Project proposal για μεταπτυχιακό;

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Project proposal για μεταπτυχιακό;

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 12.02.09, 12:28 am

Καλησπέρα σας :wink:

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σκοπεύω να κανω μεταπτυχιακό στην Αγγλία πάνω στο branding and Identity design και μαζί με τα χαρτιά που πρέπει να στείλω πρέπει επίσης να κάνω μια πρόταση για το project που θέλω να ερευνήσω. Έχω σκεφτεί αρκετά θα έλεγα αλλα δεν ξέρω αν είναι τόσο καλά η απο άποψη έρευνας μπορούν να ανταπεξέλθουν σε επίπεδο master.

Θέλω να είναι κάτι το ιδιαίτερο που θα με βοηθήσει να αναπτύξω παραπάνω γνώσεις και θα μου δώσει παραπάνω εμπειρία. Δε ψάχνω ένα απλό project αλλά κάτι που μπορεί να μου δώσει πράγματα, να είναι ενδιαφέρον, και ταυτόχρονα πρωτότυπο.

Η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ. Σας ευχαριστώ:)

Χαιρετισμούς :D
Χ.Μ
Learn 2 live & live 2 learn. Learn 2 listen & listen 2 learn. Live 2 love & love 2 live. We live 2 die & we die living. Life is what u make of it.
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 12.02.09, 9:35 am

καλημερουδια...
λοιπον ωραιο τιτλο εχει το μεταπτυχιακο σου!
εγω ισως να το εψαχνα ως εξης. Να δημιουργουσα πανω σε αυτο το branding and Identity design...αναλαμβανοντας τον επανασχεδιασμο και την επικοινωνιακη πολιτικη για μια εταιρια πολυ γνωστη με ιστορια χρονων που ο κοσμος τη γνωριζει οπτικα αμεσως ( πχ Nike coca cola mercedes) και μολις συναντησει τα λογκο τους. Αυτο γιατι θα ειναι πιο πλουσιο το υλικο και οι πληροφοριες που θα μπορουσα να μαζεψω μιας και το background τους ειναι πολυ πλουσιο και αναμφισβητητο. Πιστευω θα μπορουσε να σταθει σε μαστερ μιας και θα υπαρχουν και πολλες πηγες, και βιβλιογραφια και πλουσιο υποβαθρο και κυριως αν ασχοληθεις με μια τετοια πολυεθνικη (σοβαρα ομως ε ;)) Tωρα που το σκεφτομαι πιο καλα θα ειχε πολυ ενδιαφερον οντως...Θα ειναι σαν να βαζεις το στιγμα σου κι εσυ... και που ξερεις στο τελος ισως να ενδιαφερθει και η εταιρια :D :D :D :D :D
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό V@s1@ » 12.02.09, 2:28 pm

Καλησπέρα!

Αν ήμουν στη θέση σου ίσως να έκανα ένα εντελώς φανταστικό project
με φανταστικούς πελάτες, σενάριο, brief κλπ κλπ που ίσως να έφτανε και στα
όρια του "παραμυθιού" π.χ. οι ήρωες-πελάτες να μην είναι άνθρωποι αλλά
ζώα, ήρωες cartoon ή οτιδήποτε άλλο εξωπραγματικό.
Έτσι ξεφεύγεις εντελώς από τα καθιερωμένα...τώρα δεν ξέρω μπορεί να
λέω και βλακείες... :lol:

Anyway, καλη σου επιτυχία και ενημέρωσε μας αν θες σχετικά με την έκβαση
Άβαταρ μέλους
V@s1@
Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 12.02.09, 2:38 pm

Πόσο διαφορετικοί είμαστε όλοι τελικά..

Εγώ θα έπιανα κάτι το οποίο να μην είναι γνωστό, να μην είναι φανταστικό, αλλα να είναι υπαρκτό και σε χαμηλή "διαφημιστική" ανάπτυξη, ώστε να το "δημιουργήσω" απ'την αρχή...

Πιθανώς να πήγαινα σε κανένα σύλλογο γυναικών στην επαρχία που φιάχνουν μαρμελάδες, λάδι, ψωμιά, πίτες και άλλα τοπικά προϊόντα με βιολογικής προέλευσης πρώτες ύλες, και θα το αντιμετώπιζα σαν να ήταν η πιο μεγάλη εταιρεία παρασκευής & εξαγωγής τέοιων προϊόντων.. και όταν θα γύρναγα πίσω, θα πρότεινα να γίνουν πραγματικότητα οι ιδέες μου (ονοματολογία, συσκευασίες και λοιποί συγγενείς...). Ασε που οι Αγγλοι έχουν έλλειψη από τέτοια πράγματα, και θα τους φανεί extra-πρωτότυπο!
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό V@s1@ » 12.02.09, 2:48 pm

Πιθανώς να πήγαινα σε κανένα σύλλογο γυναικών στην επαρχία που φιάχνουν μαρμελάδες, λάδι, ψωμιά, πίτες και άλλα τοπικά προϊόντα με βιολογικής προέλευσης πρώτες ύλες, και θα το αντιμετώπιζα σαν να ήταν η πιο μεγάλη εταιρεία παρασκευής & εξαγωγής τέοιων προϊόντων.. και όταν θα γύρναγα πίσω, θα πρότεινα να γίνουν πραγματικότητα οι ιδέες μου (ονοματολογία, συσκευασίες και λοιποί συγγενείς...).

Πολύ καλο και αυτό!!!
Πολύ έξυπνο!!
Άβαταρ μέλους
V@s1@
Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 12.02.09, 8:35 pm

Μου αρέσουν οι ιδέες σας, μου αρέσει η διαφορετικότητα στο καθένα μας και το πως βλέπει να πράγματα :wink: Άλλοι πιο ρομαντικά, άλλοι πιο "έξυπνα"... :wink:

Για αυτό λοιπόν θα αντιστρέψω την ερώτηση και θα σας ρωτήσω: Ποιό θα ήταν το project των "ονείρων" σας; Πάντα φυσικά πάνω στο τομέα του Branding.

Εχω σκεφτεί τον σχεδιασμό σήματος και ταυτότητας των Ολυμπιακών αγώνων.
Τώρα για πια χώρα μη με ρωτήσετε...Μάλλον Αγγλία, η όποια χώρα θέλω λογικά...

Πώς σας φένεται? Too much?Ξέρω οτι θα έιναι δύσκολο, αλλα μια φορά στη ζωή μου θα κάνω κάτι τέτοιο :wink:
Learn 2 live & live 2 learn. Learn 2 listen & listen 2 learn. Live 2 love & love 2 live. We live 2 die & we die living. Life is what u make of it.
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 12.02.09, 8:48 pm

To logo των ολυμπιακών αγώνων του 2012 στο Λονδίνο έχει πάρει πολύ κακές κρητικές...δε ξέρω αν το έχετε δεί...

http://en.wikipedia.org/wiki/2012_Summer_Olympics
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 12.02.09, 8:58 pm

σκεφτομουν τοση ωρα αυτο που μας εγραψες. ειδικα για τη χωρα και το λογοτυπο αυτο και ειδικα με αυτες τις κριτικες που εχει ισως ειναι λιγο παρακινδυνευμενο να ασχοληθεις τη δεδομενη στιγμη.
Θα εισαι στην αγγλια και ισως να το παρουν το θεμα λιγο πατριωτικα.
Η αδερφη μου οταν πηγε μαστερ στην αγγλία (ασχετο με το δικο μας επαγγελμα, για μανατζμεντ πολιτισμικων κεντρων- μουσειων κλπ πηγε) τη ρωτουσαν συνεχεια και στα ιντερβιου της και κατα τη διαρκεια οποτε ερχοταν η κουβεντα, για τα ελγινεια και βρισκοταν παντοτε στη περιεργη θεση να απαντησει με διπλωματια? υπερ ποιου? και που ηξερε τι πιστευω ειχε ο απενντι της?.
Ετσι κ εσυ σκεφτομαι μη βρεθεις σε καποια κατασταση η οποια να σε εμπλεξει σχετικα με το τωρινο λογοτυπο, την κακη κριτικη του και του "γιατι να επιλεξεις αυτο το θεμα". που θα βγει εναντιον ισως αν αναγκαστεις τελικα να δωσεις εξηγησεις πως δε σου αρεσε το λογκο και σχεδιαζεις μια αλλη προταση.

Δε το κανεις καλυτερα για τους ...μεθεπομενους ολυμπιακους? η για τους δικους μας, (πες πως δεν ειχαν γινει!!!)? πιστευω πως θα χεις κατι καλυτερο να κανεις απο φοιβο και αθηνα, και να εχεις και το ελληνικο στοιχειο μεσα που οπως και ναναι ειναι κατι που σε ακολουθει!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 12.02.09, 9:13 pm

Μάλιστα το νέο λογότυπο των Ολυμπιακών αγώνων της Αγγλίας αποσύρθηκε απο τα tv spots γιατι άνθρωποι με επιλυπτικά προβλήματα έπαιρναν τηλέφωνο τα κανάλια και έλεγαν να μη το ξαναβάλουν γιατι τους πιάνει κρίση...
Αυτό απο bbc news και άλλα sites...

:roll:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/engl ... 724245.stm
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 12.02.09, 9:17 pm

Ετσι κ εσυ σκεφτομαι μη βρεθεις σε καποια κατασταση η οποια να σε εμπλεξει σχετικα με το τωρινο λογοτυπο, την κακη κριτικη του και του "γιατι να επιλεξεις αυτο το θεμα". που θα βγει εναντιον ισως αν αναγκαστεις τελικα να δωσεις εξηγησεις πως δε σου αρεσε το λογκο και σχεδιαζεις μια αλλη προταση.

Χμ....έχεις λιγάκι δίκιο...δε μπορώ να πάω να τους πώ οτι θέλω να κάνω κατι καλύτερο απο αυτό που η κυβέρνηση σας διάλεξε...η μήπως μπορώ?
:P Χμ...Θα που η ελληνίδα τι ξέρει απο Αγγλία κλπ...δε ξέρω...

Να κάνω Ελλάδα 2080? :lol:
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 12.02.09, 9:23 pm

SecretVibe έγραψε:Χμ....έχεις λιγάκι δίκιο...δε μπορώ να πάω να τους πώ οτι θέλω να κάνω κατι καλύτερο απο αυτό που η κυβέρνηση σας διάλεξε...η μήπως μπορώ?

κι εγω σου λεω πες πως μπορεις...αν πεσεις πανω σε καποιον καθηγητη-εισηγητη - βοηθο - συμβουλο απο την ομαδα που το σχεδιασε??? :D :D :D
αντε να του εξηγησεις! :P
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό vasgrav » 13.02.09, 2:35 am

Καλησπέρα,

Πριν 1 μηνα γυρισα απο Αγγλία εχοντας κανει ενα master για 1,5 χρόνο πάνω στο Brand Development (branding).
Με λίγα λόγια εξικοιώνεσαι με την ιδεα Marketing - Business - Design και σε βοηθάει να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι καθε στάδιο.

Το ότι σε ρωτάνε αν έχεις καποια ιδέα για το τι θες να κανεις το βρισκω πολύ σωστό αν και πιστευω πως στοχευουν πάντα σε κάτι "νέο". Που για να βρεις το νέο ακολουθείς καποια στάδια που θα τα μαθεις στο master. Βρίσκεις μια περιοχή και κανεις ερευνα αγορας - μαθαίνεις το κοινό - βλεπεις τις τασεις της εποχης. - Κανεις το brief

Πάντως προσωπική συμβουλή ειναι να μην σκεφτείς ότι μία απλή ιδεα (μικρό project) δεν είναι σωστό..Αυτό είναι σωστο. Να δημιουργήσεις μία ερωτηση και να δώσεις την απαντηση.

Γιαυτό σκέψου τι σε ευχαριστει...Τι ίσως σε ενδιαφερει και παίξε μπαλα...Πχ Ο ελληνικός κινηματογραφος και πως πλασαρεται στην Ευρωπη...Ειναι καθαρό branding

Δεν γνωρίζω αν είναι απαραιτητος όρος για αυτό το μαστερ να είσαι γραφίστας πάντως στόχος ειναι να κατανοήσεις περισσότερο το branding.

Εγω τελείωσα στο Bath Spa Uni και αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω πληροφορίες.

Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
vasgrav
Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 13.02.09, 2:54 am

Vasgrav έχεις δίκιο σε αυτα που αναφέρεις: Σκοπός είναι να δώσεις το πρόβλημα και να βρείς τη λύση. :wink: Με ενδιαφέρει σίγουρα να μελετήσω περισσότερο το branding μέσα απο τα χρόνια, μέσα απο τις κουλτούρες, τα ήθη τα έθιμα και να ερευνήσω πότε πετυχαίνει και γιατι η πότε δεν πετυχαίνει...αλλά και να σχεδιασω κάτι, ένα project που θα βασίζεται πάνω σε αυτο.

Πρώτη μου επιλογή ειναι το Nottingham Trend University :

http://www.ntu.ac.uk/apps/pss/courses/c ... esign.aspx

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, σίγουρα θα χρειαστώ τη βοήθεια σου επειδή έχεις την εμπειρία πάνω σε αυτο το θέμα :wink:
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό vasgrav » 14.02.09, 5:24 am

Παντως αν θες πληροφοριες το email μου είναι

vasgrav7@hotmail.com

Στείλε να με ρωτησεις οτι θες και αν θες μπορουμε να παμε και για ενα καφε να σου πω οτι θες απο την εμπειρια μου στην Αγγλία που ίσως σου φανουν χρήσιμες.
Άβαταρ μέλους
vasgrav
Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 27.02.09, 5:07 am

SecretVibe καταρχάς σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Πρίν από λίγο έγραφα πως σκοπεύω να φύγω στο εξωτερικό για εργασία αλλά τελικά φεύγω κύριως για το μεταπτυχιακό μου.

Λοιπόν να στα πω λιγάκι στα γρήγορα επειδή καί εμπειρια εχω σπουδών στο εξωτερικό και γνωστούς οι οποίοι κανουν το MA DESIGN course τους αυτήν την στιγμή στην Αγγλια. Το proposal pou sou zitisan na γράψεις δεν μετράει. Απλά τους λες ποια ειναι τα ενδιαφέροντα σου δεν το λαμβανουν σοβαρά υποψιν και αυτο γιατι μέχρι να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου η μεταπτυχιακή εργασία σου θα έχει αλλάξει αρκετες φορες.

Καί γω το ίδιο θέμα θα κάνω και οι γνωστοί μου το ίδιο θέμα κάνουν.

Αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι να έχεις μια κύρια ερωτηση η οποία πηγάζει απο μία άλλη "WHAT AM I INTERESTED IN?" Milas gia Brand(ing) το οποίο όπως θα διαπιστώσεις στην πορεία ειναι άλλο πραγμα. Τι ακριβως σε ενδιαφέρει απο τον συγκεκριμένο χώρο - έχεις μήπως κάποια ιδέα πάνω σε κάτι πολύ συγκεκριμένο; γιατί αυτό είναι η ουσία. Δεν μπορείς να καλύψεις τα πάντα σχετικα με το Brand(ing) μέσα σε 10 η 8 μήνες ποσο είναι τελοσπάντων γιατί τα έχουν μικρύνει και τα courses τους γιατι και καλα αυτοι που έρχονται απο μακρια, Ασια, Ινδια, και κλπ τους κανανε παραπονα ότι τα courses tous διαρκούσαν πολύ δηλαδη τα 2 χρόνια.

Πάντως στην θέση σου στην οποία και βρίσκομαι δεν θα ανησυχούσα τοσο πολυ. Έχεις κάτι "κελεπούρια" μαθήματα μπροστά σουυυυυ.

Για παράδειγμα: Research Principles, Intellectual Property and Creative Thinking, Contemporary Influences, Commersialisation, Cross-Cultural Communication. Δεν λέω πως θα κάνεις ακριβώς αυτά τα μαθήματα (εγω τουλαχιστον θα τα κανω) αλλά σιγουρα θα κάνεις κατι παρομοιο.

Πάντως το όλο θέμα έχει διάβασμα. Αυτό είναι το μόνο σιγουρο.

Πέρα από όλα αυτά όμως είναι μια πολύ καλη εμπειρια και ποτε δεν ξερεις, μετα την ολοκλήρωση των σπουδων σου μπορει να βρεις και αμεσως δουλεια εκει. Μονάχα μια συμβουλή. Μην αφησείς τον καιρό να σε επηρεάσει. Ο καιρός ειναι απλα μια μικρή λεπτομερεια. Το λέω αυτο γιατι είχα γνωστους που άφησαν τον καιρό να τους επηρεάσει και ξεκίνησαν είτε να βαριουνται και να λενε το κλασικο "δεν βαριεσαι το κανω και αυριο", ειτε να κοιμούνται πάρα πολλές ώρες.

Αντε βρε να ρθεις και καμιά βολτα προς τα πανω να τα πουμε και απο κοντα. Εγώ πάω Σκοτία, Newcastle.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό vasgrav » 27.02.09, 3:49 pm

Είμαι ένας από αυτούς που σπούδασα στην Αγγλία, και όπου σε γενικές γραμμές δεν θέλω να είμαι ένας από αυτούς που παρουσιάζουν τηην Αγγλία ως το ΚΕΝΤΡΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ και ΣΠΟΥΔΩΝ στην ΕΥΡΩΠΗ. Γιατί πολλοί βγαίνουν έξω, κλαίνε όσο είναι στην Αγγλία και μετά έρχονται πίσω και πουλάνε μούρη!!!!

Βέβαια το θέμα καιρού και τρόπου ζωής της Αγγλίας μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο!! Όσο επίσης και το θέμα δουλειάς στην παρούσα φάση είναι δύσκολο λόγο οικονομικής κρίσης. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ το παιδι που θέλει να βγει προς τα έξω και ίσα ίσα είναι μία μεγάλη εμπειρία απλά του παρουσιάζω 3 πραγματα που στην παρούσα κατάσταση είναι στανταρ και σημαντικά για έναν 'Ελληνα.

PETER PAN είπες και συ ότι εχεις εμπειρία από την Αγγλία. Σε ποια πόλη ήσουν????
Άβαταρ μέλους
vasgrav
Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 27.02.09, 10:07 pm

Καλησπέρα vasgrav.

Ημουν βόρεια, στο Newcastle οπου έκανα και το ΒΑ μου. Και βασικά επιστρέφω στην ίδια πολη και πανεπιστημιο για να κανω το μεταπτυχιακο μου.

Ειναι κάπως αφελες να πιστευει κανεις πως η Αγγλια ειναι το κέντρο σπουδων στην Ευρωπη. Ομως είναι γεγονος για παραδειγμα, πως η Γαλλία δεν εχει μεταπτυχιακα προγραμματα και γι αυτο οι περισσοτεροι Γαλλοι προτιμουν την Αγγλια για το μεταπτυχιακο τους. Φυσικα ειναι και οικονομικοι παραγοντες που παιζουν ρολο. Δηλαδη, ενα μεταπτυχιακο προγραμμα στην Αμερικη και αναφερομαι μονο στο προγραμμα στοιχιζει όσο το μεταπτυχιακο-η διαμονη-και η φοιτιτικη εστια ολα μαζι - στην Αγγλια.

Αυτό που λες σχετικά με το ότι πολλοι επιστρέφουν απο Αγγλια και πουλανε μουρη προσωπικα δεν το εχω αντικρυσει ποτε. Απ' την αλλη ομως έχουν καθε δικαιωμα να το κανουν αυτο (βεβαια ακομα και αυτο εξαρταται απο το που έκαναν - σε ποιο πανεπιστημιο - το πτυχιο τους) ακριβως επειδη το προγραμμα σπουδων στην Αγγλια ειναι αρκετα δυσκολο και διαφορετικο απο τα Ελληνικα.

Το ξέρω πως είναι δυσκολο να βρει καποιος δουλεια αυτη την στιγμη αλλα οχι πως δεν ειναι εφικτο. Για παραδειγμα μπορει σε γνωστο εβδομαδιαιο περιοδικο του χωρου μας να μειωθηκαν οι αγγελιες απο 35 και καποιες φορες ακομα και 50 αγγελιες σε μονο 3 η το πολύ 5 αλλα, παρολα αυτα και απ' οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω υπαρχουν ακομα δουλειες διαθεσιμες. Ο καιρος οπως ανεφερα ειναι μια μικρη λεπτομερεια και γινεται μεγαλη μονο αν εσυ επιτρέψεις στον εαυτο σου να συμβει αυτο. Και πιστεψε με εκει που ήμουν βορεια ο καιρος ειναι πολυ μουντος και βρέχει σχεδον τις 3 απο τις 7 μέρες της εβδομαδας.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό vasgrav » 28.02.09, 2:16 pm

Μου φαίνεται πολύ περίεργο με το να συμφωνείς καποιοι να πουλάνε μούρη και ύφος επειδή είχανε την τύχη να σπουδάσουν έξω, ενώ κάποιοι άλλοι δεν μπορούν και για οικονομικούς λόγους.

Άλλωστε και το έξω είναι μία λύση για μαθητές που δεν καταφέρνουν να περασουν στα Ελληνικα Πανεπιστήμια. Και βλέπω πως και έσυ έχεις τελειώσει εξω και το ΒΑ, οπότε δεν έχεις προσωπική γνώμη γα την Ελληνικη Εκπαίδευση μετά το Λυκείο.

Το αν θέλεις να διαβάσεις είναι το ίδιο και στα 2 μέρη, απλά εδώ είναι πιο χαλαρά στα πρώτα έτη (κατα την γνώμη μου κακώς οργανωμένο)....

Αλλά και στις 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ δεν μπορώ να καταλάβω το ύφος οτι ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΞΩ ή ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΑΣΤΕΡ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ...Αυτος ο ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟΣ είναι οτι χειρότερο και δηλώνει έλλειψη παιδείας... Και σου μιλάω και γω που έχω και Ελληνικες και Αγγλικές Σπουδές.

Αν θέλεις να μάθεις μπορείς ΠΑΝΤΟΥ...Απλά το έξω είναι μία άλλη πολιτιστική εμπειρία..Μία άλλη χώρα με άλλη γλώσσα και τρόπο ζωής. Με ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!!! Για να λέμε τα πράγματα επιτέλους όπως είναι...ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙ
Άβαταρ μέλους
vasgrav
Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 01.03.09, 10:26 pm

Vasgrav, (φίλε ή φίλη;)

Πιάνεσαι απο κάτι πολυ γενικό χωρίς να εξετάζεις κατι το συγεκριμενο οπως είναι η προυποθεση που ανεφερα. Δηλαδη, ποιο προγραμμα και ειδικα ποιο πανεπιστημιο έχει τελειωσει. Υπαρχουν διαφορων επιπεδων και κατηγοριων προγραμματα στο εξωτερικο. Αν θες θα μπορουσα να αναφερω μερικά ως παραδειγμα προκειμενου να καταλαβεις πως δεν ειναι ολα το ιδιο. Επισης, φυσικα και δεν συμφωνώ με όλους όσους πουλανε μουρη σχετικα με το γεγονος του που έχουν σπουδασει αλλα, για παραδειγμα όταν κάποιος ή κάποια έχει βγαλει το RCA (Royal College of Art), έχει το δικαίωμα να πουλαει μουρη.

Πιστεψε με, δεν έχουν πάει όλοι έξω να σπουδασουν με τα λεφτα της οικογένειας τους. Είναι πολλοι αυτοί που πήραν δάνειο για να μπορεσουν να πάνε έξω και μέσα σε αυτους συγκαταλέγομαι και γω. Η οικογένεια μου πέρα απο ενα μηνιάτικο χαρτζιλικι των 150 ευρω δεν είχαν λεφτά να μου δώσουν για να παω να σπουδάσω έξω.

Πιστευω πως αν πραγματικα το θέλεις θα το κανεις δηλαδη να πας έξω να σπουδασεις, παιρνοντας για παραδειγμα ένα δανειο.

Το έξω είναι μία λύση την οποία την επιλέγει κανεις για διαφορους λόγους και όχι μονο για το γεγονος ότι δεν πέρασε εδώ. μιλώντας κατα καιρους με διαφορα παιδια που εχουν πάει έξω να σπουδάσουν το γεγονος αν ειχαν περασει εδω η όχι έπαιζε πολυ μικρο ρολο εως καθόλου.

Για την Ελληνική εκπαίδευση έχω γνώμη γιατι προτού αποφασισω να πάω στο εξωτερικό είχα περάσει και μάλιστα παρακολούθησα για ένα χρόνο το πρόγραμμα σπουδων στο ΤΕΙ Γραφιστικής.

Το αν θέλεις να διαβάσεις είναι το ίδιο και στα 2 μέρη, σιγουρα είναι μια απο τις παραμέτρους που παιζουν καθοριστικο ρολο στον κύκλο σπουδων σου. Εδω τα πράγματα είναι όχι απλά χαλαρά αλλά "χύμα στο κύμα". ΑΥΤΟ Βεβαια δεν σημαινει πως μεσα σε ένα κ'υκλο σπουδων είτε ειναι του επιπεδου ΤΕΙ ειτε του επιπεδου ΙΕΚ, δεν υπάχει προσωπικό το οποίο προσπαθει να διορθωσει τα πραγματα. Δυστυχως όμως αυτοι οι ανθρωποι ειναι η εξαιρεση του κανονα και όχι ο κανονας. Στο τελος ή τα παρατανε και γινονται μερος του συστηματος ή αλλάζουν χώρο.

"Και σου μιλάω και γω που έχω και Ελληνικες και Αγγλικές Σπουδές".

Αφου έχεις σπουδασει έξω τοτε γνωρίζεις πολυ καλα πως η διαφορα δεν ειναι του επιπεδου οπως αναφερεις "πολιτισμικού" αλλα πολυ πιο ουσιαστική. Εκτος κι αν είχες πάει σε κανα κολέγιο απο αυτα που δεν διακρινονται για το επιπεδο τους όπως για παραδειγμα κάποια τα οποια ειναι κοματι στρατιωτικων σχολων, ή ακολουθούσες την λογική του "δεν βαριεσαι το κανω και αυριο". Να αναφερω συγκεκριμενα πως έξω και ειδικα στο τελευταιο έτος τα περιθώρια για διορθώσεις είναι ανυπαρκτα. ότι κανεις στο κάθε μαθημα και στην πτυχιακη σου αυτο είναι, δεν έχεις το δικαιωμα να το διορθωσεις.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 02.03.09, 2:32 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :wink: Το proposal project γιατι δε μετράει PETER PAN? Δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς...προς το παρών συντάσσω το personal statement και δεν έχω φτάσει ακόμη στο project. Κανένα tip για το personal statement? Το UCAS με βοήθησε αρκετά και έχουν και guides τα universities. Ευχαριστώ :wink:

Καλή καθαροδευτέρα :D
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων