Δημιουργία κοπτικού για συσκευασία

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Δημιουργία κοπτικού για συσκευασία

Δημοσίευσηαπό akis.p » 22.12.11, 11:18 am

Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές!

Μου έχουν δοθεί από τον πελάτη κάποιες κρέμες σε σωληνάριο για να φτιάξω τα κουτιά τους. Είναι η πρώτη φορά που θα φτιάξω και το κοπτικό από την αρχή. Ψάχνοντας στο forum βρήκα αρκετές συμβουλές και ένα καταπληκτικό software της esko, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να το αγοράσουμε αυτή τη στιγμή.

Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να το φτιάξω;
Να το ξεκινήσω από το μηδέν ή να πατήσω σε μια άλλη συσκευασία και να την προσαρμόσω;

Πρόκειται για απλό κουτί και θα το δουλέψω στο illustrator

Και πόσο να το χρεώσω αυτό; Εμένα θα με δυσκολέψει και θα μου φάει αρκετό χρόνο, γιατί δεν το έχω ξανακάνει, αλλά αν κάποιος έχει το παραπάνω πρόγραμμα και του παίρνει 5 λεπτά;
akis.p
Member

Re: Δημιουργία κοπτικού για συσκευασία

Δημοσίευσηαπό nilia » 22.12.11, 11:58 am

Πέραν του ότι θα σε βοηθήσει να προσαρμόσεις μια υπάρχουσα συσκευασία (ανοίγεις/ξεκολάς το κουτί και αρχίζεις να μετράς), το πιο σωστό, θα ήταν να μιλήσεις με τον άνθρωπο που θα τυπώσει τα κουτιά... μπορεί να υπάρχει κάποια παράμετρος που να πρέπει να λάβεις υπόψιν σου. Κρίμα είναι να δουλέψεις και μετά να πρέπει να αλλάζεις τα μέτρα.
Τώρα για το πόσο θα το κοστολογήσεις, αυτό είναι άλλη ιστορία. Αυτός που θα έχει αγορασμένο το πρόγραμμα θα χρεώσει ανάλογα για να κάνει και απόσβεση στην αγορά του προγράμματος, μην το ξεχνάμε αυτό!
Επίσης, είτε 5 λεπτά, είτε 5 ώρες, όλα χρεώνονται!
"There's too much month at the end of the money"
Άβαταρ μέλους
nilia
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 22.12.11, 12:32 pm

Καλημέρα
ο καλύτερος τρόπος είναι να επικοινωνήσεις με μια εταιρία
που κατασκευάζει καλούπια, έχουν το απαραίτητο λογισμικό για
να σου φτιάξουν τα δείγματα και μετά να προχωρήσουν
στην κατασκευή των καλουπιών.

Αυτό βέβαια έχει ένα κόστος για το οποίο θα πρέπει
να ενημερωθεί ο πελάτης σου πριν προχωρήσεις στην κατασκευή.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό nilia » 22.12.11, 12:33 pm

Επίσης, θα φτιάξεις και κάποιο εικαστικό για τα κουτιά, υπάρχει έτοιμο και θα προσαρμοστεί, ή θα είναι μόνο η σχεδίαση του κοπτικού; Αυτό για να διευκρινίσουμε το θέμα της χρέωσης.
Άβαταρ μέλους
nilia
Member

Δημοσίευσηαπό akis.p » 22.12.11, 1:09 pm

Το πρώτο που έκανα ήταν να επικοινωνήσω με αυτόν που θα φτιάξει τα κουτιά, το έχει αφήσει πάνω μου. Απλά θα κάνει ένα δείγμα μου είπε για να δούμε αν είναι όλα οκ. Παραξενεύτηκα πάντως γιατί περίμενα να μου δώσει κάποιες οδηγίες ή πληροφορίες.

Το δημιουργικό της συσκευασίας είναι σχεδόν έτοιμο, είναι απλά μια προσαρμογή.
akis.p
Member

Δημοσίευσηαπό nilia » 22.12.11, 3:04 pm

akis.p έγραψε:το έχει αφήσει πάνω μου.

Τι εννοείς; Ποιος θα σου προσδιορίσει τα μέτρα, θα κάνεις μακέτα με βάση το σωληνάριο και θα την ελέγξει διπλωμένη/συσκευασμένη;
Αν έτσι έχουν τα πράγματα, άνοιξε τη συσκευασία από κάποιο σωληνάριο που να μοιάζει με το δικό σου, σκάναρέ τη και σχεδίασέ την από πάνω στο illustrator. Προσάρμοσε το τελικό στις δικές σου διαστάσεις και κάνε μια εκτύπωση σε απλό χαρτί. Κόψτο και κόλλησέ το. Βάλε μέσα το σωληνάριο και αν χωράει, το πας στον κύριο να το ελέγξει.
Ρώτα τον πάχος γραμμής για το αρχείο σου και πως θα του σημαδέψεις τις πυκμάνσεις!

Θα ρωτήσω κάτι, πες με χαζή,αλλά επειδή μου έχει τύχει, το ρωτάω...
Η δουλειά θα τυπωθεί σε offset ή σε ψηφιακό;
Άβαταρ μέλους
nilia
Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 22.12.11, 7:09 pm

akis.p έγραψε:Το πρώτο που έκανα ήταν να επικοινωνήσω με αυτόν που θα φτιάξει τα κουτιά, το έχει αφήσει πάνω μου. Απλά θα κάνει ένα δείγμα μου είπε για να δούμε αν είναι όλα οκ. Παραξενεύτηκα πάντως γιατί περίμενα να μου δώσει κάποιες οδηγίες ή πληροφορίες.

Το δημιουργικό της συσκευασίας είναι σχεδόν έτοιμο, είναι απλά μια προσαρμογή.

Σαφώς και θα το αφήσει όλο επάνω σου και κακώς παραξενεύτηκες. Εσύ είσαι ο σχεδιαστής της συσκευασίας. Αυτός που θες να ξέρει τι έχεις εσύ ή ο πελάτης σου στο μυαλό;

Η δουλειά λοιπόν έχει ως εξής:
α) Ξεκαθαρίζετε με τον πελάτη για το αν θέλει μια κοινή συσκευασία π.χ. συσκευασία τύπου οδοντόκρεμας ή συσκευασία τύπου κρέμα προσώπου λαϊκής ή αν θέλετε κάτι πιο ιδιότροπο.
Στην πρώτη περίπτωση βρίσκεις ένα ωραίο κουτάκι από αυτά που έχεις στο σπίτι ή βρίσκεις τριγύρω σου εύκολα και αρχίζεις μετράς, σχεδιάζεις κόβεις προφόρμα κολλάς δοκιμάζεις διορθώνεις και μπλα μπλα μπλά
Στη δεύτερη περίπτωση βάζεις τον ποφτό σου κάτω και βγάζεις ένα δικό σου εντελώς σχέδιο και ακολουθείς το κόψε ράψε μέτρα κόλλα δοκιμάζεις...

β)Αν πάει για offset εκτύπωση και μεγάλο αριθμό αντιτύπων, στέλνεις το κοπτικό που σχεδίασες στον καλουπά και δείγμα του προϊόντος και του ζητάς να τσεκάρει ότι 1) το προϊόν σου όντως χωρά στο καλούπι που σχεδίασες 2) το κοπτικό σου μπορεί να εφαρμοστεί ως κατασκευή (όλα τα παραπάνω φυσικά ενοείται ότι δεν τα θεωρείς δεδομένα ότι θα τα κάνει οπότε του μιλάς γλυκά και με απεριόριστο σεβασμό :whistle μιας και αν δεν τα κάνεις πλακάκια με τους συνεργάτες σου βράσε ρύζι και φάτο με τις κρέμες.

γ) Αν πάει για ψηφιακή εκτύπωση και μικρό αριθμό αντιτύπων τότε απλά βρίσκεις κάποιον ψηφιακά μάγκα και καραμπουζουκλί και σου κόβει δείγμα με το lazer και στο χαρτί που γουστάρεις και τα δοκιμαστικά δικά σου εντελώς.

δ) Στη β' περίπτωση, μιλάς με τυπογράφο και αυτόν που θα σου χτυπήσει τα καλούπια και συννενοήσαι 1) σε τι διάσταση χαρτί θα γίνει το μοντάζ και 2) πόσες αναπαραγωγές θα πρέπει να έχει το καλούπι σου γιατί από αυτό εξαρτάται και το μέγεθος του τελικού καλουπιού σου (και φυσικά το κόστος του καλουπιού).

ε) Κάνεις το σταυρό σου πολλές φορές, ξεχνάς το fb κατά τη διάρκεια σχεδιασμού του καλουπιού και χρεώνεις το σχεδιασμό καλουπιού σα να έφτιαχνες μακέτα (άντε και μια τρίχα παραπάνω για την ψυχική οδύνη που θα σου προκαλέσει το τρέξιμο).

Αν δεν κατάλαβες κάτι τα ξαναματαλέμε 8)
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό akis.p » 22.12.11, 8:19 pm

Kαταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η εκτύπωση θα είναι offset.
Πρόκειται για ένα απλό κουτί "τύπου οδοντόκρεμας" όπως λέει η Trelokampero. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, δεν πρέπει να σκεφτώ την super συσκευασία.
Ως τώρα όσες συσκευασίες έχω κάνει το κοπτικό μας το έδιναν έτοιμο, εκτός από μια φορά που σχεδίασα μια πυραμίδα για ένα ειδικό προϊόν ενός event.

Aπό τη στιγμή που μας ανέθεσαν και το κοπτικό το πρώτο που έκανα ήταν να μιλήσω με τον τυπογράφο. Οκ σκέφτομαι αρχίζω το μέτρημα και το σχεδίασμα (πάνω-κάτω αυτά που μου προτείνατε). Πριν ξεκινήσω ρίχνω μια ματιά στο forum και γενικά στο internet και ανοίγω και ένα βιβλίο από τη σχολή του κ. Καρακασίδη "ΚΥΤΙΟΠΟΙΪΑ και κόλλησα!
1. γιατί στο βιβλίο ανέφερε διάφορες παραμέτρους που δεν είχα σκεφτεί, όπως ότι το αυτάκι που κολλάει πρέπει να είναι min 8mm κλπ και
2. γιατί αυτό το πρόγραμμα - αν το κατάλαβα σωστά - έχεις ένα πρότυπο συσκευασίας, δίνεις διαστάσεις και τσουπ έτοιμο.
Και αγχώθηκα μήπως μη γνωρίζοντας κάποιον κανόνα, θα μου βγει λάθος και μήπως κάποιος καλουπατζής το κάνει αυτόματα και θα είναι καλύτερα να απευθυνθώ κατευθείαν σε αυτόν, όπως είπε ο Κλημης.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πρώτα θα βγει δείγμα το οποίο θα καρα-τσεκαριστει!

Την βλέπω τη δουλειά... εσείς θα μετράτε αντίστροφα για την αλλαγή του χρόνου και εγώ θα μετράω τα κουτάκια μου!
akis.p
Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 22.12.11, 8:32 pm

Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nilia » 28.12.11, 11:31 am

Sos!!! Mην ξεχνάς να ρωτήσεις πόσες αναπαραγωγές του κοπτικού θα έχει το καλούπι! Κάθε μηχανή έχει άλλες προδιαγραφές!
Άβαταρ μέλους
nilia
Member

Δημοσίευσηαπό akis.p » 30.12.11, 12:47 pm

ευχαριστω!
akis.p
Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 31.12.11, 8:32 pm

καλησπερα..
Αν θες βοηθεια για το κουτι , καλεσε με απο Τριτη να μιλησουμε.

Καλη χρονια σε ολλους !!!
Structural Package Engineering
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 31.12.11, 8:37 pm

Να μην ξεχασω ....το Laser Δεν κοβει χαρτι, το καει :shock:
Plotter Κοβουν κουτια...ρηξτε μια ματια εδω
http://youtu.be/0d9mjsILN2U 8)
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 31.12.11, 8:57 pm

alkis10 έγραψε:Να μην ξεχασω ....το Laser Δεν κοβει χαρτι, το καει :shock:

Αγαπητέ alkis10, καλησπέρα και καλή χρονιά.
Επειδή η ψηφιακή τεχνολογία δεν θα αφήσει ΤΙΠΟΤΑ ανεπηρρέαστο, ρίξε μια καλή ματιά σε αυτό:

http://www.highcon.net/
Θα φέρει τα πάνω-κάτω στον κλάδο της κυτιοποίϊας.

Καλή χρονιά να έχουμε.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 01.01.12, 12:02 pm

Καλημέρα και καλή χρονιά!

εξαρτάται από το laser αν θα καεί το χαρτί.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 01.01.12, 3:57 pm

christosvcdc έγραψε:
alkis10 έγραψε:Να μην ξεχασω ....το Laser Δεν κοβει χαρτι, το καει :shock:

Αγαπητέ alkis10, καλησπέρα και καλή χρονιά.
Επειδή η ψηφιακή τεχνολογία δεν θα αφήσει ΤΙΠΟΤΑ ανεπηρρέαστο, ρίξε μια καλή ματιά σε αυτό:

http://www.highcon.net/
Θα φέρει τα πάνω-κάτω στον κλάδο της κυτιοποίϊας.

Καλή χρονιά να έχουμε.

Καλή χρονιά και εσένα Χρήστο.

Πολύ ενδιαφέρων ,λίγο υπερβολικό το Βίντεο της εταιρίας...για παράδειγμα δεν κάνω 1 εβδομάδα να παραδώσω ένα καλούπι, σε μια μέρα είναι έτοιμο!
Θα επισκεφτώ την Drupa και φέτος , ελπίζω να δω την μηχανή σε λειτουργία ,αν και είμαι πιο πολύ με αυτούς τους τύπους http://youtu.be/su5V-KhDMNM

Γνωρίζω πολύ καλά της εξελίξεις του χώρου και αυτό λέω από εδώ σε οποίον ενδιαφέρετε.
Ότι δηλαδή για μικρά τιράζ δεν είναι απαραίτητο το καλούπι....και αυτό το γράφει ένας “καλουπατζής”.
Η λύση είναι σε μηχανές όπως αυτή που έχω και έδειξα πριν στο βίντεο μου.
Έχω κάνει πολλές δουλειές τα τελευταία χρονιά χωρίς καλούπι και τα αποτελέσματα ήταν πάντα τελεία.
Συν ότι γνωρίζω πως να σχεδιάζω κουτια-stand Κλπ. κάτι που λίγοι έχουν την εμπειρία
και πιστέψτε το artios.CAD δεν σχεδιάζει stand σαν αυτό π.χ. Εικόνα
με το πατημα ενός κουμπιού, αν και θα ήθελα πολύ.

Ελπίζω να μην χάλασα το θέμα με την φλυαρία μου !!
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 02.01.12, 1:51 pm

Alki συμφωνω. το artios (ουτε καποιο αλλο) παρασκευαζει ετοιμες δουλεις με το πατημα ενος κουμπιού, και αυτο ειναι καλο, τοσο για το σχεδιαστη οσο και για τον κατασκευαστη / πελατη.

ας θυμηθουμε τις πρωτες μερες του photoshop.
ειχε βρωμισει η αγορα απο ντεγραντε, μετα απο φιλτρα, υστερα εγιναν τις μοδας τα μπομπε κουμπια και μετα τα μπομπε λογοτυπα, αν και τα λογοτυπα αργησαν λιγο να ξεφτιλιστουν καθως δεν υπηρχε ενα κουμπι, αλλα επρεπε να γινουν 2 ολοκληρα κλικ για μια γραμμη.

απο ολα αυτα στο χρονο δεν αντεξε σχεδον κανενα, -η καλυτερη αποδειξη οτι ουτε κερδη εφεραν ουτε νοημα ειχαν-, αντιθετα εκανα ζημια στους επαγγελματιες δημιουργους, αλλα και στους πελατες που τα προτιμησαν. Παραλληλα οι αλεξπτιτωτιστες που τα εφεραν και τα προωθησαν ουτε λεφτα εκαναν, ουτε καν μονιμη εργασια/πελατεια απεκτησαν ποτε.

αν γινοταν με το πατημα ενος κουμπιου, τοτε θα γεμιζαμε απο αθλια κατασκευασματα, ομοια μεταξυ τους, χωρις κανενα ενδιαφερον, που το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα εφερναν εις περας το μονο εργο που τους εχει ανατεθει: να αυξησουν τις πωλησεις

και μιλωντας με παραδειγματα, ασ θυμηθουμε ποσα Aristo / Zund / Esko επαψαν να δουλεουν παρα τη συνεχη προβολη των πονηρων εταιρειων σε εκθεσεις του χωρου / πωλητες. ολες που εκλεισαν βασιζονταν στη μαζικη παραγωγη απο ετοιμα, και κανεις δεν πουλαγε custom σχεδιασμο. Για την ακριβεια θα ελεγα οτι ηταν καπως ειρωνικη απεναντι σε επαγγελματιες σχεδιαστες.

εν κατακλειδι λοιπον, ο custom σχεδιασμος κανει καλο στην τσεπη του σχεδιαστη, του κατασκευαστη, του πελατη.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 23.03.14, 5:42 pm

Καλησπέρα, θα πω κι εγώ τη γνώμη μου αν και έχει περάσει καιρός από το τελευταίο μήνυμα.

Καλώς ή κακώς (μάλλον καλώς), η τεχνολογία εξελίσσεται και αν θέλουμε να παραμένουμε updated με τις πρόσφατες μεθόδους παραγωγής οφείλουμε να προσαρμοζόμαστε. Προσωπικά είμαι υπέρμαχος της standarized παραγωγής και των συστημάτων που απαιτεί, γιατί έτσι γλιτώνουμε χρόνο, αποφεύγουμε λάθη, δημιουργούμε ψηφιακό library στο οποίο μπορούμε να ανατρέξουμε για παραμετροποίηση της δουλειάς μας, κ.ο.κ. Το artioscad είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα στο οποίο μπορείς να δημιουργήσεις custom συσκευασίες χωρίς να μπλέκεις σε περίπλοκες διαδικασίες αλλά ακολουθώντας κάποια συγκεκριμένα βήματα κάθε φορά, να τοποθετείς πανεύκολα τα σημεία κοπής/διπλώματος της συσκευασίας, να την κάνεις 3d rendering, να αποφύγεις λάθη που απαιτούν χειρουργική ακρίβεια, να ενσωματώνεις τα σχέδιά σου στη συκευασία, κ.λπ. Θεωρώ ότι όποιος έχει κάποια χρήματα στην άκρη και του πάνε καλά οι δουλειές καλό είναι να επενδύσει στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι στην Ελλάδα έχουμε ένα πρόβλημα με την προσαρμογή στις νέες τεχνολογίες και δεν ξέρω από πού πηγάζει όλο αυτό, αλλά το συναντώ σε όλους τους τομείς, πχ κάποιοι dj θεωρούν ότι οι dj που παίζουν με υπολογιστή είναι λιγότερο dj. Η τεχνολογία έρχεται για να διευκολύνει τον άνθρωπο και σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα είναι που μετράει, όχι το μέσο. Αν τα μέσα που έχει στη διάθεσή του κάποιος για να φέρει εις πέρας την εργασία του μπορούν να τον βοηθήσουν να την βελτιστοποιήσει τότε καλώς να τα χρησιμοποιήσει. Νομίζω ότι θα συμφωνήσετε ότι ένας γραφίστας που σχεδιάζει στο illustrator δεν είναι λιγότερο καλλιτέχνης από κάποιον που σχεδιάζει στο χέρι, σε κάποιες περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι καλύτερο εκτός κι αν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις όπου πχ κρίνεται το χέρι, όπως σε έναν πίνακα. Ας μην φοβόμαστε το νέο, γιατί με αυτόν τον τρόπο το μόνο που καταφέρνουμε είναι να απομονωνόμαστε από την αγορά, εφόσον σίγουρα πάντα υπάρχουν άλλοι οι οποίοι φροντίζουν να εκμεταλλεύονται την τεχνολογία προς όφελός τους.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό nicktop » 21.11.14, 9:27 pm

Υπάρχει ένα απίστευτο software, το packmage, μπορείς να κατεβάσεις νόμιμα έκδοση με 5-10 τύπους κουτιών δωρεάν. Από εκεί και πέρα, έχει εκατοντάδες!!!!! τύπους κουτιών, απλά αγοράζεις το licence για εκείνο που σου αρέσει.

Είναι απίστευτη εφαρμογή, ρίξε μια ματιά στο youtube βάζοντας το όνομα του: packmage
Φτιάχνει μέχρι και video με 3d περιστροφές, ανοιγοκλείσιμο κουτιών, κλπ με τη μακέτα σου πάνω, κλπ!!!
Τοπάλης Νίκος
"IMPRESS" - Συνοδινού Ουρ. & Τοπάλης Νικ.Ο.Ε.
Κατασκευή και εισαγωγές ειδών συσκευασίας
www.topalis.gr
Άβαταρ μέλους
nicktop
Member

Δημοσίευσηαπό alkis10 » 22.11.14, 12:36 pm

Το ότι είναι δωρεάν (βασική έκδοση) το κάνει αυτόματα αρκετά ενδιαφέρον.
Νίκο, Οι τύποι δωρεάν κουτιών είναι μάλλον περισσότεροι από 10, δυο τρεις που δούλεψα είναι στο 90% σωστές, αλλά για να δουλέψει σωστά η συσκευασία θα πρέπει να επέμβεις χειροκίνητα , πολύ χρονοβόρο για έναν επαγγελματία και μάλλον δεν μπορείς να δημιουργήσεις δίκες σου παραμετρικές συσκευασίες- νόρμες.
Σαν περιβάλλον Θα το σύγκρινα περισσότερο με Auto.cad και impact και λιγότερο με το Artios.cad.
Για τον μέσο χρήστη έναν γραφίστα, δημιουργικό γραφείο, pre-press κλπ είναι παραπάνω από καλό και αρκετά φιλικό.
Σίγουρα θα το πρότεινα σε πελάτες μου που δεν θέλουν να επενδύσουν σε ένα πληρωμένο cad.
Με εντυπωσίασε αρκετά θα έλεγα :!: :!:
Άβαταρ μέλους
alkis10
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων