Λιθογραφικό Δοκίμιο. Πόσο χρήσιμο είναι ?

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Λιθογραφικό Δοκίμιο. Το χρησιμοποιείς ?

Νομίζω ότι είναι χρήσιμο. Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω ακόμη.
12
24%
Είναι χρήσιμο και το έχω χρησιμοποιήσει / το χρησιμοποιώ αποκλειστικά.
18
35%
Δεν είναι χρήσιμο. Βγάζω μόνο όταν το απαιτεί ο πελάτης.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
¶σχετα αν είναι χρήσιμο ή όχι, χρησιμοποιώ άλλες μεθόδους proof.
7
14%
Το χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο παρόλο που είναι χρήσιμο.
14
27%

Σύνολο ψήφων : 51

Δημοσίευσηαπό GiBil » 29.06.07, 10:15 am

brisque, εγώ θα συμπληρώσω:

Ο τρόπος που δουλεύετε είναι ο μόνος αποδεκτός για σοβαρές συνεργασίες με οίκους τους εξωτερικού.

Οσοι έχουν, ξέρουν τι εννοώ.
Η σύμβαση στα ICC profiles είναι η πρώτη από μια σειρά υποχρεώσεις του παραγωγού. Αλλη είναι τα αρχεία PDFX/1-a (ή PDFX/3 ανάλογα) κ.λπ.

Γι αυτό άλλωστε είμαστε ο μεγαλύτερος εκδοτικός οργανισμός στην Ελλάδα και ένας από τους μεγαλύτερους στην Ευρώπη.
Χωρίς να πηγαίνει το μυαλό μου, θεωρώ ότι έχεις δίκηο - είναι απ' τις βασικές προϋπόθέσεις για να το έχετε πετύχει.

Βέβαια αυτά εδώ εν πολλοίς είναι άγνωστα (όπως και η ελληνική παραγωγή στις αγορές του εξωτερικού). Ας δει κανείς πως συνεργάζονται οι Αμερικάνοι με την Ασία (HongKong) για multi million bucks παραγωγές. Μετά μη λέμε ότι μας φταίνε οι άλλοι...
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 29.06.07, 11:55 am

GiBil έγραψε:Ας δει κανείς πως συνεργάζονται οι Αμερικάνοι με την Ασία (HongKong) για multi million bucks παραγωγές. Μετά μη λέμε ότι μας φταίνε οι άλλοι...

Θα ήθελα να συμπληρώσω πως και οι Τούρκοι έχουν ανεβάσει επίπεδο "επικίνδυνα". Παλαιότερα οι Αμερικάνοι του National Geographic πρότειναν στους Τούρκους να έρθουν Ελλάδα για να βγάζουν τα τεύχη τους (όπως και έπραξαν για κάποιο καιρο). Έτσι όπως πάει η Ελληνική πραγματικότητα, σε λίγο θα αναγκαστούμε να βγάζουμε τα δικά μας έντυπα στην Τουρκία! ΟΚ, υπερβάλλω -τρόπος του λέγειν- αλλά είναι πραγματικότητα ότι οι Τούρκοι έχουνα ανεβάσει ποιότητα και έχουν κρατησει σταθερό το κόστος...
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 29.06.07, 12:29 pm

brisque έγραψε:Sorry γι' αυτό το ξέσπασμα αλλά, christosvcdc (συνονόματε), δε μπορώ να καταλάβω αυτή την εμπάθεια στην όλη συζήτηση. Γιατί αποκλείεις ότι κάτι γίνεται σωστά; Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Αγαπητέ Χρήστο, δεν είναι εμπάθεια, όταν αναφέρομαι στο "μην λέμε μεγάλα λόγια" δεν εννοώ το δικό σας εκδοτικό άλλα πάρα πολλά άλλα τα οποία όχι μόνο δεν έχουν καλιμπραρισμένη οθόνη αλλά ούτε που τους περνάει από το μυαλό κάτι τέτοιο (να σκεφτείς πως τυπώνουν με ριζόχαρτα οπότε καταλαβαίνεις). Στόχος μου δεν είναι να τα ισοπεδώσω ούτε να απαξιώσω τις προσπάθειές σας. Άλλωστε εσείς ο μεγαλύτερος εκδοτικός οίκος το έχετε καταφέρει με 3 πελάτες και 3 πιεστήρια. (Παρεμπιπτόντως θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να προσδιορίσουμε το ποσοστό που αντιπροσωπεύουν οι ημερήσια παραγόμενες υπό αυτό το σύστημα εργασίες σε σχέση με τον ημερήσιο όγκο -όχι τιράζ αλλά, αριθμός εργασιών- που παράγονται ανά την Ελλάδα π.χ. 3%, 5% ή 0,003%;)
Στόχος μου είναι, επειδή ξέφυγε λίγο η συζήτηση, να τονίσω τι είναι επιτέλους το ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ δοκίμιο! (ποιές είναι οι προδιαγραφές του; ο ρόλος του; ο προορισμός του;) ΓΙΑΤΙ θα πρέπει να το κάνουμε χρήση! Από τι μας προφυλλάσει; Χρειάζεται; Είναι τζάμπα λεφτά; Ο "τυπικός" (αδόκιμος όρος αλλά ας μου επιτρέψετε) γραφίστας, σε μια "μέση" δουλειά πρέπει να κάνει ΕΝΑ, ΔΥΟ ή ΚΑΝΕΝΑ δοκίμιο; Τι Δείχνει στον πελάτη του ως Contract Proof; την οθόνη του; Τί; τέλος πάντων; Να μην γίνει ένας μπούσουλας για τη διασφάλιση του κόπου του και των χρημάτων του;
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό brisque » 29.06.07, 1:32 pm

[quote="christosvcdc άλλα πάρα πολλά άλλα τα οποία όχι μόνο δεν έχουν καλιμπραρισμένη οθόνη αλλά ούτε που τους περνάει από το μυαλό κάτι τέτοιο (να σκεφτείς πως τυπώνουν με ριζόχαρτα οπότε καταλαβαίνεις).[/quote]

Εδώ έχουμε ένα ζήτημα. Από πού προέρχεται αυτό; Από τα απαρχαιωμένα μυαλά μας; από την τεμπελιά μας ή επειδή σαν λαός είμαστε της είσονος προσπάθειας; (για το "είσονος" διορθώστε με αν είναι λάθος, κόλλησε το μυαλό μου).

Θα προσπαθήσω να αναφέρω όσα είδη δοκιμίων μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό και θα ήθελα να προσθέσουμε και τα υπόλοιπα (κάποιος με καθαρό μυαλό) :lol:

α) CONTRACT PROOF: Είναι συνήθως έγχρωμο δοκίμιο όπου χρησιμοποιείται χρησιμοποιείται σαν "contract" (=συμβόλαιο/σύμφωνο) ανάμεσα σε πελάτη και εταιρεία/γραφιστα/πιεστήριο σαν τελική "δοκιμή" πρίν η δουλειά πάει στο πιεστήριο. Στον καιρό μας, Matchprint ή τα laminate proofs χρησιμοποιούνται γι αυτό το σκοπό. Όμως, κάποια υψηλής τεχνολογίας ψηφιακά δοκίμια θεωρούνται και αυτά αρκετά καλά ώστε να χρησιμοποιηθούν σαν contract proofs.

β) CONTACT PROOF: Είναι ένα μονόχρωμο -φτηνό- δοκίμιο. Χρησιμοποιείται φιλμ για την παραγωγή του ή άλλες φωτογραφικές μέθοδοι. Λαμβάνονται υπόψη στοιχεία όπως το χαρτί που θα τυπωθεί η δουλεια. Εκτυπώνονται στο χαρτί που θα χρησιμοποιηθεί και γι αυτό το λόγο μπορούμε να τα συναντήσουμε και σαν "paper proofs". Είδη CONTACT PROOF μπορούν να θεωρηθούν ta blueline films (στην αργό την Γρ. Τεχνών θα το συναντήσουμε και σαν "σάντουιτς". Στην ουσία είναι τα 4 χρώματα της τετραχρωμίας ενοποιημένα σε ΕΝΑ φιλμ). Χρησιμοποιείται κυρίως για να αποδώσουμε σε χαρτί το "τελικο" layout. Συναντώνται και με τις ονομασίες: "blueline" και "Position only proofs".

γ) PREPRESS PROOF: Είναι ένα αναλογικό ή ψηφιακό δοκίμιο για το οποίο χρησιμοποιούνται τεχνικές inkjet ή toner ή dyes ή φωτογραφικές τεχνικές ή film για να δώσουν όσο το δυνατόν πλησιέστερη απόδοση χρωμάτων στο τελικό εκτυπωμένο προϊόν. Αντίθετα με το press proof, το prepress proof δεν χρησιμοποιεί τα μελάνια της offset πράγμα που σημαίνει πως ένα prepress proof δεν θα είναι ΤΟΣΟ ακριβές ΌΣΟ ένα press proof. Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν πλησιάζει κατά πολύ το τελικό εκτυπωμένο.

δ) Μιλήσαμε παραπάνω για "laminate proofs". Τι είναι όμως τα laminate proofs; Στην ουσία, αναφερόμαστε στα πιο ΑΚΡΙΒΑ αλλά και πιο ΑΚΡΙΒΗ δοκίμια που μπορούμε να έχουμε. Τα δοκίμια αυτά αναφέρονται και σαν "full-colour proofs" για τον λόγο ότι αποδίδουν με την καλύτερο δυνατό τρόπο τα χρώματα που θα τυπωθούν στο πιεστήριο. Δημιουργούνται από τα αρνητικά που θα χρησιμοποιηθούν και για την δημιουργία των εκτυπωτικών πλακών. Κάθε separation (κάθε χρώμα της 4χρωμίας δλδ) μεταφέρεται σε ένα ξεχωριστό φύλλο χρώματος και τα 4 αυτά φύλλα ενώνονται για να αποδώσουν πάνω στο χαρτί το τελικό "εκτυπωμένο" για να δώσουν μια εξαιρετικής ακρίβειας απεικόνιση του τελικού εκτυπωμένου. Matchprint και DuPont είναι κάποια από τα είδη αυτού του δοκιμίου.

ε) DIGITAL PROOF: Είναι έγχρωμο δοκίμιο prepress. Το δοκίμιο αυτό χρησιμοποιεί μεθόδους inkjet, colour laser, dye sublimation, ή thermal wax για ν αποδώσει αρκετά καλή προσέγγιση χρωμάτων. Να σημειώσουμε ότι για το digital proof χρησιμοποιείται ψηφιακό αρχείο σαν το αρχικό πρότυπο. Είναι μια σχετικά φθηνή μέθοδος εκτύπωσης δοκιμίων.

Αναμένω τις διορθώσεις σας και τις δικές σας διευκρινίσεις...
Άβαταρ μέλους
brisque
Member

Δημοσίευσηαπό paperland » 13.07.07, 4:19 pm

Virtual Proof φίλε brisque.
Είναι αυτό που ανέφερες μερικά post πριν. Μπορεί και να γνωριζόμαστε μια και η εταιρεία μου σας προμήθευσε τα PDV (Viewing Booths).
Καλώ όλους τους φίλους να ρίξουν μια ματιά στην http://www.morecolor.gr και ιδιαίτερα στο Link, Remote Director.
Καθώς είναι Παρασκευή απόγευμα φεύγουμε για παραλία και τα λέμε από Τρίτη.
Καλές βουτιές.
8)
paperland
Member

Δημοσίευσηαπό paperland » 13.07.07, 4:33 pm

Μια και δεν μπορώ να κάνω edit:
Συγχαρητήρια για τον χρυσό Ερμή :silver που πήρατε χρησιμοποιώντας αυτή την τεχνολογία!
paperland
Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 13.01.08, 10:38 pm

Ωραια η συζητηση για τα δοκιμια.Για 340 σελιδες (21+)τυπογραφικα ,βιβλιο με αρχιτεκτονικα θεματα και φωτο κτιριων μου εφεραν στη μηχανη ενα κομματι εφημεριδας. <<Τυπωσε κατα συνειδηση>> μου ειπαν. Τυπωσα με τη μεθοδο ΒΒ( Βαρατε Βιολιτζηδες).Εστειλαν στον εργοδοτη συγχαρητηριο τηλεγραφημα το οποιο και κορνιζαραμε πλαι στον Αδαμαστο (Roland Record) 4χρ.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό motormount » 13.01.08, 11:58 pm

:)
Άβαταρ μέλους
motormount
Old Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 14.01.08, 1:10 pm

Τυπωσα με τη μεθοδο ΒΒ( Βαρατε Βιολιτζηδες).

Πολύ καλό (ΒΒ) :lol:
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 23.01.08, 6:23 pm

Ηρθε στην μηχανη ενα ψηφιακο δοκιμιο με το οποιο ζητουσαν με 4χρωμια μια αποχρωση του καφε.Τιποτα το περιεργο ως εδω.Μου ζητησαν να πλησιασω τουλαχιστον 90% το δοκιμιο σε τι χαρτι?Ενα σκεβρωμενο χαρτονι αγνωστου βαθμου ανακυκλωσης (το βρηκαμε σε καλη τιμη,μου ειπαν)
Γελασε καθε πικραμενος.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 20.02.08, 12:56 pm

Χτες ειχαμε παλι τα ιδια. Το δοκιμιο ΔΕΝ ειχε Κ (μαυρο) και φυσικα ουτε ο τσιγκος. Επρεπε να πλησιασουμε το δειγμα (βαθυτυπια) .Για νεους διαχωρισμους ουτε λογος.
Μετα απο τεσερις(4) ωρες προσπαθειας - σκαρτων φυλλων,και αφου ο υπευθυνος εκπροσωπος του πελατη καταλαβε τι γινεται υπογραψε το ¨τυπωθητω¨.Ο Θεος να βαλει το χερι του ,να μην παμε στη φυλακη.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 20.02.08, 3:49 pm

Χτες ειχαμε παλι τα ιδια. Το δοκιμιο ΔΕΝ ειχε Κ (μαυρο) και φυσικα ουτε ο τσιγκος. Επρεπε να πλησιασουμε το δειγμα (βαθυτυπια) .Για νεους διαχωρισμους ουτε λογος.
Μετα απο τεσερις(4) ωρες προσπαθειας - σκαρτων φυλλων,και αφου ο υπευθυνος εκπροσωπος του πελατη καταλαβε τι γινεται υπογραψε το ¨τυπωθητω¨.Ο Θεος να βαλει το χερι του ,να μην παμε στη φυλακη.

Αγαπητέ arxontopoulo1 πόσο σωστό αυτό που γράφεις!

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ, είναι:
1. Κάποιος δίνει ένα περίδρομο λεφτά για μια σύγχρονη επένδυση παραγωγικών μέσων.
2. Αλλο περίδρομο λεφτά για marketing, ανεύρεση πελατών κ.λπ.
Αντίστοιχα ο πελάτης:
3. Δίνει ένα περίδρομο λεφτά για ειδικούς συμβούλους
4. Αλλο περίδρομο λεφτά για σχεδίαση νέων προϊόντων
Δεν θα ήταν καλύτερο για όλους, να ήξεραν και τι ακριβώς θέλουν να γίνει στο τέλος;
Σωστό το σχόλιο σου: Ο Θεος να βαλει το χερι του ,να μην παμε στη φυλακη.
Η κατάσταση είναι για: α) Γέλια ; β) Κλάματα ;

[/quote]
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 23.02.08, 9:35 pm

Νομιζω οτι ειναι ζητημα κυριως ελλειπους τεχνογνωσιας.Εξηγουμαι. Τοσα χρονια ειμαι στην εκτυπωση και εκεινο που ειδα ειναι οτι ο καθενας προσπαθει να κανει τη δουλεια του οσο μπορει η ξερει πιο σωστα . Αυτος ομως που ειναι στο επομενο σταδιο ας κοψει λαιμο και σβερκο.
Δεν ειμαι ουτε ο καλυτερος ουτε ο χειροτερος.Ψαχνω και ψαχνομαι.
Θα ηθελα ενα τοπο οπου θα ηταν δυνατη η ανταλλαγη γνωσεων εστω και ελλειπων με στοιχεια και αιτιολογησεις . Η προεκτυπωση ,η εκτυπωση και η αποπερατωση (βιβλιοδεσια η κυτιοποιια) να εχουν ενα κοινο λογο ,εστω καποια σημεια αναφορας κοινα αποδεκτα.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 23.02.08, 10:35 pm

arxontopoulo1 έγραψε:Θα ηθελα ενα τοπο οπου θα ηταν δυνατη η ανταλλαγη γνωσεων εστω και ελλειπων με στοιχεια και αιτιολογησεις . Η προεκτυπωση ,η εκτυπωση και η αποπερατωση (βιβλιοδεσια η κυτιοποιια) να εχουν ενα κοινο λογο ,εστω καποια σημεια αναφορας κοινα αποδεκτα.

Όταν τον βρεις, βάλε και σε μας μια φωνή.

Φιλικά
Χρήστος
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 25.02.08, 11:10 am

Εδώ θα έλεγα ότι υπάρχουν πολλοί τόποι αλλά όχι ελληνόφωνοι. Επίσης η βιβλιογραφία. Στη πραγματικότητα, αν κάποιος θέλει να ψάξει το θέμα Η προεκτυπωση ,η εκτυπωση και η αποπερατωση (βιβλιοδεσια η κυτιοποιια) , θα χρειαστεί βιβλιογραφία στα Αγγλικά (ή Γερμανικά κυρίως).

Νομίζω ότι είναι μια καλή αφορμή να ξεκινήσει μια πιο οργανωμένη (από ότι συνήθως) συζήτηση στα θέματα που έθιξες.
Θα πρότεινα πρώτα να ξεκαθαρίσουμε λίγο τη θεματολογία - ανοίγοντας ένα νέο thread (αυτό εδώ α' θα βουλιάξει και β' ας μη κάνουμε την πειρατία) και να δούμε και το σχετικό ενδιαφέρον συμμετοχής, μια και δεν είναι δυνατό να συζητηθούν τα πάντα επί παντός - γενικώς και αορίστως. Εγώ είμαι μέσα πάντως. (Υποθέτω εκτός από σένα και ο Χρήστος). Τί λετε σχετικά; Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 25.02.08, 11:53 am

GiBil έγραψε:Εδώ θα έλεγα ότι υπάρχουν πολλοί τόποι αλλά όχι ελληνόφωνοι. Επίσης η βιβλιογραφία. Στη πραγματικότητα, αν κάποιος θέλει να ψάξει το θέμα Η προεκτυπωση ,η εκτυπωση και η αποπερατωση (βιβλιοδεσια η κυτιοποιια) , θα χρειαστεί βιβλιογραφία στα Αγγλικά (ή Γερμανικά κυρίως).

Νομίζω ότι είναι μια καλή αφορμή να ξεκινήσει μια πιο οργανωμένη (από ότι συνήθως) συζήτηση στα θέματα που έθιξες.
Θα πρότεινα πρώτα να ξεκαθαρίσουμε λίγο τη θεματολογία - ανοίγοντας ένα νέο thread (αυτό εδώ α' θα βουλιάξει και β' ας μη κάνουμε την πειρατία) και να δούμε και το σχετικό ενδιαφέρον συμμετοχής, μια και δεν είναι δυνατό να συζητηθούν τα πάντα επί παντός - γενικώς και αορίστως. Εγώ είμαι μέσα πάντως. (Υποθέτω εκτός από σένα και ο Χρήστος). Τί λετε σχετικά; Ευχαριστώ

Αγαπητέ GiBil, από βιβλιογραφία δόξα τω θεώ, επίσης και από ξενόγλωσσα sites και forums.
Αυτό που πραγματικά λείπει από εμένα είναι η αντιμετώπιση της "καθημερινότητας" με ευρύτερη αντιμετώπιση, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην παραγωγή και όχι μόνο, σε καθημερινή βάση.
Για αρχή άνοιξε ότι θέμα θες. Ασφαλώς και με ενδιαφέρει.

Φιλικά
Χρήστος
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 25.02.08, 1:37 pm

Αγαπητέ Χρήστο,
βασικά απαντούσα στον arxontopoulo1 (κατ'αρχή για κάποιο σχετικό τόπο). Θα περιμένω να απαντήσει (και όποιος άλλος) και το ξεκινάμε.
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό arxontopoulo1 » 25.02.08, 9:52 pm

Χαιρομαι για το ενδιαφερον.Στην διαθεση σας να βοηθησω οπως μπορω.
Στα θεματα διαδικτυου ομως οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Φως,περισσοτερο φως.
arxontopoulo1
Member

Re: Λιθογραφικό Δοκίμιο. Πόσο χρήσιμο είναι ?

Δημοσίευσηαπό sodesign » 15.02.13, 11:22 pm

ποιες ειναι οι χρεωσεις για ενα τετοιο δοκιμιο σε περιπτωση που το απαιτησει ο πελατης?
sodesign
Member

Re: Λιθογραφικό Δοκίμιο. Πόσο χρήσιμο είναι ?

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 16.02.13, 10:10 am

Καλημέρα
ανάλογα το εργαστήριο, άλλα περίπου 15 με 20€ το Α4 και
επίσης μην περιμένεις να στο ζητήσει ο πελάτης,
για τις περισσότερες 4χρωμες δουλειές είναι απαραίτητο.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων