Ελληνικο CMS & Page Builder

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

Ελληνικο CMS & Page Builder

Δημοσίευσηαπό sic » 06.03.15, 11:51 pm

Καλησπερα
θα ηθελα να σας παρουσιασω την εργασια μου και φυσικα να ακουσω τις αποψεις σας επι αυτης. Προκειται για μια προσπαθεια μου να αναπτυξω εναν συστημα διαχειρισης περιεχομενου(CMS) αλλα και ευκολης συνθεσης και δημιουργιας ιστοσελιδων.

Εχοντας κατασκευασει αρκετες ιστοσελιδες σε wordpress και joomla, θεωρησα πως τα συγκεκριμενα συστηματα ειναι πολυ δυσλειτουργικα, δυσχρηστα για τον απλο χρηστη και καθολου φιλικα προς τον προγραμματιστη ο οποιος θελει να παρεμβει η να δημιουργησει καποιο νεο προσθετο. Μεχρι και ο γραφιστικος σχεδιασμος τους μου φανηκε αρκετα κακος. Κανω μια αποπειρα λοιπον να δημιουργησω ενα συστημα που να ξεπερασει αυτα τα μειονεκτηματα.
Η επεξεργασια του περιεχομενου δεν γινεται σε καποια "αποκρουστικη" φορμα, αλλα επανω στο ιδιο layout με το οποιο η σελιδα παρουσιαζεται στον αναγνωστη. Ιδιαιτερο ενδιαφερον θεωρω πως εχει η ενοτητα Pages και ο τροπος δημιουργιας ιστοσελιδων.

Το link στο admin panel της εφαρμογης.
http://demo.typos.center/typOS/admin

Η εφαρμογη δεν ειναι ολοκληρωμενη, λειπουν αρκετες ενοτητες και υπαρχουν bugs, αλλα νομιζω πως μπορειτε να παρετε μια ιδεα.

Περιμενω τις αποψεις σας
Στελιος Ιγνατιαδης
sic
Member

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων