Θα ήθελα την γνώμη σας!

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

Θα ήθελα την γνώμη σας!

Δημοσίευσηαπό weballey » 05.11.15, 11:53 am

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Εδώ και καιρό σκεφτόμουνα να κάνω re-design το site μου.
Και επιτέλους το έκανα.

Νέο web design λοιπόν, responsive για όλες τις συσκευές, καινούριγα αισθητική, σελίδες, περιεχόμενο.

Παρακαλώ, πείτε μου τη γνώμη σας, για όλα. Design, περιεχόμενο, pics, εφφέ κίνησης, κτλπ.
Εισαγωγή, 1ης σελίδας, επιλογές.
Είμαι πολύ χαρούμενος, για την css/html σελίδα αυτή....

Περιέχει και HTML5 video.
Αν θέλετε, πείτε μου και την γνώμη σας για το video.

http://www.weballey.gr/Ανανέωση-Website

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
weballey
Member

Re: Θα ήθελα την γνώμη σας!

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 16.11.15, 2:31 am

Καλησπέρα, weballey!

Εντύπωση μου προξένησαν στην αρχική σελίδα τα εξής:
  • Το γεγονός πως έχεις μόνο σύμβολο (τη γάτα), αλλά όχι λογότυπο (παρ' ότι στις εσωτερικές σελίδες έχεις λογότυπο).
  • Το γεγονός πως στο HTML έχεις ορίσει ως default γλώσσα την αγγλική (βλ.: <html lang="en">) ενώ το -σχεδόν 100% των κειμένων σου είναι Ελληνικά.
  • Το prompt μήνυμα: "ΚΑΝΤΕ CLICK ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ". Νομίζω πως: α) το "ΚΟΥΤΙΑ" θα μπορούσε να είναι ένα άλλο λεκτικό και β) δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αφού κλικάροντας το εκάστοτε box area δεν γίνεται τίποτα. Καλό θα ήταν να κάνεις active area (με ένα <a>) όλη την box area για κάθε υπηρεσία σου.
  • Νομίζω πως απ' τις φωτογραφίες-backgrounds κάθε υπηρεσίας λείπει ένας συνδεκτικός κρίκος σε επίπεδο styling.

Φιλικά!
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Re: Θα ήθελα την γνώμη σας!

Δημοσίευσηαπό weballey » 12.01.16, 11:18 am

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις/συμβουλές!

Σχετικά με αυτά που μου γράφεις:

a) H γάτα, είναι το λογότυπο μου (χωρίς τα design&development)
b) Το html lang='en', δεν νομίζω να επηρεάζει τίποτα (σε επίπεδο seo και γενικότερα).
Εκτός αν κάνω λάθος, οπότε θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις κάποιο σχετικό link να διαβάσω.
c) Αυτό με τα κουτιά, έχεις κάποιο δίκιο. Όμως ήθελα το hover effect στα κουτιά που έχω βάλει.
Σε tablet/smarthphone, απλά ο χρήστης κάνει click, εμφανίζεται το κείμενο και ξανακάνει....
Δεν θέλω να σβήσω τα κείμενα....
Επίσης έγραψα click γιατί είναι πιο εύκολο και κατανοητό από "κάνε hover ή mouse over στα κουτιά....
Άβαταρ μέλους
weballey
Member

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων