Τεχνικός για Roland plotter

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Τεχνικός για Roland plotter

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 22.07.15, 11:24 am

Καλησπέρα σας,
έχω ένα Roland sj-1045 και έχω ένα πρόβλημα με το μαύρο και το κόκκινο χρώμα όσον αφορά την τροφοδοσία από ότι καταλαβαίνω.
Ενώ το καθαρίζω και γράφει άριστα το test print ύστερα από 1 μέτρο αρχίζει και δε γράφει καλά.
Έχουν αλλαχτεί damper, cups, wipers.
Χρησιμοποιώ bordeaux μελάνια και λόγω αυτού η atlas digital δεν αναλαμβάνει (το μόνο που ζητάει είναι να βάλω δικά τους μελάνια και το πρόβλημα θα λυθεί ως δια μαγείας, μέχρι εκεί). Να σημειωθεί ότι μιλάνε για τα acro και όχι για τα γνήσια (όποιος κατάλαβε - κατάλαβε).
Μου είπε κάποιος ότι ύστερα από 8 χρόνια λειτουργίας μπορεί να έχουν πέσει τα voltage της κεφαλής αλλά θα πρέπει να βρει κάποιον που να γνωρίζει να τα μετρήσει και να τα διορθώσει.
Ξέρει κανείς από εσάς κάποιον καλό τεχνικό που να μπορεί να το κοιτάξει γενικότερα;

Σας ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Re: Τεχνικός για Roland plotter

Δημοσίευσηαπό topaz » 27.07.15, 9:57 am

nystagmenos έγραψε:Καλησπέρα σας,
έχω ένα Roland sj-1045 και έχω ένα πρόβλημα με το μαύρο και το κόκκινο χρώμα όσον αφορά την τροφοδοσία από ότι καταλαβαίνω.
Ενώ το καθαρίζω και γράφει άριστα το test print ύστερα από 1 μέτρο αρχίζει και δε γράφει καλά.
Έχουν αλλαχτεί damper, cups, wipers.
Χρησιμοποιώ bordeaux μελάνια και λόγω αυτού η atlas digital δεν αναλαμβάνει (το μόνο που ζητάει είναι να βάλω δικά τους μελάνια και το πρόβλημα θα λυθεί ως δια μαγείας, μέχρι εκεί). Να σημειωθεί ότι μιλάνε για τα acro και όχι για τα γνήσια (όποιος κατάλαβε - κατάλαβε).
Μου είπε κάποιος ότι ύστερα από 8 χρόνια λειτουργίας μπορεί να έχουν πέσει τα voltage της κεφαλής αλλά θα πρέπει να βρει κάποιον που να γνωρίζει να τα μετρήσει και να τα διορθώσει.
Ξέρει κανείς από εσάς κάποιον καλό τεχνικό που να μπορεί να το κοιτάξει γενικότερα;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Οταν λες κοκκινο, φαντάζομαι εννοείς το magenta...

Τα μελάνια παίζουν ρόλο, αλλά η λογική λέει ότι θα είχαν πρόβλημα και οι άλλες κεφαλές, χώρια που το test print θα ήταν μέτριο - κακό.

Ετσι όπως περιγράφεις το πρόβλημα, το μυαλό μου πάει ότι κάπου έχει "τρύπα" το σύστημα και ρουφάει αέρα. Όταν εσύ καθαρίζεις τις κεφαλές, το μελάνι τρέχει με πίεση σε αυτές, οπότε "γεμίζει" μελάνι η κεφαλή και τυπώνει για αυτό το 1 μέτρο που περιγράφεις. Εν συνεχεία, "ξεμένει" από μελάνι γιατί από κάπου τραβάει αέρα το σύστημα. Τσέκαρε τα dumpers (ξανά) και τις σωληνώσεις από και προς τρόμπες κλπ.

Σχετικά με αυτό που λες για voltage δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα για DX4 κεφαλές που φοράς. Αν ήταν Seiko κεφαλές θα σου έλεγα μην παιδεύσαι τσάμπα με ρεύματα, αλλαξέ τες...

Με τι ταχύτητα τυπώνεις; Δοκίμασε να τυπώσεις πολύ αργά για να δεις τι γίνεται.
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων