ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Θέματα web + mobile design, development & cyberculture.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Δημοσίευσηαπό BATMAN12367 » 07.01.16, 4:29 pm

Συνάδελφοι καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

Καθ ότι νέος web designer στο χώρο, τα έχω βρει λίγο σκούρα σχετικά με ένα template που δουλεύω και θα παρακαλούσα εσάς τους γηρεότερους (πάντα εννοώντας σε θέμα εμπειρίας και όχι ηλικίας προς αποφυγή παρεξηγήσεων) να τείνεται μια συναδελφική χείρα βοηθείας.
Το πρόβλημα συγκεκριμένα είναι το εξής, το template που έχω είναι γραμμένο στα αγγλικά
<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
<title></title>
<meta charset="utf-8">
και πρέπει να το γυρίσω στα Ελληνικά. Δοκίμασα να παίξω με την κωδικοποίηση στο Notepad++ καθώς και να αλλάξω το lang σε el, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα κάτι. Συγκεκριμένα όταν γράφω ελληνικά δεν μου τα εμφανίζει καθόλου στους Browsers.
What can i do????
BATMAN12367
Member

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Δημοσίευσηαπό weballey » 12.01.16, 11:06 am

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμμιά κωδικοποίηση σελίδας στο notepad++.
Απλά φρόντισε η "κωδικοποίηση" της σελίδας να είναι UTF-8 without BOM (εφόσον χρησιμοποιείς Notepad++)

Πως γίνεται να γράφεις στην σελίδα ελληνικά και στον browser να μην δείχνει τίποτα????
Δοκίμασε αν θες να το ανεβάσεις κάπου και να στείλεις το link.
Να το δω με inspect element, να δω τι παίζει...
Άβαταρ μέλους
weballey
Member

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Δημοσίευσηαπό artonweb » 17.01.16, 7:25 pm

Σου παραθέτω τον κώδικα που θα βάλεις στο index.html και συγκεκριμένα στην αρχική περιοχή head

Κώδικας: Επιλογή όλων
<head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">

<meta http-equiv="Content-Language" content="el">
</head>
Κατασκευή ιστοσελίδων Art On Web
artonweb
Member

Επιστροφή στο II.I Ιστοσχεδίαση + Mobile + Διαδίκτυο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων