UK Design Skills Development Plan

Δελτία τύπου και νέα της Ένωσης Γραφιστών και του Ελληνικού Ινστιτούτου Γραφιστικής & Οπτ. Επικοινωνίας.

Δημοσίευσηαπό sax » 10.07.07, 3:20 pm

Themistoklick έγραψε:Sax θα μου επιτρέψεις να ξεκαθαρίσω κάτι, ως προς το ποιός έχει αντιπαλότητα ή βλέπει ανταγωνιστικά ποιόν.
Αγαπητε Θεμιστοκλη, απο μονη της η προταση διαπιστωνει το προβλημα. Εγω δεν το ζυγισα. Αν εχει νοημα να το κανουμε και αυτο.
Ομως καποια στιγμη πρεπει να κοιταξουμε μπροστα. Αν πιστευουμε οτι αξιζει τον κοπο.

Themistoklick έγραψε: Ας δούμε τώρα το αντίστροφο. Πως τίμησε δηλαδή η ΕΓΕ ένα φόρουμ σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας. Πολύ απλά ΔΕΝ. Η πρώτη εγγραφή έγινε πάρα πολύ αργά, αν θέλει κανείς μπορώ να δώσω και ημερομηνίες και μάλιστα απο γκρίνια των μελών του vcdc που παραπονέθηκαν ότι ενώ η ΕΓΕ κάνει ανακοινώσεις στο hegrade σνομάρει το vcdc. Φυσικά εμείς μέχρι τότε ΔΕΝ σνομπάραμε τις ανακοινώσεις της ΕΓΕ. Απο μόνοι μας τις ανακοινώναμε και στο φόρουμ όπως και κάνουμε μέχρι και σήμερα.
Δεν μπορω να πω τιποτε γι αυτο. Κι αν εχω αποψη, δεν ειναι εμπεριστατωμενη.

Themistoklick έγραψε:Να δούμε λίγο τις σχέσεις hegrade - εγε? Μέλος του Δ.Σ. από τις πρώτες πρώτες εγγραφές και όχι μόνο για ανακοινώσεις αλλά και συμμετοχή σε κουβέντες. Οι εντυπώσεις είναι περί αρίστων σχέσεων. Για περισσότερα δεν γνωρίζω, μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος άλλος.
Εδω, υπαρχει μεγαλη παρεξηγηση. Προκαταληψη δεν υπηρχε και αυτο επειδη -πιθανον- δεν ειχαμε τις δικες σας εμπειριες.
Στο hegrade υπηρχαν και υπαρχουν ολες οι αποψεις. Θετικες και αρνητικες.

Themistoklick έγραψε:Να δούμε τις σχέσεις hegrade - vcdc μετρώντας πόσα μέλη από τους admin του vcdc είναι εγγεγραμμένα μέλη του hegrade? Αλεξάνδρα, εγώ, ο Χάρης, ο Penlix, να αναφέρω και τον Δημητριάδη που απετέλεσε μέλος της ομάδας του vcdc. Δεν έχω δεί στον ίδιο βαθμό την ιδια αντιμετώπιση από το hegrade. Να τα λέμε τα πράγματα καθαρά και ξάστερα Χρήστο γιατί το ξέρω ότι είσαι ντόμπρος άνθρωπος και μιλάς ανοιχτά. Post από δικά μας μέλη και μετά... παγωμάρα. Κρύα αντιμετώπιση. Αλήθεια γιατί?
Για να δεις κρυα αντιμετωπιση Θεμιστοκλη, πρεπει να εχεις δει και τη ζεστη.
Ετσι εχεις μετρο συγκρισης. Ενα παραδειγμα ζεστης αντιμετωπισης αν βρεις στο hegrade, θα με πεισεις -αν θελεις- οτι αυτο που γραφεις ειναι αντικειμενικο.
Ο καθε χωρος εχει τον δικο του τροπο. Ο κοσμος που μετεχει στο hegrade συμπεριφερεται διαφορετικα απ αυτον του vcdc.
Πεφτει δε, πολυ συχνα και σε ναρκη. Τετοια φαση περναει και τωρα που ετυχε να γραψει κι ο Χαρης. Χαρηκαμε που το εκανε.
Τι θα επρεπε, να ανοιξουμε κουβεντα για τον καιρο; Αφου δεν εχουμε κατι να πουμε. Ξεκουραζομαστε απ το συνεδριο...
Αν μαζεψεις τα post που εχεται κανει ολοι μαζι στο hegrade, δεν μπορουν να συγκριθουν με τα δικα μου εδω. Ουτε σε αριθμο, ουτε σε σημασια.
Κρυαδες αλλωστε εχω δεχθει κι εγω εδω. Φυσικο ηταν. Οταν μπαινεις σε ενα σπιτι πρωτη φορα, θελεις λογο χρονο για να προσαρμοστεις.
Επεμεινα. Ξεπερασα και το φαινομενο η αποψη μου να γινεται ταφοπλακα των post. Το ευκολο θα ηταν να φυγω.

Themistoklick έγραψε:Να μιλήσουμε για ποσα link έχουμε στείλει προς εσάς?
Εχεις δικιο. Ομως ουτε και απο αλλους θα δεις. Ενα ατομο βαζει links στο hegrade

Themistoklick έγραψε: Το σνομπάρει το vcdc το hegrade.
Ενω ειμαι εδω και συζηταμε, μου λες οτι σας σνομπαρουμε;
Κι αν καποιοι το κανουν, δεν ειναι σωστο να το χρεωνουμε σε ολους.
Αναλογικα, περισσοτερα ατομα απ το hegrade γραφουν εδω απ οτι αντιστροφα.

Ομως τι σημασια εχουν αληθεια ολα αυτα; Μαλλον καμια.
Δεν κανουμε τιποτε αλλο απ το να επιβεβαιωνουμε την υπαρξη του προβληματος.
Για την υπαρξη του -επιμενω- φταιμε ολοι. Αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισσοτερο.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό sax » 10.07.07, 3:39 pm

tsevis έγραψε:Xρήστο μου, γεια!
Γεια σου Χαρη. Συγχαρητηρια και για την παρουσια σου στο συνεδρια. Λυπαμαι που δεν μπορεσα, αλλα ακουσα τα καλυτερα.
tsevis έγραψε:Θα αντιπαρέλθω τα περί αντιπαλότητας. Τα έχουμε κουβεντιάσει πολλές φορές. Και πιστεύω μάταια.
Οντως. Ενας και δυο κουκοι δεν φερνουν την ανοιξη.
tsevis έγραψε:Είναι στο στόχο!
Συμφωνω οτι δεν εχουμε. Ειμαστε ομως και ματαιοδοξοι.
tsevis έγραψε:Υ.Γ. Στα hegrade - vcdc αν θέλεις να μπούμε, θα πρότεινα πολύ απλά κάθε πιθανή συνεργασία. Προσωπικά, και το γνωρίζεις, είμαι υπέρμαχος αυτής της ιδέας. Διότι πιστεύουμε τα ίδια πράγματα και κυρίως έχουμε "γεννηθεί" στους ίδιους χώρους.
Για τα post που ανέφερες, εγώ - και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος - έχω καταλάβει το εξής. Στο hegrade υπάρχει μια πιο σπαρτιάτικη λογική. Τα θέματα είναι λίγα και ο σχολιασμός μικρός. Εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Από υπερπροσφορά κουβέντας μέχρι λογοδιάρροια. Επειδή είμαι πολύ νέος στο forum σας ακόμη διαβάζω και προσπαθώ να καταλάβω. Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, διόρθωσέ με.!
Ετσι ακριβως ειναι Χαρη. Αυτο καποιος μπορει να το παρεξηγησει. Δεν ειναι ομως σνομπισμος. Σε καμια περιπτωση.
Πιθανον το οτι ειναι αρκετα μελη καποιας -μη λεμε χρονια- ηλικιας, εχει επιρεασει και τη συμπεριφορα των νεοτερων.
Και τα δυο μια χαρα ειναι. Κανουν οτι μπορουν. Ο καθενας με τον τροπο του.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 10.07.07, 3:48 pm

O ΣΤΟΧΟΣ, Χρήστο μου, είναι ό,τι πιο δύσκολο.
Εκεί είναι το ζήτημα. Οι όποιες αντιπαλότητες ή και αντίθετα οι συμπάθειες χωρίς στόχο είναι πλήρως μάταιες.
Φυσικά, είναι αυτονόητο πως η καλή και φιλική διάθεση θα βοηθούσε το κλίμα. Όμως θέλω να πιστεύω πως τελευταία το κλίμα είναι γενικά μια χαρά. Ο καθένας έχει δεχτεί τον άλλο. Το ζήτημα πλέον είναι μόνο ο στόχος.

Στο hegrade χάρηκα πολύ που μπήκα. Ήταν απλά βλακεία που δεν ήμουν τόσο καιρό. Τελεία.
Δεν θεωρώ κανένα σνομπ. Το κάθε άλλο. Απλά κατάλαβα πως έχει πέσει λίγη ησυχία. Οπότε ως νέος δεν είμαι αυτός που θα την τάραζε.
Άσε που όταν πόσταρα κάτι που είχα βάλει κι εδώ το θεώρησα τελικά βλακεία. Όλοι διαβάζουμε και τα δύο.
Μπορώ λοιπόν περισσότερο να διαβάζω.
Μην κοιτάς που είμαι πολυλογάς εδώ.
Γενικά στο Internet πολύ περισσότερο διαβάζω παρά μιλάω.

Πίσω στο θέμα μας.
Ο ΣΤΟΧΟΣ.
Να προσδιορίσουμε ποιο είναι το ζητούμενο.
Χωρίς ζητούμενο δεν γίνεται κάτι.
Ο αρχικός, δηλαδή να φτιαχτούν πλατφόρμες συνάντησης έχει επιτευχθεί. Και αυτό είναι πολύ ευχάριστο.
Ας δούμε και το επόμενο βήμα.

Καλό απόγευμα.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 10.07.07, 4:55 pm

Αγαπητέ Χρήστο, γεια σου και πάλι.
Γράφεις στην αρχική σου δημοσίευση το εξής:
...αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση, ειναι, το οτι δεν μπορουμε να παραδεχθουμε το αυτονοητο. Οτι υπαρχει δυσκολια στην επικοινωνια αναμεσα στις τρεις τασεις...

Υπαρχει αντιπαλοτητα-αντιπαθεια και την ευθυνη -πιστευω εγω- την εχουμε ολοι, εξ ισου.

Το ότι αυτή τη στιγμή έχουμε μια ξεκάθαρη σχέση, και μιλάμε με ανοιχτά χαρτιά ο ένας απέναντι στον άλλον και τα λέμε χύμα, σημαίνει ότι υπάρχει τουλάχιστον μεταξύ μας δίαυλος επικοινωνίας και είναι ουσιαστικός. Δυσκολία στην επικοινωνία δεν υπάρχει, τεχνική τουλάχιστον. Κατα συνέπεια αν υπάρχει κάποια δυσκολία ή θα είναι στα πρόσωπα, ή στις απόψεις επί της ουσίας που είναι διαφορετικές. Και πέρα από αυτό, προτιμώ 1.000 φορές να πλακώνομαι μαζί σου ανοιχτά (τρόπος του λέγειν) και να ξέρω πως ότι έχουμε να πούμε το λέμε μπροστά και όχι πίσω από τον άλλον παρά να είναι ο καθένας με το κουβαδάκι του στη δική του παραλία. Η αρχή - κοινωνικοποίηση - έγινε και το πείραμα πάει καλά και φυσικά μπορούμε να επιτύχουμε περισσότερα.

Προφανώς συμφωνούμε σε ορισμένα και διαφωνούμε σε άλλα. Ας μην αφήσουμε όμως αυτό να αποτελέσει την βάση για τη κουβέντα μας δηλαδή το ότι έχουμε έλλειψη επικοινωνίας ή αν φέρουμε ευθύνη. Εμένα με θίγει το να ξεκινήσω ένα διάλογο με κάποιον που μου φορτώνει εξ αρχής, σε ίσες αναλογίες τις ευθύνες μια κατάστασης όταν θεωρώ ότι από πλευράς μου έχω κάνει βήματα καλής θέλησης (όχι πως έχεις κάνει εσύ προσωπικά λιγότερα) και γ' αυτό ένιωσα την ανάγκη να σου απαντήσω, είτε σε εσένα, είτε σε όποιον άλλον θέλει να ξεκινήσει ένα διάλογο του τύπου "έχουν γίνει λάθη (αόριστα), έχουμε όλοι το ίδιο μερίδιο ευθύνης (αόριστα και άδικο για όσους δεν έχουν ή έχουν λιγότερο) αλλά ας κάτσουμε τώρα να τα βρούμε".

Σταματώ όμως εδώ διότι δεν θέλω να προκαλέσω περισσότερη ανάλυση στο θέμα. Υπάρχουν με σαφήνεια διατυπωμένες οι απόψεις και των δυο μας και περισσότερη κουβέντα πάνω σε αυτό δεν θα έχει να προσφέρει κάτι νέο. Θα διαβάσω προσεχτικά την θέση σου, και εσύ την δική μου και ας βρούμε σημεία να κάνουμε καλύτερη την επικοινωνία μας.

Όσο αφορά γενικά τα περί μιζέριας, αντιπαλότητας, προκατάληψης είναι το ίδιο ανούσια με τα ευχολόγια, τις δημόσιες σχέσεις και τις χάρτινες φιλίες για αυτοπροβολή. Ειλικρινά δεν με απασχολεί αν θα γίνουμε φίλοι, με απασχολεί να θα μπορέσουμε να συνεργαστούμε αν και δεν θεωρώ απίθανο να προκύψει φιλική διάθεση και σκέψη. Αυτό που θεωρώ όμως ότι είναι απαραίτητο είναι ένα καλό κλίμα.

Διαβάζω περί στόχων. Στόχοι υπάρχουν πολλοί. Ας ξεκινήσουμε με μικρούς στόχους, μικρά βήματα. Όπως το βλέπω προσωπικά το θέμα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε και με δεδομένη την διαφορετικότητα των μεθόδων επίτευξης στόχων, θεωρώ πολύ πιο εύκολο να συνεργαστούμε τα δυο φόρα ώστε να γνωριστούμε καλύτερα.

Καλό απόγευμα Χρήστο.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.07.07, 5:16 pm

Είναι δυνατόν να συζητάμε σε αυτό το επίπεδο;
Ποιος ποστάρει που πόσες φορές, να μετράμε τα post και τα link;
Ήμαρτον, στο νηπιαγωγείο είμαστε;
Για μένα αυτά είναι τόσο ασήμαντα που θα έπρεπε να συζητιούνται καν, όχι κάθε σοβαρό θέμα να καταλήγει στα ίδια και τα ίδια.

Και να πω ότι έχουμε κάποια σοβαρή «ιδεολογική» διαφωνία ως προς την πορεία του χώρου να καταλάβω την αντιπαράθεση αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Διαφωνούμε χωρίς κανένα σοβαρό λόγο.

Άλλο να συζητάω να προβλήματα του χώρου σε ένα δημόσιο μέσω και άλλο να μιλάω στην παρέα μου
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 10.07.07, 5:42 pm

soffia έγραψε:Είναι δυνατόν να συζητάμε σε αυτό το επίπεδο;

Soffia επειδή έχω την αίσθηση ότι αναφαίρεσε σε δική μου δημοσίευση επίτρεψέ με να σου πω ότι για σένα δεν έχει προφανώς κανένα νόημα να ανιχνεύσεις το αν υπάρχει αντιπαλότητα ή δυσκολία επικοινωνίας. Για κάποιον όμως που του προσάπτουν το ένα τρίτο της ευθύνης μιας κατάστασης έχει νόημα να αναλύσει λίγο περισσότερο κάποια πράγματα και να δει κατά πόσο υπάρχει αντιπαλότητα, και από ποιόν προέρχεται και γιατί. Μόνο έτσι πας παρακάτω.

Σε αντίθετη περίπτωση γιατί να ξεκινά ένας διάλογος με την αρχή του ότι όλοι κάναμε λάθη και ότι όλοι φέραμε ίση ευθύνη? Και αν πράγματι υπάρχει πρόβλημα, αν θές να το λύσεις και να πας παρακάτω δεν πρέπει να προσδιορίσει και αναλύσεις το όποιο πρόβλημα?

Ή προτιμάς ο καθένας στην δική του παρέα να κάνει κύκλους συζητώντας το πρόβλημα που έχει με τους "άλλους" αντί να το κουβεντιάσει με αυτόν που έχει το πρόβλημα.

Συγνώμη αλλά υποβαθμίζεις μια προσπάθεια που για πρώτη φορά αποκτά συγκεκριμένες διαστάσεις, πρόσωπα, αιτίες και πηγές. Συγνώμη αλλά ΔΕΝ το καταπίνω αυτό. Αν πάλι δεν απευθύνεσαι προς εμένα προσωπικά τότε ζητώ συγνώμη.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.07.07, 6:38 pm

Όχι Θέμη δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά συγνώμη κι εγώ αν δεν το ξεκαθάρισα
Αναφέρομαι σε συζητήσεις που έχουνε γίνει σε αυτό το θέμα, (της αντιπαλότητας γενικά δηλ) μέσα κι έξω από το φόρουμ Όλοι τις έχουμε κάνει –και εγώ.
Θεωρώ όμως ότι έχουμε δώσει υπερβολική έκταση στο θέμα και αντί να ασχολούμαστε με άλλα θέματα σημαντικότερα.

Για κάποιον όμως που του προσάπτουν το ένα τρίτο της ευθύνης μιας κατάστασης έχει νόημα να αναλύσει λίγο περισσότερο κάποια πράγματα και να δει κατά πόσο υπάρχει αντιπαλότητα, και από ποιόν προέρχεται και γιατί. Μόνο έτσι πας παρακάτω.

Σε αντίθετη περίπτωση γιατί να ξεκινά ένας διάλογος με την αρχή του ότι όλοι κάναμε λάθη και ότι όλοι φέραμε ίση ευθύνη? Και αν πράγματι υπάρχει πρόβλημα, αν θές να το λύσεις και να πας παρακάτω δεν πρέπει να προσδιορίσει και αναλύσεις το όποιο πρόβλημα?

Ή προτιμάς ο καθένας στην δική του παρέα να κάνει κύκλους συζητώντας το πρόβλημα που έχει με τους "άλλους" αντί να το κουβεντιάσει με αυτόν που έχει το πρόβλημα.

Συμφωνώ με παραπάνω. Να συζητηθεί αλλά ας συζητηθεί σε ένα συγκεκριμένο σημείο.
Να μην πετάγεται σε κάθε θέμα και ούτε στο ένα ούτε το άλλο. Και πάλι δεν το λέω για σένα προσωπικά είναι κάτι που γίνετε πολύ καιρό απλά έτυχε να ποστάρω κάτω από το δικό σου post.

Συγνώμη αλλά υποβαθμίζεις μια προσπάθεια που για πρώτη φορά αποκτά συγκεκριμένες διαστάσεις, πρόσωπα, αιτίες και πηγές. Συγνώμη αλλά ΔΕΝ το καταπίνω αυτό.

Δεν γνωρίζω καθόλου τα γεγονότα. Ίσως να κάνω λάθος όταν λέω ότι δεν βλέπω την σπουδαιότητα του θέματος.
Να συζητηθεί βεβαίως αλλά μπορούμε να ασχοληθούμε και με άλλα πράγματα παράλληλα
Το να βρούμε αν έχουμε κοινό στόχο όπως λέει ο Χάρης είναι αρκετά σημαντικό νομίζω.
Γιατί αν τελικά δεν υπάρχει κοινός στόχος τσάμπα συζητάμε.

Νομίζω όμως ότι υπάρχουν πράγματα που τα θέλουμε όλοι
Όπως να δοθεί στο design η κοινωνική διάσταση που του αναλογεί
Υπάρχουν και άλλα Θέματα που είναι δύσκολο να συμφωνήσουμε
Όπως αν θα διεκδικήσουμε συλλογικές συμβάσεις εργασίας.
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό sax » 10.07.07, 7:27 pm

Themistoklick έγραψε:Για κάποιον όμως που του προσάπτουν το ένα τρίτο της ευθύνης μιας κατάστασης έχει νόημα να αναλύσει λίγο περισσότερο κάποια πράγματα και να δει κατά πόσο υπάρχει αντιπαλότητα, και από ποιόν προέρχεται και γιατί.
Δεν μπορω να καταλαβω Θεμιστοκλη, γιατι το προσωποποιεις και δινεις και αναλογιες ευθυνης.
Οταν λεω εγω οτι ολοι φταινε, δεν εννοω το ιδιο. Μπορει να φταιει ο ενας 95% κι ο αλλος 5%.
Και να σου πω, δεν με νοιαζει.
Σε μια τετοιου ειδους κατασταση, ολοι εχουμε συμβαλει. Αλλος λιγοτερο και αλλος περισσοτερο.
Γεγονος ειναι οτι θα μπορουσαμε στις δυσκολες καταστασεις να ειμαστε πιο ευελικτοι και δεν το καναμε.
Καμια φορα, εχει ευθυνη και αυτος που ενω μπορουσε, δεν εκανε κατι για να βοηθησει
Soffia έγραψε:Είναι δυνατόν να συζητάμε σε αυτό το επίπεδο;

Μονο ο Θεμιστοκλης κι εγω, Σοφια, καναμε τετοια κουβεντα. Κανεις αλλος.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.07.07, 8:06 pm

Εγώ έχω την εντύπωση ότι τα έχω ακούσει πολλές φορές
Αν έχω λάθος εντύπωση τι να πω συγνώμη τότε
Αν διαβάσεις ειδικά προς το τέλος μια από τα ίδια

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=8876&postdays=0&postorder=asc&start=0
Ξεκινάμε ένα σοβαρό θέμα και πέφτουμε πάνω σε ένα τοίχο Χωρίς να διαφωνούμε σε κάτι ουσιαστικό.
Γιατί; Είναι τόσο δύσκολο; Μήπως θα πρέπει να προσπαθήσουμε λίγο ακόμα να τον σπάσουμε αυτόν τον τοίχο;

Η αντιπαλότητα έχει πραγματικά την ρίζα της σε μερικά γεγονότα ή έχουμε βαθύτερο πρόβλημα επικοινωνίας;
Κι αν ναι γιατί;
Έχετε προσέξει ότι τα γραφεία στηρίζονται σε έναν μόνο άνθρωπο; Δεν εννοώ ότι δεν έχουν προσωπικό αλλά ότι δεν λειτουργούν σαν ομάδα. Το προσωπικό δεν το εκμεταλλεύονται, με την καλή έννοια . Δηλαδή να εκμεταλλευτείς πλήρως της ικανότητές του άλλου που τον πληρώνεις εξ άλλου γι αυτό αντί να τον θεωρείς προέκταση του εαυτό σου οπότε να υποβιβάζεις
Αισιόδοξο μήνυμα καινούργια σχήματα που δουλεύουν ομαδικά και τα πάνε πολύ καλά

Κάπου εκεί βρίσκεται πρόβλημα δεν έχουμε συνηθίσει να δουλεύουμε σαν ομάδα
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 11.07.07, 10:31 am

Πολύ καλό το λινκ του Πάνου και διδακτικό.
Η Ελλάδα όμως είναι πολύ πίσω ακόμη για να συγκριθεί με κάτι τέτοιο.

Η άποψή μου είναι ότι σε πρώτη φάση πρέπει να γίνει κάτι απλό και κατανοητό. Παίρνω ως δεδομένο ότι όλοι οι γραφίστες είμαστε καλοί στη δουλειά μας δεν υπάρχουν «κλίκες» «κόμματα» προσωπικά συμφέροντα κ.α. και όλοι επιζητούμε την ανάδειξη του κλάδου. Επίσης έχουμε όλοι την ίδια ένσταση, οτι ο κόσμος στην Ελλάδα δεν αντιλαμβάνεται τη σημασία του design, άρα υπάρχει επικοινωνιακό πρόβλημα κατ αρχήν και όπως πάνε τα πράγματα μάλλον δύσκολα θα αλλαχθεί αυτή η κατάσταση από μόνη της. Φρονώ ότι η κίνήση πρέπει να γίνει από εμάς και να «πάει το βουνό στον Μωάμεθ». Εμείς θα πρέπει να επικοινωνήσουμε το design στους πολίτες ώστε σιγα σιγα να παίρνουν μυρωδιά για το τι είναι και ποια είναι η δύναμή του. Καλές οι συζητήσεις μεταξύ μας αλλά πρώτα πρέπει να δημιουργηθεί κατάλληλη διάθεση στους πολίτες και μετά όλα τα' άλλα. Αυτό είναι άλλωστε και το αντικείμενό μας, η δημιουργία των κατάλληλων ανα περίσταση συναισθημάτων, το κάνουμε για το άλλους ε, ας το κάνουμε και για μας

Πριν μερικούς μήνες είχα προτείνει αυτό
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?p=105049#105049

Σήμερα το συμπληρώνω προτείνοντας και τη δημιουργία ενός blog (το url του οποίου θα υπάρχει στις ανωτέρω ενέργειες) στο οποίο θα βάλουμε ένα κείμενο για το τι είναι το design και ποιοι οι στόχοι του κάτι σαν μανιφέστο. Ταυτόχρονα προτείνω τη δημιουργία αυτοκόλλητων όπου θα μπουν στα αυτοκίνητά μας. Έτσι θα είμαστε κινητοί προπαγανδιστές του design σε κάθε μετακίνηση μας και θα κάνουμε αισθητή την ύπαρξή μας ακόμη όμως και μόνο που οι άλλοι θα βλέπουν συνεχώς τη λέξη «design» κάτι θα μείνει.

Νομίζω ότι αυτές οι ενέργειες δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο να γίνουν σε πρώτη φάση και το αποτέλεσμα θα είναι πολλαπλάσια καλό για όλους μας. Αν αυτό πιάσει τότε ανοίγει ο δρόμος και για άλλες ενέργειες περισσότερο εξειδικευμένες (κυβερνήσεις, αμοιβές, επιμελητήρια κ.α.) γιατί στη κατάσταση που είμαστε σήμερα δε νομίζω ότι είναι το κατάλληλο timing για τέτοιες συζητήσεις. Και όπως έχει δείξει η ιστορία πολλές λαμπρές ενέργειες χάθηκαν εξαιτίας κακού συγχρονισμού.
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 11.07.07, 1:50 pm

Χμ. Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα τα ποστς του συγκεκριμένου τόπικ (του οποίου την συνέχεια είχα χάσει για μέρες λόγω φόρτου δουλειάς).
Η ατζέντα που πρότεινε ο Πάνος, μου φάνηκε ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα!

Βλέπω τα εξής:

1. σε συγκεκριμένο τόπικ που υπάρχει για καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με τον κλάδο μας, δεν υπάρχει η αντίστοιχη συμμετοχή που υπάρχει εδώ. Το θέμα εδώ είναι "UK Design Skills Development Plan".
Και γίνονται ΚΑΛΕΣ προτάσεις οι οποίες χάνονται λόγω θέματος.
Και φυσικά εφόσον δεν είναι συγκεντρωμένες σε ένα τόπικ με ανάλογο τίτλο, αποσυντονίζομαι πλήρως και δεν μπορώ να συμμετέχω/προβληματιστώ/συνεισφέρω με τον τρόπο μου.
Καταλαβαίνω πλήρως ότι μια συζήτηση μπορεί να πάρει άλλη τροπή και να καταλήξει αλλού!
Αλλά πλέον πρέπει να διαβάζω ανελλιπώς όλα τα ποστς, έχω - δεν έχω χρόνο, για να δω μήπως κάποια συζήτηση κατέληξε σε κάτι σχετικό με ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ, επειδή στο συγκεκριμένο τόπικ που είναι φτιαγμένο ειδικά γι'αυτό τον σκοπό και το παρακολουθώ, δεν υπάρχει συμμετοχή με τέτοιες προτάσεις.
Θα μπορούσα να κάνω quotes με links στο συγκεκριμένο θέμα, όπως και στο θέμα του "κηδειόχαρτου" με την πρόταση του dps, αλλά δεν προσφέρει κάτι μια δημοσίευση με παραπομπές σε άλλες δημοσιεύσεις. Και κουραστικό είναι ΚΑΙ αποσυντονίζεται ο αναγνώστης με τις υπόλοιπες συζητήσεις.
Οπότε τελικά χάνω το ενδιαφέρον μου για οποιαδήποτε κίνηση, πολύ απλά γιατί δεν έχω την δυνατότητα να παρακολουθήσω μια συζήτηση με το ίδιο θέμα σε σπασμένα τόπικς.

2. Το θέμα καταλήγει στο να υπερασπίσει ο καθένας της πλευρά του. Είναι απόλυτα σεβαστό και απαραίτητο να υπερασπιζόμαστε τις θέσεις μας και την ομάδα στην οποία συμμετέχουμε, όπως και να εντοπίζουμε τα κενά επικοινωνίας μεταξύ μας και τα σφάλματα του παρελθόντος από όλες τις σκοπιές, ώστε να μπορέσουμε μελλοντικά να συνεργαστούμε με αποδοτικό τρόπο για έναν κοινό σκοπό.
Αλλά στο τέλος χάνεται η ουσία πια. Δηλαδή βλέπω την πρόταση του Πάνου, (την οποία θεωρώ και οργανωμένη και εξαιρετική σαν βάση για συζήτηση), να μένει 2 σελίδες πίσω. Και τι γίνεται τώρα?
Συνειδητοποιήσαμε μια φορά ακόμα ότι στο παρελθόν υπήρξαν διαφωνίες και πικρίες και τελικά δεν πρόκειται να ξεπεραστούν ποτέ και να γίνει κάτι νέο από κοινού?

Δεν έχω διάθεση ή πρόθεση για αντιπαραθέσεις, ούτε σκοπός μου είναι να κάνω παρατήρηση σε κάποιον (γιατί ποιος είμαι εγώ να την λέω στους άλλους), απλά θεώρησα σωστό να εκφράσω τον προβληματισμό μου στο συγκεκριμένο τόπικ, πάντα με φιλική διάθεση και εκτίμηση.
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sax » 11.07.07, 3:15 pm

xhybridfish έγραψε:Οπότε τελικά χάνω το ενδιαφέρον μου για οποιαδήποτε κίνηση,
πολύ απλά γιατί δεν έχω την δυνατότητα να παρακολουθήσω μια συζήτηση με το ίδιο θέμα σε σπασμένα τόπικς.
Εχεις δικιο απ την οπτικη που το βλεπεις, ομως, αν δεν βαλουμε στην ακρη το παρελθον δεν προκειται να γινει
καμια κινηση, οσο ελκυστικη και αν ειναι. Αυτο πιστευω οτι το γνωριζει καλα ο Πανος.
Τωρα, για να τα βαλουμε στην ακρη η θα τα αναλυσουμε για να τα λυσουμε (καθως τα περισσοτερα ειναι ανοητες και
ανευ αντικειμενου παρεξηγησεις) η θα τα διαγραψουμε.
Ειτε το ενα, ειτε το αλλο, μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε τοπικ και δεν αφορα τον περισσοτερο κοσμο.
Παντως, εγω πιστευω οτι πρεπει να βγουμε εξω απ τις ομαδες μας για να καταφερουμε να βγαλουμε ακρη.
Αν κραταμε μια ταμπελα ομαδας στο χερι, μαλλον σε ματς ανευ ουσιας θα καταληξουμε.
Το βλεπω ομως δυσκολο, καθως αρκετοι που θα μπορουσαν να βοηθησουν, προτιμουν την υπαρχουσα κατασταση.

Θα ηθελα να εξηγησω εδω και επειδη τεθηκε, οτι το hegrade, δεν εχει καμια νομικη υποσταση.
Δεν μας ενδιαφερει να εχει.
Το υποστηριζουν 2-3 ανθρωποι (υπαρχει και ενας δευτερος κυκλος 10 περιπου ατομων) και βεβαια δεν εχει γινει
ουτε μια συναντηση αυτων για να αποφασισουν ποια σταση θα εχουν απεναντι στο ενα η το αλλο θεμα.
Ουτε απεναντι στην ΕΓΕ. Ουτε βεβαια στο VCDC. Οτι εχει ειπωθει, εγινε τις Πεμπτες που βρισκομαστε,
οπου ειναι και ασχετοι με τη λειτουργια του hegrade ανθρωποι.
Υπαρχουν ατομα που προσπαθουν για την ΕΓΕ και αλλοι που βγαζουν σπυρια.
Πως βγηκε το συμπερασμα οτι ειναι το hegrade αμεσα συνεργαζομενο, δεν μπορεσα ποτε να το καταλαβω.
Οπως δεν μπορω να καταλαβω, γιατι θα ηταν κακο αν το εκανε.
Μπορει κανεις να βρει τουλαχιστον δυο χοντρους -εως απαραδεκτους- καυγαδες με τον προεδρο της.
Η οποια συνεργασια εχει γινει στο παρελθον, εγινε απο προσωπα (πχ G5) κι οχι απ το hegrade.
Υπαρχει εμπιστοσυνη (ελπιζω να συνεχιστει) και η στηριζουν την αποφαση καποιου η αδιαφορουν.
Προβλημα μεχρι τωρα, δεν ειχαμε.
Αν ενας απ τον πυρηνα αποφασισει αυριο να συνεργαστει το hegrade με το vcdc,
δεν χρειαζεται την αδεια κανενος για να το κανει.
Τοσο απλα. Τιποτε δεν μπορει να σου κανει κακο, εκτος κι αν το θελεις.
Ηθελε καποιο μελος να ξεκινησει ενα project; Το εκανε.
Υπαρχουν μελη του vcdc, που ηταν στο hegrade και δεν ειναι που θα μπορουσαν να με διαψευσουν
αν δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
Δεν υπαρχει γραμμη για την σταση μας απεναντι στον οποιονδηποτε φιλε Θεμιστοκλη.
Αν καποιε φορες βλεπει κανεις κοινη σταση, ειναι επειδη σκεπτομαστε και συμπεριφερομαστε με τον ιδιο τροπο.
Οι περισσοτεροι αλλωστε γνωριζομαστε πολυ καλα μεταξυ μας. Αυτο ειναι ολο.

Οποτε ειναι αδικο, η οποια αστοχη δικη μου η πχ του Μπακα αντιδραση η συμπεριφορα, να χρεωνεται στο hegrade.
Οπως και η δικη σου στο vcdc.

Αυτα (vcdc-hegrade) ειναι πανω απο μας. Αν οχι, δεν αξιζουν μια.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 11.07.07, 4:11 pm

Γεια σου Χρήστο μου.
Γεια χαρά σε όλους.

Να σας πω τι πιστεύω;
Πραγματικά όμως το πιστεύω.
Αντιθέσεις έχουν υπάρξει και θα υπάρχουν.
Οφείλονται σε διάφορες αιτίες.
Τις κατηγοριοποιώ όπως τις έχω βιώσει. Καθαρά υποκειμενικά:
1. Δικαιολογημένες συγκρούσεις
Κάποιος έχει διαφωνία με κάποιον άλλο για θέματα αρχής ή ιδεών.
Αυτές - για μένα τουλάχιστον - είναι απολύτως θεμιττές και δεν θα έπρεπε να πάψουν να υπάρχουν.
Το κάθε άλλο!
Η ρήξη είναι συνετελεστής προόδου, όταν παράγονται ιδέες και έρχονται σε αντιπαράθεση.

2. Παρεξηγήσεις
Είναι πολύ συχνές. Ειδικά στο διαδίκτυο.
Πρόσωπα που δεν γνωρίζονται χρωματίζουν το λόγο του άλλου αυθαίρετα και λανθασμένα. Συμβαίνει συχνά.
Είναι από τα αρνητικά της δικτυακής κοινωνικοποίησης.

3. Φανταστικές
Υπάρχουν φορές που έχουμε ξεκινήσει με μια υπόθεση.
Ο α είναι φίλος του β. Από εκεί και πέρα εξηγούμε τα πάντα ξεκινώντας από την υπόθεση που θεωρούμε πραγματικότητα.
Το πρόβλημα αυτό είναι σαν τη ζήλεια στον έρωτα.
Σου μπαίνει στο μυαλό κάτι και ύστερα όλα ταιριάζουν.
Φυσικά, κάποιες φορές πέφτεις μέσα. Τις περισσότερες όμως απλά δηλητηριάζεις την ψυχή σου. Και κάνεις κακό σε όλους και όλα.

4. Από αδράνεια και σχόλη
Αυτές και αν είναι συχνές συγκρούσεις.
"Μιας και δεν κάνουμε κάτι, δεν πλακωνόμαστε για να κυλήσει η αδρεναλλίνη;"
Πολύ συχνό αυτό. Όταν δεν παράγεται έργο ξεκινάει η βλακεία.

Όποιος θέλει μπορεί να τοποθετήσει όπου θέλει τις συγκρούσεις ή τις αντιπαλότητες. Για μένα πάντως αυτές είναι.
Η πρώτη κατηγορία - για μένα - είναι πρόοδος.
Πώς να το κάνουμε; Δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο. Είμαστε διαφορετικοί και είναι καλό να παραμείνουμε τέτοιοι.
Δεν μπορώ πάντα, παίδες, να συμφωνώ με τον καθένα στη δουλειά μου.
Δεν θέλω πχ να έχω κάθε πιθανό πελάτη. Υπάρχουν κάποιοι που είναι περισσότερο ζημιά παρά κέρδος. Πιστεύω να συμφωνείτε.
Έτσι και συνεργάτες ή συναδέλφους.
Δεν είναι όλοι - για μένα τουλάχιστον - άνθρωποι που έχουμε κοινά.
Με κάποιους πρέπει να συγκρουστούμε γιατί υπάρχει λόγος και αιτία.
Και για να μην υποθέτετε αυθαίρετα εξηγώ.
Υπάρχουν συνάδελφοί μου που (με τα δικά μου κριτήρια) είναι καραγκιόζηδες. Ας πούμε στο χώρο της εκπαίδευσης.
Τι θα κάνω; Θα συμφωνώ μαζί τους;

Από εκεί και πέρα:
Οι άλλες κατηγορίες θα πρέπει να αποσαφηνίζονται. Να καταλαβαίνουμε αν ισχύουν ή όχι και αν εντάσσονται στην πρώτη κατηγορία.
Αν ναι, η ρήξη είναι αναπόφευκτη.
Αν όχι, θα πρέπει να ξεπεραστούν.
Και για μένα είναι πανεύκολο να ξεπεραστούν.
Αν απλά έχεις παρεξηγήσει, έχεις φανταστεί, έχεις ζηλέψει κλπ άδικα, απλά κατανόησέ το και πήγαινε παρακάτω.

Στο θέμα hegrade-vcdc.
Πίστευα (πάντοτε) και εξακολουθώ να πιστεύω πως hegrade και vcdc είναι γεννημένα από ακριβώς τα ίδια κίνητρα.
Μια σειρά άνθρωποι, βαρέθηκαν να περιμένουν από άλλους, να συμβιβάζονται, ή απλά να βαριούνται να κουνηθούν και έκαναν τη δική τους πρόταση.
Αποφάσισαν να εκτεθούν προβάλλοντας τα πιστεύω τους και ανοιγόμενοι στην κοινωνία.
Το vcdc και το hegrade έχουν πάμπολα κοινά.
Και είναι απλά μικρότητα και βλακεία που περάσαμε 2 χρόνια με παρεξηγήσεις που ανήκουν στις κατηγορίες 2,3 και 4.
Για μένα υπάρχει πεδίον δράσης λαμπρόν.

Με την ΕΓΕ τα πράγματα για μένα είναι αλλιώς.
Η ΕΓΕ διεκδικεί για τον εαυτό της πως μας εκπροσωπεί όλους.
Αυτό είναι το πρόβλημα. Διότι απλά ΔΕΝ μας εκπροσωπεί.
Επίσης είναι εντελώς παλιό και ξεπερασμένο μοντέλο.
Ο Πάνος έγραψε πως "δεν είναι ανάγκη η Ένωση να τοποθετείτε στα φόρα".
Μέγα λάθος, φίλε μου!
Τα φόρα είναι ανοικτοί χώροι που παράγεται σκέψη και δράση.
Όποιος θέλει να είναι κοινωνικός πόλος έχει υποχρέωση να το κάνει.
Εδώ τα γραπτά μένουν. Και οι συζητήσεις είναι ανοικτές.
Σύμφωνοι! Υπάρχουν και παρεξηγήσεις.
Όμως τις προτιμώ από τις κατ'ιδίαν συζητήσεις, τα τηλέφωνα και τα σου-ξου-μου-ξου.
Κι επιτέλους. Η ΕΓΕ συμμετείχε στα φόρα. Από αυτά αναγεννήθηκε.
Απλά το έκανε ανώνυμα.
Καιρός είναι να έχει το θάρρος να το κάνει κι επώνυμα.

Θα ήθελα πάντως να κλείσω το post επιστρέφοντας στο ΣΤΟΧΟ.
Αυτός είναι το νόημα.
Η ρήξη, αν και όπου υπάρχει, θα πρέπει να έχει φανερούς και υπαρκτούς στόχους.
Η προβολή του design, που λέμε όλοι, είναι μια αφετηρία, που όμως ΔΕΝ την αντιλαμβανόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο.
Κάποιοι σκέφτονται την προβολή της δικής τους δραστηριότητας και μόνον. Κάποιοι της δικής τους, μέσω όμως και των άλλων. Κάποιοι των καλύτερων και πιο άξιων. Κάποιοι των στενών και κάποιοι των κοινών συμφερόντων.
Κακά τα ψέματα! Οι επαγγελματικές ενώσεις προβάλλουν συμφέροντα.
Ας καταγράψουμε λοιπόν ο καθένας τα δικά του.
Ας δούμε ποια είναι.
Και αν συμφωνούν κι άλλοι με αυτά, τότε δημιουργούνται κινήσεις.
Αν όμως δεν συμφωνούν. Είναι λογικό να μην ακολουθήσουν.

Πολλούς χαιρετισμούς σε όλους.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 11.07.07, 5:44 pm

xhybridfish έγραψε:Βλέπω τα εξής:

1. σε συγκεκριμένο τόπικ που υπάρχει για καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με τον κλάδο μας, δεν υπάρχει η αντίστοιχη συμμετοχή που υπάρχει εδώ. Το θέμα εδώ είναι "UK Design Skills Development Plan".
Και φυσικά εφόσον δεν είναι συγκεντρωμένες σε ένα τόπικ με ανάλογο τίτλο, αποσυντονίζομαι πλήρως και δεν μπορώ να συμμετέχω/προβληματιστώ/συνεισφέρω με τον τρόπο μου.
Καταλαβαίνω πλήρως ότι μια συζήτηση μπορεί να πάρει άλλη τροπή και να καταλήξει αλλού!
Αλλά πλέον πρέπει να διαβάζω ανελλιπώς όλα τα ποστς, έχω - δεν έχω χρόνο, για να δω μήπως κάποια συζήτηση κατέληξε σε κάτι σχετικό με ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ, επειδή στο συγκεκριμένο τόπικ που είναι φτιαγμένο ειδικά γι'αυτό τον σκοπό και το παρακολουθώ, δεν υπάρχει συμμετοχή με τέτοιες προτάσεις.
Θα μπορούσα να κάνω quotes με links στο συγκεκριμένο θέμα, όπως και στο θέμα του "κηδειόχαρτου" με την πρόταση του dps, αλλά δεν προσφέρει κάτι μια δημοσίευση με παραπομπές σε άλλες δημοσιεύσεις. Και κουραστικό είναι ΚΑΙ αποσυντονίζεται ο αναγνώστης με τις υπόλοιπες συζητήσεις.
Οπότε τελικά χάνω το ενδιαφέρον μου για οποιαδήποτε κίνηση, πολύ απλά γιατί δεν έχω την δυνατότητα να παρακολουθήσω μια συζήτηση με το ίδιο θέμα σε σπασμένα τόπικς.

Έχεις δίκιο Δημήτρη.
Όμως διαβάζοντας τα pdf των άγγλων παρασύρθηκα και ποστάρισα εδώ γιατί το συνδύασα με αυτά που διάβαζα. Ίσως είναι καλύτερα να μεταφερθεί το post μου στο ανάλογο thread του forum.

Μιλώντας όμως γενικά νομίζω ότι το συγκεκριμένο thread είναι σχετικότατο με το δικό σου και πρέπει να το διαβάζεις όταν υπάρχει νέα εγγραφή. Αυτό που προσπαθείς να οργανώσεις είναι μια επίπονη και ψυχοφθόρος διεργασία και μόνο αν έχεις μεγάλη υπομονή θα φέρει αποτέλεσμα. Εγώ δεν έχω και για να μην είμαι εμπόδιο σε σας δεν δήλωσα συμμετοχή, είμαι ειλικρινής.

Και τέλος βρε Δημήτρη, το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ένα τέτοιο εγχείρημα είναι ο χρόνος. Εκεί σκοντάφτουν όλοι οι προθέσεις πάντα υπάρχουν, πόσοι όμως είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν τον χρόνο τους για κάτι που δεν ξέρουν το αποτέλεσμα? Ελάχιστοι. Αυτοί όμως κάνουν την διαφορά και αν πετύχουν τον στόχο τους τους αξίζουν 1000 μπράβο. Λοιπόν, άσε τις αρλούμπες και συνέχισε αυτό που προσπαθείς να κάνεις γιατί όπως βλέπεις είστε λίγοι και μάλλον οι τελευταίοι των «Γραφιστών»

:D :D
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 12.07.07, 7:22 am

Καλημέρα σε όλους!

Νομίζω πως πρέπει να γίνουμε λίγο πιο πρακτικοί και όλες τις σκέψεις, προτάσεις κ.α. να τις επικοινωνήσουμε με πιο αποτελεσματικό τρόπο (για όλους μας) τρόπο.
Ο Χάρης αναφέρεται σε στόχο-ους.

VCDC: http://www.vcdc.gr/
"...το οποίο έχει σκοπό να δώσει την δυνατότητα έκφρασης σε κάθε σκεπτόμενο σχεδιαστή, να αποτελέσει πεδίο γόνιμου και θετικού προβληματισμού στα θέματα γύρω από το design, να σταθεί αρωγός δίπλα στον νέο επαγγελματία με απαντήσεις πάνω σε θεωρητικά και πρακτικά ζητήματα και να ενημερώσει για τα επαγγελματικά θέματα και νέα που αφορούν όλους μας."

Ένωση Γραφιστών (ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ: ΑΡΘΡΟ 02. ΣΚΟΠΟΣ):
http://www.gda.gr/page.aspx?id=87
"Σκοποί του Σωματείου είναι:
α) Να συντονίσει τις προσπάθειες όλων των γραφιστών για την βελτίωση του καλλιτεχνικού επιπέδου των γραφικών τεχνών στην Ελλάδα.
β) Να συντείνει στην καλύτερη χρήση των γραφιστικών εφαρμογών, στην εικαστική επικοινωνία σαν μέσο για τη βελτίωση της συνεννόησης μεταξύ των ανθρώπων.
γ) Να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο εθελοντική εργασία για κοινωφελείς σκοπούς.
δ) Να προβάλει και να αναδείξει την κοινωνική προσφορά του γραφίστα στην εικαστική επικοινωνία.
ε) Η αναγνώριση και η καταξίωση του γραφίστα, σαν καλλιτέχνη από όλους τους κρατικούς και ιδιωτικούς φορείς.
στ) Η διεκδίκηση και κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων του γραφίστα, επάνω στη δημιουργική και πρωτότυπη δουλειά του.
ζ) Η δημιουργία των προϋποθέσεων για την επιμόρφωση των μελών του με την ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων για όλα τα θέματα ενασχόλησής τους.
η) Η παροχή συμβουλών και γνωμοδοτήσεων προς τα μέλη του, για όλα τα θέματα που αφορούν στην καλλι-τεχνική προσφορά και δημιουργική -πρωτότυπη δουλειά τους.
θ) Η δημιουργία πνεύματος αλληλεγγύης μεταξύ των μελών του βασισμένου στη τήρηση των κανόνων της συναδελφικής δεοντολογίας σε όλες τις φάσεις της δημιουργίας, προβολής και αξιοποίησης του έργου τους."

Διάβαζοντας με προσοχή κάποιος τα 2 παραπάνω αποσπάσματα, μπορεί να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα, τα οποία λίγο ή πολύ έχουν αναλυθεί.
Ναι, οι στόχοι-σκοποί μπορεί να είναι διαφορετικοί. Ακόμα και τα μέσα, που έχει επιλέξει κανείς να τους πραγματοποιήσει. Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν κοινοί σκοποί. ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Απλά, δεν έχουν αναδειχθεί για (x) λόγους. Ένας απ' αυτούς είναι η ομαδική νοοτροπία, που μάλλον (;) δεν έχουμε ως κλάδος. Για ν' αποκτήσει κανείς ομαδικότητα, χρειάζεται κόπος. Δεν γίνεται απ' τη μια μέρα στην άλλη...
Για όσους δεν το γνωρίζουν, είχα την ευτυχία να είμαι αθλητής (πασαδόρος) στο volley-ball (κατάφερα να παίξω και εθνική παίδων... χαχα).
Μάλλον, το πιο ομαδικό άθλημα, στο οποίο για να πετύχεις τον αντικειμενικό σου (βραχυπρόθεσμο) στόχο, να πάρεις δηλαδή τον πόντο, συνεργάζεσαι (θες δεν θες) με τους συμπαίκτες σου. Σ' έναν αγώνα με κανόνες. Συμπαίκτες, με τους οποίους σκέφτεσαι διαφορετικά. Αλλά, όταν μπαίνεις στο γήπεδο, έχεις κοινό στόχο και συμφερόν.
Η ομαδική νοοτροπία, λοιπόν, είναι ένα στοιχείο, που το "περνάει" ο coach, ο οποίος σπάνια είναι παίχτης-προπονητής.
Ως προς το design, τα στοιχεία, που θα συνθέταν μια ομάδα:
- γήπεδο: είναι η καθημερινή επαγγελματική μας πραγματικότητα,
- παίχτες: ο Χάρης, Ο Θεμιστοκλής, ο Δημοσθένης, ο Χρήστος, ο Διονύσης, o Κωνσταντίνος, ο Πάνος, ...
- εμφανίσεις: η εικόνα, που δείχνουμε προς τα έξω, τι "φοράμε"
- κανόνες: ένας κώδικας δεοντολογίας (που είναι οεο;)
- φυσική-τεχνική κατάσταση: αυτά που φέρεις εκ γεννητής και αυτά που κερδίζεις στην πορεία με καθημερινό μόχθο,
- coach: Αν αμφισβητείται από κάποιους ή μερίδα παιχτών υπάρχει θέμα και έχεις 2 λύσεις: α) συζητάς μαζί του, β) δεν συζητάς μαζί του και συνεχίζεις να μην τον στηρίζεις, ελπίζοντας πως θα έρθει κάποιος άλλος. Αν σε μια ομάδα volley 12 ατόμων, οι 1 - 2 πιστεύουν κάτι τέτοιο είναι διαφορετικό απ' το να το πιστεύουν οι 5, 6, 7, 8.
Προσωπικά, επιλέγω την (α) λύση. Αλλιώς, και εσύ και ο coach δημιουργείτε πρόβλημα στην ομάδα!
Αυτό με το coaching είναι επικίνδυνο... Όσο αφορά τους designers, αν είναι άτομο έχουμε πρόβλημα, αν είναι θεσμός τα πράγματα είναι καλύτερα!

Συγνώμη για τα περί αθλητισμού... Αλλά, είναι πολύ χρήσιμα αυτά, που κέρδισα (κυρίως σ' επίπεδο κοινωνικότητας).
Λοιπόν, συγκεκριμένα πράγματα... Στο post αυτό συμμετέχουν άτομα και από το VCDC και από το HeGRADe και από την Ένωση Γραφιστών και άλλοι επαγγελματίες (οι τελευταίοι, για μένα, είναι οι πιο σημαντικοί ως προς την ενεργοποίηση τους). Τραβώ την ευκαιρία απ' τα μαλλιά και σας προκαλώ-προσκαλώ να:
- Ορίσουμε συγκεκριμένη αντζέντα (σε β' επίπεδο τα θέματα να ιεραρχηθούν)
- Ενημέρωση συναδέλφων για το θέμα
- να στείλουμε (κοινοποιημένη σε όσους το δυνατόν περισσότερους φορείς) προσκλητήρια επιστολή-e-mail* (*ο καθένας ας αναλογισθεί την ευθύνη του βρε αδελφέ...). Θ' αναλογισθεί κανείς: Ποιος θα την υπογράφει ρε μεγάλε; Και απαντάω εγώ: ΕΜΕΙΣ.
- Εύρεση χώρων (το εντευκτήριο της Ένωσης Γραφιστών θα μπορούσε να είναι ένα εξ' αυτών - ακούω τις προτάσεις σας...)
- Πραγματοποίηση συνάντησης-εων (1/3 μήνες; 1 ολόκληρο ΣΚ; δεν ξέρω... πάλι, περιμένω προτάσεις για την συχνότητα).

Αυτά... Back 2 the work....

Υ.Γ.: Χάρη, για το "δεν είναι ανάγκη η Ένωση να τοποθετείτε στα φόρα" επιφυλάσσομαι...
Ας μείνουμε σ' αυτό, που έχουμε θέσει ως κύριο θέμα. Τον κοινό στόχο, τη συνισταμένη.
Γενικά, δεν πισυεύω πως πρέπει ν'ανοίξω άλλο topic. Πλέον, το θέμα ρέει εδώ...
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 12.07.07, 2:44 pm

pkoutsod έγραψε:[...]*Βtw, μήπως αρχίζει και γίνεται λίγο "χαοτικό" (ΜΗΝ με παρεξηγήσετε, καλοπροαίρετα το λέω) το περιεχόμενο στο VCDC;
- Το RSS κατεβάζει όλα τα σχόλια, είτε είναι: "Μάνα, στείλε λεφτά..." είτε "Ανακοίνωση: 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Οπτικής Επικοινωνίας.**
- Μερικοί νομίζουν πως το πεδίο 'Θέμα' είναι, για να γράφουν "Κουκουρούκου..."
- Το 'Search' παίζει, αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικά...
[...]

xhybridfish έγραψε:[...]
[...]
[...]
πάντα με φιλική διάθεση και εκτίμηση.

pkoutsod έγραψε:[..]
Γενικά, δεν πισυεύω πως πρέπει ν'ανοίξω άλλο topic. Πλέον, το θέμα ρέει εδώ...[...]

Μήπως να αλλάξουμε τουλάχιστον το θέμα του ποστ σε κάτι πιο ανάλογο, ώστε να καταλαβαίνει ο κόσμος περί τίνος πρόκειται και να συμμετέχουν?
Εκτός αν δεν μας ενδιαφέρει η συμμετοχή.
Φιλικά.
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sax » 12.07.07, 3:10 pm

xhybridfish έγραψε:Μήπως να αλλάξουμε τουλάχιστον το θέμα του ποστ σε κάτι πιο ανάλογο, ώστε να καταλαβαίνει ο κόσμος περί τίνος πρόκειται και να συμμετέχουν?
Συμφωνω.
Και με τις προτασεις του Πανου.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 12.07.07, 3:16 pm

pkoutsod έγραψε:Καλημέρα σε όλους!

Νομίζω πως πρέπει να γίνουμε λίγο πιο πρακτικοί και όλες τις σκέψεις, προτάσεις κ.α. να τις επικοινωνήσουμε με πιο αποτελεσματικό τρόπο (για όλους μας) τρόπο.
Ο Χάρης αναφέρεται σε στόχο-ους.

VCDC: http://www.vcdc.gr/
"...το οποίο έχει σκοπό να δώσει την δυνατότητα έκφρασης σε κάθε σκεπτόμενο σχεδιαστή, να αποτελέσει πεδίο γόνιμου και θετικού προβληματισμού στα θέματα γύρω από το design, να σταθεί αρωγός δίπλα στον νέο επαγγελματία με απαντήσεις πάνω σε θεωρητικά και πρακτικά ζητήματα και να ενημερώσει για τα επαγγελματικά θέματα και νέα που αφορούν όλους μας."

Ένωση Γραφιστών (ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ: ΑΡΘΡΟ 02. ΣΚΟΠΟΣ):
http://www.gda.gr/page.aspx?id=87
"Σκοποί του Σωματείου είναι:
α) Να συντονίσει τις προσπάθειες όλων των γραφιστών για την βελτίωση του καλλιτεχνικού επιπέδου των γραφικών τεχνών στην Ελλάδα.
β) Να συντείνει στην καλύτερη χρήση των γραφιστικών εφαρμογών, στην εικαστική επικοινωνία σαν μέσο για τη βελτίωση της συνεννόησης μεταξύ των ανθρώπων.
γ) Να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο εθελοντική εργασία για κοινωφελείς σκοπούς.
δ) Να προβάλει και να αναδείξει την κοινωνική προσφορά του γραφίστα στην εικαστική επικοινωνία.
ε) Η αναγνώριση και η καταξίωση του γραφίστα, σαν καλλιτέχνη από όλους τους κρατικούς και ιδιωτικούς φορείς.
στ) Η διεκδίκηση και κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων του γραφίστα, επάνω στη δημιουργική και πρωτότυπη δουλειά του.
ζ) Η δημιουργία των προϋποθέσεων για την επιμόρφωση των μελών του με την ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων για όλα τα θέματα ενασχόλησής τους.
η) Η παροχή συμβουλών και γνωμοδοτήσεων προς τα μέλη του, για όλα τα θέματα που αφορούν στην καλλι-τεχνική προσφορά και δημιουργική -πρωτότυπη δουλειά τους.
θ) Η δημιουργία πνεύματος αλληλεγγύης μεταξύ των μελών του βασισμένου στη τήρηση των κανόνων της συναδελφικής δεοντολογίας σε όλες τις φάσεις της δημιουργίας, προβολής και αξιοποίησης του έργου τους."

Διάβαζοντας με προσοχή κάποιος τα 2 παραπάνω αποσπάσματα, μπορεί να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα, τα οποία λίγο ή πολύ έχουν αναλυθεί.
Ναι, οι στόχοι-σκοποί μπορεί να είναι διαφορετικοί. Ακόμα και τα μέσα, που έχει επιλέξει κανείς να τους πραγματοποιήσει. Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν κοινοί σκοποί. ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Απλά, δεν έχουν αναδειχθεί για (x) λόγους. Ένας απ' αυτούς είναι η ομαδική νοοτροπία, που μάλλον (;) δεν έχουμε ως κλάδος. Για ν' αποκτήσει κανείς ομαδικότητα, χρειάζεται κόπος. Δεν γίνεται απ' τη μια μέρα στην άλλη...
Για όσους δεν το γνωρίζουν, είχα την ευτυχία να είμαι αθλητής (πασαδόρος) στο volley-ball (κατάφερα να παίξω και εθνική παίδων... χαχα).
Μάλλον, το πιο ομαδικό άθλημα, στο οποίο για να πετύχεις τον αντικειμενικό σου (βραχυπρόθεσμο) στόχο, να πάρεις δηλαδή τον πόντο, συνεργάζεσαι (θες δεν θες) με τους συμπαίκτες σου. Σ' έναν αγώνα με κανόνες. Συμπαίκτες, με τους οποίους σκέφτεσαι διαφορετικά. Αλλά, όταν μπαίνεις στο γήπεδο, έχεις κοινό στόχο και συμφερόν.
Η ομαδική νοοτροπία, λοιπόν, είναι ένα στοιχείο, που το "περνάει" ο coach, ο οποίος σπάνια είναι παίχτης-προπονητής.
Ως προς το design, τα στοιχεία, που θα συνθέταν μια ομάδα:
- γήπεδο: είναι η καθημερινή επαγγελματική μας πραγματικότητα,
- παίχτες: ο Χάρης, Ο Θεμιστοκλής, ο Δημοσθένης, ο Χρήστος, ο Διονύσης, o Κωνσταντίνος, ο Πάνος, ...
- εμφανίσεις: η εικόνα, που δείχνουμε προς τα έξω, τι "φοράμε"
- κανόνες: ένας κώδικας δεοντολογίας (που είναι οεο;)
- φυσική-τεχνική κατάσταση: αυτά που φέρεις εκ γεννητής και αυτά που κερδίζεις στην πορεία με καθημερινό μόχθο,
- coach: Αν αμφισβητείται από κάποιους ή μερίδα παιχτών υπάρχει θέμα και έχεις 2 λύσεις: α) συζητάς μαζί του, β) δεν συζητάς μαζί του και συνεχίζεις να μην τον στηρίζεις, ελπίζοντας πως θα έρθει κάποιος άλλος. Αν σε μια ομάδα volley 12 ατόμων, οι 1 - 2 πιστεύουν κάτι τέτοιο είναι διαφορετικό απ' το να το πιστεύουν οι 5, 6, 7, 8.
Προσωπικά, επιλέγω την (α) λύση. Αλλιώς, και εσύ και ο coach δημιουργείτε πρόβλημα στην ομάδα!
Αυτό με το coaching είναι επικίνδυνο... Όσο αφορά τους designers, αν είναι άτομο έχουμε πρόβλημα, αν είναι θεσμός τα πράγματα είναι καλύτερα!

Συγνώμη για τα περί αθλητισμού... Αλλά, είναι πολύ χρήσιμα αυτά, που κέρδισα (κυρίως σ' επίπεδο κοινωνικότητας).
Λοιπόν, συγκεκριμένα πράγματα... Στο post αυτό συμμετέχουν άτομα και από το VCDC και από το HeGRADe και από την Ένωση Γραφιστών και άλλοι επαγγελματίες (οι τελευταίοι, για μένα, είναι οι πιο σημαντικοί ως προς την ενεργοποίηση τους). Τραβώ την ευκαιρία απ' τα μαλλιά και σας προκαλώ-προσκαλώ να:
- Ορίσουμε συγκεκριμένη αντζέντα (σε β' επίπεδο τα θέματα να ιεραρχηθούν)
- Ενημέρωση συναδέλφων για το θέμα
- να στείλουμε (κοινοποιημένη σε όσους το δυνατόν περισσότερους φορείς) προσκλητήρια επιστολή-e-mail* (*ο καθένας ας αναλογισθεί την ευθύνη του βρε αδελφέ...). Θ' αναλογισθεί κανείς: Ποιος θα την υπογράφει ρε μεγάλε; Και απαντάω εγώ: ΕΜΕΙΣ.
- Εύρεση χώρων (το εντευκτήριο της Ένωσης Γραφιστών θα μπορούσε να είναι ένα εξ' αυτών - ακούω τις προτάσεις σας...)
- Πραγματοποίηση συνάντησης-εων (1/3 μήνες; 1 ολόκληρο ΣΚ; δεν ξέρω... πάλι, περιμένω προτάσεις για την συχνότητα).

Αυτά... Back 2 the work....

Υ.Γ.: Χάρη, για το "δεν είναι ανάγκη η Ένωση να τοποθετείτε στα φόρα" επιφυλάσσομαι...
Ας μείνουμε σ' αυτό, που έχουμε θέσει ως κύριο θέμα. Τον κοινό στόχο, τη συνισταμένη.
Γενικά, δεν πισυεύω πως πρέπει ν'ανοίξω άλλο topic. Πλέον, το θέμα ρέει εδώ...

Πάνο μου, δεν συμφωνώ μαζί σου.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση και τη μη απάντηση.

Όσο για αυτό...

Aυτό είναι αυθαίρετο. Και πέραν του ότι προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο, δεν θα εκπροσωπούσε κανέναν αυτή η ομάδα. Στα κοινωνικά πράγματα, υποτίθεται τουλάχιστον, πως ο κόουτς είναι ο κόσμος. Αυτός για την ώρα είτε δεν ενδιαφέρεται, είτε δεν έχει αποφασίσει.

Χαιρετισμούς

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 12.07.07, 4:44 pm

Χάρη, εννοείται πως περιμένω την απάντηση - (αντί)πρόταση σου (;)...
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Αυγά κ Πασχάλια

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 13.07.07, 12:36 am

Καλησπέρα φίλοι μου!

Αν και γνωρίζω αγγλικά ομολογώ πως δεν καταλαβα πολύ καλά τι εστί Design Council, κάτι αντίστοιχω σαν την κοινότητα του αγαπητού μας VCDC? ή κάτι πιο επίσημο κρατικά?

Διακρίνω μια διαμάχη μεταξύ αγαπητών μελών/ συναδέλφων μας και δεν γνωρίζω το γιατί (η αλήθεια δεν είδα όλα τα ποστς) και σε τι αναφέροντε,
σαν να έχω την εντύπωση πως κάτι υπόθηκε για την ΕΓΕ (μελανέά σημεία της ίσως;) δεν γνωρίζω!

το PR τι είναι αλήθεια;

τα κόμματα που κολλάνε;

Υπάρχει κατάλοιπο παλιάς διαμάχης μελών/ συναδέλφων μας?

Το Έχασα κάπου!

Γενικώς τι παίζει με Design Council?

σας άγχωσα όπως αγχώθηκα κι εγώ ο νέος? σορυ! :roll:
Web & Visual Communication Services
Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Senior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο X.III Ε.Γ.Ε - H.D.I - Λοιποί φορείς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων