Άνοιγμα νέας Επιχείρησης - Help

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Άνοιγμα νέας Επιχείρησης - Help

Δημοσίευσηαπό Gyristroulis » 02.04.14, 10:30 am

Καλημέρα σας.

Είμαι Πτυχιούχος του κλάδου 3D animation & multimedia productions με σεμινάρια επάνω σε γραφιστική και web design.
Εδώ και αρκετό καιρό δουλεύω σε ένα διαφημιστικό γραφείο στην Αθήνα, στο οποίο εξασκώ ναι μεν όλες τις δεξιότητες μου αλλά με μισθούς Ελλάδας χωρίς προοπτική
ανέλιξης. Προσπαθώ να βρίσκω και διάφορες δουλίτσες από εξωτερικούς συνεργάτες αλλά δεν συμβάλουν και ιδιαίτερα.

Πριν από περίπου 2 μήνες είχα μια πρόταση για άνοιγμα επιχείρησης επάνω στον τομέα μου ( Γραφικές τέχνες, Τυπογραφείο, Παρουσιάσεις Προϊόντων, Banners, Αφίσες , Illustrations, Logos , Δημιουργία Βίντεο, Επεξεργασία Βίντεο ) σε επαρχία και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.
Ψάχνω σε διάφορα sites για βασικό εξοπλισμό για μια τέτοια επιχείρηση, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι το ενδιαφέρον ούτε και κάτι με
ικανοποιητικές πληροφορίες πάνω στα θέματα που με απασχολούν.

Μέχρι που έπεσα πάνω σε εσάς

Μιας και φρέσκος δεν ξέρω καταρχάς αν βρίσκομαι στον σωστό τομέα του forum. Παρακαλώ μία υπόδειξη αν κάνω κάποιο λάθος.

Στη συνέχεια θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε ποια είναι τα βασικά κομμάτια εξοπλισμού ( εκτός από υπολογιστές ) για να ξεκινήσει κανείς μία τέτοιου είδους επιχείρηση. Κα σε τι budget θα πρέπει περίπου να υπολογίζω.

Αναμένω απάντηση και σας Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά.!!!!
Gyristroulis
Member

Re: Άνοιγμα νέας Επιχείρησης - Help

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 02.04.14, 1:38 pm

Δεν νομίζεις ότι μία ασφαλής προσέγγιση είναι να μελετήσεις ο ίδιος τον εξοπλισμό του γραφείου στο οποίο εργάζεσαι σήμερα;
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 02.04.14, 5:34 pm

Τι θέλεις να κάνεις σε γενικές γραμμές;

εκτυπώσεις laser;
εκτυπώσεις offset;
εκτυπώσεις plotter;

λιγο απ' όλα;

θα ασχολήσε με δημιουργικό μόνο, ή θα τυπώνεις κιόλας;
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 02.04.14, 6:50 pm

topaz έγραψε:Τι θέλεις να κάνεις σε γενικές γραμμές;

εκτυπώσεις laser;
εκτυπώσεις offset;
εκτυπώσεις plotter;

λιγο απ' όλα;

θα ασχολήσε με δημιουργικό μόνο, ή θα τυπώνεις κιόλας;

και επιπλεον σε τι φορματ και τι τιραζ
το τι μηχανήματα θα πάρεις εξαρτάται απόλυτα από το target group στο οποίο στοχεύεις να κάνεις πελάτες
και ακόμα πρεπει να δεις εκεί που θα πας αν και που υπάρχει καποιο κενο στις εκτυπώσεις που δεν καλυπτεται από τις επιχειρήσεις που υπάρχουν ήδη και κατα πόσο μπορείς να το καλύψεις εσύ
με άλλα λόγια μπορείς να ανοιξεις τυπογραφειο με 20-30 χιλιάδες ευρώ ή με 300.000 ή με 7ψηφια ποσά. αλλά σε κάθε περίπτωση στοχεύεις σε άλλους πελάτες
ετσι όπως μας τα παρουσιάζεις " ( Γραφικές τέχνες, Τυπογραφείο, Παρουσιάσεις Προϊόντων, Banners, Αφίσες , Illustrations, Logos , Δημιουργία Βίντεο, Επεξεργασία Βίντεο )" απλώνεσαι σε πολλά πράγματα και το βλέπω πολύ δύσκολο σαν ενχείρημα
μεθοδεψε λιγο τις κινησεις σου γιατι βλεπω οτι πας να κανεις μια επένδυση λιγο αβασάνιστα
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό Gyristroulis » 02.04.14, 9:18 pm

Προφανώς δεν έγινα απολύτως κατανοητός. Συγχωρεστε με.

Εκεί που θέλω να ανοίξω το γραφείο υπάρχει μεγάλο κενό στο δημιουργικό αλλά και στο εκτελεστικό κομμάτι.
Πχ δεν υπάρχει τυπογραφείο που να μπορεί να αναλάβει και το δημιουργικό και την εκτύπωση. Οπότε σκέφτομαι να ανοίξω ένα τυπογραφείο όπου θα ασχολούμαι και με το δημιουργικό αλλά και με την εκτύπωση.

Στο γραφείο που δουλεύω αυτην την στιγμή ασχολούμαστε καθαρά με το δημιουργικό. Το εκτυπωτικό πάει σε εξωτερικό συνεργάτη
με τον οποίο έχω κάνει ήδη την κίνηση μου να μάθω τι χρησιμοποιεί.

Απλά στο χρονικό διάστημα αυτό ήθελα να πάρω κάποιες επιπλέον γνώμες απο ανθρώπους που ίσως ήδη το έχουν κάνει και ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω.

Οπότε θα ήθελα απο εσάς να μου πείτε αν γνωρίζετε τα κόστη πάνω κάτω για έναν εκτυπωτή επαγγελματικό ίσως και ένα Plotter για πιό μεγάλες εκτυπώσεις και οποιονδήποτε άλλο παραπλήσιο εξοπλισμό με τον οποίο να μπορώ να βγάζω αφίσες, διαφημιστικά φυλλάδια και επαγγελματικές κάρτες. Ουσιαστικά να καλύπτω κάποιες βασικές ανάγκες της περιοχής ,τουλάχιστον αρχικά και μετά βλέπουμε για μεγαλύτερο άνοιγμα.

Επειδή δεν γνωρίζω και τώρα κάνω τις πρώτες αναγνωριστικές αναζητήσεις μπορει οι ερωτήσεις να φαίνονται χαζές αλλά είμαι λίγο noob σε ότι αφορά αυτούς τους εξοπλισμούς και ειδικότερα επαγγελματικούς.

Νταξ δεν μιλάμε για 7ψήφια ποσά ουτε καν 6ψήφιο περίπου μέχρι τις 30.000 για αρχικό κεφάλαιο.

Πάντως σας ευχαριστω για την άμεση απάντηση :D
Gyristroulis
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 02.04.14, 10:20 pm

"Προφανώς δεν έγινα απολύτως κατανοητός. Συγχωρεστε με."
οχι κατάλαβα πολύ καλά απλά προσπαθούσα να σου πω είναι πως μπορείς να κάνεις ένα τυπογραφείο με 30 χιλιάδες κι ένα τυπογραφείο με 300 η διαφορά είναι οτι με το τυπογραφείο των 30 χιλιάδων δεν θα βγάζεις με καλή απόδωση (ή και καθόλου) δουλειές με μεγάλο τιράζ
πάντως αν δεν μιλάμε για μεταχειρισμένα μηχανήματα -που στην περίπτωση της οφσετ δεν είναι κακό αλλα στα ψηφιακά είναι πολύ πιο επίφοβη η αγορα μεταχειρισμένου (χωρια το γεγονός οτι μεταχειρησμένο ψηφιακό σχεδόν πάντα σημαίνει ξεπερασμένη τεχνολογία)- τα 30 χιλιάρικα δεν βλέπω να φτάνουν για τιποτα
προσφορά που μου έδωσαν πριν 1 χρόνο για νέα μηχανήματα πλαστικοποιητη ψηφιακό Α3 κοπτική 58 ήταν 30 χιλιάρικα και μιλάμε οτι με αυτον τον εξοπλισμο καλύπτεις καρτα αφισα έως Α3 και φυλλάδιο εωςΑ3 αλλά για τιράζ εως 1000 περάσματα? κι αν βάλεις τώρα εσύ εκτυπωτή μεγάλου μεγέθους καμια μηχανή οφσετ +εξοπλισμό περάτωσης που καλύπτει τις ανάγκες σου (συνθεση, βιβλιοδεσία, καρφιτσα) το κοστος εκτοξευεται
εν κατακλείδι αν θα βγάλεις φυλλάδιο ντιλιβερι σε ποσότητες 10-20000 ή αφίσες 50χ70 θες να έχεις τον απόλυτο έλεχο παραγωγής (αρα για να είσαι παραγωγικός κοιτάς λύση τυπου ROLAND 200-2χρωμη offset 52χ74) ή μπορείς να δώσεις τετοιες δουλειές σε άλλο τυπογραφείο και να έχεις εσύ την παραγωγή πιο μικρου τιραζ και φορμάτ.
και δεν έπιασα καν το κομμάτι "δημιουργικό" που πέρα παό το hardware δεν πρεπει να αγοράσεις και το software που θα χρησισιμοποιείς?
γι αυτό σου ειπα πριν οτι πρεπει να κατσεις να δεις πολλά στοιχεία για το πως θα δουλέψεις πρίν μπεις στο κομμάτι αγορα εξοπλισμου
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό Gyristroulis » 03.04.14, 12:10 am

Ωραία παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας όλους.

Θα ψαχτώ περισσότερο προς τις κατευθύνσεις που μου δώσατε και θα επιστρέψω για περισσότερες πληροφορίες αν χρειαστεί.

Να είστε καλά για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας! :D
Gyristroulis
Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 03.04.14, 9:40 am

Gyristroulis έγραψε:Οπότε θα ήθελα απο εσάς να μου πείτε αν γνωρίζετε τα κόστη πάνω κάτω για έναν εκτυπωτή επαγγελματικό ίσως και ένα Plotter για πιό μεγάλες εκτυπώσεις και οποιονδήποτε άλλο παραπλήσιο εξοπλισμό με τον οποίο να μπορώ να βγάζω αφίσες, διαφημιστικά φυλλάδια και επαγγελματικές κάρτες. Ουσιαστικά να καλύπτω κάποιες βασικές ανάγκες της περιοχής ,τουλάχιστον αρχικά και μετά βλέπουμε για μεγαλύτερο άνοιγμα.

υπολόγισε για κανένα 15άρι το καθένα (plotter - laser)

βάλε κανένα 3αρι για κοπτικό (ηλεκτρική γκιλοτίνα)

βάλε και κανένα 3άρι για πάγκο με κοπτικό για τις εκτυπώσεις plotter

και τα λοιπα γυρω γύρω (μπουντουζιέρα, pcs, πάγκους, ερμάρια, γραφεία, και φυσικά, αναλώσιμα!)

βέβαια υπάρχουν πολύ καλές προσφορές και σε μεταχείρο πράγματα, μπορείς και εκεί να ρίξεις μια ματιά. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων