Ελληνικό Cult Web Design

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

Δημοσίευσηαπό Shaft » 03.10.07, 10:55 am

Marmelaki έγραψε:Γενικα δεν μ' αρεσουν τα full flash sites αλλα αυτο εχει και functionality προβληματα.
Ασε που κανει 10 ωρες να φορτωσει

Συμφωνώ - δεν μπορείς να μαρκάρεις και κείμενο για copy/paste.
Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν κάποιο javascript framework για να κάνουν ακριβώς τα ίδια -καλύτερα- και θα ήταν και html συμβατό...
Άβαταρ μέλους
Shaft
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 16.10.07, 4:55 pm

http://www.yorgopolis.com/

Aυτό τα ξεπερνάει όλα ....

έχει βάλει και διαφήμηση στο google!
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 16.10.07, 7:25 pm

soffia έγραψε:http://www.yorgopolis.com/

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό LNinio » 16.10.07, 8:48 pm

Όταμ η τέχνη δεν έχει όρια... τα λέει όλα ο άνθρωπας!!! :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Shaft » 16.10.07, 10:44 pm

προσκυνώώώώώώώώώ
Άβαταρ μέλους
Shaft
Member

Δημοσίευσηαπό Livya » 17.10.07, 8:50 am

:shock: :shock: :shock:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Livya
Senior Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 17.10.07, 11:35 am

Καλοσορίσατε στο site του κομμωτή-ζωγράφου Γιώργου Μπακέλα.

:metal2 :metal2
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 17.10.07, 4:01 pm

Soffia, δε μπορείς να καταλάβεις πόσο καλό μου έκανες μ' αυτό το site... Πραγματικά μου ανέβασες το ηθικό! :D
Θέλω να δώσετε ιδιέταιρο βάρος στό ότι αναφέρει τους δημιουργούς του "έργου" αλλά και στο βιογραφικό του και στη φωτό που βρίσκεται εκεί!!!
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 17.10.07, 4:06 pm

ο τυπος ειχε 10 άτομα επισκέψεις και τώρα εχει 382!!!!! θα χει τρελλαθεί!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

δεν θα ξέρει "απο που του έρχονται" !!!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 17.10.07, 4:29 pm

κούλης έφη: Soffia, δε μπορείς να καταλάβεις πόσο καλό μου έκανες μ' αυτό το site... Πραγματικά μου ανέβασες το ηθικό!
Θέλω να δώσετε ιδιέταιρο βάρος στό ότι αναφέρει τους δημιουργούς του "έργου" αλλά και στο βιογραφικό του και στη φωτό που βρίσκεται εκεί!!!

Γιατί;
Εμένα πάντως μου πέφτει.. ( το ηθικό)
Διότι βλέπουν οι πελάτες αυτά ( το συγκεκριμένο είναι ακραίο βεβαία ) αλλά υπάρχουν πολλά άθλια τα οποία βλέπουν και διαμορφώνουν αισθητική.
Σε ένα site που έχω φτιάξει ο πελάτης είχε κολλήσει να βάλω ένα «marquee text» (είναι ένα οριζόντιο πράγμα στο οποίο scrollaρουν κείμενα.) για τα νέα του .
Τα κείμενα ήταν πολλά και θα ήταν αδύνατο να τα διαβάσουν. Εκτός του ότι πρόκειται για ένα απολίθωμα της εποχής που σχεδίαζαν site οι προγραμματιστές.
Εγώ του είχα φτιάξει ένα κουτί με χειροκίνητο scroll.
Μου το ζητάει λοιπόν και του εξηγώ με επιχειρήματα και λοιπά ότι τέτοιο πράγμα δεν φτιάχνω. Καλά μου λέει. Μετά από κανά μήνα ξανά τα ίδια. 5 φορές έγινε αυτό.
Γιατί το ήθελε; Επειδή όλοι το έχουν! Ο τύπος είναι Γιατρός και τα περισσότερα site γιατρών στην Ελλάδα είναι χάλι. Όμως με αυτά διαμόρφωνε αισθητική.
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 18.10.07, 2:51 am

soffia έγραψε:Γιατί;
Εμένα πάντως μου πέφτει.. ( το ηθικό)
Διότι βλέπουν οι πελάτες αυτά ( το συγκεκριμένο είναι ακραίο βεβαία ) αλλά υπάρχουν πολλά άθλια τα οποία βλέπουν και διαμορφώνουν αισθητική.
Σε ένα site που έχω φτιάξει ο πελάτης είχε κολλήσει να βάλω ένα «marquee text» (είναι ένα οριζόντιο πράγμα στο οποίο scrollaρουν κείμενα.) για τα νέα του .
Τα κείμενα ήταν πολλά και θα ήταν αδύνατο να τα διαβάσουν. Εκτός του ότι πρόκειται για ένα απολίθωμα της εποχής που σχεδίαζαν site οι προγραμματιστές.
Εγώ του είχα φτιάξει ένα κουτί με χειροκίνητο scroll.
Μου το ζητάει λοιπόν και του εξηγώ με επιχειρήματα και λοιπά ότι τέτοιο πράγμα δεν φτιάχνω. Καλά μου λέει. Μετά από κανά μήνα ξανά τα ίδια. 5 φορές έγινε αυτό.
Γιατί το ήθελε; Επειδή όλοι το έχουν! Ο τύπος είναι Γιατρός και τα περισσότερα site γιατρών στην Ελλάδα είναι χάλι. Όμως με αυτά διαμόρφωνε αισθητική.

Μου να ανεβάζει το ηθικό διότι δεν έχω πέσει ακόμα τόσο χαμηλά.

Που κολλάς με το marquee; Ούτε εμένα με τρελαίνει σαν ιδέα αλλά τίποτα δεν είναι άσχημο αν χρησιμοποιηθεί σωστά και εκεί που πρέπει. Πιστεύω ότι μέρος της δουλειάς είναι να πείθεις τον πελάτη ότι αυτό που λεμε εμείς είναι σωστό, αρκεί εμείς να μην κολλάμε (όπως έκανα εγώ με τα "φλωρο-vectors" για αρκετό διάστημα. Thanx, Mitts.). Αν στα πολυπρήξει, τον διαολοστέλνεις.
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό Shaft » 18.10.07, 8:14 am

Κούλης έγραψε:Αν στα πολυπρήξει, τον διαολοστέλνεις.

Όντως - βέβαια εγώ έτσι διέλυσα συνεργασία, αφού μάλιστα μου είπε το περίφημο: "...ποιος νομίζεις ότι είσαι ο Λεκορμπουζιές;" και με έπιασε νευρικό γέλιο στο τηλέφωνο. Όρισε τα δικά σου όρια και στάνταρ και παίζε με αυτά όσο πιο πολύ μπορείς (και βέβαια αν θέλεις).

Εγώ πάντως αν είχα τον Γιωργάκη πελάτη και μου έλεγε τίποτα τέτοιο σαν ιδέα θα χοροπήδαγα από την χαρά μου. Θα έκανα τόση κιτσιά που στο τέλος το σαίτ θα μπούκωνε/φλόμωνε και δεν θα ήταν κιτς πιά, αλλά μάλλον μεταμοντέρνο. Κάτι σαν τα site των Add N to X παλιά με τα 800 gif να αναβοσβήνουν ή -την πιό ποπ- εκδοχή του ιστότοπου του Φλωρινιώτη (www.floriniotis.gr)... Εκμεταλλευτείτε τις περιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Shaft
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 18.10.07, 12:24 pm

To πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν χωνεύω το marquee γενικά. Πρώτον δεν ταίριαζε με αυτό που είχα σχεδιάσει αλλά το κυριότερο είναι ότι τα κείμενα ήταν πολλά και θα ήταν αδύνατον να διαβαστούν. Το είναι για μικρά σε μέγεθος κείμενα .
Εννοείτε ότι δεν το έκανα συμβιβαστήκαμε με αυτόματο sroll στο μποξάκι που υπήρχε είδη
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό stelhar_1999 » 19.10.07, 2:11 pm

έχω κλείσει ήδη ραντεβού με τον οφθαλμίατρο....
τα βλέπω όλα λαχανί γύρω μου...!
stelhar_1999
Member

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 19.10.07, 4:28 pm

stelhar_1999 έγραψε:έχω κλείσει ήδη ραντεβού με τον οφθαλμίατρο....
τα βλέπω όλα λαχανί γύρω μου...!

Ποιο από τα δεκάδες λαχανί sites μου επισκέφτηκες; :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 19.10.07, 6:42 pm

πραγματικα "οταν η τεχνη δεν εχει ορια!!!!"
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό adams » 19.10.07, 9:19 pm

To ειχα ξεχάσει αυτο το thread.Για δειτε το παρακατω link
http://www.billsrebuilts.gr/index2.htm

no comments :roll:
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 21.10.07, 12:38 am

charlie έγραψε:

Καλοσορίσατε στο site του κομμωτή-ζωγράφου Γιώργου Μπακέλα.

:metal2 :metal2

Εμένα πάντως μου ανεβάζει πάρα πολύ το ηθικό γιατί βλέπω πως ενώ ασχολούμαι μόλις 1,5 χρόνο με Web design και είμαι 15 χρονών η σελίδα μου είναι πολύ καλύτερη http://www.iplus.com.gr από κάποιους όπως δίχνετε είναι προφανώς επαγγελματίες τρομάρα τους (no offense).

Σκεφτήτε και την άλλη πλευρά μπορεί αυτές οι σελίδες να είναι φτιαγμένες από το '89, τον πρώτο καιρό του ίντερνετ. :D.
Φυσικά μπορεί να το έχει σχεδιάσει και ένας πολύ καλός web designer, αλλά ο πελάτης να του είχε ζητήσει πρόχειρη δουλειά για μικρό κόστος. Αλλά αυτό είναι ξευτίλα (no offense again), κόντεψα να ξεράσω μιλάμε, ειδικά με το προαναφερθές παρδαλό κατσίκι που είδα :lol: .
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό UHU » 22.10.07, 5:14 pm

Παιδιά οκ να είναι μια προσωπική σελίδα "χάλια" όταν όμως μιλάμε για portal:/
Προσωπική μου άποψη είναι πως έχουμε πολύ χάλια σελίδες portal.

Δεν θα μιλήσω για το in.gr το οποίο ναι μεν είναι απλό αλλά έχει μια σωστή δομή άλλοστε είναι και ειδησεογραφικό.

Άθλιο(συγνώμη αν ειναι βαριά η κουβέντα αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το χαρακτηρίσω) είναι η υποτίθεται χιουμοριστική σελίδα filaki.gr. Δεν ίχει καθόλου σωστή δομή, οι μέσα σελίδες με τις έξω είναι άσχετες. Θυμίζει σελίδα πριν 15 χρόνια. Νομίζω πως πρέπει να αλλάξει αν θέλει να προχωρήσει :?
:)
Άβαταρ μέλους
UHU
Member

Δημοσίευσηαπό jabberwocky » 23.10.07, 6:29 pm

Αμ δε που ο κομμωτής - ζωγράφος είναι ο χειρότερος...

Σας έχω πολυμήχανο Τζουντόκα με γνώσεις σχεδιασμού ιστοσελίδων (όπως λέει και στο βιογραφικό του). Μπείτε σε όλες τις σελίδες, καθεμία και μια εντελώς ξεχωριστή αισθητική ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!

Ο Θεός
jabberwocky
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων