επεσε ο σκληρος

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

επεσε ο σκληρος

Δημοσίευσηαπό Myr » 18.11.14, 8:17 pm

Καλησπερα!!
Ηθελα να ρωτησω ποσο πρεπει να φοβαμαι για τον εξωτερικο δισκο που επεσε σημερα απο 80 cm χωρις ομως να μου βγαλει καποιο μνμ και μαλιστα ρκεινη την ωρα τον δουλευα! Πιστεευτε οτι αφου δε μου βγαλε κατι, μπορω να συνεχισω να τον δπυλευω;
Myr
Member

Re: επεσε ο σκληρος

Δημοσίευσηαπό sodesign » 19.11.14, 7:57 am

Myr έγραψε:Καλησπερα!!
Ηθελα να ρωτησω ποσο πρεπει να φοβαμαι για τον εξωτερικο δισκο που επεσε σημερα απο 80 cm χωρις ομως να μου βγαλει καποιο μνμ και μαλιστα ρκεινη την ωρα τον δουλευα! Πιστεευτε οτι αφου δε μου βγαλε κατι, μπορω να συνεχισω να τον δπυλευω;

κανε back up τωρα που δουλευει... :)
εμενα μου εχει τυχει να χαλασει και να χασω αρκετα πραγματα απο εναν 2 χρονων Lacie. Tα πιο ασφαλη για εμενα ειναι τα usb...οσα χωρανε...
sodesign
Member

Δημοσίευσηαπό Myr » 19.11.14, 9:02 am

Καλημέρα!

Πρόλαβα και έκανα back up, αλλά δεν μου βγάζει τίποτα περίεργο ο σκληρός και δουλεύει κανονικά όπως πριν, ούτε κολλάει ούτε τίποτα.
Μπορεί να μου βγάλει στην πορεία? Υπάρχει κάποια λειτουργία για να τσεκάρω ότι είναι εντάξει?
Myr
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.11.14, 1:45 pm

Αν είσαι σε Windows, άνοιξε ένα command prompt (cmd.exe) και πληκτρολόγησε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
chkdsk F: /r

(όπου F: το γράμμα του δικού σου δίσκου) και πάτα enter

ΥΓ Πρέπει να τρέξεις το cmd.exe --> As Administrator
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων