Συγκριτική Μελέτη Έντυπης & Ψηφιακής Εφημερίδας

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Συγκριτική Μελέτη Έντυπης & Ψηφιακής Εφημερίδας

Δημοσίευσηαπό kate_ » 12.09.14, 12:11 pm

Γεια σας, είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο πρόγραμμα του Ανοικτου Πανεπιστημίου "Γραφικες τεχνες και πολυμέσα". Στο πλαίσιο της πτυχιακής εργασίας μου με θέμα "Συγκριτική Μελέτη Έντυπης & Ψηφιακής Εφημερίδας" θα ήθελα να ζητήσω αν μπορείτε την βοήθεια σας ως προς την συλλογή πληροφοριών για:
-Τα στάδια εκτύπωσης μιας έντυπης και μιας on line εφημερίδας (από την προεκτύπωση έως την μετεκτύπωση)
- Ένα παράδειγμα
- κάποιες καινοτομίες που έγιναν στην εκτύπωση(και στις 2 μορφες) πλέον τα τελευταία χρόνια π.χ υπάρχει σύνδεση στην ροή εργασίας? χρησιμοποιείται κάποια πρότυπα ελέγχου στην ροή παραγωγής κτλ
-Κάποια τυπογραφεια-εκδοτήρια εφημερίδων που θα μπορουσαν να μου φανουν χρήσιμα για να ζητησω πληροφοριες και γνωρίζεται ότι είναι αξιοπιστα.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, όποια πληροφορία θα είναι χρήσιμη!
kate_
Member

Re: Συγκριτική Μελέτη Έντυπης & Ψηφιακής Εφημερίδας

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 12.09.14, 9:06 pm

Καλησπέρα,

θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι γραφίστες είμαστε πολύ σημαντικοί, κάτι σαν ιερές αγελάδες, και γενικά δεν ασχολούμαστε με ποταπές ερωτησούλες. Τι είσαι για να ασχοληθούμε; Ο Steve Jobs; Μιλάμε για θράσος!

Οι ερωτησούλες που κάνεις είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα Πανεπιστημίου Κβαντομηχανικής και να ρωτάς ποιος είναι ο δεύτερος νόμος του Νεύτωνα.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό kate_ » 13.09.14, 12:08 pm

Μάλιστα:)Νομίζω ότι ήμουν και είμαι πάντα ευγενική με τους όλους πόσο μάλλον με όσους δεν γνωρίζω. :D Ολοι εχουμε νεύρα από δικά μας προβλήματα αλλα δεν τα διοχετεύομαι σε όποιον βρούμε. Τεσπα, η συμπεριφορα σου είναι δικό σου πρόβλημα δεν μπαίνω σε διαδικασία να διαπληκτηστώ με αγνωστο ανθρωπο αν είναι δυνατόν :P Δεκτές όλες οι απόψεις αλλα φυσικά όχι και αποδεκτες :D Να σαι καλα φιλε
kate_
Member

Δημοσίευσηαπό kate_ » 13.09.14, 12:21 pm

Και κατι τελευταιο και ο steve jobs ανθρωπος ηταν :whistle Και κατι ακομα που μου ηρθε αστειο Ϊερη αγελαδα"ακομα και οι αγελάδες αν και ιερες ζωα παραμένουν και πάντα η χρήση τους είναι το άρμεγμα, εκτος βέβαια αυτές που δεν βγάζουν γάλα (εδώ πάει που δεν δίνουν πληροφορίες) άρα σε αυτές τις περιπτώσεις οι άνθρωποι τις κλωτσάνε :wink: ε ρε τι πάθαμε Σαββατιάτικα...μπραβο μου εφιαξες το κεφι
kate_
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 13.09.14, 4:08 pm

για να μπορέσεις να βρεις τις πληροφορίες που ζητάς καλό θα ήταν να πας σε έναν εκδοτικό οίκο που έχει αναλάβει καποια εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας. μονο εκει υπάρχει πιθανότητα να δεις σε χρήση καποιο πρότυπο ροής εργασίας και ίσως να μπορέσεις να αντλήσεις και καποιες πληροφορίες για τα συγκριτικά πλεονεκτήματα μειονεκτήματα με παλαιότερα πρότυπα. σε μικρά τυπογραφεία και εκδοτικούς οίκους για μικρής κυκλοφοριας εφημερίδες το προτυπο ροής εργασίας που θα συναντήσεις θα είναι της μορφής "δακτυλογραφούμε, ριχνουμε το κείμενο στο πρόγραμμα σελιδοποιησης ριχνουμε και τις φωτο, ανακατευουμε λιγο για να έχουμε το τελικό προιον βγάζουμε τσιγκο τυπώνουμε ζακρίζουμε διπλώνουμε"
αυτό δεν σημαίνει οτι τα μικρά τυπογραφεία βγάζουν τραγικές εφημερίδες απλά μια εφημερίδα ενός συλλόγου που βγαίνει 1 στο μήνα ή το διμηνο δεν έχει ουτε πιεστικα deadline ουτε τρελό φόρτο εργασίας ουτε απαιτεί απίστευτες γνώσεις για να ολοκληρωθεί. συμπερασματικά λοιπόν στα τυπογραφεια που βγάζουν μικρές εφημερίδες (μικρό τιράζ) δεν χρειάζεται να επενδύσνουν στο να οργανώσουν την παραγωγή τους με ένα συγκεκριμένο πρότυπο, εξειδηκευμένο για εφημερίδα. εκτός κι αν μιλάς για πρότυπα χρωμματικής διαχείρισης ή πρότυπα όπως τα cip και gdf αυτά μπορείς να τα συναντήσεις πιο ευκολα. το θεμα βέβαια είναι αν αυτός που τα δοτλευει μπορεί να στα εξηγήσει η όχι
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 13.09.14, 11:36 pm

dieselakias έγραψε:Καλησπέρα,

θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι γραφίστες είμαστε πολύ σημαντικοί, κάτι σαν ιερές αγελάδες, και γενικά δεν ασχολούμαστε με ποταπές ερωτησούλες. Τι είσαι για να ασχοληθούμε; Ο Steve Jobs; Μιλάμε για θράσος!

Οι ερωτησούλες που κάνεις είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα Πανεπιστημίου Κβαντομηχανικής και να ρωτάς ποιος είναι ο δεύτερος νόμος του Νεύτωνα.

Καλησπέρα
μπορεί να μου πει κάποιος τι έχασα;
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 14.09.14, 7:54 pm

Ναι ρε deselakia, τι επαθες και απαντας ετσι στην κοπελα? και εγω θα ηθελα να ξερω.
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων