θελω να φτιαξω e-shop αλλα δεν ξερω ΠΩΣ !!!!!!

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

θελω να φτιαξω e-shop αλλα δεν ξερω ΠΩΣ !!!!!!

Δημοσίευσηαπό AlexP » 28.04.13, 5:06 pm

τη βοηθεια σας παρακαλω οσοι ειστε γνωστες, ξεμπερδεψτε με !

θελω να φτιαξω ενα e-shop για καποια προϊοντα που εχω στα σκαρια (μιλαμε για 2 κατηγοριες προϊοντων 10 ειδη σε καθε κατηγορια, συνολο 20 προϊοντα για αρχη...). Να ειναι πολυ απλό, λιτο, ''καθαρο''. Να απευθυνεται στο εξωτερικο, να μιλαει αγγλικα (και ελληνικα αν γινεται) και να μπορει ο πελατης να αγορασει μεσω pay-pal.

Ρωτησα σε 2-3 εταιριες, θελουν 1200 ευρω το λιγοτερο. Δεν εχω τοσα χρηματα να διαθεσω ουτε κατα διανοια, και ειλικρινα μου φαινονται παρα πολλα γι αυτο που θελω να φτιαξω (ή μηπως δεν ειναι?). Και σκεφτηκα να το κανω μονη μου. Γινεται ομως? Αν ναι, που να το στησω? Ενα συστημα οπως τα blog πολυ θα με βοηθουσε, να βαζω αυτα που θελω μεσα ευκολα. Αλλα αν ειναι κατι ''ετοιμο'' μπορει να εχει αυτα που θελω εγω? (πληρωμες, στοιχεια προϊοντος, 2 γλωσσες κλπ?) Διαβασα οτι το joomla (που μου φανηκε οτι θα μπορουσα να χρησιμοποιησω) ειναι λιγο μισητο εδω! να το αποφυγω οποτε... Υπαρχει ενα magento, τι ειναι τουτο? καλυτερο? τι να μαθω????????????

ξερω, σας φαινονται αθλια αυτα που ρωταω, αλλα απο ορολογια/στησιμο site ειμαι πολυ πολυ ασχετη. Μια φορα χρειαστηκε να κανω κατι δικο μου, το εφτιαξα διαβαζοντας σε dreamweaver (παλια μιλαμε, πριν τα CS), στατικο τελειως, εκανα τη δουλεια μου και αυτο ηταν.

και κατι τελευταιο. ειτε το φτιαξω εγω, ειτε καποιος αλλος αυτο το e-shop, τι πακετο φιλοξενειας χρειαζομαι? πως το ''μετραμε''?

καθε γνωμη/βοηθεια δεκτη! ευχαριστω! :D
Some live in a dream. I live in Athens, Greece.

http://theroundbutton.blogspot.gr/
http://theroundbutton.bigcartel.com
Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Re: θελω να φτιαξω e-shop αλλα δεν ξερω ΠΩΣ !!!!!!

Δημοσίευσηαπό pagou » 28.04.13, 5:43 pm

σε καμια περιπτωση δεν ειναι πολλα.
στην ουσια ανοιγεις καταστημα και θελεις να πεισεις τον πελατη.
αφου λοιπον θα βγαλεις χρηματα τοτε θα εχεις ανταγωνισμο, οποτε, εαν υποθεσουμε οτι οι ανταγωνιστες εχουν τα ιδια προιοντα, περιπου, τοτε διαφοροποιησε ως προς το οπτικο κομμάτι, την ευχρηστία, την εμπειρια.

με 1200 να καταφερεις να διαφοροποιηθεις απο τον ανταγωνισμο, να σε βρισκει ο πελατης, να εχεις υποστηριξη, εκπαιδευση και να μπορεις να διαχειριστης το καταστημα σου, ευκολα ....... ισως να δυσκολευτεις λιγο.

παντως εαν εχεις χρονο, αρκετο, το να ξεκινησεις να διαβαζεις ειναι παντα μια καλη λυση.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 28.04.13, 8:03 pm

Καλησπέρα.
Ο pagou έχει δίκιο.
Είναι πολύ σημαντικό το "μαγαζί" σου να πείθει.
Σήμερα η "εμπορική λεωφόρος" Ίντερνετ, είναι πολύ απαιτητική.
Δεν θες απλά κάτι να κάνεις τη δουλειά σου. Θες κάτι που θα δουλεύει.
Άλλωστε μην ξεχνάς πως ο "επαγγελματισμός" είναι κάτι που αντανακλάται παντού, όχι μόνο στα προϊόντα που θα πουλάς.
Για δες εδώ:
http://odyssey.webpage.gr/new/gr/
νομίζω πως μπορεί να σε βοηθήσει.
Εξάλλου οι άνθρωποι "πίσω" από αυτό είναι Έλληνες επαγγελματίες και σίγουρα θα είναι δίπλα σου.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό AlexP » 29.04.13, 3:14 pm

ευχαριστω πολυ και τους δυο σας.
απ οτι καταλαβα δεν το γλυτωνω ευκολα το χιλιαρικο...

αν παντως, αν λεω, καποιος εχει καμια οικονομικοτερη ιδεα, εδω ειμαι, με αυτια τεντωμενα!

Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 29.04.13, 8:54 pm

το προβλημα σου δεν ειναι η κατασκευη ειναι η σχεση σου με τον ανταγωνισμο.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 30.04.13, 12:00 am

Παίρνεις από εμάς domain & hosting και σου στήνουμε δωρεάν ένα opensource, να αγοράσεις και ένα theme να βάλουμε και τα υπόλοιπα τα κάνεις εσύ.
Διαβάζεις τα manuals και το community και θα βρεις λύση σε όλα. :roll:
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 30.04.13, 8:16 am

διαφωνω με το σκεπτικο.
ειναι σαν να πεταμε ενα παιδι στη φουρτουνιασμενη θαλασσα και να του λεμε:

μπανιο δεν ηθελες να μαθεις;
σημερα η πλαζ εχει δωρεαν εισοδο.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 30.04.13, 11:02 pm

Δεν λέω ότι είναι σωστό, αλλά είναι αυτό που θέλει, αυτό που λέμε ότι πληρώνεις παίρνεις.

Κάτι απλό, με 2-3 βασικές λειτουργίες, σαν blog. Μπαίνει, βάζει τα είδη, τις τιμές, τις φωτογραφίες, τις περιγραφές και όταν έχει πώληση θα λάβει email.

Γλιτώνει πολύ χρόνο - διάβασμα και έχει έτοιμο αυτό που θέλει και της μένουν και τα χρήματα να το προωθήσει.
Δεν θα έχει υποστήριξη, εκπαίδευση, προώθηση, διαφοροποίηση όπως πολύ σωστά αναφέρεις σε προηγούμενο μήνυμα.
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό AlexP » 01.05.13, 7:53 am

κι εγω συμφωνω και με τους δυο σας!

και ναι σ αυτη τη φαση θελω αυτο ακριβως: ''Κάτι απλό, με 2-3 βασικές λειτουργίες, σαν blog''. Εξ αλλου θα μπουν τα προϊοντα σε ετοιμα μαγαζια τυπου etsy/bouf κλπ., δε θα τα πουλάω μονο εγω, θελω να υπαρχει ΚΑΙ αυτη η δυνατοτητα.

Και μολις δω οτι τραβαει, θα γινει και το επαγγελματικο e-shop οπως πρεπει.

Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 01.05.13, 1:18 pm

bigacartel και etsy.

Δεν θες e-shop θέλεις να πουλάς τα προίοντα σου. Είναι πιο έυκολο να το κάνεις μέσω μιας έτοιμης κοινότητας παρά να κάνεις κάτι δικό σου. Αν έχεις καλά προϊοντα προσπάθησε να τα σπρώξεις μέσω άλλων καταστημάτων. Καταστημάτων που έχουν "κύρος". Δηλαδή είναι μαγαζιά που τα εμπιστευεσαι.

Για να κάνεις κάτι πραγματικά καλό (μην ξεχνάμε τα θέματα ασφάλειας, τα κόστη των secure servers) θέλεις πραγματικό business plan. Πέρα απο την "κατασκευή" του e-shop θέλεις και μια στρατηγική (και κόστος) για το πως θα φέρεις τον κόσμο στο site σου. Τώρα απο την όλη εμπειρία εξαρτάτε και το αν θα αγοράσει κάποιος.

Δες τον εαυτό σου σαν επισκέπτη (user). Πότε αγόρασες τελευταία φορά κάτι από ένα μη-διάσημο e-shop στην Ελλάδα; Πως ήταν (look and feel) αυτό το e-shop;

Προσωπικά, αν δεν βρω κάτι μέσω skroutz.gr δεν πατάω κλικ. Ίσως και είναι διαστροφή.

αυτά.

Καλές πωλήσεις.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό Mpampirina » 03.05.13, 12:02 pm

AlexP έγραψε:...Ρωτησα σε 2-3 εταιριες, θελουν 1200 ευρω το λιγοτερο. Δεν εχω τοσα χρηματα να διαθεσω ουτε κατα διανοια, και ειλικρινα μου φαινονται παρα πολλα γι αυτο που θελω να φτιαξω (ή μηπως δεν ειναι?). Και σκεφτηκα να το κανω μονη μου. Γινεται ομως? Αν ναι, που να το στησω? Ενα συστημα οπως τα blog πολυ θα με βοηθουσε, να βαζω αυτα που θελω μεσα ευκολα.[...]

Αχ και βαχ. Είναι σαν να ακούω:
Πήγα σε 2-3 γραφίστες να μου φτιάξουν λογότυπο/εταιρική ταυτότητα και μου ζήτησαν ΧΥΖ ευρώ το λιγότερο και ειλικρινα μου φαίνονται πάρα πολλά για ένα τόσο δα σηματάκι (ή μήπως δεν είναι?)... Και σκέφτηκα να το κάνω μόνη μου! Αλλά από πού να αρχίσω;

Μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά η λύση που θα σου προτείνω θα δουλέψει μόνο αν είσαι αποφασισμένη να μάθεις να στήνεις (όχι να δημιουργείς με κώδικα, δε θα μπούμε τόσο βαθιά) ιστοσελίδες γενικότερα, χρησιμοποιώντας έτοιμες πλατφόρμες και έτοιμα templates. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν θα είναι σούπερ ουάου -χρειάζονται πολλές χιλιάδες ευρώ μελέτη και υλοποίηση από ειδικούς για κάτι τέτοιο- αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα είναι κάτι αρκετά αξιοπρεπές. Προϋπόθεση είναι να καταλαβαίνεις βασικά αμερικάνικα αγγλικά (δηλαδή χωρίς την περίεργη βρετανική προφορά).

1) Ψάξε να βρεις ένα φτηνό shared host, που να μη σε περιορίζει σε mb/traffic/οτιδήποτε. Στην παρούσα φάση δε σε νοιάζει η ταχύτητα φόρτωσης της σελίδας. Γύρω στα $4-5/μήνα είναι μια χαρά τιμή για αμερικάνικο σέρβερ.

2) Παρακολούθησε τα εξής tutorials, και εφάρμοσε βήμα βήμα αυτά που λένε στα βιντεάκια:
a. Wordpress Essential Training (Διάρκεια: 6 ώρες και 43 λεπτά)
b. Wordpress E-commerce: Woo-commerce (Διάρκεια: 2 ώρες και 57 λεπτά)

3) Για δυνατότητα χρήσης πολλαπλών γλωσσών υπάρχουν διάφορα plugin, δωρεάν και μη. Το καλύτερο: wpml plugin με υποστήριξη για WooCommerce. Δεν είναι όμως δωρεάν ($79).

Αν σε ενδιαφέρει, στείλε μου pm για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα βιντεάκια και καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
Mpampirina
Member

Δημοσίευσηαπό Mpampirina » 03.05.13, 12:18 pm

platongr έγραψε:Παίρνεις από εμάς domain & hosting και σου στήνουμε δωρεάν ένα opensource, να αγοράσεις και ένα theme να βάλουμε και τα υπόλοιπα τα κάνεις εσύ.
Διαβάζεις τα manuals και το community και θα βρεις λύση σε όλα. :roll:

Α, μόλις διάβασα και αυτή την προσφορά. Οπότε αντί να ψάχνεις για server, στο βήμα 1, μπορείς να επικοινωνήσεις με τα παιδιά για hosting. Τώρα για το στήσιμο, μπορείς να το κάνεις και μόνη σου ή να στο στήσουν οι ίδιοι, δεν έχει μεγάλη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
Mpampirina
Member

Δημοσίευσηαπό AlexP » 03.05.13, 1:29 pm

ευχαριστω αγαπη! ολα πολυ χρησιμα. μη σου πω σημερα που δεν εχω καθολου κοσμο εδω, θα ξεκινησω τα βιντεακια...

Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 03.05.13, 2:06 pm

b-positive έγραψε:bigacartel και etsy.

Δεν θες e-shop θέλεις να πουλάς τα προίοντα σου. Είναι πιο έυκολο να το κάνεις μέσω μιας έτοιμης κοινότητας παρά να κάνεις κάτι δικό σου. Αν έχεις καλά προϊοντα προσπάθησε να τα σπρώξεις μέσω άλλων καταστημάτων. Καταστημάτων που έχουν "κύρος". Δηλαδή είναι μαγαζιά που τα εμπιστευεσαι.

...

Καλές πωλήσεις.

Αυτό θα πρότεινα και εγώ, join a community!

Αποφεύγεις τεχνολογικά ζητήματα, updates, glitches κλπ.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό AlexP » 04.05.13, 2:15 pm

μ αρεσει που με ''ξεμπεδρευετε'' εδω στο vcdc! :dance

καλο Πασχα σε ολους!

Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Δημοσίευσηαπό elorant » 29.05.13, 12:41 am

Δοκίμασε το shopify.com ή το ελληνικό skroutz stores. Μικρό αρχικό κόστος σε επεκτάσιμη πλατφόρμα.
elorant
Member

Δημοσίευσηαπό Τασος Μπαλογλου » 06.02.15, 3:17 pm

εγω τα εβαλα σε άλλα δημοφιλη μαγαζια, αλλα εκ των πραγματων θα δεις οτι η αναγκη για δικο σου κατάστημα θα ειναι πιο μεγάλη. Εμπειρικα στο λεω εδω και 2 χρονια το βιωνω. Εψαξα, ρωτησα την πατησα και τελικα συνεργαζομαι με τους www.e-innovator.gr , και στους αναφερω γιατι υπάρχει πολυ λαμογιά στο χωρο, Εφριξαα, μεχρι στιγμης οι τυποι ηταν αψογοι, ελπιζω και στο μελλον!
Τασος Μπαλογλου
Member

Δημοσίευσηαπό weballey » 07.02.15, 5:34 pm

Αν ακόμα δεν το έχεις φτιάξει, μπορώ να στο φτιάξω σε πολύ καλή τιμή και όπως ακριβώς το θέλεις!
Δεν χρησιμοποιώ "ετοιματζίδικα" πακέτα joomla,wordpress κτλπ, αλλά φτιάχνω custom sites με το δικό μου CMS που είναι πολύ εύχρηστο
και κομμένο και ραμένο στις απαιτήσεις του κάθε project.
Άβαταρ μέλους
weballey
Member

Δημοσίευσηαπό AlexP » 07.02.15, 11:30 pm

ευχαριστω βρε παιδια, περασε κι ενας χρονος απο τοτε που ρωτησα βεβαια, και κατι εφτιαξα μονη μου σε μια ετοιμη πλατφορμα με e-shop, να υπαρχει μεχρι να μπορεσω να επενδυσω σε κατι ολοκληρωμενο και λειτουργικο, γιατι, κακα τα ψεμματα, το big cartel δεν εχει πολλες παραμετρους που χρειαζομαι. Οτι πληρωνεις παιρνεις... :-)

Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων