το e-shop.gr πουλάει μεταχειρισμένα για καινούργια yeaaahh!!

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Δημοσίευσηαπό vankap » 05.05.08, 9:02 pm

Εκανα το λαθος και δοκίμασα να αγοράσω εναν σκληρό δίσκο για το G4... μπαίνω μέσα... βλέπω στη σειρά τους υπαλήλους με τους υπολιστές, περιμένω.. ηρθε επιτέλους η σειρά μου!

Εγώ. "Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για εναν σκληρό δίσκο IDE, ΑΤΑ 133. Τι υπάρχει?

Υπάλληλος. "έχω μόνο έναν στο κατάστημα Μενιδίου, εδώ έχω ΑΤΑ 100.
Εγώ. "Κάνει για macintosh?"
Υπάλληλος. "Αν ειναι για Macintosh να πάτε στην rainbow για σκληρό δίσκο".
Εγώ. "Γιατί? αφου ίδιος δίσκος είναι"
Υπάλληλος. " Εχω ενα μονο κομάτι στο κατάστημα Μενιδίου".
Εγώ. "Ευχαριστώ..."

Τελικά πήγα δίπλα στο πλαίσιο και αγόρασα τον σκληρό μου δίσκο...
vankap
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 12.05.08, 9:26 pm

Τελικά πρσπαθούν με ζήλο να καταστρέψουν την επιχείρηση τους, την στιγμή που όλες οι ανάλογες εταιρίες τρέχουν πίσω από τον καταναλωτή για την εξυπηρέτησή του, λόγω του μεγάλου ανταγωνισμού.

Σήμερα παρήγγειλα ένα μικρό στερεοφωνικό των 69 ευρώ, με την VISA κάρτα μου και με παραλήπτη το όνομά μου.. Η απάντηση του e-shop:

Η παραγγελία σας βρίσκεται σε αναμονή προς αποστολή των δικαιολογητικών για την χρέωση της κάρτας σας.

Τα δικαιολογητικά που χρειαζόμαστε είναι: η φωτοτυπία της κάρτας(με καλυμμένα τα τέσσερα τελευταία νούμερα της κάρτας) και της ταυτότητας του κατόχου (εμπρός πίσω).
Στο φαξ 210 6835837 ή μέσω email.
Έγραφα που ζητούνται από τις τράπεζες για την δική μας και δική σας κάλυψη σε περίπτωση που η κάρτα είναι κλεμμένη ή υποκλεμμένη.

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι η παραγγελία σας μπορεί να πληρωθεί και με αντικαταβολή (πληρωμή κατα την παράδοση).

Ευχαριστώ

Είναι απλά αστείο...

Απάντησα οτι θέλω να αλλάξω σε αντικαταβολή :roll:

Κα Ταμπούσογλου,

σε κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα του πολιτισμένου κόσμου (δεν γνωριζω για τα υπόλοιπα) δεν ζητείται φωτοτυπία καμίας κάρτας και καμία ταυτότητα αγοραστή. Είναι απλά απαράδεκτο να μην μου παρέχετε την ευκολία της πληρωμής με κάρτα, χωρίς να περνάμε διαδικασία ταυτοποίησης η οποία θα άρμοζε σε 2-3 δεκαετίες πριν και όχι εν έτη 2008.

Δυστυχώς χρειάζομαι το είδος που αγόρασα ειδάλως θα ακύρωνα την αγορά.

Παρακαλώ όπως μου αποστείλατε με τη μέθοδο της αντικαταβολής. Ελπίζω να μην χρειάζεται ταυτότητα για να αλλάξουμε τον τρόπο πληρωμής.

Μετα λύπης,

Κωνσταντίνος Πενλίδης

Και το e-shop αμέσως:

Αγαπητέ κύριε Πενλίδη,

Η παραγγελία σας προωθήθηκε ως αντικαταβολή.

Με εκτίμηση,

Α. Τομπούσογλου

Μηδέν κατανόηση λοιπόν, μια συγγνώμη, τίποτα... Πρέπει να απειλήσεις με αυτο-εμπρησμό για να συγκινηθεί η εταιρία τους.

Συγχαρητήρια και από εμένα λοιπόν!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Rising Angel » 31.05.08, 2:31 am

Ότι αγοράζετε από το e-shop κρατάτε τις συσκευασίες.
Αν επιστρέψετε οτιδήποτε μέσα στην εγγύηση (συνήθως αυτήν του ενός χρόνου επειδή χάλασε) και δεν το δώσετε στην αρχική του συσκευασία τότε δεν μπορείτε να κάνετε αλλαγή ούτε επισκευή...

όπως καταλάβατε στο κατάστημα της Συγγρού έγινε μια μάχη με αποτέλεσμα να πιαστώ κυριολεχτικά στα χέρια με έναν τεχνικό-πωλητή...
Με την βοήθεια και το γιουχάρισμα των πελατών μου αλλάξανε την κάρτα γραφικών 6 μέρες αργότερα. Αφού βέβαια επικοινώνησα με την μαμά εταιρεία για την κάρτα…
мЄšŧåŔĭă ° яЇşĩиĝ ÅņģęŁ
Άβαταρ μέλους
Rising Angel
Junior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 02.06.08, 9:45 am

Αγαπητέ penlix,
Τελικά πρσπαθούν με ζήλο να καταστρέψουν την επιχείρηση τους, την στιγμή που όλες οι ανάλογες εταιρίες τρέχουν πίσω από τον καταναλωτή για την εξυπηρέτησή του, λόγω του μεγάλου ανταγωνισμού.

Νομίζω η απάντηση βρίσκεται στα "Αποτελέσματα Χρήσης" του ισολογισμού τους, από όπου μπορούν να κοιτούν το κόσμο από ψηλά...
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 02.06.08, 9:56 am

Έτσι είναι, αλλά οι ανεπαρκείς κάποια στιγμή θα βρουν τον δάσκαλό τους...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Προηγούμενη

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων