UK Design Skills Development Plan

Δελτία τύπου και νέα της Ένωσης Γραφιστών και του Ελληνικού Ινστιτούτου Γραφιστικής & Οπτ. Επικοινωνίας.

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.07.07, 6:06 pm

b-positive έγραψε:Μικροσυμφέροντα.

"Κοιτάω να δώ τι είναι καλύτερο για μένα, την εταιρεία μου, προσπαθώ να υποτιμήσω τους συναδέλφους μου. Θέλω να έχω τους περισσότερους και καλύτερους πελάτες. Θέλω να βγάζω χρήματα, θέλω να δουλεύω το 8ωρό μου και τέλος. Δεν θέλω να σκέφτομαι την δουλεία μου συνέχεια. Ποιος σας είπε οτι το design είναι τρόπος ζωής, σιγά μια δουλεία είναι.

Ηθική, δεν είμαστε καλά, βρε πάρε τώρα όσα μπορείς, έτσι είναι εδώ. Το αποτέλεσμα? σιγά μωρε, χέστηκαμε για το πως είναι, την δουλεία μας να κάνουμε.

Οτι και προσπάθεια να γίνεται απο συναδέλφους δεν με νοίαζει, τη σνομπάρω, στην καλύτερη, άλλωστε εγώ μπορώ καλύτερα.

Δίνω τις μίζες μου για να πάρω τους πελάτες, για να πάρω μια δουλέια από το δυμόσιο. Έτσι είναι το σώστό, έτσι δουλεύει αυτή η χώρα. Μπορεί να μην κάνω και την καλύτερη δουλεία αλλά ο πελάτης μου δεν μένει πότε δυσαρεστημένος.

Δεν στέλνω δουλείες μου σε βραβεία, άλλωστε, ποιοι είναι αυτοί που θα με κρίνουν εμένα? Σιγά το κύρος που έχουν, εμένα με ενδιαφέρουν μόνο το NY Festival, και αυτό με το ζόρι.

Δεν με νοίαζει η εκπαίδευση ούτε το τι κάνει ο άλλος.
Δεν με ενδιαφέρει πως το ΤΕΙ είναι όπως είναι, καλύτερα για μένα, μικρότερος ανταγωνισμός.
Δεν θέλω να γίνει πανεπιστημιακή σχολή, όπως αλλού.

Δεν επικοινωνώ με τον συναδελφό μου, δεν υπάρχει ανάγκη, είμαστε όλοι γαμώ έτσι?"

Ποιοι τα κάνουν, βρε Δημήτρη μου όλα αυτά;

b-positive έγραψε:Αντιπαλότητα.
Όλα είναι μια χαρά και ο ένας στηρίζει τον άλλο. Μάλλον έχω καταλάβει κάτι λαθος και είμαι τόσο αφελείς να το αναφέρω.

Γνώμη μου είναι οτι εδώ υπάρχει η δυνατότητα. Αναγνωρίζω πως το επίπεδο είναι καλύτερο από τα προηγούμενα χρόνια.
Δεν θέλω ένα Design Council, θέλω όμως να δούμε και τι γίνεται έξω. Πολύ θα ήθελα να υπάρχεί κάτι που να δουλέυει μόνο για τα θέματα που μας αφορούν σαν κλάδο, και εννοώ να δουλεύει μόνο σε αυτά.
Πολύ θα ήθελα να μας δινόταν η δυνατότητα να εξάγουμε αυτό το προϊον προς τα έξω, να μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με ποιο "ώριμες" αγορές.

Σε αυτό συμφωνούν όλοι.
Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ θα είναι ο στόχος, ΠΟΣΟΙ τον πιστεύουν, ΠΩΣ θα γίνει πράξη.
Αλλιώς, όλο το προηγούμενο είναι απλά ευχολόγιο.
Και δεν είναι κακό. Αλλά είναι τα αυτονόητα.
Και αν δεν βάλουμε ένα χέρι με προτάσεις και κυρίως με έργα απλά δεν χρειάζεται καν να τα λέμε.

Χαιρετισμούς

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 05.07.07, 6:32 pm

b-positive έγραψε:
Μικροσυμφέροντα.

"Κοιτάω να δώ τι είναι καλύτερο για μένα, την εταιρεία μου, προσπαθώ να υποτιμήσω τους συναδέλφους μου. Θέλω να έχω τους περισσότερους και καλύτερους πελάτες. Θέλω να βγάζω χρήματα, θέλω να δουλεύω το 8ωρό μου και τέλος. Δεν θέλω να σκέφτομαι την δουλεία μου συνέχεια. Ποιος σας είπε οτι το design είναι τρόπος ζωής, σιγά μια δουλεία είναι.

Ηθική, δεν είμαστε καλά, βρε πάρε τώρα όσα μπορείς, έτσι είναι εδώ. Το αποτέλεσμα? σιγά μωρε, χέστηκαμε για το πως είναι, την δουλεία μας να κάνουμε.

Οτι και προσπάθεια να γίνεται απο συναδέλφους δεν με νοίαζει, τη σνομπάρω, στην καλύτερη, άλλωστε εγώ μπορώ καλύτερα.

Δίνω τις μίζες μου για να πάρω τους πελάτες, για να πάρω μια δουλέια από το δυμόσιο. Έτσι είναι το σώστό, έτσι δουλεύει αυτή η χώρα. Μπορεί να μην κάνω και την καλύτερη δουλεία αλλά ο πελάτης μου δεν μένει πότε δυσαρεστημένος.

Δεν στέλνω δουλείες μου σε βραβεία, άλλωστε, ποιοι είναι αυτοί που θα με κρίνουν εμένα? Σιγά το κύρος που έχουν, εμένα με ενδιαφέρουν μόνο το NY Festival, και αυτό με το ζόρι.

Δεν με νοίαζει η εκπαίδευση ούτε το τι κάνει ο άλλος.
Δεν με ενδιαφέρει πως το ΤΕΙ είναι όπως είναι, καλύτερα για μένα, μικρότερος ανταγωνισμός.
Δεν θέλω να γίνει πανεπιστημιακή σχολή, όπως αλλού.

Δεν επικοινωνώ με τον συναδελφό μου, δεν υπάρχει ανάγκη, είμαστε όλοι γαμώ έτσι?"

Δυστυχώς πολύ σκέφτονται έτσι
Ως free lancer που δουλεύω κατ εξοχήν με εταιρείες από τα δέκα ραντεβού που πάω για συνεργασίες είναι ακριβώς όπως περιγράφει ο Δημήτρης

tsevis έγραψε:
Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ θα είναι ο στόχος, ΠΟΣΟΙ τον πιστεύουν, ΠΩΣ θα γίνει πράξη.

Πολύ ωραία το συνόψισες Χάρη
Ποίος είναι ο Στόχος; ΠΟΣΟΙ τον πιστεύουν
Ας ξεκινήσουμε από εκεί υπάρχει τελικά στόχος στο οποίο να συμφωνεί μια κάποια σεβαστή πλειοψηφία; Εγώ τόσα χρόνια που μιλάμε δεν τον έχω διακρίνει.
Παίζετε και να μην τον έχω διακρίνει και λόγο βλακείας
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 05.07.07, 8:15 pm

Δεν είναι διόλου λόγου βλακείας, Σοφία μου.
Είναι απλό. ΔΕΝ υπάρχει ο ίδιος στόχος. Ο καθένας έχει το δικό του.
Και έχει κάθε δικαίωμα για αυτό. Όμως πολλοί θα ήθελαν να εξυπηρετήσουν οι άλλοι το δικό τους στόχο.

Τα πράγματα όμως είναι απλά.
Αν ο στόχος δεν είναι κοινός, απλά ο καθένας προχωρεί στις επιδιώξεις του. Δε χρειάζεται να τη λέει στους άλλους που κάνουν ακριβώς το ίδιο.

Και πέρα από τα λόγια, υπάρχουν τα έργα.

Καλό βράδυ σε όλους.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 05.07.07, 11:38 pm

tsevis έγραψε:...
....

Πολλοί, και δεν τα βγάζω απ'το μυαλό μου.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 06.07.07, 12:00 am

b-positive έγραψε:
tsevis έγραψε:...
....

Πολλοί, και δεν τα βγάζω απ'το μυαλό μου.

Kαι υπάρχει τρόπος να τους αλλάξεις;
Ό,τι και να κάνεις;

Φοβάμαι πως κανένας.
Απλά συνέχισε τη δουλειά σου και ό,τι πιστεύεις σωστό.

Βρες και άλλους που να πιστεύουν ό,τι και συ. Κάντε μια καλή παρέα και πάρτε πρωτοβουλίες. Αν πάρουν κι άλλοι, τόσο το καλύτερο.

Αυτό κάναμε εμείς εδώ. Κι ακούμε κάθε τόσο πως έπρεπε να γίνουμε όλοι μία παρέα. Δεν χρειάζεται.
Αλλού είναι το πρόβλημα. Όχι στις παρέες!

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 06.07.07, 7:24 am

Αν ο όρος "κόμμα" (ναι, με εισαγωγικά) σας προσβάλει, ζητάω συγνώμη.

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον όρο παρέα, ομάδα, group, party, αγορά ίσως... Σε καμμία περίπτωση, δεν είχα σκοπό να σε-ας προσβάλω.
Επιμένω στον όρο δυνάμεις και συνισταμένη. Ποιες είναι οι δυνάμεις αυτές; Μια πρόχειρη καταγραφή:
1. Η πιο σημαντική κατηγορία: Ο μέσος έλλην designer. Λόγω άγνοιας ή ανίας δεν συμμετέχει. Δυστυχώς, είναι η συντριπτική πλειοψηφία.
2. Τα Δημιουργικά και συναφή Γραφεία
3. Η Ένωση Γραφιστών Ελλάδας
4. Το VCDC
5. Το Hegrade
6. Οι εκπαιδευτικές σχολές (κυρίως: Τμήμα Γραφιστικής ΑΤΕΙ Αθηνών, το Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ΑΚΤΟ, ΒΑΚΑΛΟ, AAS).
7. Εταιρείες όπως η Εταιρεία Ελληνικών Τυπογραφικών Στοιχείων.
8. Οι εκδόσεις του χώρου, που δεν ξέρω κατά πόσο είναι δίκαιο να συγκρίνονται με τους υπολοίπους (λόγω δηλωμένου συμφέροντος). Αλλά, δεν παύει ν' αποτελεί συνιστώσα.

Από τους παραπάνω, εκτός την κατηγ. (1), όλοι οι υπόλοιποι έχουν μια μορφή νομικής υπόστασης. Άρα, έχουν ξεφύγει από το "ας φτιάξουμε μια παρεά..." και έχουν οργανωθεί έχοντας -βάσει καταστατικού (!) κάποιους στόχους. Απ΄τους παραπάνω (για να δικαιολογήσω το 3-4 penlix), αυτοί, που είχα κατά νου ήταν οι: (3), (4), (5), (6) και (8). Οχ! Λάθος υπολογισμός...

Δυστυχώς, ο χρόνος, που μπορώ να παρακολουθώ το VCDC, αλλά και το Hegrade και 1-2 ακόμη discussion groups είναι ε λ ά χ ι σ τ ο ς πλέον.
Βεβαίως έχω άποψη ως προς την "ΕΞΙΣΟΥ ευθύνη". Όμως θα προτιμούσα όλα όσα θα έγραφα εδώ να τα επικοινωνήσω διαφορετικά. Σε μια συνάντηση faces2faces...
Θα μπορούσε να είναι η Γενική Συνέλευση της Ένωσης Γραφιστών, μια συνάντηση των μελών (και όχι μόνο) του VCDC, ένα Συνέδριο, ... Με agenda, για την οποία θα χαρώ να βοηθήσω.
Ως VCDC μπορείτε να καθίσετε στο ίδιο "τραπέζι" με Hegrade, Ένωση Γραφιστών, Εκπαιδευτικούς φορείς και εκδότες κ.λπ.; Ας το κάνουμε... Μόνο κέρδος θα έχουμε (ΟΚ, και μερικές μπουνιές... :D ).

Αυτά... :?:
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 06.07.07, 7:27 am

Errata:
Και για το Hegrade δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι ένα απλό online forum ή έχει νομική υπόσταση.
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 06.07.07, 11:03 am

γεια σου Πάνο!

Ούτε το vcdc έιναι απλά ένα φόρουμ, έχουμε εδώ και καιρό νομική υπόσταση!

είμαστε λοιπόν, μια οργανωμένη παρέα, με καταστατικό, και στόχους. πολλές φορές έχει γίνει αναφορά σε διάφορα έντυπα, του δικού μας χώρου, και του επιχειρηματικού, για το ποιοι είναι αυτοί.

Από εκεί και πέρα.

εμείς δεν θέλουμε να το παίζουμε "αρχηγοί" . είμαστε ανοιχτοί σε όλους, και δίνουμε βήμα σε όλους.

Με στεναχώρησε που αναρωτιέσαι για το αν μπορούμε να κάτσουμε στο ίδιο τραπέζι με τους "άλλους" οπως έκανες τον διαχωρισμό. όταν κάθε εκδήλωση, οποίος και αν την οργανώνει, την φιλοξενούμε και την προβάλουμε, την ενισχύουμε, τότε πως είμαστε απόμακροι και κλεισμένοι?

ορίστε, εδώ είναι ένα μέρος με πολύ κόσμο. έχεις κάποιος μια καλή ιδέα; την προτείνει. αν είναι ικανός να κάνει τον κόσμο να πιστεύει σε αυτή, μπράβο του. θα είναι άξια η ιδέα. αν όχι; ε δε του φταίει και το vcdc. εδώ έχει δημιουργηθεί μια πλατφόρμα, για να σε δει ο κόσμος, και να του πεις, αυτός είμαι, αυτο έχω. δεν είμαστε κόμα, ούτε κλίκα. προσωπικά δεν έχω καμια ανάγκη και όρεξη να μπλέξω σε τέτοια πράγματα. ζω σε ενα μικρό χωριό, μακριά από όλα, και βρήκα εναν τρόπο και ένα μέσο , να επικοινωνήσω, να ζητήσω βοήθεια, να πω σε άλους, είμαι εδώ, να ενημερωθώ, και να μην είμαι στην απομόνωση. δεν είμαι τυχερός;ποιος άλλος το έκανε αυτό, ποιος άλλος ενδιαφέρθηκε για μένα εδώ που είμαι.

γιατι υπάρχουν οι μεγάλοι, οι "διανοούμενοι" και οι γραφείαρες, ε υπάρχουμε και εμείς οι κοινοι θνητοί. που χρειαζόμαστε πιο απλά και ουσιαστικά πράγματα, από τα να κάτσουν οι ιππότες στο στρογγυλό τραπέζι.

και επειδή ακουσα για ΕΓΕ και αντιπαλότητες, και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να το πάρω σοβάρα, εγω τουλάχιστον, κανένα πρόβλημα δεν έχω μαζί τους, ίσα ίσα που στεναχωρίεμε, που ζω μακριά, και δεν μπορώ να έρθω να δω κάποιες από τις ενδιαφέρουσες εκθέσεις που έχει οργανώσει, και να χαιρέτησω κόσμο που θαυμάζω. από εκεί και πέρα, μια και είμαι μακριά, και αδιαφορώ και για όσα "παίζονται", η γνώμη μου για αυτή την ένωση, είναι ότι είναι μια παρέα, που "καβάτζωσε" ένα όνομα, που δεν το αντιπροσωπευει. μακάρι να κάνει πραγμάτα που θα με εμπνεύσουν , και να με κάνουν να τρέξω κοντά της. ως τότε, είναι απλά μια παρέα, με νομική υπόσταση, μικρότερη απο το vcdc και λιγότερο δραστήρια. Θα μπορούσε να λέγετε και παγκόσμια ένωση σχεδιαστών. θα σήμαινε αυτό κάτι;

από εκεί και πέρα, για να μη παρεξηγηθώ, τους συμπαθώ που ενδιαφέρονται για τον χώρο, οπως και κάθε άλλο "κομα-γκρουπ-παρέα" , και όποτε κάνουν κάτι αξιόλογο, όποιος και αν το κάνει, θα βρίσκομαι πλάι του. αυτό είναι το κοινό καλό, να στηρίζουμε τις αξιόλογες προσπάθειες,να γίνονται αξιόλογες προσπάθειες. όποιος και αν τις κάνει

σόρυ για το μεγάλο ποστ, δε συνηθίζω να γράφω σε τέτοια θέματα, μια και οι απόψεις μου συχνα ταυτίζονται με του Χάρη, απλά ένιωσα την ανάγκη να τοποθετηθώ.

Χαιρετισμούς Πάνο, μας έχουν λείψει τα ενδιαφέροντα λινκς σου!!
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 06.07.07, 12:03 pm

Βασικά, καλημέρα σας...

Ξεκινάω, ξεκαθαρίζοντας ότι το παρακάτω αντικατοπτρίζει τις προσωπικές μου απόψεις και δεν είναι συντεταγμένη άποψη της ΑΜΚΕ, πόσο μάλλον της κοινότητας!
Θα ήμουν γελοιωδώς αμετροεπής αν έστω υπονοούσα κάτι τέτοιο...

Λοιπόν, έχω να κάνω μια ερώτηση...

Γιατί όλα αυτά γράφονται εδώ ? (εννοώ στο VCDC)

Ακολουθήστε λίγο το κείμενό μου, και ευχαριστώ για την υπομονή σας!

Πριν λίγα χρόνια, κάποιοι τύποι και τύπισσες, δυσαρεστημένοι όντες και ούσες από τις εξελίξεις -ή την έλλειψή τους- αποφάσισαν να κάνουν κάτι...

Και το έκαναν...
Με προσωπικό κόστος, σε χρόνο, ευθύνη αλλά και χρήμα.
Έκαναν το άλμα και μέσα σε δύο χρόνια ένιωσαν δικαιωμένοι, επειδή ένα σημαντικό μέρος της κοινότητας συμμετείχε ενεργά στα δρώμενα.
Και δεν αναφέρομαι στο σύνολο της κοινότητας, αλλά στο ενεργό και δραστήριο κομμάτι της.

Αυτό είναι το VCDC σε τηλεγράφημα.

Η επιλογή της ομάδας ήταν να μην εγκλωβιστεί σε ψευδο-διλλήματα του ύφους "ή μαζί μας ή εναντίον μας", ούτε να μπουν σε μαντριά.
Η επιλογή της ομάδας ήταν να μη μπούμε στη διαδικασία "εκπροσώπησης", για αυτό και "δηλώνουμε απλά" club σχεδιαστών, χωρίς βαρύγδουπα γεωγραφικά ή εθνικά χαρακτηριστικά.
Αν κρίνουμε από τους αριθμούς, το εγχείρημα της ομάδας πέτυχε.
Παρ' όλες τις αντίθετες προβλέψεις, την απειρία της ομάδας, τα διλλήματα και τη διαφορετικότητα των μελών της, τελικά δημιουργήθηκε κάτι!
Και συμβαίνουν πράγματα!

Μπορεί να μη φαντάζουν σημαντικά ή σπουδαία, αλλά μην ξεχνάμε ότι πριν το Grafistas.gr Forum και μετέπειτα το VCDC, δεν υπήρχε απολύτως τίποτα!
Η ομάδα έκανε ένα αμφίβολο βήμα, και αυτό απέδωσε!

Όλο αυτό το διαστήμα λειτουργίας, οι διαφορετικές φωνές είχαν πάντα πρόσβαση στην κοινότητα μέσω του VCDC Forum.
Όσοι φορείς υφίστανται έχουν ένα βήμα για τις ανακοινώσεις τους, τις παρουσιάσεις τους, ακόμα κι αν αυτό σήμαινε ότι κάποιοι "καβάλησαν" το "VCDC Express", μακρυά από την ασημαντότητα και το "τίποτα".

Από αυτό το σημείο και μετά, μια ματιά στα θέματα αυτής της ενότητας, καθώς και στις ημερομηνίες δημοσίευσης νομίζω πως είναι αρκετά για να πειστεί κι ο πιο δύσπιστος για τα γεγονότα, για το αν κάποιος σνομπάρει...

Θεωρώ ότι ως VCDC ΑΜΚΕ αλλά και ως κοινότητα έχουμε κάνει ένα πρώτο βήμα για να ρίξουμε γέφυρες προς άλλους φορείς, αλλά οι άλλοι φορείς αδιαφόρησαν, τουλάχιστον σε γενικές γραμμές.

Και προς αποφυγή παρεξήγησης, μιλάω μόνο με τη γνώση που έχω.
Αν κάτι, που αναιρεί το τελευταίο, μου έχει διαφύγει ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ να με ενημερώσετε ώστε να ανασκευάσω κατάλληλα!

Άρα λοιπόν, προσωπικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ως κοινότητα αλλά και ΑΜΚΕ έχουμε κάνει τη χειρονομία καλής θέλησης, η οποία όμως έμεινε μετέωρη και ανεκμετάλλευτη.
Ακόμα χειρότερα, όταν η επιλογή κάποιων είναι να αγνοούν το VCDC (αναφέρομαι στην κοινότητα, αλλά και στην ΑΜΚΕ), τότε είναι τουλάχιστον υπερβολικό να γίνεται ερώτηση εδώ, σε εμάς, για το αν το VCDC "κάθεται" σε κάποιο τραπέζι, και με ποιούς...

Κλείνοντας, αγαπητοί pkoutsod και b-positive, θα πρέπει κάποια στιγμή να ερωτηθούν και άλλοι τα ερωτήματα που θέσατε εδώ, σε αυτή τη συζήτηση.
Μάλιστα, θα είχε ενδιαφέρον να γίνει δημόσια -ίσως ακόμα και εδώ- ώστε να δούμε και τις άλλες απόψεις.

Καλή συνέχεια σε όλους! :D
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό tsevis » 06.07.07, 3:02 pm

pkoutsod έγραψε:Αν ο όρος "κόμμα" (ναι, με εισαγωγικά) σας προσβάλει, ζητάω συγνώμη.

Φίλε Πάνο,
αναμφισβήτητα, το γραπτός λόγος είναι εύκολο να παραξηγηθεί. Διότι τον διαβάζουμε χωρίς να τον ακούμε. Συχνά "ακούμε" λοιπόν τα γραπτά με τρόπο λανθασμένο. Εξού και παρεξηγούμαστε.
Έχει συμβεί σε όλους μας.
Κι εγώ έγραψα παραπάνω με τρόπο απρόσεκτο και ενδιεχομένως παρεξήγησες. Χαίρομαι που άμεσα διευκρινίζουμε και το ξεπερνάμε.
Από μέρους μου κανένα πρόβλημα.

pkoutsod έγραψε:Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον όρο παρέα, ομάδα, group, party, αγορά ίσως... Σε καμμία περίπτωση, δεν είχα σκοπό να σε-ας προσβάλω.

Σόρρυ, για την ευαισθησία, Πάνο.
Έχω όμως διαβάσει και στο παρελθόν για Ενώσεις Τσέβη και άλλα αστεία.
Δεν μπορώ να ξέρω αν ο ανώνυμος συντάκτης τους έκρινε εξ ιδίων, όμως η βασική διαφορά του vcdc και της ΕΓΕ ήταν ακριβώς αυτή. Πως όσοι είχαμε μαζευτεί τότε στο grafistas.gr, στη συνάντηση στο MEC για την επαναλειτουργία της Ένωσης κλπ, δεν είχαμε προσωπικές φιλοδοξίες για να γίνουμε αρχηγοί ή κάτι άλλο.
Και ο χρόνος έχει αποδείξει πως είναι έτσι.

Αυτό που μας ενδιέφερε ήταν να πάψουμε να είμαστε απομονωμένοι ο καθένας στο γραφείο και το σπίτι του και να συναντηθούμε με τους υπόλοιπους.
Ευτυχώς τόσο το vcdc όσο και το hegrade βασισμένα στην δύναμη του μέσου - και ταυτόχρονα αντιμετωπίζοντας τις αδυναμίες του (παρεξηγήσεις κλπ) - κατάφεραν να δημιουργήσουν σημεία συνάντησης και διαλόγου.
Ο λόγος που πέτυχε το δικό μας πείραμα ήταν απλά διότι ήταν σύγχρονο και εντελώς ανοικτό. Διότι δεν είχε διαχωρισμούς και δεν βασιζόταν σε διαδικασίες γραφειοκρατίας.

pkoutsod έγραψε:Επιμένω στον όρο δυνάμεις και συνισταμένη. Ποιες είναι οι δυνάμεις αυτές; Μια πρόχειρη καταγραφή:
1. Η πιο σημαντική κατηγορία: Ο μέσος έλλην designer. Λόγω άγνοιας ή ανίας δεν συμμετέχει. Δυστυχώς, είναι η συντριπτική πλειοψηφία.
2. Τα Δημιουργικά και συναφή Γραφεία
3. Η Ένωση Γραφιστών Ελλάδας
4. Το VCDC
5. Το Hegrade
6. Οι εκπαιδευτικές σχολές (κυρίως: Τμήμα Γραφιστικής ΑΤΕΙ Αθηνών, το Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ΑΚΤΟ, ΒΑΚΑΛΟ, AAS).
7. Εταιρείες όπως η Εταιρεία Ελληνικών Τυπογραφικών Στοιχείων.
8. Οι εκδόσεις του χώρου, που δεν ξέρω κατά πόσο είναι δίκαιο να συγκρίνονται με τους υπολοίπους (λόγω δηλωμένου συμφέροντος). Αλλά, δεν παύει ν' αποτελεί συνιστώσα.

Από τους παραπάνω, εκτός την κατηγ. (1), όλοι οι υπόλοιποι έχουν μια μορφή νομικής υπόστασης. Άρα, έχουν ξεφύγει από το "ας φτιάξουμε μια παρεά..." και έχουν οργανωθεί έχοντας -βάσει καταστατικού (!) κάποιους στόχους. Απ?τους παραπάνω (για να δικαιολογήσω το 3-4 penlix), αυτοί, που είχα κατά νου ήταν οι: (3), (4), (5), (6) και (8). Οχ! Λάθος υπολογισμός...

Οι δυνάμεις, οι τάσεις, οι ομάδες και οι παρέες είναι μια υπαρκτή πραγματικότητα. Και θα είναι πάντα, Πάνο μου. Υπάρχουν σε όλες τις κοινωνίες και υπάρχουν και ανάμεσα στις επιμέρους ομάδες.
Η πρώτη παραδοχή που πρέπει να κάνουμε είναι πως ΔΕΝ χρειάζεται να μην υπάρχουν διαφορετικές δυνάμεις.
Ένας από τους βασικούς λόγους που δεν συμφωνούσαμε με την ΕΓΕ ήταν ακριβώς αυτός. Πως με αβερωφικά επιχειρήματα των αρχών των 80s όπως "έξω από το μαντρί σε τρώει ο λύκος" προσπάθησαν απλά να μας πείσουν για μια ομοιομορφία που ούτε φυσική είναι, ούτε μπορεί να είναι.
Οι διαφορές, Πάνο μου, θα υπάρχουν πάντα.
Αλλά αυτό θα έπρεπε μόνο να μας ευχαριστεί. Όχι να μας λυπεί.
Και για να βρεθεί κοινή συνισταμένη, όπου είναι δυνατόν, δεν είναι ανάγκη να ηττηθεί ή να αυτοκαταργηθεί οποιαδήποτε από τις δυνάμεις.
Δεν υπάρχει καλύτερο και πιο υγιές πράγμα από τον συναγωνισμό και τη σύνθεση.

pkoutsod έγραψε:Δυστυχώς, ο χρόνος, που μπορώ να παρακολουθώ το VCDC, αλλά και το Hegrade και 1-2 ακόμη discussion groups είναι ε λ ά χ ι σ τ ο ς πλέον.
Βεβαίως έχω άποψη ως προς την "ΕΞΙΣΟΥ ευθύνη". Όμως θα προτιμούσα όλα όσα θα έγραφα εδώ να τα επικοινωνήσω διαφορετικά. Σε μια συνάντηση faces2faces...
Θα μπορούσε να είναι η Γενική Συνέλευση της Ένωσης Γραφιστών, μια συνάντηση των μελών (και όχι μόνο) του VCDC, ένα Συνέδριο, ... Με agenda, για την οποία θα χαρώ να βοηθήσω.
Ως VCDC μπορείτε να καθίσετε στο ίδιο "τραπέζι" με Hegrade, Ένωση Γραφιστών, Εκπαιδευτικούς φορείς και εκδότες κ.λπ.; Ας το κάνουμε... Μόνο κέρδος θα έχουμε (ΟΚ, και μερικές μπουνιές... :D ).

Καταρχήν όσοι έχουμε δημιουργήσει το vcdc ήμασταν εκείνοι που είχαμε συμμετάσχει στη συνάντηση εκείνη της Graphica στα 2002.
H EΓΕ με την πάντοτε φωτεινή εξαίρεση του Τζαννέτου ήταν απούσα και απαξιούσε να μιλήσει με τους υπόλοιπους.
Εκείνη μιλούσε με ανώνυμα κείμενα και με αφορισμούς.
Οι υπόλοιποι, και Face to Face κοιταχτήκαμε, και διαδικτυακά μιλούσαμε, και ιδέες ανταλλάσαμε.
Και ξέρεις κάτι;
Το έχουμε πει πολλές φορές. Με την επαρχία τι θα γίνει;
Ο Νίκος ο Πατούνας, είχε έλθει στη Graphica από την Νέα Ορεστιάδα Έβρου για να συμμετάσχει. Αλήθεια, γιατί τον έγραψαν;
Πόσο συχνά θα μπορεί να έρχεται και να συμμετέχει;

Σε κάθε περίπτωση, η όποια συνάντηση εμένα με βρίσκει σύμφωνο και απολύτως ενθουσιώδη. Ευχαρίστως να βρεθούμε, όποιοι θέλετε, να βάλουμε μια ατζέντα και να τα πούμε.
Συναντήσεις όμως δεν θα γίνουν για πρώτη φορά.
Δικτυακά γίνονται καθημερινά.
Αλλά και σε τακτά διαστήματα, από την εποχή του grafistas.gr μέχρι σήμερα, όλοι μας συναντιόμαστε σε πολλές περιπτώσεις κι ευκαιρίες.
Και φυσικά η πρόσωπο με πρόσωπο κουβέντα λύνει παρεξηγήσεις.
Απλά ο τρόπος ζωής μας καθώς και οι γεωγραφικές αποστάσεις δημιουργούν ένα πρόβλημα που δεν μπορούμε να αγνοούμε.

Πάντως μέχρι σήμερα, εκτός του Τζαννέτου, κανείς άλλος δεν καταδέχτηκε να έλθει σε κάποια δική μας συνάντηση. Ενώ όλοι οι υπόλοιποι έχουμε βρεθεί σε αντίστοιχες.

Όλα τα παραπάνω όμως, Πάνο μου, είναι απλά ανθρώπινα και διαδικαστικά. Το ζήτημα, όπως σωστά αναφέρεις, είναι τι γίνεται με την πρώτη δύναμη. Που ο όρος "μέσος" που χρησιμοποιείς, συνειδητοποιείς καλά, πως εμπεριέχει πολλές άλλες δυνάμεις μέσα του.
Τι στόχο έχει ο έλληνας designer; Ποιος είναι; Τι ζητάει;
Τι θα κέρδιζε από την κοινωνικοποίηση;
Εδώ είναι το ζήτημα.
Μήπως ο "μέσος" γραφίστας, όπως λες, απλά περιμένει τα πάντα από τους άλλους;
Μήπως απλά φωνάζει πως πρέπει οι άλλοι να δράσουν, ενώ εκείνος κάθεται, και μετά κάνει και κριτική;
Αυτό το έχω αναφέρει πολλές φορές. Και φοβάμαι πως και αδικεί όλους μας. Και την ΕΓΕ φυσικά.
Η οποία, btw, ανασυγκροτήθηκε, πατώντας ακριβώς πάνω σε αυτό. Μέσοι και μη γραφίστες έλεγαν "πού να τρέχουμε τώρα;", "αφού υπάρχει αυτό, καλό ή κακό, γιατί δεν στηριζόμαστε εκεί;".
Συγγνώμη που θα γίνω ίσως κακός στους άσχετους, όμως η ΕΓΕ έτσι επαναλειτούργησε. Από το "δε βαριέσαι" του μέσου έλληνα γραφίστα. Ο οποίος φυσικά και τη σταυρώνει σε κάθε ευκαιρία. Όπως το κάνει και με το vcdc ή όποιον άλλον εργάζεται.
Ο μέσος γραφίστας λοιπόν θα πρέπει να πάψει να είναι μέσος γραφίστας. Να αποκτήσει ταυτότητα και να διεκδικήσει ό,τι πιστεύει πως του αναλογεί. Όχι να θέλει άλλοι να τα διεκδικούν για εκείνος.
Και να πάψουν οι ονειρώξεις περί Ενότητας που δεν χρειάζεται και δεν υπάρχει σε καμμία χώρα του κόσμου.
Οι δυνάμεις είναι υπαρκτές. Μπορούν να συγκλείνουν ή να αποκλείνουν ανάλογα με την περίσταση. Δεν είναι τρομερό. Ούτε προβληματικό. Η απραξία είναι πρόβλημα.
Πάντως όποιος θέλει και όποτε θέλει να ζητήσει από μας ο,τιδήποτε, εμείς είμαστε παραπάνω από ανοικτοί.

pkoutsod έγραψε:Αυτά... :?:

Θέλω να πιστεύω πως όχι. Υπάρχουν πάρα πολλά ακόμη.

Πολλούς χαιρετισμούς και καλό ΠΣΚ.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Οπτικής Επικοινωνίας (2008)

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 06.07.07, 11:17 pm

Καλησπέρα!

Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά πως, όταν έκλεινε το 2ο Παγκόσμιο Συνέδριο Τυπογραφίας και Οπτικής Επικοινωνίας (2004), ακούσθηκε η ευχή ν' ανοίξει μια συζήτηση (με τη συμμετοχή όλων των φορέων) για το design (κυρίως εκπαίδευση) στην Ελλάδα. Σήμερα, εν έτει 2007 καμμιά τέτοια πρωτοβουλία δεν έχει πραγματοποιηθεί (;).
Και βέβαια, δεν αναφέρομαι σε VCDC και HeGraDe...

Εννοείται, Χάρη, πως υπάρχουν διαφορετικές δυνάμεις. Η μιά μπορεί να πηγαίνει από 'δω και η άλλη από 'κει. Αλλά, η συνισταμένη είναι αυτή που καθορίζει τη κοινή μοίρα (μας).
Όπως έγραψα το νερό έχει αρχίσει και κυλάει...
Και διαφορετικές απόψεις πάντα θα υπάρχουν... Πρέπει όμως να λειτουργήσουμε και λίγο στρατηγικά. Ή μάλλον παραγωγικά. Σε βάση παραδοτέων.

Νομίζω πως έχουμε αποκτήσει μια κάποια αναγνωρισιμότητα (;) (ως κοινότητα) και πως πρέπει να περάσουμε σ' ένα επόμενο στάδιο.

@Τσέβης Χάρης, καθηγητής ΑΚΤΟ: Η ΑΚΤΟ μπορεί να διαθέσει χώρο και resources για μια τέτοια συνάντηση-συνέδριο;
@Ένωση Γραφιστών: Ως μέλος αιτούμαι στην επόμενη Γενική Συνέλευση (Μάρτιος 2008;) ή όποτε βολεύει να γίνει μια τέτοια συνάντηση(-συνέδριο;) αφού βέβαια ΠΡΟΣΚΛΗΘΟΥΝ εκπρόσωποι όλων των φορέων (Υ.Γ.: Επειδή η Ένωση δεν είναι υποχρεωμένη ν' απαντάει μέσω forums, θα της στείλω αυτό το μήνυμα).

Όμως πριν μια τέτοια συνάντηση, πρέπει να καθορισθεί η agenda της. Here we go, λοιπόν, και περιμένω (και άλλες) προτάσεις (η σειρά τυχαία):

- Προμήθειες Δημοσίου
- Πόσοι είμαστε; Χάρτης κατανομής!
- Επιμελητήριο Εφαρμοσμένων Τεχνών
- Η ιδέα, που "παίζει" παντού: της ενημερωτικής εκστρατείας για το τι εστί Οπτική Επικοινωνία
- Προσφορά εθελοντικής εργασίας στο κοινωνικό σύνολο για κοινωφελείς σκοπούς* (*πως ορίζονται και ποιοι είναι αυτοί οι σκοποί; η $&%&)*%*&#$ οδική σήμανση είναι; ...;)
- Πρόγραμμα σπουδών καλλιτεχνικών σχολών - Επιμόρφωση
- Συνδικαλιστική οργάνωση ναι ή ου; γιατί;
- Ένα free-press για το design (ας είναι 3μηνης συχνότητας) με όνομα: iDesign uBenefit (λέμε τώρα...)! Να 'ναι καλά το sponsorship
- Αίτηση προς ICAP να στείλει σε όλους τους συναδέλφους το CD "ΓΡΑΦΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ & ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ"
- "Είμαι 18, θα σπουδάσω 3-4 χρόνια, 1 χρόνο μεταπτυχιακό, δηλαδή περίπου 23 ετών θα εργάζομαι. Τι αμοιβή θα παίρνω και πως περίπου αυτή θα εξελιχθεί; Μήπως με συμφέρει να γίνω υδραυλικός;"
- ... πολλά άλλα, που είμαι σίγουρος πως και εδώ (ενν. VCDC) έχουν συζητηθεί*

*Βtw, μήπως αρχίζει και γίνεται λίγο "χαοτικό" (ΜΗΝ με παρεξηγήσετε, καλοπροαίρετα το λέω) το περιεχόμενο στο VCDC;
- Το RSS κατεβάζει όλα τα σχόλια, είτε είναι: "Μάνα, στείλε λεφτά..." είτε "Ανακοίνωση: 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Οπτικής Επικοινωνίας.**
- Μερικοί νομίζουν πως το πεδίο 'Θέμα' είναι, για να γράφουν "Κουκουρούκου..."
- Το 'Search' παίζει, αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικά...

** αυτό είναι: βρήκα τον τίτλο! Και εύχομαι να είναι Πανελλήνιο στην πράξη...
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 07.07.07, 12:47 am

Πάνο, ευχαρίστως να μεταφέρω στη διεύθυνση της σχολής το αίτημα.
Από εκεί και πέρα η ατζέντα που βάζεις είναι τόσο μεγάλη που χρειάζεται πολύς πολύς χρόνος.
Ίσως και μια βδομάδα συζητήσεων.
Παρόλα αυτά, φαντάζομαι πως δεν υπάρχει καμμία αντίρρηση για συναντήσεις.

Καλό ΣΚ.
Χ.

Υ.Γ. Στην κριτική για το κουκουρούκου έχει περισσότερο από δίκιο.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 07.07.07, 2:05 am

Θα ήταν δυνατόν να προστεθεί στην agenda και το θεματάκι "συλλογική σύμβαση εργασίας ";
Δεν ξέρω πως και ποιος φορέας θα μπορούσε να το κάνει, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό για όλους τους νέους κυρίως συναδέλφους.
Από την άλλη καταλαβαίνω πως υπάρχουν και μερικοί εργοδότες συνάδελφοι που ίσως να μην συμφωνούν με ένα τέτοιο εγχείρημα, για ευνόητους λόγους.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 07.07.07, 2:01 pm

Γεια και χαρά.
Ας πούμε πως γινόταν μια τέτοια κουβέντα. Κι ας πούμε πως καταλήγαμε και σε συμπέρασμα. Παρότι μοιάζει απίθανο, ας δεχτούμε πως θα γινόταν. Με ποια δικαιοδοσία θα μπορούσαμε να επιβάλουμε την όποια δική μας συμφωνία;

Στα θέματα συνδικαλισμού και εργασιακών σχέσεων δεν έχουμε καμμία βάση, όπως είμαστε, παίδες. Απλά κουβεντιάζουμε για να κουβεντιάζουμε.
Χρήσιμο, ως διέξοδος εκτόνωσης ή και ως διαδικασία σκέψης. Πρακτικά όμως, πλήρως άκυρο. Καλώς ή κακώς.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Συνδικαλισμός, εργασιακές σχέσεις γραφιστών

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 09.07.07, 9:41 pm

tsevis έγραψε:Στα θέματα συνδικαλισμού και εργασιακών σχέσεων δεν έχουμε καμμία βάση, όπως είμαστε, παίδες. Απλά κουβεντιάζουμε για να κουβεντιάζουμε.
Χρήσιμο, ως διέξοδος εκτόνωσης ή και ως διαδικασία σκέψης. Πρακτικά όμως, πλήρως άκυρο. Καλώς ή κακώς.

Άρα θέτεις θέμα πολιτικής... Μ' αρέσεις! Τώρα, αρχίζει και παίρνει ενδιαφέρον η συζήτηση...
ΟΚ, σ' ακούω με προσοχή... Ποια-ες είναι η/οι πρόταση-εις σου; Μπορεί να τεθεί χρονοδιάγραμμα, ορόσημα και τα συναφή; Μπορούμε να εργασθούμε ΟΛΟΙ μαζί; Ποιος είναι κατά τη γνώμη σου ο καταλληλότερος (κρίνοντας ρεαλιστικά), για να συντονίσει αυτή τη προσπάθεια;
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Re: Συνδικαλισμός, εργασιακές σχέσεις γραφιστών

Δημοσίευσηαπό tsevis » 09.07.07, 10:43 pm

pkoutsod έγραψε:
tsevis έγραψε:Στα θέματα συνδικαλισμού και εργασιακών σχέσεων δεν έχουμε καμμία βάση, όπως είμαστε, παίδες. Απλά κουβεντιάζουμε για να κουβεντιάζουμε.

Άρα θέτεις θέμα πολιτικής... Μ' αρέσεις! Τώρα, αρχίζει και παίρνει ενδιαφέρον η συζήτηση...
ΟΚ, σ' ακούω με προσοχή... Ποια-ες είναι η/οι πρόταση-εις σου; Μπορεί να τεθεί χρονοδιάγραμμα, ορόσημα και τα συναφή; Μπορούμε να εργασθούμε ΟΛΟΙ μαζί; Ποιος είναι κατά τη γνώμη σου ο καταλληλότερος (κρίνοντας ρεαλιστικά), για να συντονίσει αυτή τη προσπάθεια;

Γεια σου Πάνο!
Aυτό που λέω είναι απλά η σημερινή πραγματικότητα.
Δηλαδή πως δεν έχουμε την παραμικρή νομιμοποίηση - απολύτως κανένας μας - για να διαπραγματευόμαστε στα σοβαρά.
Από εκεί και πέρα να κάνουμε κάτι ΟΛΟΙ μαζί κλπ;
Γιατί όχι;

Τώρα, θέλεις να ανοίξουμε μια τεράστια κουβέντα, που δεν είμαι σίγουρος πως θα γίνει για πρώτη φορά. Άσε που είμαστε off topic εδώ.
Αν θέλεις, άνοιξε ένα νέο thread και τοποθετήσου.

Καλή συνέχεια.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό sax » 10.07.07, 1:03 pm

Διαβασα εκ των υστερων ολη τη συζητηση και αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση, ειναι, το οτι δεν μπορουμε να παραδεχθουμε το αυτονοητο.
Οτι υπαρχει δυσκολια στην επικοινωνια αναμεσα στις τρεις τασεις (κομματα, παρεες) που εχουν δημιουργηθει στον κλαδο.
Ελαχιστα post θα βρει κανεις των μελων του HEGRADE στο VCDC και αντιστροφα, οσο και της ΕΓΕ στα δυο forum.
Θεωρουμε πως αν αγνοουμε ο ενας τον αλλο, μπορει να παψει και να αναπνεει...
Δεν υπαρχει αντιπαλοτητα; Μα και βεβαια υπαρχει. Δυσκολευομαστε να το παραδεχτουμε, επειδη οι λογοι της υπαρξης της ειναι αν μη τι αλλο, φαιδροι.
Και οι τρεις, στις ιδιες αξιες πιστευουμε. Αλλωστε ενας ειναι ο τροπος για να παει αυτος ο κλαδος μπροστα.
Ομως και οι τρεις θεωρουμε οτι ΕΜΕΙΣ μπορουμε καλυτερα. Γι αυτο και κολλαμε στα προσωπα. Ειναι ευκολο, οσο και βολικο.
Υπαρχει αντιπαλοτητα-αντιπαθεια και την ευθυνη -πιστευω εγω- την εχουμε ολοι, εξ ισου.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 10.07.07, 1:40 pm

Sax θα μου επιτρέψεις να ξεκαθαρίσω κάτι, ως προς το ποιός έχει αντιπαλότητα ή βλέπει ανταγωνιστικά ποιόν.

Την διάθεση για διάλογο και συνεργασία την δείχνεις με έργα και χειροπιαστές πράξεις και όχι με ευχές. Εμείς προσωπικά ΔΕΝ σνομπάρουμε κανέναν. Ας μιλήσουμε λοιπόν με γεγονότα. Όχι για να αποποιηθούμε καμία ευθύνη ή για να τις φορτώσουμε αλλού -και τα δυο είναι άδικα- απλά για να βάζουμε κάποια πράγματα στη θέση τους. Και εννοείτε ότι έχω κατανοήσει πως όταν γράφεις ευθύνη δεν μιλάς για το ποιός έχει ευθύνη για την έλλειψη επικοινωνίας αλλά για την μη "συνισταμένη προσπάθεια" προς μια κοινή κατεύθυνση.

Αναφέρεις 3 κορυφές ενός τριγώνου. Εγε, hegrade, vcdc. Ας δούμε λίγο την σχέση τους, το πως ενώνονται δηλαδή αυτά τα τρία σημεία.

Όταν δημιουργήθηκε η ΕΓΕ-2 ήμουν στην πρώτη συνέλευση που εξέλεξε προεδρείο και γράφτηκα μέλος και ψήφισα. Πολλά από τα ιδρυτικά μέλη του vcdc ήταν και σε τρομερά ουσιαστικές συζητήσεις που οδήγησαν στην -ας μου επιτραπεί η έκφραση- ανάσταση της ΕΓΕ. Αυτό σημαίνει απλά ενασχόληση με τα κοινά και άμεση συμμετοχή.

Ας δούμε τώρα το αντίστροφο. Πως τίμησε δηλαδή η ΕΓΕ ένα φόρουμ σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας. Πολύ απλά ΔΕΝ. Η πρώτη εγγραφή έγινε πάρα πολύ αργά, αν θέλει κανείς μπορώ να δώσω και ημερομηνίες και μάλιστα απο γκρίνια των μελών του vcdc που παραπονέθηκαν ότι ενώ η ΕΓΕ κάνει ανακοινώσεις στο hegrade σνομάρει το vcdc. Φυσικά εμείς μέχρι τότε ΔΕΝ σνομπάραμε τις ανακοινώσεις της ΕΓΕ. Απο μόνοι μας τις ανακοινώναμε και στο φόρουμ όπως και κάνουμε μέχρι και σήμερα.

Δεν θέλω να χάσω χρόνο παρουσιάζοντας link. Αν μου ζητηθούν πολύ ευχαρίστως να το κάνω. Και συνεχίζω. Εμείς, τα όσα γράφουμε, δίνουμε και προσφέρουμε στο φόρουμ τα δίνουν ανοιχτά τόσο στα μέλη όσο και στους επισκέπτες. Δεν βάλαμε ποτέ καμία φραγή. Δεν ξεχωρίσαμε vcdc, εγε, hegrade. Πως αντιμετωπίζει η ΕΓΕ τους μη εγγεγραμμένους επισκέπτες της? Έχουμε ανακοίνωση της ΕΓΕ στο vcdc που αναφέρει μεταξύ άλλων πως στο νέο δικτυακό της τόπο, μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη θα έχουν πρόσβαση σε κάποιες πληροφορίες και περιεχόμενο του site.

Φυσικά η ΕΓΕ κάθε φορά που ήθελε να κάνει μια ανακοίνωση, χρησιμοποιούσε το vcdc. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλό. Το αντίστροφο όμως δεν είναι. Δηλαδή να τιμήσει μια κοινότητα σχεδιαστών με πράξεις και με έργο όπως πχ το design walk. Η μεγαλύτερο προβολή έγινε μέσα από το vcdc. Και όμως δεν ήρθε καμία αναγνώριση από την εγε. `(βλέπε χορηγός επικοινωνίας κλπ) Την ίδια στιγμή που έχουμε ειδική θεματική ενότητα για την Εγε. Την στιγμή που είχαμε δώσει και στον Πάνο όσο καιρο΄ήταν στο Δ.Σ. της Εγε, δυνατότητες moderator για να κάνουμε το έργο του πιο εύκολο.

Αυτή δεν ήταν κίνηση - γέφυρας - φιλίας - συνεργασίας? Πόσες αντίστροφα έχετε δεί?

Να μιλήσουμε λοιπόν για ίσες ευθύνες? Να μιλήσουμε για απαξιωτική αντιμετώπειση? Να μιλήσουμε για σνομπισμό? Να μιλήσουμε για ποιό πράγμα? Κατα τ΄άλλα να πάμε να γραφτούμε όλοι στην Εγε γιατί έξω από το μαντρί σε τρώνε οι λύκοι.

Να δούμε λίγο τις σχέσεις hegrade - εγε? Μέλος του Δ.Σ. από τις πρώτες πρώτες εγγραφές και όχι μόνο για ανακοινώσεις αλλά και συμμετοχή σε κουβέντες. Οι εντυπώσεις είναι περί αρίστων σχέσεων. Για περισσότερα δεν γνωρίζω, μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος άλλος.

Να δούμε τις σχέσεις hegrade - vcdc μετρώντας πόσα μέλη από τους admin του vcdc είναι εγγεγραμμένα μέλη του hegrade? Αλεξάνδρα, εγώ, ο Χάρης, ο Penlix, να αναφέρω και τον Δημητριάδη που απετέλεσε μέλος της ομάδας του vcdc. Δεν έχω δεί στον ίδιο βαθμό την ιδια αντιμετώπιση από το hegrade. Να τα λέμε τα πράγματα καθαρά και ξάστερα Χρήστο γιατί το ξέρω ότι είσαι ντόμπρος άνθρωπος και μιλάς ανοιχτά. Post από δικά μας μέλη και μετά... παγωμάρα. Κρύα αντιμετώπιση. Αλήθεια γιατί?

Να μιλήσουμε για ποσα link έχουμε στείλει προς εσάς? Πόσες αναφορές έχουν γίνει μέσα στο vcdc στην λέξη "hegrade" και πόσες φορές έχουν γίνει στην λέξη "vcdc" στο hegrade αντίστοιχα? Όχι για να κάνουμε τα μαθηματικά. Δεν θα μας πουν τίποτε άλλο αυτά, γιατί η ουσία είναι φανερή. Το σνομπάρει το vcdc το hegrade. Ούτε ένα link, ούτε μια αναφορά, ούτε μια πρόταση για συνεργασία σε κάτι, ενώ εμείς αντίθετα έχουμε αγκαλιάσει αρκετά από τα μέλη που έχουν παρουσία και στα δυο φόρουμ και είναι και τιμή μας και καμάρι μας που τα έχουμε μέλη, όπως καμαρώνουμε για τον Τσολερίδη, όπως χαιρόμαστε όταν έχουμε διάλογο μαζί σου και άλλα πολλά.

Θεωρεί δηλαδή κάποιος ότι ανάμεσα στην θεματολογία του vcdc δεν υπάρχει κάπου και μερικά σοβαρά θέματα να ασχοληθεί κανείς και να κουβεντιάσει? Είναι απλά λυπηρό. Ειλικρινά τέτοιο σνομπισμό δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου.

Όσο για το θέμα συνεργασίας ή ευθυνών. Δεν αποδέχομαι καμία ευθύνη γιατί δεν διεκδίκησα κανένα ρόλο.

Δεν θεωρώ στην τελική ότι εμείς μπορούμε να κάνουμε καλύτερα κάτι. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να βάζουμε το φόρουμ σε καλούπια λειτουργίας. Δεν θεωρώ ότι έχουμε δώσει το προφίλ της ομάδας που ήρθε για να αλλάξει πράγματα, ούτε έχουμε κάποιο βαρύγδουπο όνομα. Υποσχεθήκαμε ορισμένα πράγματα στους εαυτούς μας και αυτά τα κάναμε πράξη. Βήμα βήμα κάθε φορά. Μην προσπαθούμε να ρίξουμε ίσο μερίδιο ευθυνών σε 3 διαφορετικές ομάδες ανθρώπων, εγε, hegrade, vcdc. Εμείς τουλάχιστον δεν υποσχεθήκαμε ούτε διεκδικήσαμε την σωτηρία του κλάδου. Και προφανέστατα διαφωνούμε και στην μέθοδο.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 10.07.07, 2:21 pm

Xρήστο μου, γεια!

Θα αντιπαρέλθω τα περί αντιπαλότητας. Τα έχουμε κουβεντιάσει πολλές φορές. Και πιστεύω μάταια.
Αυτό που εγώ πιστεύω είναι πως η όποια αντιπαλότητα - αν και όποτε υπάρχει - ΔΕΝ είναι το ζήτημά μας.

Σόρρυ, που το χαλάω σε όσους πιθανόν θα ήθελαν να πλακωθούμε ή να πλακωνόμαστε, αλλά για μένα το ζήτημα είναι αλλού.
Κι δεν έχει σχέση με την ΕΓΕ, το hegrade ή το vcdc.
Είναι στο στόχο!

Δεν έχει σημασία ποιος λέει ή κάνει κάτι. Αν αυτό που λέει και κάνει ενέπνεε και ήταν σοβαρό θα τον ακολουθούσε πολύς κόσμος.
ΕΚΕΙ είναι το πρόβλημα. Υπάρχει έλλειψη στόχου.

Διότι ο στόχος - δυστυχώς ή ευτυχώς - δεν είναι κοινός.
Και οι στόχοι δεν βρίσκονται και δεν συμφωνούνται, όσες κουβέντες και αν κάνουμε και όσο φίλοι κι αν γίνουμε.

Ας φύγουμε λοιπόν λίγο από τη μιζέρια.
Ας πούμε πως οι σχέσει όλων με όλους ήταν άριστες (υποθετικά τουλάχιστον) θα μπορούσαμε να πιάσουμε κάποιο θέμα όπως τις αμοιβές των εργαζομένων του κλάδου και να έχουμε συμφωνία;
Θα μπορούσαμε ακόμη και να είχαμε (πάλι υποθετικά) συμφωνία, να έχουμε κάποιο τρόπο αυτή η συμφωνία να εφαρμοστεί;
Μας έχει τοποθετήσει κανείς εδώ να τον εκπροσωπούμε;
Υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν το έχω καταλάβει εγώ;

Συγγνώμη λοιπόν, αλλά το μόνο που γίνεται είναι κάποια μικρά και άλλωτε πιο μεγάλα βήματα στο χώρο της κοινωνικοποίησης. Και αυτά τα κάνει ο καθένας όπως νομίζει πιο σωστά. Και δεν δεσμεύουν και κανένα. Διότι δεν θα μπορούσαν άλλωστε. Και δεν θα έπρεπε.

Ας αφήσουμε λοιπόν την "αντιπαλοτητολογία", την "κομματολογία" και όλα τα άλλα. Το ζήτημα είναι πολύ πιο σύνθετο. Και πολύ πιο δύσκολο.
Ο στόχος είναι το ζήτημα. Ή καλύτερα ΟΙ στόχοι. Διότι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο. Κάπου συναντιόμαστε και κάπου αποκλείνουμε. Εκ των πραγμάτων. Και δεν πειράζει. Έτσι είναι η ζωή.

Καλό απόγευμα.
Χ.

Υ.Γ. Στα hegrade - vcdc αν θέλεις να μπούμε, θα πρότεινα πολύ απλά κάθε πιθανή συνεργασία. Προσωπικά, και το γνωρίζεις, είμαι υπέρμαχος αυτής της ιδέας. Διότι πιστεύουμε τα ίδια πράγματα και κυρίως έχουμε "γεννηθεί" στους ίδιους χώρους.
Για τα post που ανέφερες, εγώ - και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος - έχω καταλάβει το εξής. Στο hegrade υπάρχει μια πιο σπαρτιάτικη λογική. Τα θέματα είναι λίγα και ο σχολιασμός μικρός. Εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Από υπερπροσφορά κουβέντας μέχρι λογοδιάρροια. Επειδή είμαι πολύ νέος στο forum σας ακόμη διαβάζω και προσπαθώ να καταλάβω. Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, διόρθωσέ με.

Και πάλι καλό απόγευμα!
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dionysis » 10.07.07, 2:54 pm

Να πω κι εγώ ότι καθυστερημένα είδα αυτή τη συζήτηση...

διαβάζοντάς την λοιπόν δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω... με όλους!

Δηλαδή:

1. Αυτά που συμβαίνουν στην Αγγλία μπορούν να μας προβληματίσουν, να μας εμπνεύσουν και να μας ωθήσουν να κάνουμε κι εμείς περισσότερα πράγματα.

2. Αν συντονιστούμε όλοι μαζί μπορούμε να καταφέρουμε περισσότερα.

3. Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όμως σε όλα, και προς Θεού, δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι ένα.

4. Η πολυφωνία (και στη γραφιστική) κάνει καλό.

5. Κλίμα αντιπαλότητας ανάμεσα σε "ομάδες" δυστυχώς έχει δημιουργηθεί. Δεν νομίζω όμως ότι οι διαφορές είναι τόσο μεγάλες. Και στο κάτω-κάτω υπάρχουν αρκετοί από εμάς που συμμετέχουμε και παρακολουθούμε κάθε αξιόλογη κίνηση. Όλες οι "ομάδες" έχουν κάτι να προσφέρουν. Ας μην υποτιμάμε καμία.

6. Το να συναντηθούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι για να συζητήσουμε είναι κάτι θετικό και ελπίζω να γίνει, σύντομα. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια για το αν θα βγουν κάποια αποτελέσματα από τη συζήτηση, τα οποία θα μετατραπούν κάποια στιγμή σε πράξεις... Αξίζει όμως να προσπαθήσουμε.

Τέλος να πω ότι όσον αφορά στον τίτλο της Ένωσης Γραφιστών Ελλάδας, που φαίνεται να ενοχλεί, συμφωνώ ότι ακούγεται κάπως "βαρύ" αλλά μην ξεχνάμε ότι η Ένωση δημιουργήθηκε στη δεκαετία του 80 και τότε δεν υπήρχε τίποτα αντίστοιχο. Δεν είναι λοιπόν ότι μια ομάδα ανθρώπων επέλεξε έναν τίτλο με σκοπό να καπελώσει τους υπολοίπους. Ούτε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μετονομαστεί τώρα η Ένωση σε Ένωση Κάποιων Γραφιστών ή κάτι αντίστοιχο. Τα ονόματα καμιά φορά είναι λίγο γενικά. Και για να φέρω ένα παράδειγμα από τα πραγματικά "κόμματα" ούτε η Νέα Δημοκρατία είναι τόσο νέα είναι ούτε το μόνο δημοκρατικό κόμα είναι, όπως και το Πασόκ δεν είναι κίνημα πια, όπως και ο Συν δεν είναι και τόσο συνασπισμός...

Η Ένωση έχει και αυτή την ιστορία της με καλές και κακές στιγμές, αλλά όπως και πολλοί άλλοι, έτσι κι αυτή προσπαθεί να συμβάλει, με όποιον τρόπο μπορεί, σε αυτό που αποκαλούμε "μια καλύτερη πραγματικότητα" στο επάγγελμά μας.

Εγώ, σαν μέλος του ΔΣ της Ένωσης ξέρω ότι η ΕΓΕ μπορεί να κάνει κάποια πράγματα, δεν μπορεί όμως να κάνει τα πάντα. Ξέρω ότι η ΕΓΕ εκπροσωπεί ένα μέρος των συναδέλφων μας, όχι όμως όλους. Ξέρω ότι φορείς-ομάδες-εταιρίες-ιδιώτες πέρα από την Ένωση (ictvc, Έβγε, ΕΤΤΣ, vcdc, hegrade, κ.ά.) παράγουν σημαντικότατο έργο και προσπαθώ πάντα να το στηρίζω. Ξέρω επίσης ότι δεν υπάρχει μια μόνο λύση στα θέματα που μας απασχολούν και γι αυτό θεωρώ απαραίτητη τη συνύπαρξη. Τέλος πιστεύω ότι ο καθένας από εμάς επιλέγει τους συνεργάτες του και δουλεύει με αυτούς που του "ταιριάζουν" καλύτερα, δεν υπάρχει όμως κανένας, μα κανένας λόγος να βάζουμε διαχωριστικές γραμμές.

Φιλικά
Διονύσης Λιβάνης
Άβαταρ μέλους
Dionysis
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο X.III Ε.Γ.Ε - H.D.I - Λοιποί φορείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων