Λιθογραφικό Δοκίμιο. Πόσο χρήσιμο είναι ?

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Λιθογραφικό Δοκίμιο. Το χρησιμοποιείς ?

Νομίζω ότι είναι χρήσιμο. Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω ακόμη.
12
24%
Είναι χρήσιμο και το έχω χρησιμοποιήσει / το χρησιμοποιώ αποκλειστικά.
18
35%
Δεν είναι χρήσιμο. Βγάζω μόνο όταν το απαιτεί ο πελάτης.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
¶σχετα αν είναι χρήσιμο ή όχι, χρησιμοποιώ άλλες μεθόδους proof.
7
14%
Το χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο παρόλο που είναι χρήσιμο.
14
27%

Σύνολο ψήφων : 51

Δημοσίευσηαπό Staff » 14.06.07, 6:41 pm

Προύφ μαι ας.

Κάθε φορά που γυρνάω από έξω (από εδώ), αυτό που σκέφτομαι είναι αν αξιζει να ασχολείτε κανείς σε αυτήν την χώρα με όλα αυτά που στον υπόλοιπο κόσμο αποτελούν στάνταρτ στην δουλειά μας.

Στην fespa γνώρισα κάτι "παιδιά" που το πάθος τους για το σωστό χρώμα-τύπωμα και η δουλειά τους γύρω από αυτό μοιάζουν εξωγήινα σε αυτόν τον τόπο...

http://www.colorconcepts.nl

http://www.perfectproof.com

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 14.06.07, 11:58 pm

Αγαπητέ Staff καταρχήν ευχαριστώ για τα link (τελικά μερικά χρήσιμα πραγματάκια βρίσκονται σε απίθανα μέρη). Δεύτερον, ναι αξίζει να ασχολείσαι. Δεν είναι στάνταρ για κανέναν υπόλοιπο κόσμο όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Ήξερα ότι στην Ελλάδα είχαν πουληθεί 4 approval (μηχανές δοκιμίου αξίας 50.000.000δρχ. το 2000 και όχι εγώ δεν έχω τέτοιο) σήμερα όμως έμαθα ότι σε όλη την Ευρώπη είναι ζήτημα να έχουν πουληθεί καμμιά 10αριά κομμάτια (η Ιταλία -κολοσός των γραφικών τεχνών- μου είπαν έχει βάλει 2)!! Μην κακομοιριάζουμε λοιπόν και ας κάνουμε την δουλειά μας όσο καλύτερα γίνεται.
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 20.06.07, 2:01 pm

christosvcdc έγραψε:Ήξερα ότι στην Ελλάδα είχαν πουληθεί 4 approval (μηχανές δοκιμίου αξίας 50.000.000δρχ. το 2000 και όχι εγώ δεν έχω τέτοιο) σήμερα όμως έμαθα ότι σε όλη την Ευρώπη είναι ζήτημα να έχουν πουληθεί καμμιά 10αριά κομμάτια (η Ιταλία -κολοσός των γραφικών τεχνών- μου είπαν έχει βάλει 2)!!

Το ένα από τα 4 Kodak Approval X το έχει η εταιρεία στην οποία εργάζομαι. Μπορεί να εμφανίζει κάποια προβληματάκια κατά την ανηλεή χρήση του, αλλά έχοντας στα χέρια σου το αποτέλεσμα και το τυπωμένο ψάχνεις να βρείς "ποιό" είναι "τι" (οκ, υπερβάλλω).
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

Προφίλ+Δοκίμιο Ψηφιακό+Εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό Alexis » 25.06.07, 4:36 pm

Γειά και χαρά!
Φανταστείτε!! στην μέση της δημιουργικής σεζόν:παίρνει τηλ. ο τυπογράφος την ώρα που τυπώνει και δεν μπορεί να "πιάσει" χρωματικά το ψηφιακό δοκίμιο.Άντε εξήγησε τώρα σε φωτογράφους, ατελιέ, και τυπογράφους περί προφίλ, RGB, μετατροπή CMYK απο RAW,η από TIFF, αμαύρωση φιλμ. Να τυπώνουνε με βάση τη σκάλα, και όχι λίγο cyan πάνω και λίγο magenta κάτω...
Και όλα αυτά με ένα εγκεφαλικό στην τσέπη, να φαντάζεσε τον πελάτη να σου κοπανάει τα έντυπα στο κεφάλι, να σε ρωτάει κι αυτός ο δόλιος..."αφού εγώ αλλιώς είδα τις φωτογραφίες στην οθόνη του φωτογράφου και στο δοκίμιο...."
Ολα καλά σε θεωρητικό επίπεδο αλλά το θέμα είναι ότι η δουλειά της εκτύπωσης όταν υπάρχει φωτογραφία-δοκίμιο και επεξεργασία είναι ομαδική.Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι για τους λόγους τους δεν είναι έτοιμοι να ακολουθήσουν αυτή την εξέλιξη.
Alexis
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 25.06.07, 6:25 pm

Γεια και χαρά συνάδελφε.
Καλωσόρισες στο vcdc
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 26.06.07, 1:24 pm

Ας ρίξω το θέμα στο τραπέζι και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Αργότερα, θα σας πω περισσότερα γι αυτό:

"Ηλεκτρονικό δοκίμιο". Εναλλακτική ψηφιακή λύση. Κατασκευή ενός συστήματος που απεικονίζει στην οθόνη τις σελίδες χρωματικά ίδιες με τα πιστοποιημένα λιθογραφικά δοκίμια...
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

Δημοσίευσηαπό GEORGETOUBALIS » 26.06.07, 1:36 pm

brisque έγραψε:Ας ρίξω το θέμα στο τραπέζι και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Αργότερα, θα σας πω περισσότερα γι αυτό:

"Ηλεκτρονικό δοκίμιο". Εναλλακτική ψηφιακή λύση. Κατασκευή ενός συστήματος που απεικονίζει στην οθόνη τις σελίδες χρωματικά ίδιες με τα πιστοποιημένα λιθογραφικά δοκίμια...

Τι εννοείς...?
Πως μπορώ να διαβασω απο αριστερα προς τα δεξια αφού έχω δεξια στοιχιση...(!)
Άβαταρ μέλους
GEORGETOUBALIS
Senior Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 26.06.07, 1:41 pm

Απεικόνιση των σελίδων που θέλουμε σε οθόνη (calibrated προφανώς) με color matching οπως στο λιθογραφικό δοκίμιο...
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

Δημοσίευσηαπό GEORGETOUBALIS » 26.06.07, 1:48 pm

brisque έγραψε:Απεικόνιση των σελίδων που θέλουμε σε οθόνη (calibrated προφανώς) με color matching οπως στο λιθογραφικό δοκίμιο...

Αυτό υπαρχει ήδη... (με αποκλίσεις) αλλα δεν κατοχυρώνει νομικα κανενα αφού δεν μπορεί να υπογραφτεί.
Άβαταρ μέλους
GEORGETOUBALIS
Senior Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 26.06.07, 2:07 pm

Το γνωρίζω οτι υπάρχει, άλλωστε το χρησιμοποιούμε στην δουλειά μου. Θα αναφερθώ εκτενέστερα όταν καταφέρω να βρω χρόνο (σύντομα ελπίζω).
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 27.06.07, 10:15 am

GEORGETOUBALIS έγραψε:
brisque έγραψε:Απεικόνιση των σελίδων που θέλουμε σε οθόνη (calibrated προφανώς) με color matching οπως στο λιθογραφικό δοκίμιο...

Αυτό υπαρχει ήδη... (με αποκλίσεις) αλλα δεν κατοχυρώνει νομικα κανενα αφού δεν μπορεί να υπογραφτεί.

Μια διόρθωση GEORGE: Μπορεί και αυτό να υπογραφεί - ψηφιακά digital signature - αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση.

Και μια ερώτηση: Πως φαίνεται χρωματικά ένα ταξιδιωτικό διαφημιστικό έντυπο (ξέρετε Αιγαίο, γαλάζιες θάλασσες κ.λπ) την νύχτα σε φως κεριών?
:(
Αντίστοιχα πως φαίνεται το preview στην οθόνη με όχι ουδέτερο φωτισμό χώρου?
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GEORGETOUBALIS » 27.06.07, 1:59 pm

Μια διόρθωση GEORGE: Μπορεί και αυτό να υπογραφεί - ψηφιακά digital signature - αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση

Και τα αντίγραφα πώς βγαίνουν....?
Άβαταρ μέλους
GEORGETOUBALIS
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 27.06.07, 2:14 pm

GEORGETOUBALIS έγραψε:
Μια διόρθωση GEORGE: Μπορεί και αυτό να υπογραφεί - ψηφιακά digital signature - αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση

Και τα αντίγραφα πώς βγαίνουν....?

Hi GEORGE

Αυτό είναι το καλύτερο μέρος της ιστορίας - ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ αντίγραφα, μόνο ένα πρωτότυπο υπάρχει :)

Τώρα σοβαρά, η ψηφιακή υπογραφή είναι πραγματικότητα και είναι εδώ, αλλά η διαδικασία κοστίζει - εφαρμόζεται σε τράπεζες και οργανισμούς.
Εγώ προτιμώ το στυλό μου, άσε που μ' αυτό μπορώ να λερώσω και τη τσέπη του πουκάμισου μου (όταν έλιωσε). Ενώ με την ψηφιακή υπογραφή μόνο την εγκυρότητα εξασφαλίζεις :D
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 27.06.07, 3:59 pm

Και μετά θα στείλουμε την οθόνη στον πελάτη για έγκριση, και μια δεύτερη, ίσως, στον τυπογράφο για να βλέπει τι είδε ο πελάτης κ.ο.κ.
Λίγο κάπως δαπανηρό μου φαίνεται (θα χρεώνει πολλά η κούριερ για τη μεταφορά των οθονών :lol: :lol: )
Να επανεξετάσουμε λίγο την κατάσταση και να επαναοριοθετήσουμε ΤΙ ακριβώς πρέπει να είναι το ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ή Contract Proof (επί το Ελληνικότερον) γιατί πολλά θα ακούσουμε ακόμα.
Ας ξεκινήσει λοιπόν κάποιος να λέει ΤΙ ακριβώς πρέπει να είναι το ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ, ανεξάρτητα από το αν είναι "χρωμαλίνη" match print, ψηφιακό ή ότι άλλο (νομίζω ή μάλλον είμαι σίγουρος, δεν έχει σημασία)
Ευχαριστώ.
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 28.06.07, 1:39 am

christosvcdc έγραψε:

Και μετά θα στείλουμε την οθόνη στον πελάτη για έγκριση, και μια δεύτερη, ίσως, στον τυπογράφο για να βλέπει τι είδε ο πελάτης κ.ο.κ.
Λίγο κάπως δαπανηρό μου φαίνεται (θα χρεώνει πολλά η κούριερ για τη μεταφορά των οθονών :lol: :lol: )
Να επανεξετάσουμε λίγο την κατάσταση και να επαναοριοθετήσουμε ΤΙ ακριβώς πρέπει να είναι το ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ή Contract Proof (επί το Ελληνικότερον) γιατί πολλά θα ακούσουμε ακόμα.
Ας ξεκινήσει λοιπόν κάποιος να λέει ΤΙ ακριβώς πρέπει να είναι το ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ, ανεξάρτητα από το αν είναι "χρωμαλίνη" match print, ψηφιακό ή ότι άλλο (νομίζω ή μάλλον είμαι σίγουρος, δεν έχει σημασία)
Ευχαριστώ.

Μια οθόνη καλιμπράρεται. Άλλωστε μια σοβαρή εκδοτική εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της, έχει μια οθόνη που θα μπορεί να καλιμπραριστεί και να αποδίδει σωστά τα χρώματα. Άλλωστε οι συνθήκες απεικόνισης (5000οΚ, Σπεκτροφωτομετρική απόδοση daylight) δεν είναι διαστημικές και δεν επιτυγχάνονται μόνον εργαστηριακά...

Φιλικά, Χρήστος :wink:
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 28.06.07, 10:33 am

Και για να ευθυγραμμίσουμε λίγο τα πράγματα, σήμερα η διαδικασία έχει ως εξής:
1. "Καλιμπράρουμε" το υποσύστημα γραφικών (οθόνη - κάρτα). Πρακτικά αυτό σημαίνει Linearizing του συστήματος, ώστε αυτό να συμπεριφέρεται ουδέτερα
2. Μετά φορτώνουμε το σωστό ICC προφιλ για την συσκευή εξόδου που επιθυμούμε.

Εάν έτσι, τότε το αποτέλεσμα είναι πάντα σωστό WYSIWYG. Το ΄θεμα βέβαια είναι πως/που βρήκαμε το σωστό ICC προφιλ. Αυτό δεν μπορεί να είναι κάποιο έτοιμο, αλλά κάποιο που φτιάξαμε με άλλες μετρήσεις/ρυθμίσεις/καλιμπραρίσματα. Εάν όλοι μετά στην αλυσίδα, έχουν κάνει linearizing στις όθόνες τους και χρησιμοποιούν το ίδιο ICC θα βλέπουν τα ίδια.
Επομένως θα πρέπει μετά:
1. Να στείλουμε το ICC μαζί με το αρχείο
2. Να μην ακυρώσουμε τη χρήση ICC (που το Photoshop ρωτάει όταν ανοίγει το αρχείο), αλλά να το χρησιμοποιήσουμε.

Κατά τα άλλα .... :(
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 28.06.07, 11:06 am

Λοιπόν, για να μην σας ταλαιπωρώ άλλο, αυτό το σύστημα, το χρησιμοποιούμε εδώ και 3 χρόνια σε συνεργασία με 3 πιεστήρια και 3 από τους μεγάλους πελάτες μας. Τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά όσον αφορά την ελαχιστοποίηση του κόστους και των μεταφορών. Εννοείται, πως μέχρι στιγμής, (φτου φτου φτου μας) δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο προβλημα με τους πελάτες.
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 28.06.07, 11:31 am

brisque έγραψε:Λοιπόν, για να μην σας ταλαιπωρώ άλλο, αυτό το σύστημα, το χρησιμοποιούμε εδώ και 3 χρόνια σε συνεργασία με 3 πιεστήρια και 3 από τους μεγάλους πελάτες μας. Τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά όσον αφορά την ελαχιστοποίηση του κόστους και των μεταφορών. Εννοείται, πως μέχρι στιγμής, (φτου φτου φτου μας) δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο προβλημα με τους πελάτες.

brisque αυτό είναι πολύ καλό (και δείχνει την αξία της θεωρίας). Το θέμα είναι πότε θα καταλάβουν και θα ακολουθήσουν κι άλλοι;

We keep on thinking positive :)
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 28.06.07, 9:34 pm

brisque έγραψε:Άλλωστε μια σοβαρή εκδοτική εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της, έχει μια οθόνη που θα μπορεί να καλιμπραριστεί

Μην λέμε μεγάλα λόγια.

Καταπληκτική η ευελιξία που προσφέρει το σύστημα, αλλά δεν προσφέρει καμμιά ασφάλεια. Το γεγονός ότι δεν έχετε προβλήματα οφείλεται στη "μεγαλοψυχία" των πελατών σας και όχι στην αξιοπιστία του συστήματος.

Εγώ θα ξαναρωτήσω, μπορούμε να δώσουμε τον ορισμό του ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ ή Contract Proof;
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 29.06.07, 1:42 am

christosvcdc έγραψε:
brisque έγραψε:Άλλωστε μια σοβαρή εκδοτική εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της, έχει μια οθόνη που θα μπορεί να καλιμπραριστεί

Μην λέμε μεγάλα λόγια.

Καταπληκτική η ευελιξία που προσφέρει το σύστημα, αλλά δεν προσφέρει καμμιά ασφάλεια. Το γεγονός ότι δεν έχετε προβλήματα οφείλεται στη "μεγαλοψυχία" των πελατών σας και όχι στην αξιοπιστία του συστήματος.

Ε, προσπαθησα να μην ευλογίσω τα γένια μας τόσο καιρό αλλά θα το κάνω. Έχουμε τη δύναμη, την τεχνογνωσία και την ικανότητα να είμαστε ΟΚ με τους περισσότερους -αν όχι όλους- τους πελάτες μας. Γι αυτό άλλωστε είμαστε ο μεγαλύτερος εκδοτικός οργανισμός στην Ελλάδα και ένας από τους μεγαλύτερους στην Ευρώπη.

Sorry γι' αυτό το ξέσπασμα αλλά, christosvcdc (συνονόματε), δε μπορώ να καταλάβω αυτή την εμπάθεια στην όλη συζήτηση. Γιατί αποκλείεις ότι κάτι γίνεται σωστά; Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Φιλικά, Χρήστος.
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων