 24.12.09, 10:49 am

OK. Τα συμπεράσματα στους αναγνώστες.
ic
Member

Τοποθεσία: http://www.whatabout.gr, http://www.island-travel-guide.com, http://www.ic-graphics.gr

Δημοσίευσηαπό patounik » 24.12.09, 4:19 pm

El Panos χαλάρωσε...

Καλές Γιορτές.
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό notis » 24.12.09, 8:52 pm

ic έγραψε:OK. Τα συμπεράσματα στους αναγνώστες.

Μην ανησυχεις, τα συμπερασματατα τα βγαλαμε :wink:

Ρε συ Πανο, ελεος
Καλα Χριστουγεννα
ή ακομα καλυτερα με συνταγη sandi
Καλα Βουδουγεννα και ευτιχισμενος ο νεος Πασχας! :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 24.12.09, 9:04 pm

notis έγραψε:

Ρε συ Πανο, ελεος
Καλα Χριστουγεννα

και μέρι κιτσμας αγορι μου (τίτλος ταινίας φίλου μικρομηκά)
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 24.12.09, 9:16 pm

SADINISTAS έγραψε:
notis έγραψε:

Ρε συ Πανο, ελεος
Καλα Χριστουγεννα

και μέρι κιτσμας αγορι μου (τίτλος ταινίας φίλου μικρομηκά)

ΟΚ... και έλεος και σπορέλαιος... λόγω των ημερών.
El Panos
Old Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων