L.P.I. D.P.I. P.P.I. και άλλες ιστορίες για αρκούδες

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Δημοσίευσηαπό isikol » 25.05.07, 11:34 am

Christina K. έγραψε:Ισίδωρε νόμιζα ότι ξεκαθάρισα ότι δεν γνωρίζω ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι. Δεν έκρινα το διάγραμμα σαν ατελιέ, δεν είπα ότι ο κος christosvcdc δεν γνωρίζει την δουλειά του ούτε είπα ότι Θεμιστοκλής είναι αλάνθαστος.
Μίλησα για ειρωνία. Ο κος christosvcdc με το καλημέρα σας απαξίωσε όλο το post του Θεμιστοκλή και στην συνέχεια ήταν εριστικότατος.

Βρε Χριστίνα....αφού ξέρεις τί παιχνίδια παίζει η συζήτηση μέσα απο ένα φόρουμ....μπορεί ο άνθρωπος να είχε πολύ δουλειά και να μήν μπορούσε να γράψει αυτό που σκεφτόταν όπως ήθελε....αυτο που θέλω να πώ είναι, πως πρέπει να σταματήσουμε να κρίνουμε τους ανθρώπους απο ενα - δυο πόστ που μας έκατσαν στραβά...του καθενός για τους δικούς του λόγους...
εγω προσωπικά το έχω βαρεθεί αυτο να το βλέπω συνέχεια εδω μέσα....

Αυτό με χάλασε! Αυτό δεν θέλω από ένα συνεργάτη!
Προφανώς εσένα δεν σε έθιξε η όλη «συζήτηση», όπως προφανώς και τους υπόλοιπους...

ειλικρινά δέν καταλαβαίνω τί εννοείς εδώ....αν θές μου ξεκαθαρίζεις...

:)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 25.05.07, 12:39 pm

Καλημέρα συνφορουμίτες!

Αυτό που θέλω να επισημάνω εγώ είναι πως παρόλο που ο γραπτός λόγος δεν είναι τόσο αυθόρμητος και παρορμητικός όσο ο προφορικός, είναι ευκολότερα παρεξηγήσιμος.
Οταν γράφουμε κάτι σε ένα φόρουμ, είναι καλό να ξαναδιαβάζουμε τι γράφουμε μιας και έχουμε την δυνατότητα να το κάνουμε, ώστε να αποφεύγουμε παρεξηγήσεις και αντιπαραθέσεις (όταν φυσικά αυτό δεν είναι επιθυμητό).
Για το επίμαχο θέμα θα πω μόνο, πως ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του και να κρίνει όχι ποιός έχει δίκιο ή άδικο (γνώμη μου είναι πως ο δάσκαλος έχει αποδείξει άπειρες φορές την τεχνογνωσία του αλλά και την διάθεση του να την μοιραστεί) αλλά ποιός και με ποιόν τρόπο, προσπαθεί να το διεκδικήσει.

Καλή συνέχεια!

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό graphic-os_X » 25.05.07, 1:07 pm

Θα ληξει ποτε το θεμα?
Σε μια συζητηση με διαθεσεις δικαιωσης και αυτοπροβολης, οπου η μεταδωση της αντικειμενικης πληροφοριας και της γνωσης γινεται ερμαιο της υποκειμενικοτητας και του εγωισμου, τοτε πολυ απλα ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει δικιο.
Δεν με ενδιαφερει ο χαρακτηρας του ανθρωπου, που θα χρησιμοποιησω για να αφομοιωσω την γνωση που μου χρειαζεται, οπως δεν ενδιαφερει σε κανεναν ο δικος μου χαρακτηρας, οταν θα αποστειλω ενα αρχειο προς εκτυπωση και θα εχει ενα λαθος στις ρυθμισεις.
Θεωρω την συμπεριφορα που προηγηθηκε αναρμοστη, παιδικη αλλα κυριως επικινδυνη. Αυτη δεν ειναι συμπεριφορα επαγγελματιων, καθηγητων,με χρονια στην αγορα εργασιας και με ενα επιπεδο εμπειριας, το οποιο απαγορευει προχειροτητες, οταν εκτιθεται σε δημοσιους χωρους αναγνωσης.
Νομιζω πως το συγκεκριμενο θεμα, καλο θα ηταν να διαγραφει, και προβαλω σαν αιτιολογια, την επικινδυνοτητα της επιδρασης που ασκει, σε ανθρωπους που θελουν να ασκησουν το επαγγελμα του γραφιστα. Ολη αυτη η γνωση που περιοριζεται σε μερικες σειρες και υποβαθμιζεται λογω της κυριαρχιας των συνοδευτικων κοσμητικων επιθετων, καθως επισης και των ειρωνικων σχολιων, θα μπορουσε, να προβληθει πολυ ομορφα, χωρις το προσωπικο σχολιο του συγγραφεα.
Πληροφορια, που μεταδιδεται και χαρακτηριζεται ως αξιοπιστη, ΔΕΝ νοειται να συνοδευεται απο ανασφαλεις παρατηρησεις οπως:
"Κατα τη γνωμη μου..."
"Εαν εχω λαθος παρακαλω..."
Φανταζεστε να διαβαζατε ενα βιβλιο ενος επαγγελματια φωτογραφου, και σε καθε δευτερη παραγραφο, να αρχιζε με την προταση "νομιζω οτι...", "Αν κανω λαθος τοτε παρακαλω...".
Ισως αυτη η προταση, να θελει απλα να τονισει την μετριοφροσυνη του συγγραφεα, ωστοσο καθιστα την πληροφορια αναξιοπιστη. Επισης ολη αυτη "μετριοφροσυνη" διαψευδεται, στην πρωτη παρατηρηση, η οποια θα τολμησει να αμφισβητησει την αξιοπιστια της πληροφοριας του συγγραφεα.
Η δικαιολογία "το έκανα λίγο βιαστικά" διαψεύδεται αυτομάτως απο το button "upload".
Άβαταρ μέλους
graphic-os_X
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 25.05.07, 1:20 pm

graphic-os_X έγραψε:Θα ληξει ποτε το θεμα?
Σε μια συζητηση με διαθεσεις δικαιωσης και αυτοπροβολης, οπου η μεταδωση της αντικειμενικης πληροφοριας και της γνωσης γινεται ερμαιο της υποκειμενικοτητας και του εγωισμου, τοτε πολυ απλα ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει δικιο.
Δεν με ενδιαφερει ο χα [ .......... ] Επισης ολη αυτη "μετριοφροσυνη" διαψευδεται, στην πρωτη παρατηρηση, η οποια θα τολμησει να αμφισβητησει την αξιοπιστια της πληροφοριας του συγγραφεα.

Συμφωνώ μαζί σου.
Προσπαθώντας να βγάλω μια ακρη στο συγκεκριμενο topic με το τι θα πρέπει να προσεχω στα ppi / dpi κλπ... δυστυχως, εφθασα στο συμπερασμα οτι απλά δεν μπορω. Χάθηκα σε πληροφορίες και αντιπαλότητες.

Εχω ψιλομπρεφδευθτεί...

Παιδιά cool. Σβήστε τα self promotion posts, σβηστε και τα posts διαιτησιας ανταλλάξτε μεταξυ σας pm και συντάξτε απο κοινου ενα κειμενο το οποιο θα αποτελέσει Ευαγγελιο πάνω στο θεμα.

Μπορείτε. Κάντε το.
Πανε τόση ενεργεια και χρόνος χαμενα σε λαθος κατευθυνση.

Φιλικα :)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 25.05.07, 1:51 pm

panevan έγραψε:Παιδιά cool. Σβήστε τα self promotion posts, σβηστε και τα posts διαιτησιας ανταλλάξτε μεταξυ σας pm και συντάξτε απο κοινου ενα κειμενο το οποιο θα αποτελέσει Ευαγγελιο πάνω στο θεμα.

Μπορείτε. Κάντε το.

+1000
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό alargeuo » 25.05.07, 1:54 pm

panevan έγραψε:συντάξτε απο κοινου ενα κειμενο το οποιο θα αποτελέσει Ευαγγελιο πάνω στο θεμα.

Μπορείτε. Κάντε το.

Είμαι αισιόδοξη!! Εκεί το πάνε!! :lol: :lol:
- those who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night -
alargeuo
Senior Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 25.05.07, 2:14 pm

cOzAtS έγραψε:
panevan έγραψε:Παιδιά cool. Σβήστε τα self promotion posts, σβηστε και τα posts διαιτησιας ανταλλάξτε μεταξυ σας pm και συντάξτε απο κοινου ενα κειμενο το οποιο θα αποτελέσει Ευαγγελιο πάνω στο θεμα.

Μπορείτε. Κάντε το.

+1000

Και από μένα. Άλλα 1.000 ppi και άλλα 1.000 dpi :wink: :D
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 25.05.07, 2:26 pm

kassavetis έγραψε:
cOzAtS έγραψε:

Μπορείτε. Κάντε το.

+1000

Και από μένα. Άλλα 1.000 ppi και άλλα 1.000 dpi :wink: :D

Ναι αλλά μετά θα πρέπει να κάνουμε downsampling το forum για να βγεί σωστό... :shock: :shock: :shock: :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 26.05.07, 12:08 pm

Χρήστο, ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση για καφέ, πολύ ευγενικό εκ μέρους σου αλλά κάτι τέτοιο είναι αδύνατο προς το παρών. Ίσως κάποια στιγμή να γίνει.

Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις όλων μας.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 04.06.07, 6:09 pm

agriniopk έγραψε:Themistoklis ήμαστε για κλάματα
Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από το σεμινάριο που δίδαξες πιο πάνω.

Πως όμως ως χώρα μπορούμε να πάμε τουλάχιστον ένα βήμα μπροστά και όχι πίσω ?

Good Show!
Ωραία όλα αυτά. Με τα στοχαστικά (FM Screening) ράστερ (που έξω οι καθυστερημένοι τυπώνουν και εφημερίδες με εξαιρετικά αποτελέσματα) τί γίνεται; Εχει ακούσει κανείς τίποτα;
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GEORGETOUBALIS » 04.06.07, 6:55 pm

GiBil έγραψε:

Good Show!
Ωραία όλα αυτά. Με τα στοχαστικά (FM Screening) ράστερ (που έξω οι καθυστερημένοι τυπώνουν και εφημερίδες με εξαιρετικά αποτελέσματα) τί γίνεται; Εχει ακούσει κανείς τίποτα;

Εσύ έχεις ακούσει κάτι.?
Πως μπορώ να διαβασω απο αριστερα προς τα δεξια αφού έχω δεξια στοιχιση...(!)
Άβαταρ μέλους
GEORGETOUBALIS
Senior Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 04.06.07, 7:14 pm

GEORGETOUBALIS έγραψε:
GiBil έγραψε:

Good Show!

Εσύ έχεις ακούσει κάτι.?

Ή, ακόμη καλύτερα, μήπως έχεις δει; 8)

Bwt, καλώς ήρθες στην κουβέντα μας.
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 04.06.07, 11:23 pm

kassavetis έγραψε:
GEORGETOUBALIS έγραψε:
GiBil έγραψε:

Good Show!

Εσύ έχεις ακούσει κάτι.?

GiBil καλώς όρισες και από μένα.

Το fm screening ακούγεται από τα μέσα της δεκαετίας του 90, γιατί ξαφνικά τέτοιο ενδαιφέρον;

Βαγγέλη την Πέμπτη θα πάω στην FESPA στο Βερολίνο, αν θέλεις μπορώ να ψάξω να σου βρώ καλούδια σχετικά με τα "στοχαστικά" ή ότι άλλο σε ενδιαφέρει.

Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 05.06.07, 12:20 am

Staff έγραψε:[...Βαγγέλη την Πέμπτη θα πάω στην FESPA στο Βερολίνο, αν θέλεις μπορώ να ψάξω να σου βρώ καλούδια σχετικά με τα "στοχαστικά" ή ότι άλλο σε ενδιαφέρει.

Έχω φίλε, ευχαριστώ. Αλλά μου είναι άχρηστα.
Μια δυο φορές χρησιμοποίησα αυτά τα format για expose
σε κάτι αγιογραφίες. Βγήκαν αστέρι, αλλά κανείς δεν το εκτίμησε. :cry:

Για το Βερολίνο ζηλεύω... Να περάσεις καλά. "-[:
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 05.06.07, 2:28 pm

Staff έγραψε:
kassavetis έγραψε:
GEORGETOUBALIS έγραψε:
GiBil έγραψε:

Good Show!

Εσύ έχεις ακούσει κάτι.?

GiBil καλώς όρισες και από μένα.

Το fm screening ακούγεται από τα μέσα της δεκαετίας του 90, γιατί ξαφνικά τέτοιο ενδαιφέρον;

Βαγγέλη την Πέμπτη θα πάω στην FESPA στο Βερολίνο, αν θέλεις μπορώ να ψάξω να σου βρώ καλούδια σχετικά με τα "στοχαστικά" ή ότι άλλο σε ενδιαφέρει.

Κανένα "ξαφνικό" δεν με βρήκε!
1. Επειδή υπάρχει και το χρησιμοποιούν
2. Επειδή μιλάει (ο Θέμης) για τεχνολογίες
3. Επειδή πολλοί από τους περιορισμούς του ΑΜ Screening δεν ισχύουν
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.06.07, 2:45 pm

θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια είχαμε κάνει με τον τυπογράφο μου μερικές δοκιμές...τα αποτελέσματα ήταν άριστα.....δέν ξέρω γιατι το συγκεκριμένο τυπογραφείο δέν συνέχισε τις δοκιμές ετσι ωστε να εντάξει αυτη τη τεχνολογία στις καθημερινές ανάγκες του... :( :(

όποιος γνωρίζει περισσότερα ας αναφερθεί....ειναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αυτη η τεχνολογία.....

και για να κάνω και εγω κανα 2 ερωτήσεις.....

α)παίζει ρόλο πώς στέλνεις το αρχείο? εννοώ σε ανάλυση κτλ?
ή απλώς το rip αλλάζει την "μαργαρίτα" σε κουκίδα?...

β)θυμάμαι οτι το "ράστερ" ήταν πιο συμπυκνωμένο και το τελικό αποτέλεσμα ήταν σάν να έχει βγεί εκτύπωση απο υψηλής ανάλυσης Inkjet εκτυπωτή (αν θυμάμαι καλά...με την λούπα που είχα κοιτάξει..έτσι μπορω να το περιγράψω.....)

ας πεί κάποιος περισσότερα....ευχαριστώ πολύ
:)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 05.06.07, 3:15 pm

GiBil έγραψε:...

Αγαπητέ Gibil [δε μου μοιάζεις για αγαπητή, ή σφάλω;], καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν όντως σε ενδιαφέρει, γιατί η συζήτηση αυτή είναι, δυστυχώς,
απολύτως θεωρητική στην Ελλάδα. Και μάλλον τέτοια θα παραμείνει.
Το FM Screening είναι ήδη ξεπερασμένο στο εξωτερικό πάνω από μια πενταετία,
και εδώ στην ουσία δεν αξιοποιήθηκε ποτέ στην πράξη και την παραγωγή.

Η σημερινή τάση στο εξωτερικό είναι συνδυασμός των μέχρι τώρα λύσεων,
κάτι που περιγράφεται προς το παρόν με τον όρο TS Screening (transitional).

Αν κάποιος ενδιαφέρεται "φιλολογικά" για το θέμα, να διαβάσει ολόκληρο το άρθρο: The Dish on Dots

http://www.packageprinting.com/story/st ... &var=story

Είναι μια εξαιρετική συζήτηση για το θέμα αυτό, με πάμπολλες πολύτιμες τεχνικές πληροφορίες,
ανάμεσα σε γκουρού του είδους από τις μεγαλύτερες εταιρείες του χώρου.

Καλή ανάγνωση και καλούς "στοχασμούς"... :wink:
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 05.06.07, 3:15 pm

GiBil έγραψε:
Κανένα "ξαφνικό" δεν με βρήκε!

1.2.3. για μια απλή απορία... επειδή σκέφτηκα μήπως έγινε κάτι με τα fm και μου ξέφυγε...υπάρχουν και υβριδικά am+fm, anyway... :roll:

Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 05.06.07, 3:17 pm

Παρεούλα πάμε Στάθη... 8)
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 06.06.07, 9:16 am

Γεια και χαρά!
GiBil, καλωσόρισες στην κοινότητά μας.

Δεν θα πω πολλά για τον GiBil. Απλά είναι ένας από τους 3-4 ανθρώπους που με έχουν στηρίξει σε θέματα γραφικών τεχνών και με έχουν ξεστραβώσει χωρίς να περιμένει αντάλαγμα ή να έχει καμία υποχρέωση να το κάνει και τον εκτιμώ ιδιαίτερα και ας με κατσαδιάζει συνέχεια (για το καλό μου) :).

Είναι από τους λίγους γνώστες του χώρου που μπορούν να υποστηρίξουν την θέση τους τόσο σε θεωρητικό / επιστημονικό επίπεδο, όσο και σε πρακτικό. Η παρουσία του εδώ θα βοηθήσει τρομερά και ελπίζω να τον απολαμβάνουμε πιο συχνά.

Δάσκαλε, καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων