Mac or Pc?

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Re: Mac or Pc?

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 04.01.10, 3:24 pm

Οχι ρε γαμώτη. Σου είπα πως δεν θα έπιανε το κόλπο... Συγνώμη που ¨πειραξαμε¨και αυτό το βίντεο...

http://www.youtube.com/watch?v=RgriTO8U ... re=related

YESSSSS γουσταρωωωωωω :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 04.01.10, 3:31 pm

zoridesign έγραψε:Οχι ρε γαμώτη. Σου είπα πως δεν θα έπιανε το κόλπο... Συγνώμη που ¨πειραξαμε¨και αυτό το βίντεο...

http://www.youtube.com/watch?v=RgriTO8U ... re=related

YESSSSS γουσταρωωωωωω :superman:

καλα λέω εγω οτι μας αντιμετωπίζετε σαν να δουλεύουμε με λειτουργικό 20 χρόνων πίσω... :)

δεν πειράζει...δεν σας συμφέρει, το ξέρω... :P
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 04.01.10, 3:43 pm

isikol έγραψε:καλα λέω εγω οτι μας αντιμετωπίζετε σαν να δουλεύουμε με λειτουργικό 20 χρόνων πίσω... :)

Ε αυτή είναι η αλήθεια βρε Ισίδωρε! Εκτός από ένα ρετούς στην εμφάνιση (που προσωπικά δε μου αρέσει) όλα τα άλλα εξακολουθούν να στηρίζονται στον πυρήνα που είχαν τα windows τότε! Επειδή τα χαντάκωσαν πιο βαθειά για να μη φαίνονται δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν! Registry εν έτη 2010? :shock: :shock: :wall :wall
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 04.01.10, 3:57 pm

spyros_1 έγραψε:
isikol έγραψε:καλα λέω εγω οτι μας αντιμετωπίζετε σαν να δουλεύουμε με λειτουργικό 20 χρόνων πίσω... :)

Ε αυτή είναι η αλήθεια βρε Ισίδωρε! Εκτός από ένα ρετούς στην εμφάνιση (που προσωπικά δε μου αρέσει) όλα τα άλλα εξακολουθούν να στηρίζονται στον πυρήνα που είχαν τα windows τότε! Επειδή τα χαντάκωσαν πιο βαθειά για να μη φαίνονται δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν! Registry εν έτη 2010? :shock: :shock: :wall :wall

Και το 2020, πάλι registry θα έχει, δε γίνεται αλλιώς. Από τη στιγμή που όλες οι εφαρμογές έτσι εγκαθίστανται, δε γίνεται να βγει κάτι διαφορετικό. Αν έβγαιναν αύριο τα Windows χωρίς registry, δεν θα υπήρχε εφαρμογή που να δουλεύει... αποτέλεσμα: πωλήσεις λειτουργικού υπό το μηδέν. Αν υποθέσουμε ότι η registry είναι κάτι καλό, που η Apple δεν έχει, νομίζεις ότι ακόμα και αν το έβλεπαν, θα τολμούσε η Apple να βγάλει την επόμενη έκδοση του MacOS με registry;

Και επειδή πάλι αδιάβαστο σε πιάνω (as always με τους μηλαράκηδες), το 70% του kernel γράφτηκε από την αρχή όταν βγήκαν τα sVista.
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 04.01.10, 4:26 pm

El Panos έγραψε:Και το 2020, πάλι registry θα έχει, δε γίνεται αλλιώς. Από τη στιγμή που όλες οι εφαρμογές έτσι εγκαθίστανται, δε γίνεται να βγει κάτι διαφορετικό. Αν έβγαιναν αύριο τα Windows χωρίς registry, δεν θα υπήρχε εφαρμογή που να δουλεύει... αποτέλεσμα: πωλήσεις λειτουργικού υπό το μηδέν. Αν υποθέσουμε ότι η registry είναι κάτι καλό, που η Apple δεν έχει, νομίζεις ότι ακόμα και αν το έβλεπαν, θα τολμούσε η Apple να βγάλει την επόμενη έκδοση του MacOS με registry;

Και επειδή πάλι αδιάβαστο σε πιάνω (as always με τους μηλαράκηδες), το 70% του kernel γράφτηκε από την αρχή όταν βγήκαν τα sVista.

Ακόμα μια φορά αδιάβαστος είσαι Πάνο όσον αφορα το ποιος τόλμησε και ποιος όχι... Όταν βγήκε το Mac OS X γιατί πάθανε όλοι σοκ? Γιατί ήταν ένα εντελώς διαφορετικό λειτουργικό. Κανένα πρόγραμμα που έπαιζε στο OS 9 δεν έπαιζε στο Χ χωρίς τη χρήση προσομοίωσης (Classic). Οι πωλήσεις όμως τα τελευταία 10 χρόνια άρχισαν να ανεβαίνουν... Δε νομίζω να το αρνείται κανείς... Υπάρχουν νούμερα, ποσοστά, αποδείξεις.
Αντιθέτως, όταν βγήκαν τα sVista με τον σούπερ ανανεωμένο kernel αν θυμάσαι δεν υποστήριζαν οοοοοοοοολα τα προγράμματα και τα drivers που είχαν βολευτεί οι χρήστες να χρησιμοποιούν από την εποχή των windows95. Αποτέλεσμα: Αν δεν επέβαλε με το έτσι θέλω η Microsoft την κυκλοφορία υπολογιστών μόνο με Vista πόσοι πιστεύεις θα τα εγκαθιστούσαν? Υπό το μηδέν οι πωλήσεις. Μια έκδοση αργότερα, η Microsoft σκέφτηκε το Xp Mode στα 7.... Σώπα... Προσωμοίωση για να τρέχεις παλιά προγράμματα... Ring a bell? 10 χρόνια μετά όμως... οπότε ναι.. το 2020 ακόμα registry θα έχετε... Για να μη σου πω πως θα ονομάζονται windows 95 - 2020 edition....

Και by the way... όποιος πιστεύει πως η registry είναι καλό πράγμα... συλληπητήρια!!!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό citylop » 04.01.10, 4:34 pm

To μεγάλο ατού και η μεγαλύτερη κατάρα του windows λέγεται registry, προκειμένου να έχει συμβατότητα με όλους και όλα. Πιστεύω προσωπικά οτι η microsoft κάποια στιγμή θα αποφασίσει να κάνει τη ρήξη με το παρελθόν και να δημιουργήσει κάτι νέο, δεν την παίρνει να κάνει αλλιώς.

Κάτι που βέβαια θα είναι προς το συμφέρον μας (σαν καταναλωτές) γιατί επιτέλους το προϊόν της θα γίνει καλύτερο.

Οταν οδηγώ το καινούριο μου αυτοκίνητο το θεωρώ σαν κάτι φυσιολογικό σαν μια απλή διαδικασία της καθημερινότητας μου αυτονόητη, όταν οδηγώ το προηγούμενο αυτοκίνητο μου αισθάνομαι σαν να γυρίζω πίσω 10 χρόνια κάτι που δεν αισθανόμουν όσο ήταν το κύριο όχημα μεταφοράς μου...
Ε το ίδιο συμβαίνει και όταν κάθομαι σε ένα pc με windows γυρίζω πίσω 10 χρόνια σε αίσθηση, τραβάς το τσοκ του αέρα, μαρσάρεις όταν βάλεις μπρος, περιμένεις να ζεσταθεί και στρίβεις το τιμόνι ασκώντας υπερβολική δύναμη.

Οταν κάποια στιγμή δώσετε την ευκαιρία στον εαυτό σας να βγάλει τις παρωπίδες και να οδηγήσει ένα mac για αρκετό χρονικό διάστημα ώστε να αντιληφθείτε τη διαφορά σαν κάτι θετικό και όχι σαν μια χρονοβόρα διαδικασία εκμάθησης του "ξένου", τότε τα ξαναλέμε...
Μέχρι τότε Hasta la VISTA baby!
~~Μην πεις κάτι, για να πεις κάτι~~
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 04.01.10, 4:38 pm

Tωρα ειναι ένας καλός καυγάς!!! γιουπι!!!

Eλαααααα άλλη μια....

http://www.dailymail.co.uk/news/worldne ... Phone.html

Ε ρε Πχιότητα η microsoft!!! :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 04.01.10, 4:44 pm

spyros_1 έγραψε:
El Panos έγραψε:Και το 2020, πάλι registry θα έχει, δε γίνεται αλλιώς. Από τη στιγμή που όλες οι εφαρμογές έτσι εγκαθίστανται, δε γίνεται να βγει κάτι διαφορετικό. Αν έβγαιναν αύριο τα Windows χωρίς registry, δεν θα υπήρχε εφαρμογή που να δουλεύει... αποτέλεσμα: πωλήσεις λειτουργικού υπό το μηδέν. Αν υποθέσουμε ότι η registry είναι κάτι καλό, που η Apple δεν έχει, νομίζεις ότι ακόμα και αν το έβλεπαν, θα τολμούσε η Apple να βγάλει την επόμενη έκδοση του MacOS με registry;

Ακόμα μια φορά αδιάβαστος είσαι Πάνο όσον αφορα το ποιος τόλμησε και ποιος όχι... Όταν βγήκε το Mac OS X γιατί πάθανε όλοι σοκ? Γιατί ήταν ένα εντελώς διαφορετικό λειτουργικό. Κανένα πρόγραμμα που έπαιζε στο OS 9 δεν έπαιζε στο Χ χωρίς τη χρήση προσομοίωσης (Classic). Οι πωλήσεις όμως τα τελευταία 10 χρόνια άρχισαν να ανεβαίνουν... Δε νομίζω να το αρνείται κανείς... Υπάρχουν νούμερα, ποσοστά, αποδείξεις.
Αντιθέτως, όταν βγήκαν τα sVista με τον σούπερ ανανεωμένο kernel αν θυμάσαι δεν υποστήριζαν οοοοοοοοολα τα προγράμματα και τα drivers που είχαν βολευτεί οι χρήστες να χρησιμοποιούν από την εποχή των windows95. Αποτέλεσμα: Αν δεν επέβαλε με το έτσι θέλω η Microsoft την κυκλοφορία υπολογιστών μόνο με Vista πόσοι πιστεύεις θα τα εγκαθιστούσαν? Υπό το μηδέν οι πωλήσεις. Μια έκδοση αργότερα, η Microsoft σκέφτηκε το Xp Mode στα 7.... Σώπα... Προσωμοίωση για να τρέχεις παλιά προγράμματα... Ring a bell? 10 χρόνια μετά όμως... οπότε ναι.. το 2020 ακόμα registry θα έχετε... Για να μη σου πω πως θα ονομάζονται windows 95 - 2020 edition....

Και by the way... όποιος πιστεύει πως η registry είναι καλό πράγμα... συλληπητήρια!!!

Κοίτα, όταν έχεις το 3-4% της αγοράς, μπορείς να το κάνεις (το να αλλάξεις εντελώς το λειτουργικό σου). Όταν έχεις το 90-92% δε μπορείς. Τόσο απλά! Το να ξαναγράψει το kernel ήταν αλλαγή, αλλά όχι τόσο δραματική (απόδειξη ότι οι περισσότερες παλιότερες εφαρμογές, έπαιζαν κανονικά στο καινούργιο kernel, εκτός από αυτές που ήταν γραμμένες από αρχαιοτάτων χρόνων). Το να βγάλει τη registry από το λειτουργικό, σημαίνει α) ότι όλες οι εφαρμογές πρέπει να ξαναγραφτούν από την αρχή πάνω στο νέο λειτουργικό και β) ότι όλοι οι χρήστες πρέπει να αγοράσουν τις νέες εκδόσεις των εφαρμογών αυτών, αν θέλουν να συνεχίσουν να δουλεύουν τις εφαρμογές που έχουν συνηθίσει. Ακόμα κι αν το έκανε η Microsoft δύσκολα θα την ακολουθούσαν οι άλλες εταιρείες λογισμικού (μη σου πω ότι μπορεί και καμία). Αλήθεια, θύμισέ μου πόσες εταιρείες γράφουν λογισμικό αποκλειστικά για Apple, γιατί μου διαφεύγει... Μία ή καμία;
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 04.01.10, 4:48 pm

zoridesign έγραψε:Tωρα ειναι ένας καλός καυγάς!!! γιουπι!!!

Eλαααααα άλλη μια....

http://www.dailymail.co.uk/news/worldne ... Phone.html

Ε ρε Πχιότητα η microsoft!!! :superman:

Σοβαρή εφημερίδα βρήκες κι εσύ... η Mail είναι λίγο καλύτερη από την "Αυριανή" ή την "Espresso". Δε τη μπορώ τόση εγκυρότητα....
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 04.01.10, 4:58 pm

El Panos έγραψε:Κοίτα, όταν έχεις το 3-4% της αγοράς, μπορείς να το κάνεις (το να αλλάξεις εντελώς το λειτουργικό σου). Όταν έχεις το 90-92% δε μπορείς. Τόσο απλά! Το να ξαναγράψει το kernel ήταν αλλαγή, αλλά όχι τόσο δραματική (απόδειξη ότι οι περισσότερες παλιότερες εφαρμογές, έπαιζαν κανονικά στο καινούργιο kernel, εκτός από αυτές που ήταν γραμμένες από αρχαιοτάτων χρόνων). Το να βγάλει τη registry από το λειτουργικό, σημαίνει α) ότι όλες οι εφαρμογές πρέπει να ξαναγραφτούν από την αρχή πάνω στο νέο λειτουργικό και β) ότι όλοι οι χρήστες πρέπει να αγοράσουν τις νέες εκδόσεις των εφαρμογών αυτών, αν θέλουν να συνεχίσουν να δουλεύουν τις εφαρμογές που έχουν συνηθίσει. Ακόμα κι αν το έκανε η Microsoft δύσκολα θα την ακολουθούσαν οι άλλες εταιρείες λογισμικού (μη σου πω ότι μπορεί και καμία). Αλήθεια, θύμισέ μου πόσες εταιρείες γράφουν λογισμικό αποκλειστικά για Apple, γιατί μου διαφεύγει... Μία ή καμία;

Κοίτα αν η Microsoft το επέβαλε έτσι όπως έκανε με τα Vista, δε θα υπήρχαν και πολλές επιλογές. Κάποιοι θα μένανε με τον παλιό υπολογιστή και τα προγράμματα για όσο τους έπαιρνε, κάποιοι θα έκαναν το μεγάλο βήμα. Οι εταιρείες λογισμικού γιατί να μην ακολουθούσαν? Ίσα ίσα αμέσως θα βγάζανε νέες εκδόσεις για να μη χάσουν στις πωλήσεις! :wink:
Λογισμικό αποκλειστικά για mac βγάζουν πολλές εταιρείες. Μπορεί να μην είναι κολλοσοί αλλά παρόλαυτά υπάρχουν! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 04.01.10, 5:18 pm

spyros_1 έγραψε:Οι εταιρείες λογισμικού γιατί να μην ακολουθούσαν? Ίσα ίσα αμέσως θα βγάζανε νέες εκδόσεις για να μη χάσουν στις πωλήσεις! :wink:

Έχεις την εντύπωση ότι οι εταιρείες λογισμικού έχουν τόσο μεγάλα ποσά για να επενδύσουν στην ανάπτυξη των ήδη υπαρχόντων προϊόντων τους για μία αγορά που δε θα ξεπεράσει (τουλάχιστον στην αρχή) το 2-3% της αγοράς; Αν μπορούσαν να το κάνουν αυτό, θα έκαναν και ανάπτυξη για MacOS, όπου τα μεγέθη είναι παραπλήσια.

Το πιθανότερο είναι ότι και η Microsoft θα ήθελε να βγάλει ένα λειτουργικό χωρίς registry και με διαφορετικό πυρήνα για να γλιτώσει και από τους crackers, που τώρα βγάζουν τις πειρατικές εκδόσεις σε χρόνο DT, λόγω του ότι το λειτουργικό είναι πλέον τυφλοσούρτης. Επειδή όμως η Microsoft είναι εμπορική εταιρεία που έχει σαν σκοπό το κέρδος, και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα, δεν έχει - με δεδομένο το μερίδιο αγοράς της - τα περιθώρια να ρισκάρει τόσο πολύ.

Δες το παράδειγμα με την ψηφιακή τηλεόραση: τώρα, με ένα απλό αποκωδικοποιητή (που είναι μια μικρή σχετικά δαπάνη), θα μπορεί κανένας να παρακολουθήσει το ψηφιακό πρόγραμμα. Αν όμως για να δεις το ψηφιακό πρόγραμμα (το οποίο μέχρι το 2012 θα αντικαταστήσει ενελώς το αναλογικό) έπρεπε να αγοράσεις κανούργια τηλεόραση plasma HD, δε θα αντιδρούσες;
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 04.01.10, 5:19 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 04.01.10, 5:28 pm

notis έγραψε:Εικόνα

Μπορώ να έχω ένα με ρίγανη; :P
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 04.01.10, 5:38 pm

Α, θέλω ποσοστά επί των πωλήσεων! Δε θα πουλάς εσύ πατατάκια στην πλάτη τη δική μου! Τα ποσοστά μου ρεεεε!
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 04.01.10, 5:52 pm

Κι εγώ ενα με ρίγανη θέλω... Άσε και πεινάω τώρα!!! Αχ βρε Νότη! Αχ βρε Νότη! :P :P :P
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 04.01.10, 6:19 pm

Ψοφαγατε για ...διαλειμμα ε? :P :lol:

Υπαρχει προβλημα να ριξω win7 σε macbook pro? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 04.01.10, 6:26 pm

notis έγραψε:Υπαρχει προβλημα να ριξω win7 σε macbook pro? :mrgreen:

Ρίξτα!!! Παίζουν μια χαρά (για windows)... αλλά έχω μια απορία...

ΠΗΡΕΣ MACBOOK PRO???? Πρόσεξε τι θα πεις γιατί θα σε κρεμάσει ο Sadi δίπλα στον Ιούδα!!!! :P :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 05.01.10, 12:48 am

spyros_1 έγραψε:
ΠΗΡΕΣ MACBOOK PRO???? Πρόσεξε τι θα πεις γιατί θα σε κρεμάσει ο Sadi δίπλα στον Ιούδα!!!! :P :P :P :P :P

Οχι βρε, που να βρω τοσα λεφτα :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.01.10, 10:53 am

notis έγραψε:
spyros_1 έγραψε:

Οχι βρε, που να βρω τοσα λεφτα :P

γιατί καλέ μου φίλε Νότη...αν είχες.... mac θα έπαιρνες? :lol: :lol:

θα πήγαινες να φτιάξεις ένα πυραυλοκίνητο 8πύρηνο laptop!! :mrgreen:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 05.01.10, 11:02 am

νάσαι καλά βρε Νότη που μου τα θύμησες πήγα και πήρα αλλά όχι αυτά τα άλλα τα μαύρα γκουρμέ νομίζω τα λένε
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων