Οι νέοι δημιουργούν για τη "ζωή"! [ CLOSED ]

Ομαδικά δημιουργικά παιχνίδια, το online μας περιοδικό ΟΠΤΙΚΟ Λ6ΚΟ και πολλά άλλα.

Οι νέοι δημιουργούν για τη "ζωή"! [ CLOSED ]

Δημοσίευσηαπό penlix » 07.10.08, 1:51 pm

Εικόνα

Οι νέοι δημιουργούν για τη "ζωή"!

Το Visual Communication Designers' Club σε συνεργασία με τους διοργανωτές της έκθεσης Graphica 2009, Comex Hellas & Graphica Expo και την Ένωση Γραφιστών Ελλάδος, καλούν όλους τους νέους σχεδιαστές οπτικής επικοινωνίας (έως 30 ετών) να συμμετάσχουν στο Ημερολόγιο Γραφικών Τεχνών 2009, δημιουργώντας έργα με θέμα την λέξη "Ζωή" μέχρι την Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2008.

Χρήση των έργων

Τα έργα θα χρησιμοποιηθούν στην ετήσια επιτραπέζια έκδοση του ηµερολογίου των Γραφικών Τεχνών η οποία, από το 2004 αποστέλλεται δωρεάν κάθε χρόνο, σε περισσότερες από 5.500 επιχειρήσεις του χώρου των Γραφικών Τεχνών και της Οπτικής Επικοινωνίας σε όλη την Ελλάδα.

Το ημερολόγιο θα είναι χωρισμένο σε 24 μέρη, ένα για κάθε 2 εβδομάδες του 2009, και τα τελικά 24 έργα που θα επιλεγούν, θα διακοσμήσουν τις σελίδες του ημερολογίου, ενώ για κάθε έργο θα αναφέρεται το όνομα και τα στοιχεία του σχεδιαστή. Τα έργα επίσης θα τυπωθούν από τους διοργανωτές και θα διακοσμήσουν τον χώρο της έκθεσης Graphica 2009, τον Μάιο του 2009.

Επιλογή των έργων

Σε περίπτωση που οι συμμετοχές ξεπεράσουν τις 24, τότε επιτροπή θα επιλέξει τα 24 καταλληλότερα, από εικαστικής, δημιουργικής αλλά και τεχνικής άποψης, έργα.

Τεχνικές Προδιαγραφές:

Οι σχεδιαστές μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα σε 2 μεγέθη:
Σχήμα A: Portrait (κάθετο) πλάτος 16,5 cm x ύψος 24cm
Σχήμα Β: Landscape (Οριζόντιο σαλόνι, με σπιράλ 2cm στη μέση) πλάτος 33 cm x ύψος 24 cm ή 33Χ24cm
Ξακρίσματα: Αριστερό: 5 mm. Δεξί: 5 mm. Επάνω: 5 mm. Κάτω: 5 mm
Ανάλυση εικόνων: 300 ppi (TIFF, EPS, JPEG, PDF, χρωματικός χώρος CMYK ή RGB με soft proof για CMYK).

Αποστολή συμμετοχών:
Στο e-mail: contest@vcdc.gr στο info@gda.gr ή στα γραφεία της Ένωσης Γραφιστών Ελλάδος, Μυλλέρου 19, 104 36, Μεταξουργείο Αθήνα. Ημερομηνία λήξης αποστολής συμμετοχών η Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2008.

Μαζί με την συμμετοχή, θα πρέπει οι διαγωνιζόμενοι να συμπεριλάβουν τα στοιχεία του δημιουργού (Επώνυμο, Όνομα, Έτος Γέννησης, Διεύθυνση, Τηλέφωνο, Ε-mail) καθώς και την δήλωση οτι "Το έργο αποτελεί πρωτότυπη δική μου εργασία, την οποία παραχωρώ στην Graphic Arts για δημοσίευση στο ημερολόγιο του 2009 που εκδίδει".

Σχετικά links:
VCDC: http://www.vcdc.gr/forum
Ένωση Γραφιστών Ελλάδος: http://www.gda.gr | http://www.ggdablog.gr
Οπτικό Λ6κό: viewtopic.php?t=2326
Graphica 2009: http://www.graphicaexpo.gr/graphica_2009.html

Σημείωση: Το VCDC θα παρίσταται στο δικό του περίπτερο στη Graphica 2009, χορηγία των διοργανωτών, προσφέρωντας σε όλους μας ένας μέρος συνάντησης καθ'όλη την διάρκεια της έκθεσης!
Τελευταία επεξεργασία από penlix και 13.01.09, 12:52 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό aggeliki.mk » 10.10.08, 3:01 pm

Πολύ ενδιαφέρον project και με ωραίο θέμα!!!

Καλές δημιουργίες λοιπόν και περιμένουμε πολλές συμμετοχές!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
aggeliki.mk
Site Admin

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.10.08, 6:31 pm

πάρα πολυ ενδιαφέρον :)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 28.10.08, 12:23 pm

VaLKyRiE έγραψε:πάρα πολυ ενδιαφέρον :)

Και έχουμε λάβει και ωραίες συμμετοχές μέχρι τώρα, οπότε go on, βάλτε όλοι τα δυνατά σας!!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό nana » 28.10.08, 3:25 pm

Γεια σας! Όμορφο θέμα, ομολογώ ότι μου κέντρισε το ενδιαφέρον!
Δεν ξέρω αν είναι εδώ ο κατάλληλος τόπος να ρωτήσω, έχω μια απορία για το εξής:

Σχήμα Β: Landscape (Οριζόντιο σαλόνι, με σπιράλ 2cm στη μέση)πλάτος 33 cm x ύψος 24 cm ή 33Χ24cm

To σπιράλ στη μέση θα κόψει το εικαστικό? Σε τι αποσκοπεί ακριβώς?
The road to success is always under construction.
Άβαταρ μέλους
nana
Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 28.10.08, 3:30 pm

Νανά, η βιβλιοδεσία του ημερολογίου είναι σπιράλ. Οπότε σε εκείνο το σημείο το εικαστικό δε θα "διακοπεί" μεν, αλλά θα έχει τις "τρύπες" του σπιράλ.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό nickfoko » 29.10.08, 1:11 am

παρα πολύ όμορφο θέμα...θα προσπαθήσω μήπως και φτιάξω κάτι καλό!!!
nickfoko
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 29.10.08, 10:30 am

penlix έγραψε:
VaLKyRiE έγραψε:πάρα πολυ ενδιαφέρον :)

Και έχουμε λάβει και ωραίες συμμετοχές μέχρι τώρα, οπότε go on, βάλτε όλοι τα δυνατά σας!!

Ξερω πως αν αρχισει ο καθενας να ρωταει για το δικο του ειναι χαζομαρα αλλα ειχα μια αγωνια 8) ...Να ρωτησω αν η δικια μου εινε οκ με τις προδιαγραφές? (και τις ηλικιακες?) :oops: :oops: :oops: να μου φυγει η απορια!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό valsamis » 29.10.08, 11:17 am

μεχρι 30 ετων?? παει γερασαμε....ενδιαφερον παντως το concept!
valsamis
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 29.10.08, 11:40 am

valsamis έγραψε:μεχρι 30 ετων?? παει γερασαμε....ενδιαφερον παντως το concept!

εγω που παιζω με..."μέρες" τι να πω?
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό aggeliki.mk » 29.10.08, 3:31 pm

VaLKyRiE να στείλεις τη συμμετοχή σου με επισυναπτόμενη ταυτότητα :P
Άβαταρ μέλους
aggeliki.mk
Site Admin

Δημοσίευσηαπό hoganhc » 30.10.08, 1:54 am

Γεια παίδες τα αποτελέσματα ποτε και που 8α ανακοιω8ούν? 8α δούμε τις συμετοχές κάπου όλες μαζεμένες?
Άβαταρ μέλους
hoganhc
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 30.10.08, 1:32 pm

Eυχάριστα νέα σας έχω :)

ο διαγωνισμός "Οι νέοι δημιουργούν για τη "ζωή" παρατείνεται μέχρι 10 Νοεμβρίου και αυτό γιατί υπάρχει μέγάλο ενδιαφέρον από σπουδαστές οι οποίοι ενημερώθηκαν καθυστερημένα!

Μέχρι σήμερα έχουμε λάβει 39 συμμετοχές από 34 συμμετέχοντες και προχωράμε!

Καλη επιτυχία στους συμμετέχοντες!
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 30.10.08, 2:00 pm

hoganhc έγραψε:Γεια παίδες τα αποτελέσματα ποτε και που 8α ανακοιω8ούν? 8α δούμε τις συμετοχές κάπου όλες μαζεμένες?

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, θα ανακοινωθούν στις 14 Νοεμβρίου, από την κριτική επιτροπή.
Όλα τα έργα θα ανέβουν στο site της Ένωσης, την ίδια ημερομηνία, ενώ αμέσως μετά θα γίνει και η έκθεση των έργων στην αίθουσα της Ένωσης Γραφιστών.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό hoganhc » 30.10.08, 4:52 pm

ΤΗΧ για την ενημέρωση κρίμα που δεν 8α μπορέσω να είμαι εκεί...
Άβαταρ μέλους
hoganhc
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 30.10.08, 5:02 pm

ουτε εγω θα μπορεσω να ειμαι εκει, αντε ποτε θα γινει και κατι για την επαρχια? Θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν γινοταν να μεταφερθει η εκθεση σε καποια αιθουσα και σε αλλες πολεις! Βεβαια θα τα δουμε ολα στο σαιτ αλλα δεν ειναι το ιδιο feeling! ( και θα χαρω πολυ αν επιλεγει και το δικο μου να γεμισει μια σελιδα του ημερολογιου αν και με τοσους φοιτητες και φρεσκιες ιδεες οι δικες μου νιωθω πως θα εχουν σκουριασει! :D :D ). Πολυ ομορφο Project παντως!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό constantine.graphics » 31.10.08, 11:52 pm

o kathe summetexon exei ti dinatotita apostolis perisoterwn tis mias protasis?
Άβαταρ μέλους
constantine.graphics
Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 01.11.08, 12:35 am

Ναι, constantine.graphics, και καλωσόρισες στο vcdc.

Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι για λόγους τεχνικούς σε σχέση με τη λειτουργία της "Αναζήτησης" στο φόρουμ, καλύτερης αναγνωσιμότητας και μετά από... μακρά συζήτηση επί του θέματος, αποφεύγουμε τα γκρίκλις εδώ.

Καλωσήλθες και πάλι. :)
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό aggeliki.mk » 10.11.08, 11:08 am

Μην ξεχνάτε ότι είναι η τελευταία μέρα σήμερα,
αν έχετε "δημιουργήσει για τη ζωή" μην ξεχάσετε να το στείλετε ως τα μεσάνυχτα... μετά αλλάζει η μέρα :P

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!!!
Άβαταρ μέλους
aggeliki.mk
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΕΑΣ » 12.11.08, 4:54 pm

Ολοκληρώθηκε την Δευτέρα 10 Νοεμβρίου, η υποβολή των έργων για τον διαγωνισμό.
Συμμετείχαν 83 νέοι σχεδιαστές με 105 συμμετοχές.
Οι σχεδιαστές που συμμετείχαν είναι (σε παρένθεση οι συμμετοχές σε έργα):
Αβράτόγλου Αθανάσιος, Άγγελος Πάνος, Βογατσάς Θάνος [2], Βρυνιώτης Νίκος, Γαλανούδης Σταμάτης, Γαλεράκη Μαργαρίτα [2]
Γκόγκας Βίκτωρας, Γουργουλιάνης Ευάγγελος, Γραβαρίτης Βασίλης, Γρίτζάλης Σωτήρης, Δαμιράλη Μαντώ [2], Δημητρακοπούλου Στέλλα, Δικαστόπουλος Αλέξανδρος [2], Δρίτσα Δανάη [2], Ζούκας Γεώργιος, Ζώης Γιώργος [2], Ηλιάκης Στέλιος, Καλαϊτζίδου Κωνσταντίνα, Καλφούντζος Λάμπρος, Καρβουνάρη Βέτη, Κοκκόση Γιώτα, Κουλούμπρής Νίκος, Κουτρουμπάκη Άννα Νοταρά, Κουρουφέξης Μάριος, Κυπραίος Σταύρος, Κυρίμη Κατερίνα, Κωνσταντά Βέρα, Κώτης Αναστάσιος, Μανωλόπουλος Θοδωρής, Μαρινάκη Κωνσταντίνα, Μητάκος Πάρις, Μιχαλάκη Χρυσούλα [2], Μιχαλοπούλου Αγγελική, Mουγκολιά Βιργινία, Μπαγιάτης Βασίλης, Μπαδραβός Αθανάσιος, Μπαλάση Ιωάννα [3], Μπαρμπουνάκης Στέλιος, Μπελεγρή Ηλιάνα, Μπέλιάς Κωνσταντίνος [2], Μπίνου Χριστίνα, Μποτάκης Δημήτρης, Μπούνταλης Κωνσταντίνος, Μωκάκου Άννα, Νίκολη Μαρίλή [2], Νταλιάνη Ελένη, Παϊζή Κυριακή, Πάλλης Νίκος, Παναγιωτόπουλος Ανδρέας, Πανουσόπουλος Ανδρέας, Παπαγιαννοπούλου Μαριάννα, Παπαδήμας Αλέξης, Παπαδημητρίου Μάριος [2], Παπακωνσταντίνου Άννα, Παπασταματίου Σπέρη, Παρασκευά Γιώτα [2], Παρτσινέβελος Σπύρος [2], Πάσσαρη Αναστασία, Περγάμάλη Βασιλική, Περήφανος Πλάτων [2], Πετράκη Μαρία, Πολυμέρης Αποστόλης [2], Πρίφτης Δημήτρης, Ρενιέρη Ρεβέκκα [2], Ρόδης Χάρης, Ροδοθεάτου Ξένια, Σπανουδάκης Στέλιος, Στυλιανόπουλος Στέλιος, Σωτηράκος Κώστας, Τεμπονέρα Έυα, Τζήρος Ευάγγελος [2], Τριανταφύλλου Ηλίας Φιλήμονας [2], Τσαγκαράκη Σοφία, Τσαμπαρλή Ελένη Τερέζα, Τσιάμης Θεμιστοκλής, Φετάνης Ιωάννης [2], Φωτάκη Σοφία, Χάρόβα Νατάσα [2], Χατζή Γεωργία, Χατζημαθιός Παναγιώτης [2], Χουλιάρα Όλγα, Χρήστου Παύλος, Ψυχογυιός Παναγιώτης

Την Πέμπτη 13 Νοεμβρίου, θα συνεδριάσει η επιτροπή για την αξιολόγηση των έργων που αποτελείται από τους συναδέλφους:
Κοπανίδου Αλεξάνδρα, Πουπουλίδη Αντώνη, Σταμοβλάση Έλενα, Χατζηιορδάνογλου Παντελή, Χαψή Θεμιστοκλή και την Κουκουτσίδη Βάσια εκ μέρους της εταιρείας Comdex.

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, θα ανακοινωθούν την Παρασκευή 14 Νοεμβρίου.
Από την Δευτέρα 17 Νοεμβρίου όλες οι συμμετοχές, θα αναρτηθούν στο site της Ένωσης Γραφιστών Ελλάδας.
Η έκθεση των έργων στην αίθουσα των γραφείων της Ένωσης, θα ανακοινωθεί στο αμέσως επόμενο διάστημα, και αφού ολοκληρωθεί η έκδοση της αντζέντας του 2009

Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό.
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΕΑΣ
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IV.I VCDC Arena

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων