Εξαγωγή αρχείου PDF με μικρό file size

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Εξαγωγή αρχείου PDF με μικρό file size

Δημοσίευσηαπό george.k » 14.05.15, 1:57 pm

Επειδή δε βρήκα αντίστοιχο θέμα (μπορεί και να υπαρχει και να μη το ειδα), είπα να ρωτήσω.

Έχω έναν προϊοντικό τιμοκατάλογο 200 σελ. στο InDesign, όλο το σώμα του εντύπου είναι σε grayscale, φωτογραφίες, λογότυπα, γραφήματα και fonts.

Το πρόβλημα μου είναι ότι το αρχείο χαμηλής ανάλησης pdf που εξάγω και είναι για χρήση web βγαίνει πάνω από 15 ΜΒ, ενώ ο αντίστοιχος τιμοκατάλογος για 550 σελίδες από το εξωτερικό με 4χρωμο περιεχόμενο βγαίνει 15,5 ΜΒ.

Υπάρχει καποιος τρόπο η καποια ρύθμιση ωστε να μπορέσω να κατεβάσω το file size του δικού μου αρχείου ?
Παίζει ρόλο το οτι το περιεχομενο μου είναι grayscale ?
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Re: Εξαγωγή αρχείου PDF με μικρό file size

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 14.05.15, 2:41 pm

Καλησπέρα!

Κάνοντας export στο Indesign και επιλέγοντας smallest file size στο βγάζει 15Mb?
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό george.k » 14.05.15, 2:49 pm

George.Ev έγραψε:Καλησπέρα!

Κάνοντας export στο Indesign και επιλέγοντας smallest file size στο βγάζει 15Mb?

Ναι, εχω δοκιμάσει και να μεγαλωσω το compression...
Άβαταρ μέλους
george.k
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 15.05.15, 11:20 am

Καλημέρα

Λυπάμαι Γιώργο δε μου έρχετε κάτι άλλο αυτή τη στιγμή σχετικά με το τι μπορεί να κάνεις μέσα απο το InDesign.

Δύο ιδέες που μου έρχονται εκτός indesign αλλά δε ξέρω πραγματικά πόσο θα σπάσουν οι φωτογραφίες είναι:
1. Από το Acrobat Pro να κάνεις reduce size (δε ξέρω κατα πόσο θα πέσουν τα Mb φυσικά)
2. Να πας σε κάποια online υπηρεσία να του ρίξεις το μέγεθος. Για δες αυτό: http://smallpdf.com/compress-pdf

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να βοήθησα!
Καλή συνέχεια
George.Ev
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων