Aqua Style στο Illustrator

Παρουσιάστε την χρήση ενός νέου προγράμματος, utility, plugin ή μοιραστείτε τον τρόπο με τον οποίο δημιουργήσατε μια εργασία, καθώς και χρήσιμα tips !

Aqua Style στο Illustrator

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 31.01.06, 11:52 pm

Aqua Style στο Illustrator CS2.

1. . Ανοίγουμε ένα νέο RGB έγγραφο στο Adobe Illustrator. Σχεδιάζουμε έναν κύκλο. Στη συνέχεια του δίνουμε ένα γεναίο Stroke και τον γεμίζουμε με ένα κυκλικό gradient.

Εικόνα

Οι δυνάμεις των χρωμάτων που θα χρησιμοποιήσουμε για το παράδειγμα είναι οι εξής:

Εικόνα

To πρώτο χρώμα, είναι για την λάμψη στο gradient, το δεύτερο για το εξωτερικό χρώμα του gradient και το 3ο, για το stroke.

2. Για να φανεί ρεαλιστικότερη η λάμψη, προσπαθούμε να θέσουμε το κέντρο του gradient στο κάτω μέρος της σφαίρας. Ίσως να χρειαστεί μερικές προσπάθειες αλλά με λίγη υπομονή, αν ξεκινήσουμε περίπου λίγο πιο πάνω από το κάτω μέρος της σφαίρας και σύροντας προς τα πάνω το εργαλείο gradient, μπορούμε να πετύχουμε μια ανάμειξη όπως αυτή της εικόνας. (με πατημένο το Shift, το gradinet θα σχηματιστεί κάθετα)

Εικόνα

3. Σχεδιάζουμε μια λευκή έλειψη στο πάνω μέρος της σφαίρας, προσπαθώντας να είναι παράλληλη με την γραμμή του ορίζοντα. Πάμε στην παλέτα transparency, και δίνουμε τιμή 40%.

Εικόνα

4. Για να μπορέσουμε να κάνουμε την λάμψη να σβήσει προοδευτικά προς το κάτω τμήμα της σφαίρας, θα χρειαστούμε την τεχνολογία προοδευτικής μάσκας που μας προσφέρει το AI CS2. Δηλαδή την μέθοδο με την οποία μπορούμε να κάνουμε ένα πλακάτο χρώμα ή ένα gradient να σβήσει σε τίποτα (αφήνωντας προοδευτικά να φανεί όποιο αντικείμενο είναι απο κάτω).

Για να το πετύχουμε αυτό, επιλέγουμε την οβάλ λάμψη που κάναμε στο πάνω μέρος της σφαίρας, και μέσα από το κρυφό μενού του transparency, επιλέγουμε make opacity mask !

Στην παλετα transparency, δημιουργήθεικε μια μαύρη επιφάνεια. Δίπλα σε αυτήν, θα πρέπει να είναι τσεκαρισμένη ένδειξη: clip.

Εικόνα

Τώρα, η οβάλ διαφάνεια δεν είναι ορατή πλέον. Και αυτό συμβαίνει γιατί είναι ολόκληρη μάσκα. Τι θα γίνει όμως αν την κάνουμε να εξαφανίζεται προοδετικά ?

Κάνουμε ένα κλικ στην μαύρη επιφάνεια στην παλέτα transparency για να ενεργοποιήσουμε την μάσκα. Αν θέλουμε για κάποιο λόγο να μετακινήσουμε την οβάλ γυαλάδα, ή να αλλάξουμε το μεγεθός της, κάνουμε κλικ στην λευκή επιφάνεια.

Πάμε πάνω από τον κύκλο όπως βλέπουμε στην εικόνα μας, και σχεδιάζουμε ένα ορθογώνιο.

Εικόνα

Στη συνέχεια, το βάφουμε με ένα gradient από μαύρο σε άσπρο. Στην πραγματικότητα, δεν βλέπουμε το χρώμα αλλά το αποτέλεσμα του βαψίματος. Όπου μαύρο στο ντεγραντέ έχω μάσκα και όπου λευκό έχω τρύπα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να κρυφτεί η γυαλάδα προοδευτικά και να δείξει σαν να χάνεται πάνω στην σφαίρα.

Το αποτέλεσμα είναι υπέροχο ! Καλή διασκέδαση.

-----------------------------------------

Το tutorial αυτό είναι μια αναλυτική προσαρμογή στα Ελληνικά, από αυστριακό tutorial του σχεδιαστή Wofgang Bartelme, το οποίο μπορεί να βρεί κανείς εδώ. Ευχαριστούμε θερμά τον Bartelme.

Thank you very much dear Bartelme. :D

copyright: http://www.bartelme.at | Wofgang Bartelme
Προσαρμογή στα Ελληνικά: Θ. Χαψής | VCDC 2006

Τελευταία επεξεργασία από Themistoklick και 01.01.07, 5:43 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 01.02.06, 12:27 am

Θέμη μου ο δεύτερος τόμος για το βιβλίο που λέγαμε ...
να κάπως έτσι να είναι :D
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 01.02.06, 12:58 am

να΄σαι καλά staff
(άγχος στο 200%)
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 01.02.06, 1:34 am

Themistoklis έγραψε:να΄σαι καλά staff
(άγχος στο 200%)

Άστο το άγχος και γράφε!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 01.02.06, 8:19 am

Themistoklis έγραψε:να?σαι καλά staff
(άγχος στο 200%)

Ξεκίνα ωρέ!!
(Εγω θα είμαι επίσημος αντιπρόσωπος στους νομούς Αρκαδίας & Λακωνίας έτσε;;;)
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 01.02.06, 9:54 am

WOW ναι ναι ετσι να είναι :) :) ... Υπέροχος Θέμη..

Κατσε ρε Soka τη Λακωνία τη θέλω εγώ :P :P
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό dandil » 01.02.06, 12:17 pm

Καλό μήνα παιδιά! Μπορεί να έχω πολύ καιρό να κάνω κάποιο post, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σας παρακολουθω καθημερινά! Themistoklis το σημερινό σου tipακι ήταν "λουκούμι"! Με γλύτωσες από πολλες ώρες ψαξίματος και αλχημείες! Thanks man!
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΟΥΛΗΣΩ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ!!!
Άβαταρ μέλους
dandil
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 01.02.06, 12:44 pm

Ευχαριστώ(ούμε)!
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Livya » 01.02.06, 2:15 pm

Πολύ καλό!
Αν είναι και σε αυτό το ύφος το βιβλίο θα είναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!
Γιατί όταν δεν έχεις κάποιον απέναντί σου και κάνεις κάποια "πατάτα" κολλάς εκεί και δεν μπορείς να δείς τι έκανες λάθος. Έτσι αν είναι σε πολύ απλή γλώσσα θα διευκολήνει αρκετά.
Και πάλι σε ευχαριστούμε........
Άβαταρ μέλους
Livya
Senior Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 02.01.08, 12:41 am

Αχ χίλια ευχαριστώ, και δουλεύει και με όλες τις αποχρώσεις. Δεν ξέρω, μπορείν κάνω λάθος αλλά έχεις γερμανική έκδοση; :D
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Επιστροφή στο VIII.I Software + Tutorials

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων