Μάθε παιδί μου γράμματα - workshop -παναγιώτης χαρατζόπουλος

Δελτία τύπου και νέα της Ένωσης Γραφιστών και του Ελληνικού Ινστιτούτου Γραφιστικής & Οπτ. Επικοινωνίας.

Re: Μάθε παιδί μου γράμματα - workshop -παναγιώτης χαρατζόπουλος

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 12.05.10, 2:12 pm

τα 70 euro
αν τα πάρεις πίσω από τις γνώσεις που θα αποκτήσεις, είναι λίγα
αν όχι, είναι πολλά

όταν δίνεις χρήματα για να βελτιωθείς δεν είναι έξοδα
είναι επένδυση
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 04.10.10, 4:55 pm

Η τιμή είναι λογική, είναι σεμινάριο εξειδικέυσης, και αν το είχα δει το θέμα πιο νωρίς θα είχα πάει.

Όσο για τις μειώσεις στις τιμολογίσεις, πιστεύω πως ναι για την κλίμακα των μικρών επιχειρήσεων θα έπρεπε να υπάρχει μείωση, και αύξηση στην τιμολόγιση των μεγάλων επιχειρήσεων που δεν έχουν προβλήματα. Όλοι ούτως ή άλλως εν καιρώ κρίσης κάνουν μειώσεις, ή θα γίνουν μειώσεις ή θα σταματήσουν οι πελάτες τελείως κάποια στιγμή, δυστυχώς έτσι είναι η Ελλάδα αυτή την εποχή. Φυσικά αποδοκιμάζω κάθε κίνηση στα 2 λογότυπα η κάρτα δώρο, αλλά νομίζω ότι γενικά οι τιμές είναι αρκετά υψηλές για μια μικρή επιχείρηση, και έτσι επιλέγει να μην κοιτάξει την διαφήμηση της. Ας είμαστε ρεαλιστές όταν όλοι έχουν μειωμένα κέρδη, δεν μπορεί ένας κλάδος να ζητάει τα επιθυμητά κέρδη. Ένα -20-25% πιστεύω θα έφερνε και πιο πολλούς πελάτες. Αντίθετα οι γραφιστικές εταιρείες στην Ελλάδα που χρεώνουν υπερβολικά φθηνά θα έπρεπε να καταγγέλονται.

Προσωπικά θα ήθελα να πω στην ένωση ότι θα έπρεπε να μειώσει λίγο τα standard της (20-25%), αλλά να γίνει κυρίως πιο επιβλητική στο να μην πέφτει κανείς κάτω από αυτά τα νέα standard. Πιστεύω μάλιστα ότι άμα δεν γίνει γενική μείωση φέτος και εξίσωση τιμών, μέσα σε ένα με δύο χρόνια θα σκοτώνονται οι γραφιστικές και οι διαφημιστικές δουλείες για 50-100 ευρώ...

Θα μπορούσε η ένωση επίσης να βγάλει κάποιες ειδικές άδειες για τις εταιρείες που τηρούν τα όρια της, και να αποδοκιμάζονται όσοι δεν έχουν τις άδειες αυτές από τον κλάδο, πολλές λύσεις υπάρχουν...
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 04.10.10, 8:40 pm

Oταν μια εκπαιδευση κοστιζει για 5 ημερες 4000-6000 και οταν συζηταμε και συμφωνουμε οτι 45/ωρα ειναι ελαφρως λιγα, για να χρεωσουμε εμεις, ως σχεδιαστες, τοτε δεν καταλαβαινω πως αυτα τα λεφτα ειναι πολλα, μιλωντας παντα με πραγματικες τιμες για επαγγελματιες. Ουτε θα τα μετρησω ουτε με καφεδες, ειναι εκπαιδευση, τελος.

Ειναι πολυ καλη τιμη, χαμηλη και νιωθω πολυ ασχημα που χρησημοπιω τετιες λεξεις για εκπαιδευση σαν να μιλαμε για σουβλακια. Συνηθως σχολιαζουμε το προγραμμα και το επιπεδο/γνωσεις του εκπαιδευτη.

Μηπως και τα παιδια χαραμιζονται στο γυμνασιο και επρεπε να πανε απευθειας να σκαβ'ν;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 05.10.10, 10:58 pm

Ο καθένας έχει δικαίωμα γνώμης.

Καλής, κακής, αδιάφορης...

Γιατι πρέπει να αρπαζόμαστε, και να το πέρνουμε προσωπικά, ποτε δεν το κατάλαβα.

Να στε καλά. :silenced :think :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 06.10.10, 12:13 am

δεν νομιζω οτι το παιρνεις κανεις προσωπικα, απλα ειμαστε ατομα με παθη και ισχυρες αποψεις, αλλιως θα ειμασταν λογιστες
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο X.III Ε.Γ.Ε - H.D.I - Λοιποί φορείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων