ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ CUSTOM CMS

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ CUSTOM CMS

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 18.03.15, 7:46 pm

nitro912gr έγραψε:
Cassidy έγραψε:Θέλει ο πελάτης ένα portal με 10 σελίδες και eshop που θα δέχεται αυτόματες συναλλαγές, ενώ θα είναι συνδεδεμένο με το CRM της εταιρίας για να περνάει αυτόματα παραγγελία στο σύστημα;
Μάλλον για custom σε κόβω, εκτός αν πιστεύεις ότι μπορείς να βρεις Plug in για κάθε CRM/ERP εκεί έξω ή ότι θα κάτσει μια εταιρία να αγοράζει άλλο CRM/ERP για να δουλεύει με το εκάστοτε plugin που υπάρχει και να κάτσει να μεταφέρει τα πάντα και να εκπαιδεύει προσωπικό από την αρχή.

Εδώ δε συζητάμε το αν μια εταιρία χρειάζεται να παραμετροποιήσει το CRM πάνω στο οποίο έχει χτίσει το site της, ακόμη κι αν είναι γνωστό. Θεωρείται δεδομένο ότι οι σοβαρές ή μεγάλες εταιρίες παραμετροποιούν τα CRM τους, είτε Joomla, είτε Drupal κλπ. γι' αυτό και έχουν δικό τους IT τμήμα. Κανείς δεν είπε το αντίθετο. Εδώ λέμε ότι κάποιοι χτίζουν εξ ολοκλήρου δικά τους CRM με σκοπό να αποτρέπουν τους πελάτες σε περίπτωση που θελήσουν να φύγουν.
Cassidy
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 18.03.15, 8:35 pm

δεν βλέπω γιατί να αποτραπεί ο πελάτης, έτσι και αλλιώς και στις έτοιμες πλατφόρμες ο κάθε ένας δουλεύει με άλλα themes και Plugins, κατά πάσα πιθανότητα αν μου έρθει κάποιος πελάτης από άλλον και έχει κάτι σε wordpress, πέρα του ότι θα είναι όλα outdated, κατά πάσα πιθανότητα θα τα αλλάξω όλα και θα τα χρεώσω κανονικά στο πακέτο.

Λιγότερο θα μου κοστίσει σε χρόνο.

Εκτός αν θέλει να του κάνω απλά μανατζεριλίκι ανεβάζοντας πράγματα, όπου και με το custom μια χαρά θα το έκανα.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό CreationP » 20.05.15, 6:34 pm

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Πρώτο post μου σε ένα πολύ σηαμντικό ζήτημα που διχάζει πάρα πολλους developers.

Καταρχην να πώ πως είμαι developer, programmer και το πιο συμαντικό, penetration tester.

Και τα έτοιμα CMS αλλά και τα custom έχουν τα καλά και τα κακά τους. Καταρχήν το έτοιμο CMS είναι χιλιάδες φορές πιο ασφαλές αν ο developer σου σκαμπάζει κάτι λίγα από ασφάλεια. Δεν μπορώ να μετρήσω σε πόσα websites έχω κάνει test με custom CMS που ήταν γεμάτα τρύπες από Brute force attacks, kai sql injection, μέχρι fpd attacks και error reporting. Και όχι απλά websites αλλά πολύ συμαντικά κρατικά websites. (Μην ρωτήσετε παρακαλώ πια είναι αυτά για προφανής λόγους.)

Φυσικά και τα έτοιμα CMS έχουν τρύπες αλλά με ένα καλό coding, μερικά καταπληκτικά plugins/extensions/addons κάποια CMS (βλέπε wordpress) είναι σχεδόν απόρθητα εκτός και αν έχεις πληρωμένη επίθεση από ομάδα hacker που σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ότι και να έχεις.

Όσο αφορά την προσβασιμότητα και την φιλικότητα, τα έτοιμα και μεγάλα CMS είναι κλάσεις ανώτερα των custom εκτός και αν ο προγραμματιστής (που συνήθως είναι ομάδα (ποτέ μην εμπιστεύεστε CMS από 1 άτομο!!!)) είναι ψείρας και θέλει το καλύτερο και εκτός και αν το CMS είναι το joomla. Ακόμα και έτσι όμως η ομάδα θέλει πολύ πολύ ΠΟΛΎ καιρό για να βγάλει ένα πραγματικά σωστό και ασφαλές CMS. Φυσικά και υπάρχουν τέτοια αλλά μετριούντε στα δάχτυλα.

Εν συντομία, προσωπικά θεωρώ πως τα έτοιμα CMS που πολύ μεταχειρίζονται σαν δευτέρας κατηγορίας, στην πραγματικότητα είναι πιο καλά από τα custom CMS όσο αφορά τον έλεγχο, την φιλικότητα (εκτός Joomla, το μισώ αυτό το CMS), την τιμή και κυρίος την ασφάλεια.
CreationP
Member

Δημοσίευσηαπό elorant » 22.05.15, 10:52 am

Γράφω σπάνια στο συγκεκριμένο forum αλλά αυτή τη φορά δεν κρατήθηκα γιατί το αρχικό κείμενο περιέχει αρκετές ανακρίβειες.

Καταρχήν, παρουσιάζεται σαν ατόπημα το να θέλει ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας εκεί έξω να «κλειδώσει» τον πελάτη στην πλατφόρμα του. Ούτε παράνομο είναι, ούτε ανήθικο. Για να προσελκύσεις έναν πελάτη δαπανάς χρόνο και resources, τα οποία δεν καλύπτονται πάντα από την αμοιβή. Δεν είμαστε όλοι με το τιμολόγιο στο χέρι κάθε φορά που ένας πελάτης έχει μια απορία ή ζητά κάτι πέρα από τα συμφωνηθέντα. Πολλές φορές χάνουμε από μια δουλειά γιατί βλέπουμε τον πελάτη ως μακροπρόθεσμη επένδυση. Που είναι λοιπόν το κακό να θες να διασφαλίσεις ότι το να σου φύγει ο πελάτης θα έχει κόστος και γι αυτόν;

Να υποθέσω ότι ο Cassidy ζει σε κάποιον ρομαντικό κόσμο όπου όλοι του οι πελάτες είναι ελεύθεροι να φύγουν οποιαδήποτε στιγμή το επιθυμούν; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο μάλλον δεν θα μακροημερεύσεις αγαπητέ Cassidy στην αγορά.

Πάμε τώρα στην ουσία. Αν εγώ θέλω να φτιάξω ένα απλό εταιρικό site ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσω το Joomla ή οποιαδήποτε open source πλατφόρμα με ένα code base δεκάδων χιλιάδων γραμμών και να μην κάτσω να γράψω κάτι απλό με το 1/10 του μεγέθους; Κι αν όλοι χρησιμοποιούσαν Joomla τότε θα καταλήγαμε να πουλάμε μόνο design. Και τι γίνεται με τις εταιρίες που έχουν είκοσι άτομα προσωπικό; Γιατί να μην επενδύσουν να φτιάξουν ένα δικό τους CMS το οποίο μετά μπορούν να το πουλήσουν ως προϊόν. Πιο εύκολα πουλάς ένα CMS παρά το design.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ο επόμενος δεν μπορεί να συντηρήσει ένα cms που έφτιαξε κάποιος τρίτος. Κώδικας είναι. Θα σου πάρει μια-δυο βδομάδες να διαβάσεις τον κώδικα κι αυτό ήταν. Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι έχουμε πήξει στους αεριτζήδες που θέλουν να χρησιμοποιούν έτοιμες λύσεις για να κάνουν την ελάχιστη δυνατή δουλειά. Να μάθουν μια μανιέρα και μετά να τη χρησιμοποιούν πάντα και παντού, δια πάσα νόσο.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την κατάχρηση του χώρου.
elorant
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 22.05.15, 1:42 pm

+1 στον elorant

Και κάτι ακόμα
Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να βρισκόταν κάποιος από αυτούς τους ένθερμους οπαδούς των γνωστών CMS και να μου έλεγε πως έκανε ένα δικό του CMS αλλά παρ' όλα αυτά προτιμάει τα έτοιμα!

Η πικρή αλήθεια είναι πως δεν μπορεί ο καθένας να δημιουργήσει μια σοβαρή δική του λύση, οπότε υποστηρίζει τα έτοιμα για να καλύψει τις αδυναμίες του.
Γεμίσαμε χρήστες πλατφορμών που ψάχνουν απελπισμένοι το τάδε και το δίνα plugin στα fora όταν ο πελάτης ζητήσει το κάτι παραπάνω από το άρθρο, εικονίτσα και τελειώσαμε...

ΥΓ Είμαι και εγώ κατά κάποιων πρόχειρων CRUD πλατφορμών, που είναι έρμαια του security war!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 22.05.15, 4:14 pm

elorant έγραψε:Γράφω σπάνια στο συγκεκριμένο forum αλλά αυτή τη φορά δεν κρατήθηκα γιατί το αρχικό κείμενο περιέχει αρκετές ανακρίβειες.

Καταρχήν, παρουσιάζεται σαν ατόπημα το να θέλει ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας εκεί έξω να «κλειδώσει» τον πελάτη στην πλατφόρμα του. Ούτε παράνομο είναι, ούτε ανήθικο. Για να προσελκύσεις έναν πελάτη δαπανάς χρόνο και resources, τα οποία δεν καλύπτονται πάντα από την αμοιβή. Δεν είμαστε όλοι με το τιμολόγιο στο χέρι κάθε φορά που ένας πελάτης έχει μια απορία ή ζητά κάτι πέρα από τα συμφωνηθέντα. Πολλές φορές χάνουμε από μια δουλειά γιατί βλέπουμε τον πελάτη ως μακροπρόθεσμη επένδυση. Που είναι λοιπόν το κακό να θες να διασφαλίσεις ότι το να σου φύγει ο πελάτης θα έχει κόστος και γι αυτόν;

Να υποθέσω ότι ο Cassidy ζει σε κάποιον ρομαντικό κόσμο όπου όλοι του οι πελάτες είναι ελεύθεροι να φύγουν οποιαδήποτε στιγμή το επιθυμούν; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο μάλλον δεν θα μακροημερεύσεις αγαπητέ Cassidy στην αγορά.

Πάμε τώρα στην ουσία. Αν εγώ θέλω να φτιάξω ένα απλό εταιρικό site ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσω το Joomla ή οποιαδήποτε open source πλατφόρμα με ένα code base δεκάδων χιλιάδων γραμμών και να μην κάτσω να γράψω κάτι απλό με το 1/10 του μεγέθους; Κι αν όλοι χρησιμοποιούσαν Joomla τότε θα καταλήγαμε να πουλάμε μόνο design. Και τι γίνεται με τις εταιρίες που έχουν είκοσι άτομα προσωπικό; Γιατί να μην επενδύσουν να φτιάξουν ένα δικό τους CMS το οποίο μετά μπορούν να το πουλήσουν ως προϊόν. Πιο εύκολα πουλάς ένα CMS παρά το design.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ο επόμενος δεν μπορεί να συντηρήσει ένα cms που έφτιαξε κάποιος τρίτος. Κώδικας είναι. Θα σου πάρει μια-δυο βδομάδες να διαβάσεις τον κώδικα κι αυτό ήταν. Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι έχουμε πήξει στους αεριτζήδες που θέλουν να χρησιμοποιούν έτοιμες λύσεις για να κάνουν την ελάχιστη δυνατή δουλειά. Να μάθουν μια μανιέρα και μετά να τη χρησιμοποιούν πάντα και παντού, δια πάσα νόσο.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την κατάχρηση του χώρου.

Ξεκινώ με μια παρατήρηση: Οι ίδιοι που κωλοχτυπιούνται για τις αρετές της ελεύθερης αγοράς είναι αυτοί που μόλις δουν τι σημαίνει στην πράξη ελεύθερη αγορά, γκρινιάζουν και ψάχνουν τρόπους να περιφρουρήσουν τη δουλειά τους με όποιο τρόπο μπορούν -ακόμη και εκβιαστικά. Δεν καταλαβαίνουν ότι ελεύθερη αγορά σημαίνει ακριβώς το να σου παίρνει τη δουλειά κάποιος που έμαθε κώδικα ή photoshop από βιντεάκια στο youtube και μπορεί πλέον να αυτοαποκαλείται επαγγελματίας. Θα το καταλάβουν στην πορεία.

Η πρώτη πρόταση στο παραπάνω κατεβατό αναφέρει ότι το αρχικό κείμενο περιέχει «αρκετές ανακρίβειες». Παράξενο: πουθενά μέσα στην υπόλοιπη απάντηση δεν αναφέρεται ποιες είναι αυτές οι ανακρίβειες. Whatever.

Ως προς το πρώτο σκέλος της απάντησης θα πω το εξής, απλά και ξεκάθαρα: εάν θέλω να κρατήσω έναν πελάτη προσπαθώ να το κάνω αφήνοντάς τον ικανοποιημένο με το αποτέλεσμα της δουλειάς μου, όχι θέτοντάς του πρακτικά εμπόδια ώστε να μην μπορεί να φύγει. Είναι κατανοητή η διαφορά ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις; Στην πρώτη περίπτωση κρατάς τον πελάτη δίνοντάς του αυτό που ζητάει, στη δεύτερη περίπτωση τον δένεις χειροπόδαρα.-

elorant έγραψε:Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ο επόμενος δεν μπορεί να συντηρήσει ένα cms που έφτιαξε κάποιος τρίτος. Κώδικας είναι. Θα σου πάρει μια-δυο βδομάδες να διαβάσεις τον κώδικα κι αυτό ήταν.

Αστειεύεσαι, έτσι; Πες μου ότι κάνεις χιουμοράκι και ότι το είπες για να μας διασκεδάσεις. Έλα, πες το. Θες να σου απαντήσω στα σοβαρά ότι αυτός που θα αναλάβει αυτή την «απλή δουλειά των μία-δυο εβδομάδων» θα αναγκαστεί να ζητήσει τα τριπλάσια χρήματα από τον πελάτη που σου έφυγε μόνο και μόνο γι'αυτό; Μιλάω τώρα με σοβαρό επαγγελματία; Ή απλά ο σκοπός σου είναι αυτός ευθύς εξαρχής και απλά ντύνεις την άποψή σου με ιδεολογήματα;
Cassidy
Member

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 22.05.15, 4:22 pm

notis έγραψε:+1 στον elorant

Και κάτι ακόμα
Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να βρισκόταν κάποιος από αυτούς τους ένθερμους οπαδούς των γνωστών CMS και να μου έλεγε πως έκανε ένα δικό του CMS αλλά παρ' όλα αυτά προτιμάει τα έτοιμα!

Η πικρή αλήθεια είναι πως δεν μπορεί ο καθένας να δημιουργήσει μια σοβαρή δική του λύση, οπότε υποστηρίζει τα έτοιμα για να καλύψει τις αδυναμίες του.

Κατ'αρχάς, Noti, ποιος κρίνει ότι το δικό σου CRΜ είναι καλύτερο από τα ευρείας χρήσης; Εσύ; Βάσει ποιανού κριτηρίου; Επειδή το έφτιαξες εσύ και άρα ξέρεις καλύτερα; Ρωτάω επειδή για κάποιο λόγο πιστεύεις ότι αποτελεί κοινώς αποδεκτό αξίωμα και δεδομένο ότι η δική σου πλατφόρμα είναι ανώτερη από τις υπόλοιπες. Δεν αποτελεί, σου ξεκαθαρίζω.

PS: Στον εμφανώς ειδικευμένο επί του θέματος CreationP δεν σε είδα να ανταπαντάς με επιχειρήματα.
Cassidy
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 22.05.15, 4:38 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Όσοι ασχολούνται και έχουν γνώσεις ξέρουν πολύ καλά ότι υπάρουν πολλές αλήθεις για το θέμα και σίγουρα δεν είναι έτσι μονόπλευρα.

Σε αντίθεση με τον φίλο «elorant» θα καταχραστώ όσο το δυνατό περισσότερο χώρο μπορώ…

1. Η προσέγγιση
Αρχικά, το πρόβλημα που εντοπίζω στη συζήτηση είναι η προσέγγιση του Cassidy.
Αγαπητέ φίλε/φίλη θεωρώ την προσέγγιση σου επιθετική προς του επαγγελματίες που έχουν τα λεγόμενα custom cms, η δεν έχουν κάτι ας πούμε συγκεκριμένο, και δουλεύουν πάνω σε framework προσαρμόζοντας το, ανάλογα την εργασία τους. Επίσης με το κείμενο σου βάζεις του πάντες (customάδες) στο ίδιο τσουβάλι, το οποίο αντιλαμβάνεσαι σαν νοήμον άνθρωπος ότι είναι άδικο. Φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να γράφεις ότι θες όπως ο καθένας μας, αλλά εν έτη 2015, σε φόρουμ επαγγελματιών που αναγράφονται απόψεις προσπαθώντας όλοι να μάθουμε, να συνεισφέρουμε, και να γίνουμε καλύτεροι, το κείμενο σου μοιάζει με επίπεδο διαφήμισης pretty bra & έξυπνη σίτα. Δηλαδή χαμηλού επιπέδου, για κοινό που δεν είναι σχετικό αλλά θέλει τέτοιο προϊόν. Ακόμα, και υψηλού επιπέδου να είναι (γιατί δε γνωρίζω αν το pretty bra είναι καλό) ο τρόπος που το παρουσιάζεις δεν αναδεικνύει την ποιότητα του προϊόντος , που σε αυτή την περίπτωσή είναι το κείμενό σου.

Το debate
Άποψη μου είναι ότι δεν έχει να κάνει με το τι να προσέξει ο πελάτης στα CMS, γιατί δεν γνωρίζει από αυτά. Το θέμα είναι ο επαγγελματίας που ίσως προσπαθεί να τον «ξεγελάσει» σε όποια από τις 2 περιπτώσεις (custom ή έτοιμο cms) και πόσο έντιμος είναι στη δουλειά του. Ακόμα και αν ο πελάτης έχει γενικές γνώσεις, αν θέλει ο επαγγελματίας μπορεί να βρει τρόπους, να πει το δικό του και να το τεκμηριώσει, γιατί είναι η δουλειά του. Αν ο πελάτης ξέρει τόσο καλά γιατί θέλει πχ Joomla δε θα απευθυνθεί ποτέ σε κάποιον άλλον.
Επίσης, το φοβερό και τρομερό «δε θέλει να σε χάσει από πελάτη» που έχει μια βάση πάσχει. Λες και είναι το ακαταμάχητο κριτήριο όπου πελάτης περίμενε για να φύγει ή να μένει σε αυτή τη συνεργασία και όχι τα:
• Ποιότητα εργασίας
• Ποιότητα συνεννόησης και υλοποίησης του project
• Ταχύτητα και άρτια υλοποίηση
• Support και αμεσότητα
• Εχεμύθεια
• Γνώσεις αντιμετώπισης προβλημάτων πάνω στα project
• Ευελιξία σε πληρωμές και γενικά όμορφες σχέσεις.
μπλα μπλα μπλα… μπορώ να γράφω ώρες.

Επίσης σε τι θα είναι γραμμένο το ριμαδι το CMS, σε Assembly ή σε Machine Code και θα το διαβάζει μόνο η «Μηχανή» από το Person Of Interest. Λες και οι περισσότεροι δε γράφουν σε PHP όπως είναι και τα Joomla, Drupal, Wordpress κλπ…
Η φάση δεν είναι ένα κειμενάκι όχι στα custom CMS και τέλος. Τεκμηρίωσε το κάπως.

Έτοιμα CMS (Joomla, Wordpress κλπ)
Τα ίσως OK πράγματα:
• Ποιο φθηνά,
• Φιλικά σε διαχείριση
• Έχουν extension να κάνεις σχεδόν τα πάντα χωρίς να είμαι και απόλυτος για αυτό
• Μπορεί να τα διαχειριστεί ο επόμενος επαγγελματίας με ευκολία.
• Για πελάτες που δεν έχουν αποφασίσει τι θέλουν να κάνει το site τους, δεν έχουν δομή, και θέλουν και λιγο blog, και λίγο εταιρική παρουσίαση, αλλά να μπορώ να τα αλλάζω όλα μόνος μου χωρίς να σε χρειάζομαι, και άσε μα να βάλω και το δικό μου font να το κάνω ότι θέλω, είναι μια χαρά!!!

Τα ίσως όχι ΟΚ πράγματα:
• Κακογραμμένα και φορτωμένα. Όσοι γνωρίζουν το καταλαβαίνουν. Για να μιλήσω με ποιο design σκεπτικό, σκέψου 2 άτομα που φτιάχνουν ένα grunch poster για hio-hop συναυλία. Ένας αρχάριος θα πετάξει τα απάντα με multiplay και overlay στα layers και 500 χιλιάδες font και πολλοί θα νομίζουν ότι είναι γ@μ@το, ενώ ένας γνώστης με εμπειρία και στυλ θα επιλέξει συγκεκριμένα πράγματα, θα ξέρει τι κάνει και θα έχει άρτιο αποτέλεσμα. Του πελάτη θα του φαίνονται ίδια και θα είναι μια χαρά και τα 2, όταν του εξηγήσεις όμως θα δει…
• Τα βασικό όμως ότι ξεκινάνε ανάποδα. Σου έχουν εκ τον προτέρων θέσεις για να προσαρμοστούν οι ανάγκες σου, ενώ κατά τη γνώμη μου πρώτα βλέπεις τις ανάγκες του site και μετά το πώς εφαρμόζονται στο όποιο CMS.

Custom CMS
1. Αν πας να φτιάξεις ένα Custom σε στυλ Joomla με βρίσκει κάπως αντίθετο. Πιστεύω ότι καταλήγεις να έχεις το ίδιο πρόβλημα με τα άλλα, να προσπαθήσεις να βάλεις τις ανάγκες ενός site σε αυτό που έχεις φτιάξει. Αλλά δεν είναι σίγουρο. Αν ο επαγγελματίας ξέρει τι και πως το φτιάχνει και μπορεί να είναι ευέλικτο μπορεί εν δυνάμει να είναι ένα πολύ καλό προϊόν ανώτερο των από πάνω. Αν δεν ξέρει όμως σίγουρα μπορεί να είναι και σκουπίδι, να έχει θέματα security και φυσικά να μην μπορεί να το δουλέψει άνθρωπος. Δεν είναι όμως ο κανόνας!!!

2. Θεωρώ πολύ επιτυχημένη λύση το εξής. Αναλύω το project - site και φέρνω το cms στα μέτρα σου. πχ: Τι δουλειά έχει η κυρά Καλλιόπη, που πουλάει παρθένο ελαιόλαδο από το site της, να παραμετροποίηση μόνη της την κεντρική σελίδα σε ένα όμορφο custom design? Καμία... Αυτό που θέλει η κυρά Καλλιόπη είναι όταν θα βγάλει και μέλι, να ανοίξει ένα νέο προϊόν, να βάλει ένα κείμενο μέσα και μια φωτογραφία και ένα gallery και τέλος. Αυτό ξέρει να κάνει αυτό πρέπει να κάνει. Αν έρθει το NEWS24 και σου πει θέλω πλήρη διαχείριση γιατί έτσι πρέπει, τότε το κάνεις έτσι και αυτό το Joomla δε στο δίνει.

Τα όχι ίσως ΟΚ του Custom:
• Αν δεν έχεις δομή στο project και δεν ξέρεις τι θες να κάνεις μπορεί να έχεις θέματα από εμβόλιμες λειτουργίες που δεν υπολόγισες.
• Ίσως θέματα ασφαλείας αν δε ξέρεις τι κάνεις
• Δυσκολία μετάβασης της εργασίας σε άλλο επαγγελματία.
• Περισσότερα χρήματα επειδή δεν είναι έτοιμο ή είναι πολύ καλό και ο χρεώνεται ανάλογα

Προς τον φίλο/η « CreationP » που είναι penetration tester.
CreationP έγραψε:Καταρχήν το έτοιμο CMS είναι χιλιάδες φορές πιο ασφαλές αν ο developer σου σκαμπάζει κάτι λίγα από ασφάλεια.

Δεν αμφιβάλω σε καμία περίπτωση τα λεγόμενά σου, (αν και φίλοι που ασχούνται επαγγελματικά με το security έχουν άλλη άποψη) μιας και είναι η δουλειά σου, για τις «τρύπες» σε συστήματα, αλλά ότι τι… το Joomla και το worpress δεν έχουν vulnerabilities? Μπαίνουν botάκια κάθε λίγο και λιγάκι και κάνουν παπάδες… και κάθε πότε κλείνουν τις τρύπες τους? Ένα κενό ασφαλείας να υπάρχει σκέψου πόσα website είναι εκτεθειμένα σε παγκόσμιο επίπεδο.

CreationP έγραψε:Εν συντομία, προσωπικά θεωρώ πως τα έτοιμα CMS που πολύ μεταχειρίζονται σαν δευτέρας κατηγορίας, στην πραγματικότητα είναι πιο καλά από τα custom CMS όσο αφορά τον έλεγχο, την φιλικότητα (εκτός Joomla, το μισώ αυτό το CMS), την τιμή και κυρίος την ασφάλεια.

• Σχετικά με την ασφάλεια δεν έχω γνώμη και σέβομαι αυτό που λες κρατόντας τις επιφυλάξεις μου.
• Στη φιλικότητα διαφωνώ και τοποθετούμαι. Φιλικότητα δεν είναι ότι οι όντως καλοί designers που το σχεδίασαν το έκανα όμορφο. Η φιλικότητα έχει να κάνει με το UX (user experience) και το πόσο εύκολα αλλά πάνω απ’ όλα γρήγορα πλοηγείτε3 ο χρήστης μέσα στο CMS. Έτσι λοιπόν, ένα CMS με προ-εγκατεστημένα χιλιάδες πράγματα που δεν χρειάζεσαι είναι πολύ ποιο δύσκολα διαχειρίσιμο από ένα εντελώς απλό χωρίς design, που έχει 5 πράγματα που θέλεις να κάνεις. Δεν τα θεωρώ κακά σαν σχεδιασμό, σαν γραφικά, μια χαρά είναι αλλά αυτό δεν είναι φιλικότητα.
• Για την τιμή ΟΚ, αλλα αν τελειώνεις την εργασία σου μέσα σε 2 λεπτά, είναι χρόνος απο τον υπάλληλό σου που τα κερδίζεις απο ένα ίσως καλό CMS.

Επίσης, υπάρχουν σελίδες που είναι συνδεδεμένες με άλλα web application, με ERP, CRM, που χρεώνουν πιστωτικές κάρτες ή είναι συνδεδεμένα με τράπεζες και ιδρύματα πληρωμών και άλλα πολλά. Και θα γίνουν όλα αυτά από Joomla και Wordpress…? Δε το νομίζω, κρατόντας επίσης τις επιφυλάξεις μου…

Εν κατακλείδι, η βασική μου διαφωνία είναι ο τρόπος που παρουσιάζονται όλα τα Content Management System και ότι λέμε οι κακοί και οι καλοί.

Ας σταματήσουμε λοιπόν τέτοιου τύπου αντιπαλότητες όπως iOS vs Android ή Windows vs Apple βλέποντας όλες τις πλευρές, τα συν και τα κατά τους κάνοντας μια συζήτηση για να μάθουμε όλοι περισσότερα. Φυσικά για να σε ενδιαφέρει να περάσεις ουσία και να δεις όλες τις πλευρές πρέπει να μην προωθείς μόνο αυτό που σε συμφέρει και αναφέρομαι σε Joomlaκοwordpressάκιδες κλπ και σε custoμάκιδες...

Αυτά προς το παρόν.

Με εκτίμηση προς όλους
Γιωργος
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 22.05.15, 6:28 pm

Αγαπητέ/η Cassidy

Για αυτό:
Cassidy έγραψε:Δεν καταλαβαίνουν ότι ελεύθερη αγορά σημαίνει ακριβώς το να σου παίρνει τη δουλειά κάποιος που έμαθε κώδικα ή photoshop από βιντεάκια στο youtube και μπορεί πλέον να αυτοαποκαλείται επαγγελματίας. Θα το καταλάβουν στην πορεία.

Αυτός που θα καταφέρει να μάθει photoshop ή Ruby ή Python ή PHP μόνος μέσω video στο Youtube και θα φτάσει σε σημείο να πάρει η να διεκδικήσει θέση με έναν που πήγε σε σχολές, έχει προϋπηρεσία και είναι επαγγελματίας, είναι τόσο άξιος και με τόσο μεγάλο ταλέντο και αντίληψη γενικά που το θεωρώ φανταστικό! Ετσι κ αλλιως όλοι μπορούμε να μάθουμε και να διεκδικήσουμε. Δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό… κανένα!
Με τα έτοιμο και custom CMS πως δένει? Πως φτάσαμε στη ελεύθερη αγορά, και τι σχέση έχει αυτή με τις τεχνικές λεπτομέρειες και τις λειτουργίες των CMS?

Cassidy έγραψε:εάν θέλω να κρατήσω έναν πελάτη προσπαθώ να το κάνω αφήνοντάς τον ικανοποιημένο με το αποτέλεσμα της δουλειάς μου, όχι θέτοντάς του πρακτικά εμπόδια ώστε να μην μπορεί να φύγει.

Συμφωνώ σε αυτό, αλλά δε βλέπω το custom σαν εμπόδιο να φύγει. Μπορεί όποια στιγμή θέλει να παει να φτιάξει ένα Joomla. Δηλαδή αν σου φτιάξω ένα site με δικό μου design, γράψω εγώ κώδικα από την αρχή και στο συνδέσω σε Joomla για ευκολία δικιά σου αλλα τα δικαιώματα του είναι μόνο αποκλειστικής χρήσης, τι έχει να λέει? Ούτε τότε θα το πάρεις, θα πας σε άλλον και θα σου φτιάξει άλλο σε Joomla απλά θα σου δώσει ίσως και τα δικαιώματα.

To custom έχει όντος έναν αντικειμενικό περιορισμό επεξεργασίας αν θες να φύγεις αλλα αυτό δε το κάνει κακό και άξιο δυσφήμησης. Αντιθέτως, κατά τη γνώμη μου, ξέρεις τι παίρνεις, ξέρεις τι γίνεται να κάνεις, είσαι ανοιχτός στον πελάτη και του λες κανεί έως εκεί ή κάνει τα πάντα και όλα καλά... Είναι θέμα συνεννόησης, ειλικρίνειας και επαγγελματισμού. Όσο ψέυτης είσαι που θα πεις ότι το Custom μου είναι φοβερό και είναι σουπίδι άλλο τόσο υπάρχουν Wordpressάκιδες ή Joomlάκιδες που έχουν πει , έλα θα στο κάνω εγώ να πετάει, τα πάντα όλα θα μπορεί να κάνει και μετά να μην μπορούν να υλοποιήσουν πράγματα και να εκτίθονται. Δε φταίει το joomla, ο επαγγελματίας φταίει…

Επίσης, αν το design είναι άρτιο και φύγεις από custom αυτός που ξέρει και χρησιμοποιεί joomla θα το φτιάξει μια χαρά. Θα το φέρει στα μέτρα του. Εκτός αν λέμε ότι πακέτο με Joomla Wordpress πάμε και σε template από Theme Forest… Που εκεί η κουβέντα πάει στο design κ ας μην την ανοίξουμε.
Anyway
Καλή συνέχεια προς το παρόν
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 22.05.15, 6:53 pm

Cassidy έγραψε:Κατ'αρχάς, Noti, ποιος κρίνει ότι το δικό σου CRΜ είναι καλύτερο από τα ευρείας χρήσης; Εσύ; Βάσει ποιανού κριτηρίου; Επειδή το έφτιαξες εσύ και άρα ξέρεις καλύτερα; Ρωτάω επειδή για κάποιο λόγο πιστεύεις ότι αποτελεί κοινώς αποδεκτό αξίωμα και δεδομένο ότι η δική σου πλατφόρμα είναι ανώτερη από τις υπόλοιπες. Δεν αποτελεί, σου ξεκαθαρίζω.

Να σου απαντήσω.
Πρώτον δεν το συγκρίνω με τα άλλα γιατί δομικά έχει τελείως διαφορετική φιλοσοφία ως πλατφόρμα. Θα το συγκρίνω όμως με οποιοδήποτε σε θέματα πολυγλωσσικότητας όπου είναι έτη φωτός καλύτερο από αυτά που ευαγγελίζεσαι.
Το κρίνω ως εργαλείο στα χέρια του μάστορα. Όλα είναι εργαλεία και ο dev ο μάστορας. Εγώ τα δοκίμασα τα εργαλεία σου, είδα τις ελλείψεις τους, και δεν μου κάνουν! Για να φτάσω όμως σε αυτό το συμπέρασμα, πρώτα έγινα Wordpress expert και σε δημιουργία template από το μηδέν παρουσιάζοντας το δικό μου CMS σε WP ( http://odyssey.webpage.gr/wp/ ), αλλά και στην δημιουργία plugin ( https://wordpress.org/plugins/ody-events/ ).
Εσύ έγινες Odyssey Expert για να μπορέσεις να συγκρίνεις?

Ένας καλός επαγγελματίας θα κρατήσει ευχαριστημένο τον πελάτη του με οποιοδήποτε εργαλείο.
Η διαφορά είναι πως καλός σημαίνει και προγραμματιστής και συνεπής στο support.
Πιστεύω πως σας είναι εμπόδιο τα Custom CMS στο να τσιμπάτε ανήθικα πελάτες άλλων, γι' αυτό και τσιτώνεστε!

Εμένα μου έχουν έρθει πολλοί απογοητευμένοι πελάτες από Joomla & Wordpress και τώρα πίνουν νερό στο όνομά μου. Ποτέ όμως δεν επιχείρησα να πάρω πελάτη άλλου on purpose!

Τέλος +1 και στον George.Ev
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό elorant » 22.05.15, 6:56 pm

Είναι κατανοητή η διαφορά ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις;

Σαφώς και είναι. Είναι η διαφορά ανάμεσα σε κάποιον που φτιάχνει sites με 20-30 σελίδες και τα βλέπει όλα απλοϊκά και σε κάποιον που φτιάχνει ένα site με Oracle από πίσω και θεωρεί προφανές ότι αν ο πελάτης αποφασίσει να αποχωρήσει θα πρέπει να αναλάβει και το κόστος να μάθει τα τερτίπια της Oracle. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα; Όλος ο επιχειρηματικός κόσμος εκεί έξω έτσι δουλεύει. Μπορείς ας πούμε έτσι απλά να φύγεις από το CRM της SAP και να πας σε αυτό της PeopleSoft;

Ξέρεις, ένα site δεν είναι μόνο αυτό που βλέπει ο επισκέπτης και το CMS. Είναι και η διασύνδεση με την αποθήκη. Το σύστημα τιμολόγησης. Η παρακολούθηση κι ο προγραμματισμός της διανομής. Η διαχείριση της επικοινωνίας με τους πελάτες. Η ανάλυση των δεδομένων και το marketing. Κι άλλα πολλά.

Κι αυτά με Joomla θα τα κάνεις;

Αστειεύεσαι, έτσι; Πες μου ότι κάνεις χιουμοράκι και ότι το είπες για να μας διασκεδάσεις. Έλα, πες το. Θες να σου απαντήσω στα σοβαρά ότι αυτός που θα αναλάβει αυτή την «απλή δουλειά των μία-δυο εβδομάδων» θα αναγκαστεί να ζητήσει τα τριπλάσια χρήματα από τον πελάτη που σου έφυγε μόνο και μόνο γι'αυτό; Μιλάω τώρα με σοβαρό επαγγελματία; Ή απλά ο σκοπός σου είναι αυτός ευθύς εξαρχής και απλά ντύνεις την άποψή σου με ιδεολογήματα;

Ε ας ζητήσει τα τριπλάσια. Αφού είσαι μάγκας κι ο πελάτης εκτιμά τη δουλειά που κάνεις που είναι το πρόβλημα να τα ζητήσεις, δεν κατάλαβα. Και τα τριπλάσια, και τα πενταπλάσια. Εννοείται ότι όταν αναλαμβάνεις να συντηρήσεις το code base τρίτου πληρώνεσαι παραπάνω. Αυτό είναι νόμος στην αγορά.

Μου φαίνεται αστείο ότι κάποιος που φτιάχνει sites για τον ξάδερφο του που παίζει κλαρίνο σε πανηγύρια και τον κουμπάρο του που έχει είδη κιγκαλερίας, ξαφνικά αποκτά άποψη για το πώς πρέπει να λειτουργούν όλοι οι επαγγελματίες εκεί έξω.
elorant
Member

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 22.05.15, 7:35 pm

elorant έγραψε:Σαφώς και είναι. Είναι η διαφορά ανάμεσα σε κάποιον που φτιάχνει sites με 20-30 σελίδες και τα βλέπει όλα απλοϊκά και σε κάποιον που φτιάχνει ένα site με Oracle από πίσω και θεωρεί προφανές ότι αν ο πελάτης αποφασίσει να αποχωρήσει θα πρέπει να αναλάβει και το κόστος να μάθει τα τερτίπια της Oracle. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα; Όλος ο επιχειρηματικός κόσμος εκεί έξω έτσι δουλεύει. Μπορείς ας πούμε έτσι απλά να φύγεις από το CRM της SAP και να πας σε αυτό της PeopleSoft;

Τι σχέση έχουν τα CRM εταιριών μεγέθους SAP και PeopleSoft με το CRM που αποφάσισε να φτιάξει ο απόφοιτος των ΙΕΚ ΑΚΜΗ ή εν πάση περιπτώσει κάποιος επαγγελματίας του δικού σου επιπέδου; Συνεχίζουμε τα ανέκδοτα βλέπω;

elorant έγραψε:Ξέρεις, ένα site δεν είναι μόνο αυτό που βλέπει ο επισκέπτης και το CMS. Είναι και η διασύνδεση με την αποθήκη. Το σύστημα τιμολόγησης. Η παρακολούθηση κι ο προγραμματισμός της διανομής. Η διαχείριση της επικοινωνίας με τους πελάτες. Η ανάλυση των δεδομένων και το marketing. Κι άλλα πολλά.

Κι αυτά με Joomla θα τα κάνεις;

Εδώ με κάποιον μαγικό τρόπο περάσαμε στα e-shop, γιατί έτσι βολεύει την επιχειρηματολογία. Όμως ακόμη και σε αυτό το παράδειγμα, υπάρχει ένα στάνταρ ως προς τις εταιρίες και τα διαθέσιμα software που μπορούν να διαχειριστούν το κάθε department. Τώρα αν το στάνταρ στη βιομηχανία είναι φερ'ειπείν το bootstrap -για κώδικα- κι εσύ επιλέγεις το word office των windows για να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά δε βλέπεις κανένα πρόβλημα σε αυτό, δε με αφορά να σε πείσω γιατί κάνεις λάθος, ούτε όμως θα καταφέρεις να πείσεις εσύ εμένα για το ορθό της γνώμης σου. Γιατί, πολύ απλά, δεν υπάρχει.

elorant έγραψε:Ε ας ζητήσει τα τριπλάσια. Αφού είσαι μάγκας κι ο πελάτης εκτιμά τη δουλειά που κάνεις που είναι το πρόβλημα να τα ζητήσεις, δεν κατάλαβα. Και τα τριπλάσια, και τα πενταπλάσια. Εννοείται ότι όταν αναλαμβάνεις να συντηρήσεις το code base τρίτου πληρώνεσαι παραπάνω. Αυτό είναι νόμος στην αγορά.

Θα ζητήσει τα τριπλάσια, αλλά επειδή εσύ είσαι πιο μάγκας και φρόντισες να προλάβεις τέτοιου είδους «κακοτοπιές», ο πελάτης σου για να γλιτώσει το επιπλέον κόστος θα επιλέξει τελικά να κάτσει στα αυγά του, δηλαδή σε εσένα. Χαίρομαι που επί της ουσίας συμφωνούμε αν και προβάλλεις αντιρρήσεις.

Νότι, αν και διαφωνούμε, οφείλω να παραδεχτώ ότι ο διάλογος που κάνεις και οι απαντήσεις που δίνεις δείχνουν έναν άνθρωπο με ήθος. For all that matters.
Cassidy
Member

Δημοσίευσηαπό elorant » 22.05.15, 8:46 pm

Τι σχέση έχουν τα CRM εταιριών μεγέθους SAP και PeopleSoft με το CRM που αποφάσισε να φτιάξει ο απόφοιτος των ΙΕΚ ΑΚΜΗ ή εν πάση περιπτώσει κάποιος επαγγελματίας του δικού σου επιπέδου; Συνεχίζουμε τα ανέκδοτα βλέπω;

Λεβέντη, CRM είπα, όχι CMS. Προσπαθώ με άλλα λόγια να σου δείξω ότι και σε άλλες αγορές είναι διαδεδομένη πρακτική μια εταιρία να προσπαθεί να κλειδώσει τον πελάτη στην πλατφόρμα της αλλά επειδή δεν βολεύει την επιχειρηματολογία σου κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Ε οκ, ας μην καταλαβαίνεις. Κάτσε φτιάχνε sites σε Joomla και δεν θα καταφέρεις ποτέ να πάρεις σοβαρά λεφτά. Όπου σοβαρά λεφτά, για να μιλάμε και με νούμερα, είναι να χρεώνεις τουλάχιστον €10.000 για το CMS. Υπάρχουν αρκετές ελληνικές εταιρίες που το κάνουν αυτό αλλά καμία δεν δουλεύει με έτοιμες λύσεις. Να υποθέσω όλοι αυτοί είναι κουτοί κι εσύ ο έξυπνος.

Με τη δική σου λογική αν αύριο πάω σε έναν πελάτη και φτιάξω το site με Angular είμαι ανάλγητος γιατί το 95% των επαγγελματιών εκεί έξω δεν το γνωρίζουν οπότε το κάνω με σκοτεινούς σκοπούς. ΟΚ, να δουλεύουμε όλοι με Joomla κι έτοιμα πράγματα γιατί το να φτιάχνεις κάτι δικό σου είναι πολύ κούραση.

Επίσης, επειδή μιλάς για standards. Τα standards στην πληροφορική αφορούν μεθοδολογίες, όχι προϊόντα. Θες να μου πεις ότι το Joomla είναι το standard στα CMS; Ποιος το αποφάσισε αυτό, εσύ κι οι κολλητοί σου; Και γιατί να μην είναι το Drupal ή το WordPress; Να τα καταργήσουμε μήπως κι αυτά επειδή δεν τα κάνεις κέφι;

Μπορείς να το παίζεις όσο μαγκάκος θες αλλά από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι δεν έχεις και μεγάλη εμπειρία από την αγορά και σίγουρα δεν έχεις επιχείρηση, ούτε έχεις δουλέψει ποτέ σε σοβαρό μαγαζί. Οπότε κάνε μας τη χάρη κι άσε τις προσβολές επιπέδου τρίτης γυμνασίου για αλλού.

Τέλος, για όποιον ενδιαφέρεται παραθέτω ένα πολύ καλό άρθρο που περιγράφει πως η New York Times έστησε το δικό της CMS.
http://open.blogs.nytimes.com/2014/06/1 ... -cms/?_r=0
Κι εδώ μια συζήτηση για το θέμα:
https://news.ycombinator.com/item?id=7906583
elorant
Member

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 22.05.15, 9:57 pm

elorant έγραψε:Λεβέντη, CRM είπα, όχι CMS. Προσπαθώ με άλλα λόγια να σου δείξω ότι και σε άλλες αγορές είναι διαδεδομένη πρακτική μια εταιρία να προσπαθεί να κλειδώσει τον πελάτη στην πλατφόρμα της αλλά επειδή δεν βολεύει την επιχειρηματολογία σου κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Ε οκ, ας μην καταλαβαίνεις. Κάτσε φτιάχνε sites σε Joomla και δεν θα καταφέρεις ποτέ να πάρεις σοβαρά λεφτά. Όπου σοβαρά λεφτά, για να μιλάμε και με νούμερα, είναι να χρεώνεις τουλάχιστον €10.000 για το CMS. Υπάρχουν αρκετές ελληνικές εταιρίες που το κάνουν αυτό αλλά καμία δεν δουλεύει με έτοιμες λύσεις. Να υποθέσω όλοι αυτοί είναι κουτοί κι εσύ ο έξυπνος.

Πού ακριβώς έγκειται η ανακολουθία και τι δεν βολεύει την επιχειρηματολογία μου; Είδα πολύ καλά τι έγραψες, κι αυτό δεν αλλάζει το παραμικρό στην τοποθέτησή μου: Είτε CRM είτε CMS, δεν μπορείς να συγκρίνεις μεγάλες εταιρίες που είναι πρωτοπόρες στους τομείς τους, επενδύουν τεράστια κεφάλαια σε πλατφόρμες CRM ή CMS και εξειδικεύονται σε αυτό, με CRM ή CMS που φτιάχνει ο κάθε developer από το Κάτω Νευροκόπι. Τι (κάνεις ότι) δεν καταλαβαίνεις από αυτό; Επειδή εσύ θες να βρεις τρόπους να δαγκώσεις την αγορά, χρεώνοντας σε εταιρίες «τουλάχιστον €10.000 για το CMS» πρέπει να δεχθούμε την λογική της αρπαχτής που μας πλασάρεις;

elorant έγραψε:Με τη δική σου λογική αν αύριο πάω σε έναν πελάτη και φτιάξω το site με Angular είμαι ανάλγητος γιατί το 95% των επαγγελματιών εκεί έξω δεν το γνωρίζουν οπότε το κάνω με σκοτεινούς σκοπούς. ΟΚ, να δουλεύουμε όλοι με Joomla κι έτοιμα πράγματα γιατί το να φτιάχνεις κάτι δικό σου είναι πολύ κούραση.

Ποιοι δεν γνωρίζουν το Angular; Οι συμφοιτητές σου του ΙΕΚ ΑΚΜΗ;

elorant έγραψε:Επίσης, επειδή μιλάς για standards. Τα standards στην πληροφορική αφορούν μεθοδολογίες, όχι προϊόντα. Θες να μου πεις ότι το Joomla είναι το standard στα CMS; Ποιος το αποφάσισε αυτό, εσύ κι οι κολλητοί σου; Και γιατί να μην είναι το Drupal ή το WordPress; Να τα καταργήσουμε μήπως κι αυτά επειδή δεν τα κάνεις κέφι;

Είπα ποτέ πουθενά ότι μόνο το Joomla είναι το στάνταρ; Και οι υπόλοιπες πλατφόρμες που αναφέρεις στάνταρ θεωρούνται. Τι ορίζεται ως στάνταρ; Το πρότυπο, το τυποποιημένο. Και ανάμεσα στη δική σου πλατφόρμα και στις προαναφερθείσες, μάντεψε ποια θεωρείται τι.

elorant έγραψε:Μπορείς να το παίζεις όσο μαγκάκος θες αλλά από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι δεν έχεις και μεγάλη εμπειρία από την αγορά και σίγουρα δεν έχεις επιχείρηση, ούτε έχεις δουλέψει ποτέ σε σοβαρό μαγαζί. Οπότε κάνε μας τη χάρη κι άσε τις προσβολές επιπέδου τρίτης γυμνασίου για αλλού.

Τις προσβολές εσύ τις άρχισες. Και τις συνεχίζεις.
Cassidy
Member

Δημοσίευσηαπό Cassidy » 22.05.15, 10:30 pm

Πάντως για την τοποθέτηση του CreationP, τσιμουδιά. Μόνο ο George Ev κάτι ψέλλισε, αν και δεν είμαι σίγουρος τι.

Ότι οι πλατφόρμες που χρησιμοποιούνται, επεκτείνονται με modules και επιπλέον εκδόσεις, και τεστάρονται σε θέματα ασφάλειας και λειτουργικότητας από εκατομμύρια επαγγελματίες, δεν είναι τόσο ασφαλείς όσο το CMS του developer της γειτονιάς μου. Το καλύτερο είναι ότι ορισμένοι τα πιστεύουν αυτά που λένε.
Cassidy
Member

Δημοσίευσηαπό elorant » 22.05.15, 10:44 pm

Επειδή εσύ θες να βρεις τρόπους να δαγκώσεις την αγορά, χρεώνοντας σε εταιρίες «τουλάχιστον €10.000 για το CMS» πρέπει να δεχθούμε την λογική της αρπαχτής που μας πλασάρεις;

Το να φτιάχνεις δηλαδή ένα προϊόν και να θες να αμείβεσαι σοβαρά λεφτά γι αυτό είναι λογική της αρπαχτής; ΟΚ, ότι πεις.

Είπα ποτέ πουθενά ότι μόνο το Joomla είναι το στάνταρ; Και οι υπόλοιπες πλατφόρμες που αναφέρεις στάνταρ θεωρούνται. Τι ορίζεται ως στάνταρ; Το πρότυπο, το τυποποιημένο. Και ανάμεσα στη δική σου πλατφόρμα και στις προαναφερθείσες, μάντεψε ποια θεωρείται τι.

Καταρχάς, δεν φτιάχνω CMS. Crawlers και bots φτιάχνω, κυρίως. Κι αν σου πω τι έχουν δει τα ματάκια μου από το crawling θα φρίξεις. Το 90% των sites έχει σοβαρά προβλήματα στην html, τσόντες κώδικα που μπαίνουν εκ των υστέρων και χαλάνε τη δομή. E-commerce sites που κάνουν πέντε και δέκα δευτερόλεπτα να φορτώσει μια σελίδα. Copy-paste κώδικας από το Internet με τα αρχικά σχόλια αυτού που το έφτιαξε ξεχασμένα μέσα. Href tags όπου το <a είναι σε μια γραμμή, και το href στην επόμενη. Σελίδες όπου το 70% είναι whitespace. Για να μη μιλήσω καν για θέματα ασφάλειας, αν κάνω το σφάλμα και τρέξω έναν asynchronous crawler σε aggressive mode αυτομάτως πέφτει το 80% των sites επειδή δεν είναι σωστά ρυθμισμένα. Και τα περισσότερα προβλήματα αφορούν sites στημένα σε έτοιμα CMS. Γιατί δεν ξέρετε να τα φέρετε στα μέτρα σας και είναι στημένα στο πόδι.

Νομίζω ότι η ακόλουθη φράση του notis συνοψίζει όλη την ουσία της συζήτησης. «Πιστεύω πως σας είναι εμπόδιο τα Custom CMS στο να τσιμπάτε ανήθικα πελάτες άλλων, γι' αυτό και τσιτώνεστε!»
elorant
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 22.05.15, 10:48 pm

Cassidy έγραψε:Πάντως για την τοποθέτηση του CreationP, τσιμουδιά. Μόνο ο George Ev κάτι ψέλλισε, αν και δεν είμαι σίγουρος τι.

Φίλε Cassidy
Είσαι πολύ επιθετικός… Κρίμα! Θεώρησα ότι μπορώ να συμμετέχω σε συζήτηση με επιχειρήματα και όχι σε εκφράσεις τύπου «κάτι ψέλλισε» τάχα μου και καλά… ιδικά σε θέματα που δεν ανέφερες καθόλου εσύ αλλά ο τοποθετημένος CreationP παρά τις διαφωνίες μου σε μερικά ζητήματα… Μου φαίνεται ότι στου κασίδη το κεφάλι όλοι κάνουν τον κουρέα… Νομίζω ότι την ξέρεις πολύ καλά την παροιμία απ’ ‘ότι φαίνεται.

Καληνύχτα και ελπίζω να συνεχίσει η κουβέντα πιο ήρεμα αλλιώς δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό CreationP » 23.05.15, 1:25 am

Καληνύχτα και ελπίζω να συνεχίσει η κουβέντα πιο ήρεμα αλλιώς δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε. Πιστεύω πως είμαστε όλοι σοβαρά άτομα εδώ για να μπαίνουμε στην διαδικασία κατηγοριών και άσχημων εκφράσεων. Ο καθένας μας έχει τον δικό του τρόπο που δουλεύει και το δικό του target group υποθέτω. Εγώ, σαν ένα άτομο που είμαι μόνος μου, και λόγο υποχρεώσεων μεγαλύτερων από μία ιστοσελίδα δουλεύω κυρίως σε έτοιμα CMS. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να φτιάξω ένα CMS από την αρχή αν στρώσω κώλο, αλλά δεν βρίσκω το λόγο μιας και δεν είναι η δουλειά μου.

Φυσικά, όπως κάποιος είπε, πως πιο σημαντικό είναι να ερευνήσεις τι θέλει ο πελάτης και να δεις πως θα το υλοποιήσεις καλύτερα, παρά να βάζεις σε όλους την ίδια ταμπέλα (CMS).

Μου έχει έρθει άτομο που διάλεξε custom CMS και ένα χρόνο μετά, η ιστοσελίδα του δεν ήταν έτοιμη και έχει χάσει 2-3 χιλιάδες ευρώ. Αλλά μου έχει έρθει και άτομο που απλά αυτά που ήθελε δεν γίνονταν με κάποιο έτοιμο (WP, Joomla, Drupal) CMS.

Σημασία έχει να είμαστε επαγγελματίες και να κρατάμε τους πελάτες μας με την ποιότητα της δουλειάς μας και όχι με φράχτες και δολιοφθορές. Πιστεύω πως όλοι σας εδώ είστε σοβαροί επαγγελματίες και θέλετε το καλό για εσάς και τους πελάτες σας οπότε όλοι θα πρέπει να μην θυμώνετε και μπλέκετε σε διαμάχες αλλά να μαθαίνουμε όλοι ο ένας από τον αλλό εκφράζοντας απόψεις με επιχειρήματα. Κανένας, ποτέ, δεν ξέρει τα πάντα και αυτός που δεν ακούει τον άλλο είναι ο μόνος που θα βγεί χαμένος.

Τελευταίο, επειδή ακούστηκε κάπου το wpscan και τα λοιπά scanners να πω πως ένα καλό και σωστό wordpress δεν δίνει κανένα στοιχείο στο wpscan πέρα από το πια addons χρησιμοποιείς (δεν τα βγάζει όλα), πιο theme και αν το registration είναι ανοικτό αλλά ακόμα και με ένα καλό σετάρισμα μπορεί να δείξει και ακόμα πιο λίγα. (Αυτό με την καινούργια database του wpscan που έγινε update χθές/σήμερα). Αν κάποιο addon είναι vulnerable σε κάτι και δεν έχεις κάνει κάτι για αυτό, με την μορφή κάποιου άλλου addon, firewall, access rules κλπ τότε δεν φταίει το WP αλλά ο developer.
CreationP
Member

Δημοσίευσηαπό changlee » 26.08.15, 5:57 pm

CreationP έγραψε:...Καταρχήν το έτοιμο CMS είναι χιλιάδες φορές πιο ασφαλές αν ο developer σου σκαμπάζει κάτι λίγα από ασφάλεια...

Μα και φυσικά. Αν δεν ήταν, τότε το 15% (ίσως και παραπάνω) του διαδικτύου θα είχε πάθει ζημιά. Όποιος γνωρίζει ένα καλό στήσιμο του server και τα βασικά από αναβάθμιση - calibration του οποιουδήποτε OpenSource CMS τότε δεν έχει να πάθει τίποτα.

Επίσης μια διευκρίνηση για τον τίτλο του θέματος. Custom είναι το Customised. Δηλαδή πήραμε κάτι και το πειράξαμε. Δηλαδή κάποιο έτοιμο CMS αλλά για κάποιους "λόγους" πειραγμένο. Tailor Made είναι αυτό που έχει φτιαχτεί από το μηδέν υποτίθεται στις ανάγκες του πελάτη. Αλλά θέλω να ρωτήσω: Το φτιάχνετε κάθε φορά για κάθε πελάτη ή διανέμετε κάθε φορά το ίδιο;

Επίσης, εδώ στο θέμα μιλάμε ΜΟΝΟ για απλές ιστοσελίδες εταιρειών που χρειάζονται ένα απλό, ελεύθυερο και επεκτάσιμο CMS.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, μια μεγάλη εταιρεία που θέλει μια εφαρμογή πχ για εισητήρια, κρατήσεις, κοινωνικό δίκτυο σαφώς και χρειάζεται μια ομάδα developers inhouse ώστε να την υποστηρίζει. Δεν γίνονται αυτά με outsourcing.

Όσον αφορά τα OpenSource CMS σε σύγκριση με τα οποιαδήποτε Custom ή TailorMade ή χειροποίητα δεν μπορούμε ούτε ελέφαντα με μερμήγκι να τα παρομοιάσουμε.

Για να βρούμε το πόσο κοστίζει ένα ανοικτό CMS, πρέπει πρώτα να δούμε πως κοστολογούμε ένα "αγοραστό" CMS. Για παράδειγμα, ένα ενδεικτικό αγοραστό CMS απαιτεί 3 προγραμματιστές να δουλέψουν για πέντε εβδομάδες. Αν η εργατοώρα του κάθε προγραμματιστή κοστίζει 20€, τότε 3προγραμματιστές Χ 8ώρες Χ 25μέρες Χ 20€ = 12.000€.

Πχ, το Joomla™ CMS είναι ένα ανυπολόγιστης αξίας λογισμικό για την κατασκευή ιστοσελίδων. Έχει δημιουργηθεί από το 2005, από μια τεράστια κοινότητα προγραμματιστών και web developers.

Μπορείτε λοιπόν να υπολογίσετε το κόστος κατασκευής του Joomla™ CMS;

Λόγο του ότι το Joomla™ CMS είναι ανοιχτό λογισμικό, μέχρι σήμερα, η κοινότητα των προγραμματιστών που το υποστηρίζουν τεχνικά, είναι εκατομμύρια έμπειρων τεχνικών ανά την υφήλιο και συνεχώς αυξάνονται.

περισσότερα: http://www.blb.gr/41-featured/272-dorea ... anektimhth

Αυτή η αντίληψη στην Ελλάδα με τα πειραγμένα, αλήθεια, υπάρχει και σε άλλη χώρα; Πριν μερικούς μήνες μου ήρθε ένας πελάτης ο οποίος είχε μια ιστοσελίδα σε πολύ άσχημη κατάσταση. Με δυσκολία την μεταφέραμε σε άλλο χώρο φιλοξενίας έτσι ώστε να ξεκινήσουμε προσωρινα ανακατασκευή.

Με τον καιρό κατάλαβα ότι ήταν ένα πάρα πολύ πειραγμένο wordpress. Είχαν πειραχτεί οι φάκελοι, τα libriries, και οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε, με σκοπό να μην μπορούμε να κάνουμε τίποτα ;!;!

Γιατί όλα αυτά;
Αν δεν προγραμματίσουμε την ζωή μας, τότε κάποιος άλλος θα το κάνει για μας.
FREE SEO tools, ΔΩΡΕΑΝ disavow file, μπορείτε να με βρείτε και στην Κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr
Άβαταρ μέλους
changlee
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων