περφορέ-πύκμανση-δίπλωμα

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

περφορέ-πύκμανση-δίπλωμα

Δημοσίευσηαπό genik » 20.02.11, 11:12 am

Παιδιά έχω φάει μια φρίκη κ έχει κολλήσει το μυαλό μου, μπερδεύω τη πύκμανση με το περφορέ, ποιό απότα δύο είναι π.χ. όταν θεόυμε να φτιάξουμε ένα κουπόνι ώστε να κόβεται από το υπόλοιπο σώμα του εντύπου και πως συμβολίζονται.

Το δίπλωμα το συμβολίζουμε με τις γραμούλες έξω από το θέμα, σαν να ήταν σημεία κοπής ε; (είμαι τραγικός το ξέρω :? )
genik
Junior Member

Re: περφορέ-πύκμανση-δίπλωμα

Δημοσίευσηαπό genik » 20.02.11, 11:59 am

επίσης να ρωτήσω...
θέλω να φτιάξω ένα κουπόνι που θα είναι μέρος του εντύπου και να είναι διπλωμένο αρχικά (ώστε να χωράει σε φάκελο) αλλά μετά να μπορεί να κοπεί. Αυτό γίνεται ή με το που θα διπλώνεται για να μπεί στο φάκελο αυτομάτως θα κόβεται;
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 20.02.11, 1:07 pm

Η πίκμαση
Όταν μια εργασία έχει εκτυπωθεί σε μια σκληρή επιφάνεια θα πρέπει προηγουμένως, αν χρειασθεί, λόγω της σκληρότητας του να πικμαριστεί (αυλακωθεί), χωρίς όμως να σπάσει η επιφάνεια του χαρτονιού.
Με αυτόν τον τρόπο έχουμε τη δυνατότητα να ανοιγοκλείνουμε εύκολα ένα βιβλίο ή ένα κουτί ή ακόμα ένα ειδικό φάκελο.

Το περφορέ/διατρηση
Για να χωρίζουμε διάφορα εκτυπωμένα μέρη εύκολα από ένα φύλλο χαρτιού θα πρέπει κάθε κομμάτι τους χωριστά να περφοράρεται, ώστε να μην είναι αναγκαία η χρησιμοποίηση ψαλιδιού.

[quote] από heinrich » 16 Ιούλ 2010, 12:33

η πύκμανση συμβολιζεται με ισια γραμμή και μια στραβή προς στο μέρος του εντύπου.
Σαν βελάκι με μισή μύτη.
ΤΟ περφορέ συμβολίζεται με διακεκομένη
Τα κοψιματα με ίσια γραμμή.[quote]

γινετε... πρωτα πικμανση (λιγο πιο φαρδια απο τη συνηθισμενη) και μετα περφορε
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό genik » 20.02.11, 1:37 pm

Trelokampero έγραψε:Η πίκμαση
Όταν μια εργασία έχει εκτυπωθεί σε μια σκληρή επιφάνεια θα πρέπει προηγουμένως, αν χρειασθεί, λόγω της σκληρότητας του να πικμαριστεί (αυλακωθεί), χωρίς όμως να σπάσει η επιφάνεια του χαρτονιού.

Στα διπλώματα ενός εντύπου γίνεται πύκμανση ή είναι άλλο πράγμα η διαδικασία του διπλώματος;

Trelokampero έγραψε:η πύκμανση συμβολιζεται με ισια γραμμή και μια στραβή προς στο μέρος του εντύπου.
Σαν βελάκι με μισή μύτη.

Mήπως μπορείς να μου δείξεις πως ακριβώς;

Trelokampero έγραψε:γινετε... πρωτα πικμανση (λιγο πιο φαρδια απο τη συνηθισμενη) και μετα περφορε

Εάν το χαρτί είναι λεπτό, π.χ. 100gr γίνεται η ίδια διαδικασία;

Eπίσης ποιά είναι η καλύτερη λύση που μπορεί να κάνει κανείς για γράμματα που πέφτουν πάνω στη πύκμανση ώστε να μην χαλάνε κατά το τσάκισμα; Πλαστικοποίηση; Βερνίκι νερού; Κάτι άλλο;
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 20.02.11, 1:45 pm

1) Στα διπλώματα ενός εντύπου γίνεται πύκμανση ή είναι άλλο πράγμα η διαδικασία του διπλώματος;

pikmansi

2) Mήπως μπορείς να μου δείξεις πως ακριβώς;

Σαν βελάκι με μισή μύτη.

3) Εάν το χαρτί είναι λεπτό, π.χ. 100gr γίνεται η ίδια διαδικασία;

yeap

4) Eπίσης ποιά είναι η καλύτερη λύση που μπορεί να κάνει κανείς για γράμματα που πέφτουν πάνω στη πύκμανση ώστε να μην χαλάνε κατά το τσάκισμα; Πλαστικοποίηση; Βερνίκι νερού; Κάτι άλλο;

na min peftoun panw stin pikmansi :D :lol:

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό genik » 20.02.11, 5:03 pm

Trelokampero έγραψε:na min peftoun panw stin pikmansi :D :lol:

τόξερα πως θα το έλεγες αυτό! :x :D
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 20.02.11, 6:32 pm

Οταν κάνεις περφορέ δε χρειάζεται να κάνεις και πίκμανση. Το διάτρητο διπλώνει μόνο του.
Επίσης ο γενικός κανόνας είναι πως η πίκμναση χρειάζεται σε χαρτιά άνω των 170 gsm και αυτό διότι εάν πάς να διπλωσεις απ ευθείας βαρύ χαρτί τότε θα κάνει «σπασίματα».
Επειδή όμως παρατηρώ πως δεν σκαμπάζεις τίποτα από εκτύπωση και παραγωγή γιατί δεν πας σε ένα τυπογραφείο να σου δείξουν πως παράγεται ένα έντυπο και να δεις και δείγματα για όλα αυτά που ρωτάς?
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό genik » 20.02.11, 7:38 pm

heinrich έγραψε:Επειδή όμως παρατηρώ πως δεν σκαμπάζεις τίποτα από εκτύπωση και παραγωγή γιατί δεν πας σε ένα τυπογραφείο να σου δείξουν πως παράγεται ένα έντυπο και να δεις και δείγματα για όλα αυτά που ρωτάς?

Σ'ευχαριστώ, πολύ ευγενικά και με ιδιαίτερη τακτ το έθεσες το ζήτημα... είμαι σε λάθος forum αναρωτιέμαι;
Όπως και νάχει δηλαδή, προτείνεις να πάω μια εκπαιδευτική εκδρομή σε κάποιο τυπογραφείο το οποίο προφανώς και δεν θα έχει δουλειά να κάνει αλλά και θα θέλει να με ξεναγήσει στο κόσμο της τυπογραφίας. :dance
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 20.02.11, 8:02 pm

@genik ψυχραιμία καλέ :D

Αυτό που εννοεί (απ' όσο φαντάζομαι ο heinrich και που ομολογουμένως κι εγώ το σκέφτηκα) είναι πως επειδή οι ερωτήσεις που κάνεις είναι (κατά κάποιο τρόπο) επιπέδου αρχαρίου που μόνο επί τώ έργω θα μπορέσεις να ξεπεράσεις θα ήταν ενδεχομένως το ιδανικότερο να παρακολουθήσεις με την πρώτη ευκαιρία τα στάδια παραγωγής του εντύπου μετά το 1ο δλδ το σχεδιασμό του στον υπολογιστή.
Παρ' όλα αυτά δεν είσαι σε λάθος φόρουμ και όπως και ο ίδιος βλέπεις πάντα βρίσκεται κάποιος να βοηθήσει (έστω και αν ορισμένες φορές ο τρόπος ΄φαίνεται λίιιιιιγο εριστικός και ίσως επιθετικό :P ).

από heinrich » 20 Φεβ 2011, 19:32
Οταν κάνεις περφορέ δε χρειάζεται να κάνεις και πίκμανση. Το διάτρητο διπλώνει μόνο του.

@heinrich respect στο λόγο σου αν και έχω δει να γίνεται και περφορε και πίκμανση

Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό genik » 20.02.11, 8:50 pm

Trelokampero έγραψε:@genik ψυχραιμία καλέ :D

Αυτό που εννοεί (απ' όσο φαντάζομαι ο heinrich και που ομολογουμένως κι εγώ το σκέφτηκα) είναι πως επειδή οι ερωτήσεις που κάνεις είναι (κατά κάποιο τρόπο) επιπέδου αρχαρίου που μόνο επί τώ έργω θα μπορέσεις να ξεπεράσεις θα ήταν ενδεχομένως το ιδανικότερο να παρακολουθήσεις με την πρώτη ευκαιρία τα στάδια παραγωγής του εντύπου μετά το 1ο δλδ το σχεδιασμό του στον υπολογιστή.
[/b]
ok θα το κοιτάξω το θέμα σε κάποιο τυπογραφείο, ο τρόπος πάντα παίζει καταλυτικό ρόλο
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 20.02.11, 10:08 pm

kai gia oti allo prokypsei edw eimaste 8)

Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό genik » 20.02.11, 11:00 pm

Trelokampero έγραψε:kai gia oti allo prokypsei edw eimaste 8)

είδες που σου λέω για τρόπους :clap
σ'ευχαριστώ φίλη μου
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 21.02.11, 12:00 pm

@genik

Ειναι η τελευταία (δεν ξέρω εάν έχει υπαρξει πρώτη) που απαντώ σε δημοσίευσή σου. Και επειδή είμαι και ευγενικός αλλά και ειλικρινής θα σου απαντήσω και στο πρώτο αλλά και στο τελευταίο ερώτημά σου.

Προσπαθείς να μάθεις τυπογραφία με λάθος τρόπο.
Ο πιο άσχετος αλλά και ο πιο έμπειρος από εμάς , το πρώτο που θα κάνει για να τυπώσει ένα έντυπο είναι το εξής: Θα πάει στο τυπογραφείο και θα το συζητήσει με τον υπεύθυνο. Τι, πως, που, πότε, με ποιο τρόπο, πόσο. 5 πραγματάκια είναι. Δεν θέλει και πολύ σκέψη.
Το «δεν σκαμπάζεις» σε πείραξε? Προσπαθείς να μάθεις βασικά πράγματα τυπογραφίας (περφορέ, πίκμανση, κοπή, διαστάσεις χαρτιών, επικαλύψεις) δια αλληλογραφίας και άνευ διδασκάλου και χωρίς να λερώσεις τα χέρια σου και μου τη «λες» και από πάνω?

Οσο αφορά το πρώτο ερώτημα:
Η συνάδελφος, σου εξήγησε τους επίσημους συμβολισμούς της πίκμανσης και του περφορέ που εσύ αγνοείς ενώ είναι βασικά πράγματα (εδώ δεν γνωρίζεις βασικές διαστάσεις χαρτιών). Παρόλα αυτά εγώ θα τη συμπληρώσω λέγοντας πως υπάρχουν περιπτώσεις που οι τυπογράφοι αγνοούν αυτούς τους συμβολισμούς, ή ακόμα χειρότερα, περιπτώσεις που οι συμβολισμοί δεν έχουν τυπωθεί στο χαρτί διότι το μοντάζ ήταν τσιμα - τσίμα.
Σε πρόσφατη δουλειά μου υπήρξαν 9 περφορέ σε ένα σεντόνι χαρτί - και παρόλο που υπήρχε ντάμι, εντολή παραγωγής με σχεδιάγραμμα και σύμβολα πάνω στο τυπωμένο, ο τυπογράφος (με τον οποίο συνεργάζομαι 11 χρόνια) ήθελε να του κόψω το πρωτο φύλλου, να του σχεδιάσω με ένα στυλό το περφορέ και να το διπλώσω.
Γενικό συμπέρασμα? Μπορεί να υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες τυπογραφίας αλλά στην τελική όλα πρέπει να γίνονται κατόπιν κουβέντας μεταξύ του σχεδιαστη και του παραγωγού, με ντάμυ, με σχεδιαγράμματα, με χειρονακτική δουλειά με, με, με....
Αυτός είναι και ο ορισμός της επιμέλειας εκτύπωσης.

@ trelokampero
Δεν μπορώ να φανταστώ για ποιο λόγο να πέφτει περφορέ πάνω σε πίκμανση (και να είναι ισομήκης)όπως σε ένα απλό κουπόνι. Αν το περφορέ έπεφτε σε ένα μέρος της πίκμανσης τότε ΟΚ. Αλλα στην περίπτωση που αναφέρει ο genik είναι περιττό έξοδο. Πρόκειται για ένα απλό περφορέ.

Υ.Γ. Genik θυμήθηκες τελικά τι διάσταση έχει το επιστολόχαρτο?
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 21.02.11, 3:25 pm

Πολύ σωστά. Όταν πρόκειται να διπλωθεί το χαρτί, σε αρκετά χονρά χαρτιά καλύτερα να χρησιμοποιείται περφορέ και σε λεπτά χαρτιά πίκμανση. Αλλά και τα 2 να γίνουν στο ίδιο σημείο είναι περιττό.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 21.02.11, 3:28 pm

Επειδή απ' ότι θα καταλάβεις ο καθένας χρησιμοποιεί διάφορους τρόπους για τις μετεκτυπωτικές εργασίες, καλό θα ήταν εκτός από τις γραμμές που θα βάλεις, να έχεις και ένα υπόμνημα που να αναφέρεις τι εσυμβολίζει η κάθε γραμμή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 21.02.11, 8:53 pm

@heinrich όπως είπα ήδη...

από Trelokampero » 20 Φεβ 2011, 21:02
@heinrich respect στο λόγο σου αν και έχω δει να γίνεται και περφορε και πίκμανση

και επειδή μ' αρέσει 1) να μη λέω αερολογίες και 2) να διορθώνομαι όταν έχω λάθος...
μετά το χθεσινό σου ποστ, σήμερα το έψαξα το θεματάκι λιγάκι και άσχετα με το τι είχα δει ή ήξερα 3 τυπογράφοι είπαν το ίδιο ακριβώς με σένα... πλεονασμός (έως και άχρηστη ενέργεια) το περφορέ και η πίκμανση στο ίδιο σημείο, στα υπόλοιπα που είπες συμφωνώ απόλυτα.
Δική μου πρόθεση ήταν να προσπαθήσω να βοηθήσω κάποιον που το είχε ανάγκη και προσπάθησα να του δώσω με όσο πιο απλό και γρήγορο τρόπο κάποιες απαντήσεις.
Δεν είμαι γκουρού της τυπογραφίας απλά προσπαθώ.
Από εκεί και πέρα το μόνο που μπορώ να πω είναι πως αντιλαμβάνομαι απόλυτα το γιατί ορισμένοι δεν απαντούν πλέον σε ερωτήσεις στο φόρουμ ακόμη κι αν ξέρουν την απάντηση. :roll:

Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 22.02.11, 12:16 am

Trelokampero έγραψε:...αντιλαμβάνομαι απόλυτα το γιατί ορισμένοι δεν απαντούν πλέον σε ερωτήσεις στο φόρουμ ακόμη κι αν ξέρουν την απάντηση. :roll:

Γιατί :?:
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.02.11, 11:32 am

theoasim έγραψε:να έχεις και ένα υπόμνημα που να αναφέρεις τι εσυμβολίζει η κάθε γραμμή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

σωστο!!! ο καθενας μπορει να το αντιλαμβανεται αλλιως ή απλα να πεσεις σε κανεναν "καινουριο" που να μη τα "ξερει" οπως εσυ. Παντα εστελνα υπομνημα για να μη τρεχω μετα! ο φοβος φυλαει τα ερμα δε λενε? :mrgreen:
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 22.02.11, 12:28 pm

καλησπέρα, διάβασε και εδώ
viewtopic.php?f=65&t=19757&p=216997#p216997
Structural Package Engineering
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 22.02.11, 12:38 pm

Να συμπληρώσω ότι υπάρχει περφορε και πικμανση στο ίδιο σημείο.
Και ονομάζετε μαχαίρι-πικμανση
Το περφορε είναι ένα μαχαίρι που , για παράδειγμα 5x5mm
5 mm κόβει Χ 5 mm δεν κόβει (κενό)
Τώρα το μαχαίρι – πικμαση για παράδειγμα 5x5mm
5 mm κόβει Χ 5 mm πικμανση.
Structural Package Engineering
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων