football statistics on digital matrix σε Flash

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

football statistics on digital matrix σε Flash

Δημοσίευσηαπό notis » 05.03.06, 1:24 pm

Το παρων θεμα το δημοσιευω εδω γιατι εχει σχεση και με το flash και με το web programming.
Αφορα ενα case study απο ενα νεο project που ετοιμαζουμε για το Κορινθόραμα και αφορα στατιστικα της Α Εθνικης Ποδοσφαιρου.
Εχει πολυ δουλεια ακομα βεβαια, αλλα ενα τελειωμενο component (παρουσιαση αναλυτικης βαθμολογιας) μπορειτε να το δειτε στο
www.korinthorama.gr/football/

Το αξιοσημειωτο ειναι πως ειναι δουλεμενο εξ ολοκληρου σε Flash 4 (η αδυναμια μου :D ) και φυσικα αντλει ολα τα δεδομενα δυναμικα απο mysql.

@redlemon.gr
Αμα θες πες μου να σου στειλω με pm στοιχεια login για το admin ωστε να αλλαξεις τα αποτελεσματα μας με τον Ολυμπιακο και να δεις πως διαμορφωνεται η βαθμολογια :wink:

@penlix
Λες αν το δει ο "δικος σου" να αποφασισει πως αξιζει να επενδυσει περισσοτερα? :P

@parsec_dev
Σ' αυτο το project θελω να χρησιμοποιησω το flash dock navigation με τα λογοτυπα των ομαδων για επιμερους αναλυτικα στατιστικα. :D

@all
Τα σχολια και οι παρατηρησεις σας παντα καλοδεχουμενα!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 05.03.06, 1:47 pm

Τεχνικά είναι πραγματικά απίστευτο. Απίθανο. Συγχαρητήρια.

μικρή και ασήμαντη παρατήρηση:

Το contrast, η γραμματοσειρά και η στοίχιση των πληροφοριών κάνει λίγο αδύναμη την αναγνωσιμότητα. Νομίζω ότι θα χρειαστεί χρωματική μελέτη για να γίνει πιο φιλικό στο μάτι και πιο αναγνώσιμο. Ξεκινώντας να διώξεις το κόκκινο πάνω και κάτω ίσως με ένα βαθύ μολυβί για να μην γίνεται οπτική σύγχυση και να επικεντρώνεται κανείς στις πληροφορίες.

Τα γαλάζια ψηφία, έχουν πολύ κοντράστ αλλά το χρώμα ίσως κουράζει. Σε μεγάλες αποστάσεις το πορτοκαλί λειτουργεί καλά αλλά σε μια τόσο μικρή (οθόνη) δεν κάνει. Να δοκίμαζες ίσως ένα βαθύ πράσινο ? Εικασίες. Θέλει μελέτη.

Επίσης ίσως γραμμή από γραμμή να έχει άλλο χρώμα. Φυσικά όπως λες, είναι ακόμη σε beta κατάσταση. Νομίζω ότι το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζουν και τα κλασικά display των αεροδρομίων κάτι το οποίο σηκώνει και πολύ μελέτη και πολύ κουβέντα.

Επίσης είναι καλό τα "σβησμένα" ψηφία, να χαμηλώσουν κ'άλλο. Μην το φοβηθείς αυτό. Αν αφαιρέσεις το κόκκινο πάνω και κάτω, θα αναδειχθούν περισσότερο.

Αν και προσπαθώ να περιορίσω τις παρατηρήσεις μου σε θέματα ουσίας και όχι αισθητικής, αισθάνομαι άσχημα όταν κάνω μια προσωπική παρατήρηση σε μια ήδη εξαιρετική εργασία. Ξέρεις ότι είναι καλοπροαίρετη. Και πάλι λέω ότι είναι δική μου άποψη και δεν σημαίνει ότι είναι σωστή. :)

Και πάλι συγχαρητήρια, είναι απίθανο.
Την καλημέρα μου.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 05.03.06, 3:51 pm

Θεμη μου σε ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σου!
Ηταν ολες πολυ ευστοχες και ηδη εκανα μια προσπαθεια στο θεμα της αναγνωσιμοτητας:
Εφυγε το κοκκινο και μπηκε μολυβι! (πολυ καλυτερο)
Εριξα το contrast, και το οδηγησα περισσοτερο προς πρασινο (το βαθυ δεν διαβαζε καλα) οπως επισης υποτονισα (πολυ σωστο κι αυτο) τα σβηστα ψηφια.
On Mouse over στα rows εμφανιζεται διακριτικο indicator για την καλυτερη αναγνωση καθε σειρας (ομαδας).

Thanks για ολα :D
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 05.03.06, 4:42 pm

:oops: εγώ ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 06.03.06, 1:18 am

Νότη εγώ είδα το ήδη διορθωμένο, μιά χαρά δείχνει.
Μερικές ιδέες για προσθήκη ίσως?

Πάνω αριστερά, αναλογικό ρολογάκι (όπως το παλιό του Ολ.Σταδίου)
Πάνω κέντρο, Επόμενη αγωνιστηκή με αντίστροφη μέτρηση (παρόμοια με αυτή που έχει το site www.formula1.com )
Πάνω δεξιά, την ώρα των αγώνων ένας χάρτης της Ελλάδος και με "points" να φαίνονται σε ποιά σημεία διεξάγονται αγώνες το Σάββατο/Κυριακή ή και Δευτέρα (πολύ too much αυτό έ? )

Τέλος, περνώντας πάνω απο την κάθε ομάδα (on_rollover) να φαίνεται το σήμα της με dotted effect για να ταιριάζει με το matrix ;)
Ά, καλό θα ήταν, τα τέρματα να αλλάξουν χρώμα ώς προς το ενεργητικό παθητικό. Παράδειγμα ενεργητικό κάνε τα πράσινο και παθητικό κόκκινο.... λέω τώρα.....

Αυτά, πολύ καλή δουλειά Νότη, μπράβο :)
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 06.03.06, 1:33 am

bravo Notis
πολύ όμορφο!
κι εγώ απ' ευθείας το διορθωμένο είδα οπότε μάλλον οι παρατηρήσεις του Θέμη ήταν εύστοχες

βάλε και κανα κουμπάκι να αλλάζουμε την κατάταξη των ομάδων κατά βούληση μπας και χαρούμε λίγο :wink:
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό tsevis » 06.03.06, 2:37 am

Γεια σου Νότη μου!
Πολύ όμορφο το Matrix σου.
Μήπως να έβαζες και κάποιο interactivity; Nα μπορούσαμε δηλαδή να δούμε περισσότερα αποτελέσματα, σκόρερ, συνέχεια πρωταθλήματος κλπ;

Καλή συνέχεια.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Re: football statistics on digital matrix σε Flash

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 06.03.06, 11:09 am

notis έγραψε:Το παρων θεμα το δημοσιευω εδω γιατι εχει σχεση και με το flash και με το web programming.
Αφορα ενα case study απο ενα νεο project που ετοιμαζουμε για το Κορινθόραμα και αφορα στατιστικα της Α Εθνικης Ποδοσφαιρου.
Εχει πολυ δουλεια ακομα βεβαια, αλλα ενα τελειωμενο component (παρουσιαση αναλυτικης βαθμολογιας) μπορειτε να το δειτε στο
www.korinthorama.gr/football/

Το αξιοσημειωτο ειναι πως ειναι δουλεμενο εξ ολοκληρου σε Flash 4 (η αδυναμια μου :D ) και φυσικα αντλει ολα τα δεδομενα δυναμικα απο mysql.

@redlemon.gr
Αμα θες πες μου να σου στειλω με pm στοιχεια login για το admin ωστε να αλλαξεις τα αποτελεσματα μας με τον Ολυμπιακο και να δεις πως διαμορφωνεται η βαθμολογια :wink:

@penlix
Λες αν το δει ο "δικος σου" να αποφασισει πως αξιζει να επενδυσει περισσοτερα? :P

@parsec_dev
Σ' αυτο το project θελω να χρησιμοποιησω το flash dock navigation με τα λογοτυπα των ομαδων για επιμερους αναλυτικα στατιστικα. :D

@all
Τα σχολια και οι παρατηρησεις σας παντα καλοδεχουμενα!

Νότης show who's the daddy!!!

Ερώτηση κρίσεως:
flash+php+mySQL ή
flash+Php+XML ή
έκανες κάτι άλλο; :lol:
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 06.03.06, 1:45 pm

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα λογια, τον χρονο και τις πολυτιμες παρατηρησεις σας!
Επι μερους τωρα!

@vag
Ειναι πολυ ομορφα αυτα που προτεινεις Βαγγελη μου!
Βεβαια θα ξανατονισω πως αυτο ειναι ενα flashaki απο αυτα που θα συνθεσουν το τελικο layout της ιστοσελιδας και αφορα μονο το κομματι παρουσιασης βαθμολογιων. Ηδη εχει προστεθει η δυνατοτητα επιλογης αγωνιστικης ωστε να μπορει καποιος να παρακολουθει και την εξελιξη γυρνωντας "πισω το χρονο". Ετσι καποια απο τα στοιχεια που προτεινεις θα μπορουσαν να μπουν εκτος αυτου του flash στο layout της ιστοσελίδας.
Αλλωστε προσπαθησα με αυτο το flashaki να δημιουργησω ενα template που θα μπορει να καλυπτει (με αλλη βαση δεδομενων) κι αλλα πρωταθληματα, Ελλαδας ή εξωτερικού (κοιταμε παντα και την περιπτωση να προωθουμε τα Projects μας και για αλλους πελατες που τυχον ενδιαφερθουν).
Για τα χρωματα των digits, δεν ξερω... οσες φορες δοκιμασα να προσθεσω περισσοτερα χρωματα απο ενα, μου εκανε λιγο απο ...kits! Ισως δεν επελεγα σωστα. Σε ευχαριστω και παλι! :D

@tsevis
Οταν ολοκληρωθει το project, φυσικα και θα καλυψει ολη την γκαμα των στατιστικων (οσα περισσοτερα μπορεσω φυσικα) και δεν θα περιοριζεται μονο σε βαθμολογιες. Θα κραταει και ιστορικο προηγουμενων ετων, αρχης γενομενης απο την τρεχουσα περιοδο 2005-2006.

@ani
Αντωνη μου απο πικρα σε πικρα μας παει αλλα ειμαι αισιοδοξος! :wink:

@soka
Τι αλλο?...flash - php - mysql
Ειμαι πολυ αδυνατος στον χειρισμο της xml στο flash :cry: Κανενας να κανει ενα λεπτομερες σεμιναριο? Θα ειμουν ο καλυτερος μαθητης του! :D
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό TaGGeR » 06.03.06, 5:59 pm

Πολύ ωραίο Νότη!!! :D

άντε να τελειώσει να το προωθήσουμε :wink:
..::Color&Code::..
Άβαταρ μέλους
TaGGeR
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 06.03.06, 8:54 pm

Νότη μας, περιμένουμε με ανυπομονησία!

Καλή επιτυχία!!!

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 09.03.06, 1:19 pm

Νότη, εγώ θα το έχω υπ'όψιν μου πάντως, γιατί είναι αρκετά όμορφο για να κοσμήσει κάποιο ανάλογο website.

Περιμένουμε να μας δείξεις περισσότερες πληροφορίες και gizmos που θα προσθέσεις. Ίσως στο section με τους αγώνες να βοηθούσε να επιλέγαμε με click όχι μόνο τον αγώνα της αγωνιστικής αλλά και την ομάδα. Maybe με κουμπάκια που θα ήταν δίπλα σε κάθε αγωνιστική? Ή ίσως με κάποιο rollover tooltp-style που να μας δίνει extra επιλογές π.χ. view team, view game, view scorers, view half time κ.λπ.?

Όμορφο το conept με την εν λόγω γραμματοσειρά και το appear των data, αλλά είναι κουράζει κάπως το πράσινο πάνω στο μαύρο background. White is nice. Εννοείται οτι το λέμε αυτό με βάση τη χρήση του site από κάποιους που το επισκέπτονται συνεχώς και διαβάζουν μεγάλο μερος της πληροφορίας.

Ωραίος όμως, το πες και το κανες!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό poto » 09.03.06, 5:10 pm

Μπράβο! Αν το Λάρισα το έκανες ΑΕΛ 1964 θα ήσουν το πρώτο site που το γράφει ΣΩΣΤΑ!
-=ilovenet.gr=-
Άβαταρ μέλους
poto
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 09.03.06, 8:57 pm

Wow, thanks poto!
Δεν το ηξερα καν αυτο και εχεις απολυτο δικηο!!! 8)
Διορθωθηκε και ηδη εχω προσθεσει πολλα περισσοτερα στατιστικα πλεον (και γενικα και ανα ομαδα)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό vagdesign » 09.03.06, 9:47 pm

Νότη, όσο πάει και γίνεται πιό πλήρες :) μπράβο!!!
Ωραίο και στο κάτω μέρος το "Mac Dock" με τις ομάδες!!! (λείπουν μερικές βέβαια αλλα φαίνεται οτι το ανανεώνεις συνεχώς) Μόνο τα λογότυπα θα έπρεπε να τα κάνεις νομίζω vector ή παράδειγμα του Ο.Φ.Η (που θα πέσει κατηγορία όπως πάει) να πρόσεχες το πάνω δεξιά μέρος του οπου φαίνεται λίγο λευκό να είναι πιό σωστά κομμένο. Ξέρεις λεπτομέριες (είμαι λίγο κολλημένος με τα λογότυπα... sorry :) )

Πιστεύω οτι σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες, όπως το πάς θα είναι το πιό πλήρες page στο ελληνικό διαδίκτυο απο θέμα εμφάνισης, τεχνολογιών που χρησιμοποιούνται και σεταρίσματος (layout).

Μπράβο και πάλι Νότη!!!!
Βαγγέλης.
Άβαταρ μέλους
vagdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 09.03.06, 10:20 pm

Άψογο, Νότη! Μπράβο!!!
Του εύχομαι κάθε επιτυχία!

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 10.03.06, 4:50 am

Νότη είναι εξαιρετικό!!!!

Για να γίνει και απόλυτα τέλειο, κάνε και μια μικρή αλλά κρίσιμη αλλαγή:

Ανέβασε την ΑΕΚ πρώτη, και βάλε τους γαύρους κάτω από τον ΠΑΟ :D :D :D :D :D :D :D :D :D

εύκολο δεν είναι;
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 10.03.06, 9:28 am

Παιδια το feedback σας εχει ηδη ανταμειψει τις ωρες που ασχοληθηκα! :D
Σας ευχαριστω ολους!!!
Βαγγελη εχεις δικηο για τα λογοτυπα αλλα ποιος καθεται να κανει ανυσματικα ολα αυτα τα λογοτυπα? :shock:
Βεβαια αν ειμουν και τοσο καλος στην γραφιστικη οσο και στο programming θα ηταν τελειο! :wink:

@kassavetis
Το ...κρυφο μου ονειρο ειναι αυτο που ζητας! :lol:
Ας μεινουμε τουλαχιστον δευτεροι μπας και δουμε κανενα φραγκο στο champion league!
Χαιρετισμους στην Τριπολη και να μου προσεχεις τον Γιαννακη! Τωρα τελευταια εχει ξεστρατησει και ολο με ...cms ασχολειται! :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό poto » 10.03.06, 10:21 am

Οσο για τα logos, μπορείς να επισκεφτείς τη σελίδα
Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.hqfl.dk/

Εκεί θα βρεις ότι χρειάζεσαι :wink:
-=ilovenet.gr=-
Άβαταρ μέλους
poto
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 10.03.06, 12:08 pm

wow!!!
poto εξελισσεσαι σε θησαυρο!!!
Thaaaaaanks! :D
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Yahoo [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων