L.P.I. D.P.I. P.P.I. και άλλες ιστορίες για αρκούδες

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Δημοσίευσηαπό peios4 » 02.02.08, 10:08 pm

gnwrizei kaneis to max kai min LPI twn texnikwn ektupwshs;
Synh8ws posa LPI mporei na ksekina mia ektypwsh kai mexri posa yposthrizei;

Typografia=?LPI
Offset=LPI;
Metaxotupia=?LPI
Ba8utupia=?LPI
Flexografia=?LPI
Psifiakh ektypwsh=?LPI
peios4
Member

Δημοσίευσηαπό peios4 » 04.02.08, 12:42 pm

Toulaxiston, Mporei kapoios na apanthsei poios einai to megisto LPI poy mporoume na ektypwsoume se :
Typografia=?LPI
Offset=LPI;
Metaxotupia=?LPI
Ba8utupia=?LPI
Flexografia=?LPI
Psifiakh ektypwsh=?LPI

Euxaristw.
peios4
Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 04.02.08, 4:48 pm

Typografia=Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν (άσε που δεν ξέρω κιόλας, 100 ή 130 το πολύ, με δισταγμό) :lol:
Offset=Υπό τις κατάλληλες συνθήκες στις περισσότερες μηχανές έως 200 LPI. Με άνυδρη αγγίζεις και τα 300 LPI.
Metaxotupia=Πάνω από 150 (πόσο πάνω; δεν ξέρω προσωπικά)
Ba8utupia=Πάνω από 200 (πόσο πάνω; δεν ξέρω προσωπικά εκεί υπάρχει και θέμα βάθους)
Flexografia=Πάνω από 150 (πόσο πάνω; δεν ξέρω προσωπικά)
Psifiakh ektypwsh=Έως 230 σίγουρα, για παραπάνω δεν γνωρίζω.

Φιλικά
Χρήστος
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 05.02.08, 3:25 pm

peios4 αν οι ερωτήσεις είναι από εργασία ΤΕΙ μάλλον καλύτερα να κοιτάξεις εδώ:
http://www.pneac.org/printprocesses/

Σε τόσες τελείως διαφορετικές μεθόδους παραγωγής υπάρχουν πολλές περισσότερες λεπτομέρειες από τα lpi. Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό peios4 » 06.02.08, 9:26 pm

Pragmatika Gibil exeis dikio oti: yparxoyn polloi diaforetikoi paragontes poy epireazoyn mia ektupwsh. Poso malista, an exoume teleiws diaforetikes methodoys ektupwshs.
Parola auta, me endiaferei to LPI sugekrimena pou yposthrizoun.
kanw mia ereuna panw sta LPI twn ektypwsewn.

EUXARISTW!!
peios4
Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 07.02.08, 4:47 pm

Αγαπητέ Themistoklick!!!
Θέλω κάποιες διευκρινίσεις σχετικά με τα lpi, dpi, και ppi.
Όταν δημιουργώ ένα αρχείο π.χ.Α4 διάσταση.Του δίνω 21Χ29,7 και resolution 300(sto image size).Το 300 που του δίνω είναι τα dpi ή τα ppi?
Αυτά που έγραψες έχουν σχέση με το Postscript ?Γιατί όταν στέλνω αρχεία για ψηφιακή εκτύπωση δέν τα κλειδώνω. Ο γραφίστας πρέπει να ορίζει ξεκινώντας μια μακέτα τις τιμές lpi,ppi ή αυτό το αναλαμβάνει αυτός που θα εκτυπώσει τη δουλειά.
Εφόσον τα αρχεία που στέλνω για εκτύπωση δέν είναι κλειδωμένα σε τί εξυπηρετεί τον γραφίστα να γνωρίζει τα lpi και τα dpi των profile μου?
Έχω μπερδευτεί.
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 08.02.08, 3:01 pm

Αγαπητέ Themistoklick!!!
Θέλω κάποιες διευκρινίσεις σχετικά με τα lpi, dpi, και ppi.
Όταν δημιουργώ ένα αρχείο π.χ.Α4 διάσταση.Του δίνω 21Χ29,7 και resolution 300(sto image size).Το 300 που του δίνω είναι τα dpi ή τα ppi?
Αυτά που έγραψες έχουν σχέση με το Postscript ?Γιατί όταν στέλνω αρχεία για ψηφιακή εκτύπωση δέν τα κλειδώνω. Ο γραφίστας πρέπει να ορίζει ξεκινώντας μια μακέτα τις τιμές lpi,ppi ή αυτό το αναλαμβάνει αυτός που θα εκτυπώσει τη δουλειά.
Εφόσον τα αρχεία που στέλνω για εκτύπωση δέν είναι κλειδωμένα σε τί εξυπηρετεί τον γραφίστα να γνωρίζει τα lpi και τα dpi των profile μου?
Έχω μπερδευτεί.

Μερικές απαντήσεις-διευκρινήσεις-επεξηγήσεις αγαπητ(ή/έ) ar_ia:
1. Θέλω κάποιες διευκρινίσεις σχετικά με τα lpi, dpi, και ppi.
Τα lpi=lines per inch, αφορούν τις ραστερογραμές ανα ίντσα στην εκτύπωση της συμβατικής offset .
2. Αυτά που έγραψες έχουν σχέση με το Postscript ?
Τα lpi έχουν γιατί η σύμβαση Postscript, καθορίζει και περιγράφει τις ιδιότητες του ράστερ εκτύπωσης : σχήμα κουκίδας, συχνότητα κουκίδας, βάρος κουκίδας. Τα dpi και ppi δεν έχουν άμεσα σχέση με το postscript αρχείο - απλά ορίζουν την ανάλυση κάποιας εικόνας που περιέχεται σε κάποιο αρχείο layout - που πρόκειται να εκτυπωθεί σε ράστερ
3. Όταν δημιουργώ ένα αρχείο π.χ.Α4 διάσταση.Του δίνω 21Χ29,7 και resolution 300(sto image size).Το 300 που του δίνω είναι τα dpi ή τα ppi?
Προφανώς μιλάς για το photoshop. Ομως κανονικά αυτό που κάνεις εκεί είναι να ανοίγεις αρχεία εικόνων και μετά -μεταξύ άλλων- να ρυθμίζεις και το image size σε ppi = pixels per inch (εικονοστοιχεία ανα ίντσα)
4. Γιατί όταν στέλνω αρχεία για ψηφιακή εκτύπωση δέν τα κλειδώνω.
Αυτό δεν είναι ερώτηση. Ομως μάθε να μη στέλνεις ποτέ ανοικτά αρχεία σε τρίτους - για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στέλνε είτε postscript είτε καλύτερα PDF.
5. ο γραφίστας πρέπει να ορίζει ξεκινώντας μια μακέτα τις τιμές lpi,ppi ή αυτό το αναλαμβάνει αυτός που θα εκτυπώσει τη δουλειά.
Οπωσδήποτε ναι. Τα lpi επειδή ξέρει την ποιότητα που θέλει στο τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με το τρόπο που θα τυπώσει, δλδ μηχανή, χαρτί, μελάνια κ.λπ. Τα ppi επίσης επειδή ξεκινάει από κει τη δουλειά του, άρα ορίζει και την τελική ποιότητα που θα πάρει - αν έχει ξεκινήσει με λίγα ppi μετά είναι πολύ αργά να διορθωθεί κάτι - μια κακής ποιότητας φωτο δεν πρόκειται να γίνει καλύτερη αν τυπωθεί σε καλό χαρτί.
6. Εφόσον τα αρχεία που στέλνω για εκτύπωση δέν είναι κλειδωμένα σε τί εξυπηρετεί τον γραφίστα να γνωρίζει τα lpi και τα dpi των profile μου?
Ισχύουν οι πιο πάνω απαντήσεις
7. Έχω μπερδευτεί.
Νομίζω δίκαια. Και για να μη σε μπερδέψω κι εγώ περισσότερο, μη κάνεις πολλές ερωτήσεις μαζί. Καλύτερα μια-μια.

Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 08.02.08, 4:28 pm

Δεν θα έλεγα ότι ξεκαθάρισα τα πράγματα μέσα στο μυαλό μου μετά από τις διευκρινίσεις που μου έγραψες GiBil,ίσως εγώ να μην μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα η να τα έχω καταλάβει όλα λάθος από την αρχή!
Όπως και να ΄χει πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που μου αφιέρωσες! :)
Όσο για το κλείδωμα των αρχείων δεν με απασχολεί γιατί έχω το προνόμιο να τα τυπώνω μόνη μου! :)
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 08.02.08, 5:52 pm

Αγαπητή ar_ia,
Για να ξεμπλέξουν,
αν αυτό που θες είναι : Φτιάχνω κάτι στο Photoshop -> Τυπώνω στο έγχρωμο printer μου -> Τέλος, τότε πολλά από όσα είπα δεν εφαρμόζονται.

Αν πάλι μιλάς για ροή όπως: Φτιάχνω κάτι στο Photoshop -> Τυπώνω στο έγχρωμο printer μου δοκίμιο -> Στέλνω για εκτύπωση ποσότητας σε offset -> Τέλος, τότε όλα τα παραπάνω ισχύουν (και μερικά ακόμα)

Αν πάλι μιλάς για ροή όπως: Φτιάχνω κάτι στο Photoshop -> Τυπώνω στο έγχρωμο printer μου δοκίμιο -> Στέλνω για εκτύπωση ποσότητας σε Ψηφιακή -> Τέλος, τότε όλα τα παραπάνω ισχύουν με παραλλαγές.

Για να ξεκαθαρίσει τι κυρίως θέλεις να κάνεις; Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Re: L.P.I. D.P.I. P.P.I. και άλλες ιστορίες για αρκούδες

Δημοσίευσηαπό slygeo87 » 19.04.10, 9:56 pm

Παίδες γειά σας, καινούργιος εδώ. Χάρηκα κλπ. :P
Μου γεννήθηκε η εξής απορία που έχει να κάνει με ποιότητα εκτυπώσεων εφημερίδας σε offset μηχανή. Συγκεκριμένα για αυτά τα ρημάδια τα LPI. (στυλ εκτύπωσης κλπ κλπ)
Αφορμή λοιπόν για να ψάξω λίγο το ζήτημα, όσον αφορά την απόδοση τόνων στις φωτογραφίες, (το halftoning δηλαδή που λέμε και εδώ) ήταν να προσπαθήσω να τυπώσω μία φωτογραφία με ντεγκραντέ. Τα αποτελέσματα δυστυχώς ήταν ΤΡΑΓΙΚΑ. Φυσικά και το πέταξα. Αμέσως μετά, ψάχνοντας και λίγο τις ρυθμίσεις της εφαρμογής, βρήκα και άλλα στυλ εκτύπωσης, όπως grayscale, rgb, cmyk κλπ. Απενεργοποίησα την απόδοση τόνων και εκτύπωσα τη φωτογραφία μου κατευθείαν από τον εκτυπωτή. Το αποτέλεσμα αυτή τη φορά ήταν σαφώς κλάσεις ανώτερο. Το ντεγκραντέ, μου πέτυχε.
Εστω λοιπόν ότι μία εφημερίδα, τυπώνεται grayscale, σε offset μηχανή.
Αυτά που θέλω να μάθω για αρχή είναι:

α) Είμαι υποχρεωμένος να ''περνάω'' τις φωτογραφίες μου με ραστερογραμμές όπως είπε και ο φίλος από πάνω; Αφού το αποτέλεσμα οταν τυπώνουμε με άλλο στυλ, είναι η μέρα με τη νύχτα.
β)Αν ναι, τότε ποιές είναι οι πιό σωστές ρυθμίσεις για να πετύχω smooth εκτυπώσεις σε διάφορες φωτογραφίες με εφεδάκια; Δοκίμασα, μεγαλύτερο lpi, και η ποιότητα βγήκε χάλια. Προσπάθησα να ελαττώσω το lpi, οι κουκκίδες ήταν μεγάλες και λίγες. Ηταν δηλαδή πιο έντονο το halftoning.

Αυτά για αρχή, βοηθάτε παιδιά! Έχω πολύ όρεξη και μεράκι να μάθω. ΒΟΗΘΑΤΕ! :)
slygeo87
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων