Ολυμπιακά Αθλητικά Εικονογράμματα-Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Ολυμπιακά Αθλητικά Εικονογράμματα-Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 19.04.08, 8:09 am

"Δεν θα τ' αφήσω τα γράμματα. Άφησα τους δασκάλους... Άλλα τα γράμματα, όχι, δεν θα τ' αφήσω. Θα τα ξετρυπώσω μόνος μου... απ' τα βιβλία... απ' τα στόματα... απ' τις καρδιές... Και θα τα κάνω πάλι γράμματα... Θα τα ξαναδώσω πίσω στους ανθρώπους πάλι γράμματα".
Μενέλαος Λουντέμης, "Ένα παιδί μετράει τ' άστρα"

Οι περισσότεροι με γνωρίζετε -κυρίως ως Web Designer. Μα, όμως, η "μυστική" μου αγάπη είναι η τυπογραφία-γραμματογραφία. Στο πλαίσιο αυτό, το 2002 πραγματοποίησα στη ΒΑΚΑΛΟ (+ Derby University) το μεταπτυχιακό μου. Η προσωπική μου εργασία με τίτλο "Ολυμπιακά Αθλητικά Εικονογράμματα" είναι από τα πιο πολύτιμα μου έργα στο χώρο του design. Απ' το 2004, προσπαθώ να δημιουργήσω ένα web site (αυτοχρηματοδοτούμενο) με θέμα την οπτική-εταιρική ταυτότητα των Ολυμπιακών Αγώνων, προκειμένου να μοιρασθώ με όλους τους συναδέλφους μου τη γνώση, που απέκτησα. Ήλπιζα πως θα το είχα ήδη καταφέρει. Μα, απ' τη μια οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις και απ' την άλλη οι προσωπικές δεν μου έχουν δώσει το περιθώριο.
Κάτι άλλο, που ίσως δεν γνωρίζετε για μένα, είναι πως έχω υπάρξει αθλητής πετοσφαίρισης (volleyball). Και μικρός, είχα όνειρο να συμμετάσχω σε Ολυμπιακούς Αγώνες, κάτι, που βέβαια, δεν έχει γίνει. Τελικά, όμως, θεωρώ πως αυτή η εργασία είναι η συμμετοχή μου. Το όνειρο, εκπληρώθηκε μερικώς...

Όμως, η εργασία μου αυτή είναι πολύτιμη. Αποτελεί το φλιτράρισμα πολλών πηγών (δείτε τη βιβλιογραφία και θα καταλάβετε τι εννοώ). Και μέχρι το web site, που αναφέρω παραπάνω, να ολοκληρωθεί, δεν έχει νόημα να κρατώ την εργασία μόνο για μένα. Ορίστε, λοιπόν... Μπορείτε να την κατεβάσετε απ' το:
http://www./pano.gr/olympic-sport-picto ... poulos.pdf (8MB).

Για να έχετε μια γενικότερη ιδεά, παρακάτω, μπορείτε να διαβάσετε τα περιεχόμενα. Όλα όσα διαβάσετε αποτελούν -περίπου- το 1/4 τόσο αυτών που ξέρω για το θέμα όσο και άλλου πρωτεύοντος υλικού. Όποιος χρειάζεται ή θέλει περισσότερες πληροφορίες, απλά, στείλτε μου ένα e-mail ή/και τηλεφωνήστε μου. Θα χαρώ να βοηθήσω.

Και κάτι πολύ σημαντικό: Για να χρησιμοποιήσει κανείς τα Ολυμπιακά 'γραφικά σήματα (olympic marks)' για εμπορικούς σκοπούς θα πρέπει να έχει την έγγραφη άδεια της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (Δ.Ο.Ε.) -βλ. σχετικά: σελ. 3.

Τέλος, παρακαλώ τους administrators του forum αυτού (αν μπορούν) να προωθήσουν το post αυτό με κάθε δυνατό τρόπο.

Περιεχόμενα εργασίας "Ολυμπιακά Αθλητικά Εικονογράμματα" (από τον Πάνο Κουτσοδημητρόπουλο)

01. Ενότητα 1: Προλεγόμενα
01.01 Εισαγωγή
01.02 Design Brief
01.03 Οι Ολυμπιακοί Αγώνες κατά την αρχαιότητα
01.04 Η αναβίωση των Ολυμπιακών Αγώνων κατά τον 19ο αιώνα
01.05 Η αρχαιοελληνική τέχνη
01.06 Μοντέρνα τέχνη και graphic design
01.07 Βιβλιογραφία

02. Ενότητα 2: Θεωρητική προσέγγιση
02.01 Ανάλυση πρωτογενών εννοιών
02.02 Ιστορική εξέλιξη της γραφής
02.03 Βιβλιογραφία

03. Ενότητα 3: Ιστορική αναδρομή
03.01 Τρόπος προβολής των Αγώνων στη σύγχρονη εποχή. Εμφάνιση των Ολυμπιακών εικονογραμμάτων
03.02 Παρουσίαση αθλητικών εικονογραμμάτων των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων
03.02.01 Σημειολογία - Σημειωτική
03.02.02 Οπτική αντίληψη
03.02.03 Τόκυο, 1964
03.02.04 Μεξικό, 1968
03.02.05 Μόναχο, 1972
03.02.06 Μόσχα, 1980
03.02.07 Λος Άντζελες, 1984
03.02.08 Σεούλ, 1988
03.02.09 Βαρκελώνη, 1992
03.02.10 Ατλάντα, 1996
03.02.11 Σύδνεϋ, 2000
03.02.12 Χειμερινοί Αγώνες (επιλεκτικά)
03.03 Κριτική Ολυμπιακής Εικόνας ΑΘΗΝΑ 2004
03.04 Διάφορα εικονογράμματα
03.05 Βιβλιογραφία

04. Ενότητα 4: Πρόταση
04.01 Ανατομία, αρχές σύνθεσης, βιομηχανική, μεθοδολογίες
04.02 Προσχέδια
04.03 Τελική πρόταση
04.05 Βιβλιογραφία
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 19.04.08, 8:12 am

Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 20.04.08, 9:57 pm

πολύ ενδιαφέρον Πάνο
σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων