πρόκειται για ασφάλεια στα pdf;

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

πρόκειται για ασφάλεια στα pdf;

Δημοσίευσηαπό genik » 31.10.14, 1:21 am

Πρόσφατα έστειλα για εκτύπωση σε color laser printer ένα pdf αρχείο το οποίο εκτυπώθηκε κανονικά μεν, αλλά όταν προσπάθησα να το ανοίξω στο Illustrator για να επεξεργαστώ τις φωτογραφίες του, είδα με μεγάλη μου έκπληξη πως το περιεχόμενο (οι φωτογραφίες) ήτανε αγνοούμενο!!! Σκέφτηκα αμέσως πως θα τις έχει αφαιρέσει εκείνος που το σχεδίασε για θέματα ασφαλείας!
Το ερώτημα λοιπόν είναι "υπάρχει κάποια ρύθμιση στα pdf, όπου, οι εικόνες που περιέχει, να μην μπορούν να τυπωθούν;
genik
Junior Member

Re: πρόκειται για ασφάλεια στα pdf;

Δημοσίευσηαπό sodesign » 02.11.14, 7:02 am

genik έγραψε:Πρόσφατα έστειλα για εκτύπωση σε color laser printer ένα pdf αρχείο το οποίο εκτυπώθηκε κανονικά μεν, αλλά όταν προσπάθησα να το ανοίξω στο Illustrator για να επεξεργαστώ τις φωτογραφίες του, είδα με μεγάλη μου έκπληξη πως το περιεχόμενο (οι φωτογραφίες) ήτανε αγνοούμενο!!! Σκέφτηκα αμέσως πως θα τις έχει αφαιρέσει εκείνος που το σχεδίασε για θέματα ασφαλείας!
Το ερώτημα λοιπόν είναι "υπάρχει κάποια ρύθμιση στα pdf, όπου, οι εικόνες που περιέχει, να μην μπορούν να τυπωθούν;

το πιο πιθανο ειναι να μην εγιναν embed oι φωτογραφίες απο τον δημιουργο
sodesign
Member

Re: πρόκειται για ασφάλεια στα pdf;

Δημοσίευσηαπό genik » 02.11.14, 9:13 am

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτηκα, όμως τότε πως μπορεί και τυπώνεται σωστά το pdf; Να τυπώνονται οι φωτογραφίες σε ανάλυση οθόνης και απλώς να μην φαίνεται το "πρόβλημα" στην εκτύπωση ενός laser printer;
genik
Junior Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων