VCDC SHOWCASE // ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ - ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - ΣΧΟΛΙΑ

Ομαδικά δημιουργικά παιχνίδια, το online μας περιοδικό ΟΠΤΙΚΟ Λ6ΚΟ και πολλά άλλα.

Δημοσίευσηαπό b-positive » 25.09.06, 11:09 am

derek έγραψε: Αυτό που θα ζητούσα αν γίνεται είναι να ανεβάσεις έναν κατάλογο (του κρασιου θα προτιμούσα) σε μεγαλυτερο μέγεθος ωστε να διαβάζεται το κειμενο.

Εικόνα
Εικόνα

Για τους χρόνους, είναι λίγο μπερδεμα μιας και δουλεύαμε και άλλα projects ταυτόχρονα.
Γενικά τα logos απο τους 4 μας, για 10 ημέρες. Τα μενου και τα λοιπά του Ραμπαγά 1,5 μήνα μαζί με τις διορθώσεις απο 1 σχεδιαστή
Τα posters fliers, 2 εβδομάδες (έπρεπε να μαζευτόυν τα έργα των καλλιτεχνών) απο έναν.
Η πρόσκληση 1 εβδομάδα από ένα σχεδιαστή.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 25.09.06, 11:29 am

onart έγραψε: Μπράβο και πάλι - και πάντα έτσι.

Thanks,
Dennis

Dennis,
σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Ενδικτικά σου αναφέρω πως.
- το logo της Γιομ.Κεφ. έχει ακριβώς το προφίλ που έχει το βιβλίο. Το να έμοιαζε ακριβώς με Γαίτι δεν ήταν τελικά το ζητούμενο.
- Για το poster tυπικά έχεις δίκιο, θα έπρεπε να είναι ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΘΕΣΕΩΝ. Λιγο μακρύ όμως, και δεν είναι ακριβώς το ζητόυμενο σε αυτό το poster. Εδώ σημασία έχουν τα απο κάτω που έχουν μπεί όλα σε 1 Α3, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα απο μόνο του.
- H κοστολόγηση θα έπρεπε να ήταν όπως είπες πιο ψηλά. Συμφωνώ.
- Οι τυπογράφοι θέλουν ένα μαύρο κύκλο σε λευκό χαρτί. Αλλά και εμείς πρέπει να τους κυνηγάμε πιο πολύ.

Thanks again
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 25.09.06, 11:33 am

nantia έγραψε:1 μπράβο σε σας και 2 μπράβο στους πελάτες που δεν έιναι στενόμυαλοι!
i love donkeys!

Nantia,
δεν νομίζω οτι η σιγκεριμένη δουλεία είναι "προχό". Aπλά βρίσκω οτι είναι σχετικά σωστά δουλεμένη. Ο πελάτης βάζει "χέρι" εαν του επιτρέψεις.
We love donkeys too!
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό derek » 25.09.06, 12:59 pm

Σ΄ευχαριστώ πολύ. :wink:
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 03.10.06, 11:25 am

καλησπερα σε ολους
εχω ανεβασει ηδη το δευτερο casestudy

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=4970

feel free to ask

:lol:
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

*

Δημοσίευσηαπό vectorpimp » 03.10.06, 1:00 pm

Καλημέρα και από μένα Δημητρη!Βασικά είχα δει τις μακέτες στο deviantart και μου άρεσε πολύ που είδα πιο ανεπτύγμένο το θέμα και κατάλαβα που βασιστήκατε!

Και ακόμη μια ερώτηση, το τελικό κόστος (8000 ευρώ) ήταν μαζί με την προσφορά του τυπογράφου, ή μόνο η δική σας δουλειά?

Προς Αλεξάνδρα:

Γεια σου Αλεξάνδρα,μόλις μπήκα να δω το showcase αλλά δεν μου εμφανίζει τα jpeg.Θα το ξαναδώ τώρα ξανά, να ελένξω αν δεν τα άνοιγε ο δικός μου υπολογιστής!
Άβαταρ μέλους
vectorpimp
Member

Re: *

Δημοσίευσηαπό alexandra » 03.10.06, 1:10 pm

vectorpimp έγραψε:Προς Αλεξάνδρα:

Γεια σου Αλεξάνδρα,μόλις μπήκα να δω το showcase αλλά δεν μου εμφανίζει τα jpeg.Θα το ξαναδώ τώρα ξανά, να ελένξω αν δεν τα άνοιγε ο δικός μου υπολογιστής!

καλησπερα vectorpimp :lol:

δυστυχως o server που ειχα ανεβασει το υλικο ειναι down και θα ειναι για λιγες μερες λογο μετακομισης του :roll: αλλα ο απο μηχανης Θεμουλης εκανε το θαυμα του και τωρα ολα ειναι οκ :lol:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό vectorpimp » 03.10.06, 1:15 pm

ok! Πάω να το δω!
Άβαταρ μέλους
vectorpimp
Member

Re: *

Δημοσίευσηαπό b-positive » 03.10.06, 1:17 pm

vectorpimp έγραψε:Και ακόμη μια ερώτηση, το τελικό κόστος (8000 ευρώ) ήταν μαζί με την προσφορά του τυπογράφου, ή μόνο η δική σας δουλειά?

~Vectorpimp.
Μόνο τα δικά μας, του τυπογράφου είναι άλλο κόστος.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό vectorpimp » 03.10.06, 1:21 pm

οκ Δημητρη!Ευχαριστώ για την απάντηση!
Άβαταρ μέλους
vectorpimp
Member

Δημοσίευσηαπό vectorpimp » 03.10.06, 1:24 pm

Αλεξανδρα μπου άρεσε πολύ η ιδέα με τα αυτοκόλλητα βινύλια!Στην αρχή με μπέρδεψε,φαντάζομαι ότι πριν μπεις μέσα θα πρέπει να το σκέφτεσαι, το μόνο κακό είναι αν είναι πολυ ανάγκη οτι δε θα το σκεφτείς καθόλου!:)

και τα vectoraki πολυ ωραία!
Άβαταρ μέλους
vectorpimp
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 03.10.06, 1:35 pm

vectorpimp έγραψε:Στην αρχή με μπέρδεψε,φαντάζομαι ότι πριν μπεις μέσα θα πρέπει να το σκέφτεσαι, το μόνο κακό είναι αν είναι πολυ ανάγκη οτι δε θα το σκεφτείς καθόλου!:)

αααα εννοεις για τα wc βινυλια :lol:

ναι οντως, μπερδευονται.... 8) 8) 8)
αλλα εχει την πλακα του (για τους αλλους φανταζομαι) να τους βαλεις να καταλαβουν αυτο που βλεπουν και οχι απλα να "μεταφρασουν" μονοι τους την εικονα που βλεπουν

σε ευχαριστω :wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό penlix » 03.10.06, 1:58 pm

Πολύ όμορφα πραγματάκια Alex! Θα χαίρεσαι πολύ να βλέπεις τη δουλειά σου παντού στο μαγαζί φαντάζομαι! Συγχαρητήρια για όλο το ντύσιμο!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό alexandra » 03.10.06, 2:01 pm

Ευχαριστώ Κώστα :lol:

το μαγαζι καταφερε να ειναι ομορφο και ζεστο.. και ακομα το project τρεχει, κανουμε συνεχεια νεα πραγματα!

* οσοι πιστοι προσελθετε για κεφεδακι :wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό eleannabar » 03.10.06, 2:24 pm

@Δημήτρη
μου άρεσε πολύ η δουλειά σας και ιδιαίτερα η πρόσκληση 4πτυχο! Αν και δεν πρόλαβα ακόμα να διαβάσω τις λεπτομέρειες (που μετράνε...)
Συγχαρητήρια!

@Αλεξάνδρααααα
Τα συγχαρητήρια στα χω πεί απο κοντά :D για τη δουλειά που έριξες και συνεχίζεις! Κάθε φορά που πάω στο μαγαζί όλο και καινούρια πράγματα εμφανίζονται! (από το wc δεν πέρασα ακόμα να δω τα αυτοκόλλητα... :P )
Περιμένουμε και τη συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
eleannabar
Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 04.10.06, 11:22 pm

άλεξ για κάποια που έχω ήδη δει στα έχω ξαναπεί.τώρα που βλέπω όλο το εργο μαζί, εχω εντυπωσιαστεί ακόμα περισσότερο!! συγχαρητήρια!!

και λατρευω της τουαλετας τα κόλπα, πανέξυπνα :lol: :lol:
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alexandra » 05.10.06, 11:29 am

χαχα Thanks κρητικακι και ελεαννα :lol:

οσο για τα wc βινυλλια, αρκει οπως λεει ο vectorpimp να μην βιαζεσαι.. :P

*καμια ερωτηση δεν εχετε? τόσο πολυ σας κάλυψα? :lol:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό b-positive » 05.10.06, 12:34 pm

~alexandra.

Καταρχήν μπράβο για το όλο project, πιστεύω πως σωστά και στρατηγικά πέρασες μια ολοκληρωμένη εικόνα προς τα έξω.
Για το logo τα έχουμε πει και πιο παλία, νομίζω πως έκανε τον κυκλο του, αλλά αυτο δεν συνδιάστηκε απο την νέα και σημαντική κίνηση (το καφέ εννοώ!) τεσπα.

Μικρή ένσταση έχω στα γράμματα των τίτλων, είναι ιδιαίτερα σχεδιαστικά και λίγο βαρία για εμένα, θα προτιμούσα κάτι λιγότερο coorporate look σε αυτό.

Είναι πολύ σημαντικό να ξεφεύγεις απο τις κλασικές εφαρμογές και να περνάς και στην διακόσμηση, αυτό για τα banner/καβάδες.

Αυτά, για να δούμε ποιός θα πάρει σειρά!!!!!!
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 05.10.06, 12:48 pm

Δημητρη σε ευχαριστω :lol:

ναι για το λογοτυπο το εχουμε ηδη συζητηση και ειχες απολυτο δικαιο, εκανα καποιες ενεργειες για να το αναζωογωνησουμε αλλα δυστυχως ο χρονος ητανε εναντιων μας και μπηκε σε δευτερη μοιρα.

Οσο για τους τιτλους, μιλας για την Impact γραμματοσειρα ε? Δυστυχως, εκει δεχτηκα αλλαγες στο να βαλουμε κατι εντονο, bold και μεεεεεγαααλο :roll: ειναι η γενικοτερη νοοτροπια που εχουμε -δυστυχως- συνηθησει οτι οσο πιο μεγαλο τοσο πιο ευαναγνωστο...

ευχαριστω για τα σχολια σου....

ποιος ειναι ο επομενος οεοε??

* οταν σχεδιαζεις για διασκομηση ανακαλυπτεις υλικα και τροπους να δωσεις μια πιο 3d διασταση στα 2d σχεδιά σου... εχει και αυτο την πλάκα του
:wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό derek » 05.10.06, 3:29 pm

Μπράβο Αλεξάνδρα μου για το σύνολο της δουλειάς σου, μου άρεσε κι εμένα πολύ. Πολύ καλή και αναλύτικότατη επίσης κι η παρουσίαση που έκανες.
Μου έλυσες όλες τις απορίες που είχα. Είχα την τυχη βέβαια να δω και κάποιες από τις εφαρμογές από κοντά. Νομίζω πάντως ότι τους πίνακες που έκανες τους αδικησαν στο σημειο που τους έβαλαν (είναι στον διαδρομο για τον επάνω όροφο) γιατί είναι μικρός ο τοιχος ενώ οι πίνακες πολλοι (6) και μεγάλοι και φαίνεται κάπως ''μπουκωμένο'' το σημείο εκεινο. :? Θα μπορούσαν να είναι σε εναν μεγαλύτερο τοιχο που θα έδειχναν καλύτερα.
Θα προτιμούσα επίσης τους καταλόγους με χοντρό εξώφυλλο αλλα είπες ότι αυτοι είναι προσωρινοι οπότε πάω πασο. :)
Μπράβο !!!! :)
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.I VCDC Arena

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων