Mac or Pc?

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Re: Mac or Pc?

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 23.12.09, 6:34 pm

ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό anime_t » 23.12.09, 6:55 pm

Dark3go έγραψε:anime_t στην αφιερώνω...

Εικόνα

:D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
anime_t
Member

Δημοσίευσηαπό anime_t » 23.12.09, 7:02 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
anime_t
Member

Δημοσίευσηαπό afentis » 23.12.09, 7:33 pm

Φίλοι γραφίστες
Τα mac τα έχω χρησιμοποιήσει χρόνια μόνο στην δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι πριν μια 10ετία καταριώσουνα τα pc που κολούσαν συνεχώς. Αν η τιμή των mac ήταν στα επίπεδα των pc ασφαλώς και θα τα προτιμούσα. ΟΜΩΣ τα win είναι αξιόπιστα και σταθερά σε τέτοιο βαθμό που δεν νομίζω ότι τώρα ένας ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ θα προτιμήσει ένα mac. Μόνο το κουτί κάνει 2 χιλιάρικα. Ουφ. Πολλά τα λεφτά.

Mac vs Pc ως προς τιμή σαφώς και PC
Mac vs Pc ως προς ποιότητα σαφώς και Mac
Mac vs Pc ως προς αξιοπιστία ισοπαλία.

Επιλέγω pc με βάση το χρήμα αλλά η καρδιά μου είναι στα Mac.

Δεν θα βρείτε πιο αντικειμενικό γραφίστα επί του θέματος.
afentis
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 23.12.09, 8:16 pm

anime_t έγραψε:Εικόνα

mouse = ένα καλώδιο...
πληκτρολόγιο = ένα καλώδιο
οθόνη = δύο καλώδια
ρεύμα κουτιού = ένα καλώδιο

άρα δύο καλώδια παραπάνω όλα κι όλα....τα υπόλοιπα είναι αν προσθέσεις περιφερειακά όπως και στο mac :)
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.12.09, 9:45 pm

Ελατε ρε παιδιά, πολύς πολιτισμός έπεσε και ψυχραιμα επιχειρήματα. Δεν θα ακούσω τίποτα το απίστευτο? Δεν θα τρέξει αίμα?? Οχι ρε γαμώτο. Οταν βγούν οι μονομάχοι στην αρένα φωνάξτε με.

Θα ρίξω και ένα τελείως αναξιοπρεπες ανέκδοτο στην αρένα.

Οταν ο Bill Gates γδυθηκε για πρώτη φορά μπροστά στην γυναίκα του, αυτη αναφώνησε

O Bill, now i know why the call you Micro and Soft. :wink:

Έλαααα δώστε... :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 23.12.09, 10:04 pm

Πότε προλάβατε βρε?? Και κάνατε και την πρώτη μάχη χωρίς εμένα?!!! :P :P :P

afentis είδες τι έκανες?!!! (πλάκα κάνω!!!) :lol: :lol: :lol:

Πάντως θα σου επαναλάβω αυτά που σου είπα στην αρχή. Αν θυμάσαι τα mac όπως ήταν πριν 10 χρόνια τότε ναι αυτά που λες ισχύουν. Για τα σημερινά δεδομένα όμως είσαι λάθος. Τα mac δεν είναι ακριβά. Έχουμε επιχειρήσει να συζητήσουμε αυτό το θέμα στο παρελθόν, χωρίς επιτυχία φυσικά, αλλά το γεγονός είναι οτι ένα mac (οποιοδήποτε μοντέλο) συμφέρει πολύ περισσότερο από ένα pc. Προσπάθησε να "φτιάξεις" ένα pc που να σου προσφέρει όσα σου προσφέρει π.χ. ένα iMac. Θα δεις οτι δεν υπάρχει διαφορά τιμής. Άσε που το mac θα σου κάνει τη δουλειά σου για πολύ περισσότερο χρόνο από ένα pc, οπότε κερδίζεις χρήματα από τις ανόητες αναβαθμίσεις.
Όσο για την αξιοπιστία... Και τα windows 17 να βγουν αν βασίζονται στον ίδιο πυρήνα με την ίδια νοοτροπία (registry κ.λ.π.) δεν πρόκειται να είναι τίποτε άλλο παρά windows. Άλλο να δουλεύει το μηχάνημά σου windows και άλλο να δουλεύει unix λειτουργικό. Όλα τ' άλλα είναι περιττά. Πρόσεξε! Δε λέω οτι τα mac δεν κολλάνε ποτέ!!! Μηχανήματα είναι θα κάνουν κι αυτά τις βλακείες τους! Αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα κολλήματα και τα προβλήματα που έχουν τα pc.
Οπότε listen to your heart and go with Mac!!!! Δε θα το μετανιώσεις!!! :wink:

Όσο για κάποιους που πετάχτηκαν (Sadi τους λένε... :twisted: :twisted: :twisted: ) έχω να πω το εξής:
ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ!!!!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΕΣ ΣΤΑ WINDOWS 7!!!!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΥΡΕΣ ΟΘΟΝΕΣ!!!!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Δε με πιστεύετε??? Ορίστε: http://www.telegraph.co.uk/technology/microsoft/6709584/Microsoft-Windows-7-Black-Screen-of-Death-blamed-on-malware.html
Κάντε απλά μια αναζήτηση στο google με τις λέξεις: windows 7 black screen και θα δείτε.... 30.700.000 αποτελέσματα!!!!MOYAXAXAXAXXAXAXAXAAXAAXAAAAA!!!!!! :dance :dance :dance :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 23.12.09, 10:28 pm

έκανα απλά μια αναζήτηση στο google για τα mac δεν παθένουν τίποτα με τις λέξεις:
Α) imac 27' screen problems = 3.710.000 για imac 27' screen problems.
Β) mac programs = 158.000.000 για mac problems.
Γ) μόνο για το 2009 = 5.230.000 για imac problems 2009.
έλα Ρόσπυ το έκοψες το χέρι σου να σου πάρω πλαστικό? :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Υ. Γ. 1 τη οθόνες βγάζουν τα mac φούξια??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Υ. Γ. 2 ακόμα να τελειώσει τον Εσπερινό ο Ισίδωρος ή έχει και αγρυπνία.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.12.09, 10:31 pm

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http ... CCAQ9QEwBA

Aλλο ένα "φτηνό" επιχείρημα!!! :clap :dance :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό afentis » 23.12.09, 10:41 pm

Φίλε spyros_1
απο τα λεγόμενά σου είσαι και πολύ ...mac.
Έχω την εντύπωση ότι δεν είχες ή έχεις καλές εμπειρίες με την win πλατφόρμα.
Σου λέω χαρακτηριστικά ότι πριν χρόνια, 4 για την ακρίβεια ήμουν υπεύθυνος για την ανάπτυξη νέου ατελιέ. 5 γραφίστες είμασταν. Λέγαμε τι μηχανήματα να πάρουμε mac οr pc. Όλοι μα όλοι εκτός απο μένα λέγαμε να πάρουμε pc. Προσπαθούσα να τους πείσω, με τα σχετικά προβλήματα των win (βλέπετε δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις με αυτά, τότε). Τέλος πάντως η δημοκρατία κέρδισε. Και όμως εδώ και τέσσερα χρόνια έβγαλαν άψογα την δουλειά τους χωρίς κανένα μα κανένα, όσο απίστευτο και αν σας φαίνεται, πρόβλημα. Δεν είχαμε ποτέ κανένα κόλλημα (για να κάνεις restart).

Μην είσαι τόσο πορωμένος με τα mac. Δες και την καλή πλευρά των win.
Το ίδιο και οι πορωμένοι των pc. Δείτε και εσείς την απλότητα του λειτουργικού και ποιότητα των mac.

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που λές σχετικά με το ότι αξίζουν με το παραπάνω τα χρήματα των mac.

Είπαμε, δεν θα βρείτε πιο αντικειμενικό γραφίστα επί του θέματος.

Ανοίγω νέα αρένα τελικά ή θεωρείται λείξαν.
(χωρίς νικητή για την ...αντικειμενικότητα)
afentis
Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.12.09, 10:55 pm

afentis έγραψε:

Διάβαζες ποτέ Λουκυ Λουκ, που πλακωνόντουσαν δυο άτομα στο σαλούν, και μετά μαθάιναν και άλλοι ότι έπεφτε ξύλο στο σαλούν και πηγαίνανε να δείρουν???

Ολοι εδω είμαστε επαγγελματίες και τραβάμε το λούκι μας καθε μέρα. Θα θεωρούσα προσωπικά αστείο να απαξιώσω κάποιον, επειδη δουλεύει corel & Pc, αντι mac & Illutrator.

Kαι να πίστευα το αντίθετο ο isikol θα με έκανε να φάω χώμα. To τελικό θέμα είναι ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΚΑΥΓΑΣ. :clap :dance :D

Που είστε κότες με τα PC???? Κάνετε αναβάθμιση απο svista σε Sxista??? :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 23.12.09, 10:59 pm

Σπυρο παραδεχεσαι την σοβαρη αμετοχη σταση μου? :D
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 23.12.09, 11:14 pm

afentis έγραψε:Φίλε spyros_1
απο τα λεγόμενά σου είσαι και πολύ ...mac.
Έχω την εντύπωση ότι δεν είχες ή έχεις καλές εμπειρίες με την win πλατφόρμα.
Σου λέω χαρακτηριστικά ότι πριν χρόνια, 4 για την ακρίβεια ήμουν υπεύθυνος για την ανάπτυξη νέου ατελιέ. 5 γραφίστες είμασταν. Λέγαμε τι μηχανήματα να πάρουμε mac οr pc. Όλοι μα όλοι εκτός απο μένα λέγαμε να πάρουμε pc. Προσπαθούσα να τους πείσω, με τα σχετικά προβλήματα των win (βλέπετε δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις με αυτά, τότε). Τέλος πάντως η δημοκρατία κέρδισε. Και όμως εδώ και τέσσερα χρόνια έβγαλαν άψογα την δουλειά τους χωρίς κανένα μα κανένα, όσο απίστευτο και αν σας φαίνεται, πρόβλημα. Δεν είχαμε ποτέ κανένα κόλλημα (για να κάνεις restart).

Μην είσαι τόσο πορωμένος με τα mac. Δες και την καλή πλευρά των win.
Το ίδιο και οι πορωμένοι των pc. Δείτε και εσείς την απλότητα του λειτουργικού και ποιότητα των mac.

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που λές σχετικά με το ότι αξίζουν με το παραπάνω τα χρήματα των mac.

Ανοίγω νέα αρένα τελικά ή θεωρείται λείξαν.
(χωρίς νικητή για την ...αντικειμενικότητα)

άνοιξες κατά λάθος την κερκόποτρα του πολέμου και ξεχύθηκαν από τα τάρταρα οι λιγοστές και εναπομείναντες ρακένδυτες λεγεώνες των πρασινομηλοφάγων.
οσονούπω θα κατέλθει δια μέσω παραθύρων ο Πολέμαρχος isi ενδεδυμένος ως superman να τους ξανακλείσει εκεί που τους αξίζει.
(τη γράφω ο φιλόσοφος σε έφαγα sokalegga)

Υ. Γ. ένα πράμα σαν το Ρακιτζή http://www.youtube.com/watch?v=NK_Eybj04b0
:dance :dance :dance :dance :dance :dance :dance :dance :dance :dance
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 23.12.09, 11:50 pm

χαρείτε θρασίμια λίγος είναι ο χρόνος σας (σαν τους καλικάντζαρους) οσονούπω φτάνει και από δυσμάς Ο EL (όχι αυτοί του Λιακόπουλου) Ο EL PANOS (πως λέμε EL PASO)
http://www.youtube.com/watch?v=exJOy6uT ... re=related
:dance :P :dance :P :dance :P :dance :P :dance :P :dance :P :dance :P :dance :P :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2 :metal2
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 23.12.09, 11:59 pm

notis έγραψε:Σπυρο παραδεχεσαι την σοβαρη αμετοχη σταση μου? :D

Δεν έχω να πω τίποτα! Είσαι Κ Υ Ρ Ι Ο Σ !!!! Χαχαχαχααα :lol: :lol: :lol: :lol:
Αν θες όμως έλα να ξεδώσεις μαζί μας!

afentis από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είχα πάντα pc... Έζησα όοοολες τις τρομερές επιτυχίες των windows 3.x, 95, 98, ME, 2000, xp (ευτυχώς τα sVista τα γλύτωσα 1ον γιατί δεν τόλμησε κανείς να τα περάσει στο γραφείο που δουλεύω, και 2ον στο σπίτι έχω απαρνηθεί οριστικά τα windows από το 2004)! Οπότε ναι είναι ασφαλές να πω οτι τα σιχάθηκα και δε θέλω να τα βλέπω μπροστά μου!!! Δε ξέρω αν αυτό με κάνει πωρωμένο mac user ή απλά αγανακτισμένο windows user. Όπως και να έχει, δεν είμαι άσχετος με το αντικείμενο και έχοντας δοκιμάσει και τα 2 πραγματικά ο μοναδικός (για μένα) λόγος που χρειάζομαι τα windows είναι 2 προγράμματα: το ένα είναι το corel ώστε να μετατρέπω που και που κανένα αρχείο που μου δίνουν και το δεύτερο είναι το convertxtodvd που δυστυχώς είναι το μοναδικό πρόγραμμα που δεν υπάρχει αντίστοιχό του στο mac.
Από εκεί και πέρα, καθημερινά χρησιμοποιώ και pc και mac μιας και στο γραφείο έχουμε και τα δυο, και δυστυχώς ότι επιχειρήματα και να προσπαθεί να μου δώσει κάποιος οτι τα windows είναι σταθερά, λυπάμαι αλλά δε γίνεται να με πείσουν! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα pc που έχουμε και το ανοίγουμε... 1 φορά στις δυο βδομάδες και πολύ σου λέω, τρέχει γνήσια xp, και το rip ενός printer. ΜΟΝΟ. Πες μου πως γίνεται πριν 6 μήνες να δούλευε κανονικά (καλά ποτέ δεν "πετούσε" κι όλας αλλά έκανε τη δουλειά του) και τώρα να Σ Ε Ρ Ν Ε Τ Α Ι χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί, χωρίς να έχει εγκατασταθεί τίποτα κ.λ.π. Defragment, antivirus όλα εντάξει αλλά... πατάς να ανοίξει το rip το αρχείο και πας να κάνεις καφέ.... Τα ζω κάθε μέρα αυτά και άλλα πολλά. Οπότε δε θεωρώ πως είμαι προκατειλημμένος απλά θέλω την ηρεμία μου. Αρκετά νεύρα τσατάλια έχω από τον κάθε μ@λ@κ@ πελάτη, δε μπορώ να ασχολούμαι και με το βρωμοpc!! :wink:

Sadi... :twisted: :twisted: :P :P
PC ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΩ, ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ!!!! (μένω στον τέταρτο οπότε θα κάνει καλή πτώση) :P :P
Όσο για τα άλλα που λες, ναι το 27" iMac είχε προβλήματα με σπασμένες οθόνες κ.λ.π. Όμως όλα τα προβληματικά μηχανήματα αντικαταστάθηκαν οπότε απλά έχει μείνει η γκρίνια! Εξάλλου αυτά ήταν τις πρώτες βδομάδες κυκλοφορίας. Χθες πήρε μια φίλη μου το 27" και είναι άψογο! :wink:
Πάντως μη φοβάσαι... Τα windows δεν κινδυνεύουν. Απλά βρίσκουν σιγά σιγά τη θέση που τους αξίζει: εγκατεστημένα σε Virual Machine σε Mac!!!!

Υ.Γ. Ή ο Ισίδωρος δε μας έχει πάρει ακόμα χαμπάρι, ή θα κάνει κανένα ΜΠΑΜ ξαφνικά και θα τα κάνει όλα Μ Π Ο Υ Ρ Λ Ω Τ Ο !!!!!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 24.12.09, 2:39 am

spyros_1 έγραψε:...Δε λέω οτι τα mac δεν κολλάνε ποτέ!!! Μηχανήματα είναι θα κάνουν κι αυτά τις βλακείες τους! Αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα κολλήματα και τα προβλήματα που έχουν τα pc.
Οπότε listen to your heart and go with Mac!!!! Δε θα το μετανιώσεις!!! :wink:

Όσο για κάποιους που πετάχτηκαν (Sadi τους λένε... :twisted: :twisted: :twisted: ) έχω να πω το εξής:
ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ!!!!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΕΣ ΣΤΑ WINDOWS 7!!!!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΥΡΕΣ ΟΘΟΝΕΣ!!!!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Δε με πιστεύετε??? Ορίστε: http://www.telegraph.co.uk/technology/microsoft/6709584/Microsoft-Windows-7-Black-Screen-of-Death-blamed-on-malware.html
Κάντε απλά μια αναζήτηση στο google με τις λέξεις: windows 7 black screen και θα δείτε.... 30.700.000 αποτελέσματα!!!!MOYAXAXAXAXXAXAXAXAAXAAXAAAAA!!!!!! :dance :dance :dance :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Βρε Σπύρο μου, PC έχω και μάλιστα σχετικά περιορισμένων δυνατοτήτων που δουλεύει 17 ώρες τη μέρα. Τρέχει Windows7 την RC (γιατί παρά το ότι έχω αγοράσει την κανονική έκδοση, δεν έχω βρει χρόνο να την εγκαταστήσω) από τις αρχές Σεπτεμβρίου (σχεδόν 4 μήνες). Μετράω:

Κολλήματα: 0
BSOD: 0
Δυσλειτουργίες: Μόνο ότι τα PDF μέσω Firefox ανοίγουν στο Acrobat εξωτερικά, αντί για μέσα στο browser, αλλά αυτό μετά από δική μου παρέμβαση, που δεν θυμόμουν πώς την είχα κάνει για να την επαναφέρω.

Πόσο χόρτο δηλαδή σας έχει ταΐσει αυτή η Apple και δε μπορείτε να δείτε ότι χωρίς τα παραμύθια που σας πουλάει, δε θα πούλαγε ούτε τα μισά από τα μηχανάκια της; Μήπως να θυμηθούμε μερικούς μήνες πιο πίσω που λέγατε ότι τα Mac ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΠΟΤΕ; Να θυμηθούμε, ότι λέγατε ότι τα Mac ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΙΟΥΣ; Να θυμηθούμε ότι λέγατε ότι τα Mac δεν είχαν ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ HARDWARE; Πόσες γαργάρες ακόμα πρέπει να κάνετε ακόμα για να βάλετε μυαλό επιτέλους; Δε βλέπετε ότι η Apple έχει λουστεί όλα όσα πριν από λίγα (πολύ λίγα) χρόνια κορόιδευε και μαζί μ' αυτήν και οι φανατικοί χρήστες της; Αν είναι να πάρω Mac, να δώσω 2 χιλιάρικα και να έχω το ίδιο αποτέλεσμα τελικού χρήστη με τα Windows, καλύτερα να δώσω τα μισά (και λιγότερα) και με τα ίδια χρήματα που έδωσες εσύ για να πάρεις το Macάκα σου, εγώ θα έχω πάρει KAI ολόκληρη της σουίτα της Adobe (ενώ εσύ θα ψάχνεις να πάρεις και δεύτερο δάνειο για να την αγοράσεις).

Όλα τα άλλα που λέτε οι χρήστε Mac για αίσθηση, πχιότητα κατασκευής και λοιπές σαχλαμάρες, είναι φτηνά μαρκετίστικα κόλπα της Apple που τεχνηέντως τα φυτεύει στους χρήστες της, μπας και τσιμπήσει καμιά πώληση και από το word of mouth advertising... μόνο που το κόλπο είναι παλιό, οι χοντράδες που έχει πει η Apple πολλές και μεγάλες και κανένας εχέφρων, μη ψωνισμένος χρήστης δεν τσιμπάει πλέον...
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 24.12.09, 2:45 am

spyros_1 έγραψε:...Χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα pc που έχουμε και το ανοίγουμε... 1 φορά στις δυο βδομάδες και πολύ σου λέω, τρέχει γνήσια xp, και το rip ενός printer. ΜΟΝΟ. Πες μου πως γίνεται πριν 6 μήνες να δούλευε κανονικά (καλά ποτέ δεν "πετούσε" κι όλας αλλά έκανε τη δουλειά του) και τώρα να Σ Ε Ρ Ν Ε Τ Α Ι χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί, χωρίς να έχει εγκατασταθεί τίποτα κ.λ.π. Defragment, antivirus όλα εντάξει αλλά... πατάς να ανοίξει το rip το αρχείο και πας να κάνεις καφέ.... Τα ζω κάθε μέρα αυτά και άλλα πολλά. Οπότε δε θεωρώ πως είμαι προκατειλημμένος απλά θέλω την ηρεμία μου. Αρκετά νεύρα τσατάλια έχω από τον κάθε μ@λ@κ@ πελάτη, δε μπορώ να ασχολούμαι και με το βρωμοpc!! :wink:

Υ.Γ. Ή ο Ισίδωρος δε μας έχει πάρει ακόμα χαμπάρι, ή θα κάνει κανένα ΜΠΑΜ ξαφνικά και θα τα κάνει όλα Μ Π Ο Υ Ρ Λ Ω Τ Ο !!!!!! :lol: :lol: :lol:

Μηχανάκι που έχει δουλέψει άπειρες ώρες να υποθέσω, με δίσκο ψημένο, έτοιμο να τα τινάξει... πάλι καλά που ανοίγει να λες... Ο δικός μου παλιός υπολογιστής κάπως έτσι αντιδρούσε πριν τα κακαρώσει (σχεδόν) τελείως... Ευτυχώς, πρόλαβα και πήρα backup τα πάντα, πριν τον δώσω για ανακύκλωση. Αλλά αυτό βλέπεις, δεν υπάρχει στο μυαλό των Macάδων... γιατί οι δίσκοι των Mac δουλεύουν για πάντα.. ε;
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 24.12.09, 3:05 am

afentis έγραψε:
Mac vs Pc ως προς τιμή σαφώς και PC
Mac vs Pc ως προς ποιότητα σαφώς και Mac
Mac vs Pc ως προς αξιοπιστία Mac

Επιλέγω pc με βάση το χρήμα αλλά η καρδιά μου είναι στα Mac.

Here I fixed it for you :wink:

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχω εδώ και 2 μήνες το macbook και περνάει απαρατήρητο, γιατί απλά κάνει την δουλειά του χωρίς να μου πρήζει τα ούμπαλα, κάτι που δε μπορώ να πω και για τα pc μου.

Όσο για αξιοπιστία, να σου πω κάτι μεταξύ μας, από πρώτο χέρι, αυτά τα "όλα στην Κίνα τα κάνουν, άρα την ίδια ποιότητα έχουν" είναι ένα μάτσο μπούρδες, στο λέω γιατί έτσι σκεφτόμουν, και έπαιρνα τα ποιο γρήγορα και φθηνά πράγματα στο pc μου, και τσουφ τσουφ χάλαγαν σαν καρπούζια στον ήλιο.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι οι mac είναι ποιοτικότεροι, και το pc μπορεί να φτάσει την ποιότητα, αλλά θα φτάσει και την τιμή.

Και κάτι ακόμα, και το ποιο φθηνό iMac έχει οθόνη απίστευτη, IPS panel και backlit led, τι να λέμε λοιπόν για διαφορά τιμής, οι συγκρίσεις μέχρι τώρα που κάνουν ορισμένοι είναι μεταξύ mac και pc με οθόνη ΤΝ και περιφερειακά ότι πιο φθηνό (και μουφέξ) υπάρχει.

Κάποιοι κάνουν συγκρίσεις εντελώς λάθος κατά καιρούς, και λένε ότι τα mac είναι ferrari κτλ. Θα προτιμούσα να τα δω ως mercendes (Mac) απέναντι σε οποιοδήποτε Χ racing μοντέλο (Pc) που την πατάει κάτω σε ταχύτητα, αλλά όχι σε άνεση και αξιοπιστία.

Τέλος, ότι πληρώνεις παίρνεις, έτσι είναι, ότι και να λέει ο κάθε ένας, δεν είμαστε μ*λ*κες όσοι παίρνουμε mac, υπάρχει λόγος, αν με απογοητεύσουν τα mac και εμένα και τον κάθε ένα, δε θα πάμε πάλι σε pc και θα κάνουμε τουμπεκί; Δε το βλέπω να γίνεται και όχι αγαπητοί, δεν είναι εγωισμός, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για εγωισμούς.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 24.12.09, 1:00 pm

El Panos έγραψε:Βρε Σπύρο μου, PC έχω και μάλιστα σχετικά περιορισμένων δυνατοτήτων που δουλεύει 17 ώρες τη μέρα. Τρέχει Windows7 την RC (γιατί παρά το ότι έχω αγοράσει την κανονική έκδοση, δεν έχω βρει χρόνο να την εγκαταστήσω) από τις αρχές Σεπτεμβρίου (σχεδόν 4 μήνες). Μετράω:

Κολλήματα: 0
BSOD: 0
Δυσλειτουργίες: Μόνο ότι τα PDF μέσω Firefox ανοίγουν στο Acrobat εξωτερικά, αντί για μέσα στο browser, αλλά αυτό μετά από δική μου παρέμβαση, που δεν θυμόμουν πώς την είχα κάνει για να την επαναφέρω.

Πόσο χόρτο δηλαδή σας έχει ταΐσει αυτή η Apple και δε μπορείτε να δείτε ότι χωρίς τα παραμύθια που σας πουλάει, δε θα πούλαγε ούτε τα μισά από τα μηχανάκια της; Μήπως να θυμηθούμε μερικούς μήνες πιο πίσω που λέγατε ότι τα Mac ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΠΟΤΕ; Να θυμηθούμε, ότι λέγατε ότι τα Mac ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΙΟΥΣ; Να θυμηθούμε ότι λέγατε ότι τα Mac δεν είχαν ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ HARDWARE; Πόσες γαργάρες ακόμα πρέπει να κάνετε ακόμα για να βάλετε μυαλό επιτέλους; Δε βλέπετε ότι η Apple έχει λουστεί όλα όσα πριν από λίγα (πολύ λίγα) χρόνια κορόιδευε και μαζί μ' αυτήν και οι φανατικοί χρήστες της; Αν είναι να πάρω Mac, να δώσω 2 χιλιάρικα και να έχω το ίδιο αποτέλεσμα τελικού χρήστη με τα Windows, καλύτερα να δώσω τα μισά (και λιγότερα) και με τα ίδια χρήματα που έδωσες εσύ για να πάρεις το Macάκα σου, εγώ θα έχω πάρει KAI ολόκληρη της σουίτα της Adobe (ενώ εσύ θα ψάχνεις να πάρεις και δεύτερο δάνειο για να την αγοράσεις).

Όλα τα άλλα που λέτε οι χρήστε Mac για αίσθηση, πχιότητα κατασκευής και λοιπές σαχλαμάρες, είναι φτηνά μαρκετίστικα κόλπα της Apple που τεχνηέντως τα φυτεύει στους χρήστες της, μπας και τσιμπήσει καμιά πώληση και από το word of mouth advertising... μόνο που το κόλπο είναι παλιό, οι χοντράδες που έχει πει η Apple πολλές και μεγάλες και κανένας εχέφρων, μη ψωνισμένος χρήστης δεν τσιμπάει πλέον...

Πάνο είναι ξεκάθαρο οτι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να συμφωνήσουμε σ' αυτό το θέμα, οπότε πλέον δε δίνω και ιδιαίτερη σημασία σε αυτά που γράφεις. Αυτό που προφανώς δεν μπορείς για κάποιο λόγο να καταλάβεις με ΤΙΠΟΤΑ είναι οτι η επιλογή να πάρω mac δεν οφείλεται στην πλύση εγκεφάλου της Apple αλλά στα χρόνια απογοήτευσης από τη Microsoft. Και την ίδια εμπειρία έχουν οι περισσότεροι από τους switchers. Το να μου λες οτι δεν είχες ποτέ πρόβλημα με τα windows δε μου λέει απολύτως τίποτα διότι είσαι απλά μια εξαίρεση (αν όντως ισχύουν αυτά που λες... γιατί αν κάνεις κάθε πρωί 2 ώρες defragment, 1 ώρα scan με 3 antivirus, μπαίνεις και καθαρίζεις και την registry έτσι για να γουστάρεις και βγάζεις και το internet για να είσαι σίγουρος τότε προφανώς κάνουμε άλλη συζήτηση). Ο κανόνας είναι οτι τα windows είχαν, έχουν και θα έχουν προβλήματα τα οποία όλο και περισσότεροι βαρέθηκαν να τα βρίσκουν μπροστά τους οπότε στράφηκαν σε άλλες πλατφόρμες. Όλα τ' άλλα για χόρτο και ψωνισμένους χρήστες είναι απλά το επί χρόνια "πετυχημένο" advertising της Microsoft μιας και δεν έχει κάποιο προϊόν άξιο διαφήμισης ώστε να κινηθεί αλλιώς...

El Panos έγραψε:Μηχανάκι που έχει δουλέψει άπειρες ώρες να υποθέσω, με δίσκο ψημένο, έτοιμο να τα τινάξει... πάλι καλά που ανοίγει να λες... Ο δικός μου παλιός υπολογιστής κάπως έτσι αντιδρούσε πριν τα κακαρώσει (σχεδόν) τελείως... Ευτυχώς, πρόλαβα και πήρα backup τα πάντα, πριν τον δώσω για ανακύκλωση. Αλλά αυτό βλέπεις, δεν υπάρχει στο μυαλό των Macάδων... γιατί οι δίσκοι των Mac δουλεύουν για πάντα.. ε;

Μπορείς να υποθέσεις αλλά λάθος θα κάνεις και πάλι. Ή απλά δεν προσέχεις τι διαβάζεις. Το μηχάνημα ανοίγει 1-2 φορές το μήνα και δουλεύει μερικές ώρες. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο.
Πριν 3 χρόνια κάναμε ένα καθάρισμα στο γραφείο και κάποια παλιά μηχανήματα τα πήγαμε στην αποθήκη. Σε μια γωνιά λοιπόν είχαν ακόμα στημένο ένα quadra του 1993 και ήταν το πρώτο mac που αγόρασαν και το κρατούσαν για συναισθηματικούς λόγους. Το μηχάνημα άναβε και δούλευε Κ Α Ν Ο Ν Ι Κ Α χωρίς κανένα πρόβλημα. Δε λέω οτι οι δίσκοι δεν χαλάνε ποτέ. Απλά πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Αυτά! Άντε Καλά Χριστούγεννα και καλά να περάσετε όλοι!!!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 24.12.09, 1:51 pm

Eγω παράγγειλα ένα Cray Sokalegga Edition και μου δώσανε για δώρο και ένα διαμέρισμα.
Και σας σκίζω όλους...
νιανιανιανιανια
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων