Επαγγελματική Ισοτιμία Κολλεγίων

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Επαγγελματική Ισοτιμία Κολλεγίων

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 20.11.12, 5:20 pm

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Με αφορμή τα πρόσφατα μέτρα που ψηφίστηκαν στην Βουλή, καί πιό συγκεκριμένα μια νομοθετική διάταξη που αφορά τα Ελληνικά κολλέγια, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που πιθανώς να γνωρίζει κάποιος/α συνάδελφος.

Είδα σήμερα σε μεσημεριανή εκπομπή μία ανακοίνωση σχετικά με το ψήφισμα που "κατοχυρώνει" συγκεκριμένα την επαγγελματική ισοτιμία πτυχίων που έχουν πάρει συνάδελφοι μετά από τριετή φοίτηση σε Ελληνικά κολλέγια τα οποία βρίσκονται σε συνεργασία με πανεπιστήμια του εξωτερικού, όπως για παράδειγμα ο ΑΚΤΟ με το Βρετανικό πανεπιστήμιο του Middlesex.

τΙ ΑΚΡΙΒΏΣ σημαίνει αυτή η ισοτιμία καί γιατί αναφέρεται ειδικά στην "επαγγελματική" - θα μπορουσε να γίνει κάποιου άλλου ειδους ισοτιμία;

Επ'ισης ποιά είναι η διαφορά μεταξύ ιστοτιμίας καί αναγνώρισης πτυχίων;

Sas ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
PETER PAN
Member

Re: Επαγγελματική Ισοτιμία Κολλεγίων

Δημοσίευσηαπό unholy » 20.11.12, 10:01 pm

Η αναγνώριση αφορά την ύπαρξη ή μη ενός πτυχίου ανώτατου ή ανώτερου ιδρύματος και η ισοτιμία αφορά την αντιστοιχία με ανάλογο τίτλο σπουδών με κρατικό ίδρυμα της Ελλάδας. Μπορεί για παράδειγμα λοιπόν το ελληνικό κράτος να σου αναγνωρίσει ότι έχεις πάρει αυτό το πτυχίο π.χ. από την ΑΚΤΟ, αλλά επειδή είναι 3ετής να μην το θεωρεί ισότιμο με το πτυχίο των ΤΕΙ που είναι 4 χρόνια. Εκεί μπορεί να προταθεί κάποια λύση, όπως παρακολούθηση μέρους των σπουδών του ΤΕΙ, εξετάσεις κ.α. Εππαγγελματικά τώρα, ισοτιμία σημαίνει ότι θα έχεις τα ίδια εργασιακά δικαιώματα. Λεπτομέρειες βέβαια δεν γνωρίζω!
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 21.11.12, 1:12 pm

unholy έγραψε:Η αναγνώριση αφορά την ύπαρξη ή μη ενός πτυχίου ανώτατου ή ανώτερου ιδρύματος και η ισοτιμία αφορά την αντιστοιχία με ανάλογο τίτλο σπουδών με κρατικό ίδρυμα της Ελλάδας. Μπορεί για παράδειγμα λοιπόν το ελληνικό κράτος να σου αναγνωρίσει ότι έχεις πάρει αυτό το πτυχίο π.χ. από την ΑΚΤΟ, αλλά επειδή είναι 3ετής να μην το θεωρεί ισότιμο με το πτυχίο των ΤΕΙ που είναι 4 χρόνια. Εκεί μπορεί να προταθεί κάποια λύση, όπως παρακολούθηση μέρους των σπουδών του ΤΕΙ, εξετάσεις κ.α. Εππαγγελματικά τώρα, ισοτιμία σημαίνει ότι θα έχεις τα ίδια εργασιακά δικαιώματα. Λεπτομέρειες βέβαια δεν γνωρίζω!

Unholy, καλή σου μέρα καί σε ευχαριστώ για την απάντηση σου η οποία είναι αρκετά κατατοπιστική.

Ειλικρινά, θα έπρεπε κάποιος/α να το εξηγήσει αυτό το θέμα, ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν τόσοι απόφοιτοι Ελληνικών κολλεγίων, μέσω των οποιων είχαν παρακολουθήσει το πρόγραμμα κάποιου ξένου πανεπιστημιου εδω στην Ελλάδα (π.χ. ΑΚΤΟ, Βακαλο, AAS College στην Θεσσαλονίκη) καί θα τους ενδιέφερε - επιτέλους - να τους αναγνωριστεί το πτυχίο, μα πάνω από ολα να τους αναγνωριστεί ο κόπος καί η προσπάθεια που κατέβαλαν τόσα χρόνια για να αποκτήσουν αυτό το πτυχίο.

Καί πάλι σε ευχαριστώ για την κατατοπιστική σου απάντηση.

Καλή σου μέρα.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 21.11.12, 4:02 pm

Ενα μικρο σχολιο αν μου επιτρεπετε :)
Σαν αποφοιτος "μαστερ" :shifty ενος απο αυτα τα κολλεγια-σχολες που αναφερθηκαν παραπανω, και εχοντας στην αγορα εργασιας πανω απο 12 χρόνια αν μου ελεγε καποιος πως για να ειμαι ισοτιμος ( αλλα να μου πει ομως τι ακριβως σημαινει αυτο σε χρημα ή παροχές απο τον εργοδοτη μου) να παω να παρακολουθησω μαθημα του τει, ενω βρισκομαι εργαζομαι και ζω στην επαρχια, ή να δωσω εξετασεις για να αναγνωρισω ενα πτυχιο που μαλλον τελικα δε θα μου προσφερει τιποτα αφου οι μισθοι μειωνονται διαρκως με καθε ευκαιρια, μου φαινεται σαν ανεκδοτο... :whistle .Οποτε unholy δεν θα ηταν εφικτο νομιζω να υπαρχει αυτη η προυποθεση που αναφερεις ( σε μια λογική χωρα φυσικά) για να αποκτησεις την "ισοτιμια". Ισως να προκυπτουν πολλα παρομοια θεματα και γιαυτο να ειναι ακομα τοσο φλου ολο αυτο το θεμα. Αυτη την "αναγνωριση" την ακουω δεκα χρονια. ειναι το ιδιο με την ισοτιμια τελικα? :think
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 21.11.12, 4:59 pm

Να προσθέσω:
Π.χ. μέχρι πρότινος υπήρχε επίδομα πτυχίου.
Δεν γνωρίζω -δεν θυμάμαι- αν έχει παραμείνει, αν το πτυχίο σου δεν είναι αναγνωριμένο, απλά δεν το παίρνεις. Τώρα, πολλά από αυτά, συνέβαιναν στο Δημόσιο και όχι στον Ιδιωτικό τομέα, αλλά λέμε τώρα.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 21.11.12, 10:06 pm

VaLKyRiE έγραψε:Ενα μικρο σχολιο αν μου επιτρεπετε :) Αυτη την "αναγνωριση" την ακουω δεκα χρονια. ειναι το ιδιο με την ισοτιμια τελικα? :think

Βαλκυρία καλησπέρα. Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι καί γω, τι τελικά ισχύει;

Χρήστο, με αυτό που λές να καταλάβω πως τελικά η "ισοτιμία" είναι απλά ένας ακόμα τεχνικός όρος για να μας κάνει να αναρωτιόμαστε ακόμα περισσότερο για το τι τελικά θα ισχύει; H απλά τον έχουν "κουκουλώσει" για να μην πιάσουν πάλι καποιοι επιτήδειοι να φωνάζουν κατά αυτης της αναγνώρισης;

Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω δει κάποια αναφορά στο θέμα απο το ΔΟΑΤΑΠ, καί εννοώ στην ιστοσελιδα του.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 21.11.12, 10:22 pm

Άλλο πράγμα η "Αναγνώριση" και άλλο η "Ισοτιμία".
Ένα αναγνωρισμένο πτυχίο είναι ένα ΠΤΥΧΙΟ.
Οτιδήποτε άλλο είναι "Βεβαίωση Σπουδών" ή "Πιστοποιητικό Κατάρτισης" ή "ΌπωςΘέλειςΠέστο" όχι όμως "ΠΤΥΧΙΟ".
Η αλήθεια είναι πως στον ιδιωτικό τομέα το "Πτυχίο" βοηθάει πολύ λίγο, μην πω και καθόλου.
Η ισοτιμία είναι άλλο πράγμα.
Στα πτυχία υπάρχουν διαβαθμίσεις. Δεν νομίζω μια σχολή 2ετούς φοίτησης να εξισωθεί με μια 4ετούς. Απλά Δεν Γίνεται.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 22.11.12, 12:50 pm

Χρήστο καλή σου μέρα.

Συμφωνώ με αυτό που λές, ειδικά για τις διαβαθμίσεις στα πτυχία, γι' αυτό καί έκανα συγκεκριμένα αναφορά στα προγράμματα που τόσα χρόνια - για να μην πω δεκαετίες - έχουν παρακολουθήσει αρκετές εκατοντάδες συναδέλφων. Εννοοώ τα ξένα προγράμματα 3ους φοίτησης, που παρακολούθησαν όμως εδώ στην Ελλάδα για διάφορους λόγους καί στις συγκεκριμένες σχολές που αναφέρω.

Σίγουρα, κάποια από αυτά τα παιδιά θα τα ενδιέφερε για να μην πώ χαροποιούσε το γεγονός να αναγνωρίζονταν τα πτυχία τους.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.11.12, 1:26 pm

Αποριες για συζητηση (η και οχι)
1.
η σχολη που πηγα εγω δεν ηταν αμιγως γραφιστικης αλλα και γενικοτερα διαφημισης κ πιο "γενικης παιδειας" αναλογα τα courses (κολπακι να κανεις περισσοτερα εξαμηνα σουπερ).σε συνεργασια με ενα πανεπιστημιο εξωτερικου που μου διαφευγει. ηταν συνολο 3-4 ετης ( αναλογα ποσα μαθηματα ηθελες να κανεις καθε εξαμηνο μπορουσες να τη κανεις περισσοτερα ετη). Εχει κλεισει εδω και 6-7 χρόνια. Εγω απο εκει εχω χαρτι που γραφει επανω ΒΑ computer graphic design & interactive media... Ποιος θα μου αναγνωριζε πτυχιο σε σχολη που εχει βαλει λουκετο, και ως τι?
2.
Εκανα μαστερ σε αλλη σχολη μια απο αυτες τις "μεγαλες" σε ειδικοτητα που επελεξα (web design & visual communication). Moνοετης φοιτηση σε συνεργασια με ξενο πανεπιστημιο. Θα μου αναγνωρισει δηλαδη πτυχιο καποιος βασισμενο στο μαστερ σαν μονοετη φοιτηση καπου? αφου για να παω εκει επρεπε να εχω BA αρα υπαρχει ενα μινιμουμ χρονων πισω. Με ποια κ ποσα χρονια υποβαθρο? της σχολης που δεν υπαρχει..? που ποιος μπορει στο κατω κατω να ελεγξει τι σπουδες προσεφερε στα 4 αυτα χρονια_?

Γιατι νομιζω πως περισσοτερα μπλεξιματα θα βρει καποιος αν θελησει να κανει αναγνωριση-ισοτιμια η οτιδηποτε αλλο? Και ποσοι ειναι τελικα αυτοι που θα το κανουν αφου στον ιδ. τομεα τελικα δεν εχει σχεδον καθολου σημασια αυτο αλλα η προυπηρεσια?
ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΡΑΦΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ? (αν και τωρα πια νομιζω πως κι αυτοι θα θελουν να τη κανουν σιγα σιγα!)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 27.11.12, 9:42 pm

Το να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου σαν γραφίστας μπορεί να έχει κάποια οφέλη, αλλά λίγα. Ουσιαστικά σου χρησιμεύει στο να μπορείς να αποκτήσεις επαγγελματικές σχέσεις με το κράτος ως μισθωτός. Για παράδειγμα θα μπορείς να διδάξεις στα Δημόσια ΙΕΚ σαν καθηγητής, θα μπορείς να προχωρήσεις τις σπουδές σου σε ελληνικό πανεπιστήμιο και θα μπορείς να διοριστείς σαν καθηγητής στα σχολεία, κάτι όμως που θα καταργηθεί από του χρόνου εάν δεν έχεις βγάλει την ΑΣΠΕΤΕ.
Τώρα το θέμα της αναγνώρισης και της ισοτιμίας είναι αρκετά πολύπλοκο, γι' αυτό κάθε περίπτωση εξετάζεται από 1 επιτροπή, ανάλογα την σχολή και το επίπεδο σπουδών. Στην περίπτωση γενικότερα των καλλιτεχνικών σπουδών, αυτό τον ρόλο τον αναλαμβάνει η σχολή καλών τεχνών, αλλά στην περίπτωση π.χ. της γραφιστικής που το ανώτερο κρατικό ίδρυμα είναι ΤΕΙ, το θέμα πηγαίνει στο ΙΤΕ. Δεν είμαι σίγουρος για τα κριτήρια των επιτροπών, αλλά νομίζω πως παίζει ρόλο ο τίτλος σπουδών (ακόμη και η διατύπωση του τίτλου), το ίδρυμα που σπούδασες και ο τίτλος του (άλλο university, άλλο college), το πρόγραμμα σπουδών (πως λεγόταν τα μαθήματα και τι διδάσκοταν) και ο χρόνος φοίτησης. Επίσης υπάρχουν λίστες πανεπιστημίων που είναι αναγνωρισμένα και κάνουν την διαδικασία πιο εύκολη και γρήγορη αφού υπάρχουν προηγούμενες περιπτώσεις, αλλά νομίζω πως η λίστα αυτή επεκτείνεται από τις αιτήσεις των υποψηφίων για αναγνώριση (κάθε νέα περίπτωση επηρεάζει τις επόμενες, οπότε αν κάποιο πανεπιστήμιο δεν αναγνωριστεί μια φορά μπορεί να μην υπάρχει γενικά αναγνώριση για το συγκεκριμένο ίδρυμα, [αυτό το λέω με επιφύλαξη]).
Η επιτροπή θα αποφανθεί στο τέλος για α) αναγνώριση (στην περίπτωση που το ίδρυμα είναι στη λίστα με τα αναγνωρισμένα ιδρύματα γίνεται αυτόματα) β) ισοτιμία γ) βαθμό πτυχίου δ) ενέργειες για την εξίσωση του πτυχίου. Για την ισοτιμία τώρα, που ουσιαστικά είναι η αντιστοίχηση του τίτλου σπουδών σου με κάποιο ανάλογο ελληνικό, παίζει ρόλο ο χρόνος σπουδών, το πρόγραμμα των μαθημάτων και το περιεχόμενό τους και τέλος ο βαθμός. Η διαδικασία πιστεύω ότι είναι εντελώς μπακαλίστικη. Δηλαδή, δεν τους ενδιαφέρει τι σου προσέφεραν οι σπουδές σου και σε τι επίπεδο βρίσκεσαι πραγματικά σε σύγκριση με τους απόφοιτους των ΤΕΙ. Άλλωστε δεν υπάρχει και τρόπος να γίνει ουσιαστική αξιολόγηση. Για να πάρεις ισοτιμία χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο επιπλέον, ουσιαστικά θα πρέπει να έχεις σπουδάσει 4 χρόνια και το πρόγραμμα σπουδών να είναι αρκετά κοντά στο ελληνικό. Τώρα αν π.χ. έχεις πάει 1 χρόνο σε ελληνικό κολέγιο και μετά συνέχισες στο 2ο έτος σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, ο χρόνος σπουδών σου θα υπολογιστεί μόνο για όσο σπούδαζες εξωτερικό, δηλαδή για μια 3ετής σχολή, θα μετρήσουν μόνο τα 2 χρόνια. Για να καλυφθεί η διαφορά, στις περισσότερες σχολές σου χρεώνουν κάποια μαθήματα και πας να τα δώσεις στις εξετάσεις, για τα ΤΕΙ όμως που τα περισσότερα (και σημαντικότερα) μαθήματα είναι εργαστηριακά, η λύση έρχεται με την κατάταξη σε κάποιο εξάμηνο σπουδών, ανάλογα με την απόφαση. Στο τέλος παίρνεις κανονικά πτυχίο από τα ΤΕΙ!
Κάποια από αυτά τα πράγματα που ανέφερα παραπάνω, μπορεί πλέον να μην ισχύουν! Ιδιαίτερα στο θέμα με τη συνεργασία των κολεγίων με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν γνωρίζω τι ισχύει. Πιθανόν πλέον να σου αναγνωρίζουν και τα χρόνια σπουδών στην Ελλάδα, κάτι που σίγουρα βοηθάει, αλλά δεν σε γλυτώνει από την διαδικασία. Παλαιότερα πάντως αν σπούδαζες όλα τα χρόνια Ελλάδα, έπερνες το τρίτο το μακρύτερο για αναγνώριση! :whistle Τα παραπάνω πάντως ισχύαν σίγουρα μέχρι πριν λίγα χρόνια! Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 28.11.12, 9:50 pm

VaLKyRiE έγραψε:Αποριες για συζητηση (η και οχι)
1.η σχολη που πηγα εγω δεν ηταν αμιγως γραφιστικης αλλα και γενικοτερα διαφημισης κ πιο "γενικης παιδειας" αναλογα τα courses (κολπακι να κανεις περισσοτερα εξαμηνα σουπερ).σε συνεργασια με ενα πανεπιστημιο εξωτερικου που μου διαφευγει.

2.Εκανα μαστερ σε αλλη σχολη μια απο αυτες τις "μεγαλες" σε ειδικοτητα που επελεξα (web design & visual communication). Moνοετης φοιτηση σε συνεργασια με ξενο πανεπιστημιο. Θα μου αναγνωρισει δηλαδη πτυχιο καποιος βασισμενο στο μαστερ σαν μονοετη φοιτηση καπου? αφου για να παω εκει επρεπε να εχω BA αρα υπαρχει ενα μινιμουμ χρονων πισω. Με ποια κ ποσα χρονια υποβαθρο? της σχολης που δεν υπαρχει..? που ποιος μπορει στο κατω κατω να ελεγξει τι σπουδες προσεφερε στα 4 αυτα χρονια_?

Γιατι νομιζω πως περισσοτερα μπλεξιματα θα βρει καποιος αν θελησει να κανει αναγνωριση-ισοτιμια η οτιδηποτε αλλο? Και ποσοι ειναι τελικα αυτοι που θα το κανουν αφου στον ιδ. τομεα τελικα δεν εχει σχεδον καθολου σημασια αυτο αλλα η προυπηρεσια?
ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΡΑΦΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ? (αν και τωρα πια νομιζω πως κι αυτοι θα θελουν να τη κανουν σιγα σιγα!)

Καλησπέρα.

1. Βαλκυρία, να υποθέσω πως αναφέρεσαι στο Athens Media Lab?
2. Μάλλον εννοείς τον ΑΚΤΟ.

Για να γίνει αναγνώριση στο Μαστερ οποιουδήποτε συναδέλφου θα πρέπει πρώτα να αναγνωριστεί το Μπάτσελορ του. Αν το έχει κάνει στην Ελλάδα (το Μπάτσελορ) τότε οπως λέει καί ο λαός "τον ήπιε"!! Γι αυτό η κύρια ερωτηση μου στο ποστ που ξεκινησα ήταν ως πρός το ποια είναι η διαφορά αναμεσα σε αναγνωριση-ισοτιμία.

Όπως λές και συ - μάλλον για να μην πω σιγουρα, θα αντιμετωπισει 'μόνο' προβλήματα ΕΚΤΟΣ κι αν πάρει την 'πεπατημένη' οδό καί βρεί την "πίσω πόρτα". Γιατι διαφορετικά μία τετοια διαδικασια ΔΥΣΤΥΧΩΣ παίρνει αρκετό καιρό καί χρήμα - αν θυμάμαι καλά είναι 250 Ευρώ το κάθε πτυχιο.

Τώρα το να την 'κάνει' κανείς στο εξωτερικό μην νομιζεις οτι είναι και το πιο εύκολο πραγμα. Πρωτος και κυριος λόγος, ο σοβαρος ανταγωνισμός που έχει να αντιμετωπίσει και μετά η γλώσσα - αναλογα με την χώρα που θα επιλέξει να μεταναστεύσει.

Το δημόσιο όσο κι αν είναι απεχθές για τους διάφορους λόγους τους οποίους δεν είναι επι του παρόντος να αναφερω ΕΙΝΑΙ μία λύση.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 28.11.12, 9:53 pm

unholy έγραψε:Το να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου σαν γραφίστας μπορεί να έχει κάποια οφέλη, αλλά λίγα. Ουσιαστικά σου χρησιμεύει στο να μπορείς να αποκτήσεις επαγγελματικές σχέσεις με το κράτος ως μισθωτός. Για παράδειγμα θα μπορείς να διδάξεις στα Δημόσια ΙΕΚ σαν καθηγητής, θα μπορείς να προχωρήσεις τις σπουδές σου σε ελληνικό πανεπιστήμιο και θα μπορείς να διοριστείς σαν καθηγητής στα σχολεία, κάτι όμως που θα καταργηθεί από του χρόνου εάν δεν έχεις βγάλει την ΑΣΠΕΤΕ.

ΑΣΠΕΤΕ;;

Τί εστί ΑΣΠΕΤΕ;
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 28.11.12, 10:59 pm

PETER PAN και στα 2 εξω επεσες βρε!!!!:P
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 29.11.12, 2:12 pm

unholy έγραψε:Ουσιαστικά σου χρησιμεύει στο να μπορείς να αποκτήσεις επαγγελματικές σχέσεις με το κράτος ως μισθωτός. Για παράδειγμα θα μπορείς να διδάξεις στα Δημόσια ΙΕΚ σαν καθηγητής, θα μπορείς να προχωρήσεις τις σπουδές σου σε ελληνικό πανεπιστήμιο και θα μπορείς να διοριστείς σαν καθηγητής στα σχολεία.

Unholy καλή σου μέρα.

Μία παρατήρηση όσο αφορά το παραπάνω σχόλιο σου. ΔΥΣΤΥΧΩΣ καί στα ιδιωτικά ΙΕΚ χρειάζεται να είναι αναγνωρισμένο το πτυχίο σου προκειμένου να σε προσλάβουν ώς καθηγητή. Κι αυτό το γνωρίζω από συνάδελφο μας στον οποίο του είχαν προταθεί αρκετές φορές και από διάφορα ιδιωτικά ΙΕΚ να διδάξει αλλά μόλις μαθαιναν πως δεν έχει αναγνώριση τον ενημέρωναν πως δεν μπορούσε να υπάρξει συνεργασια!!!! Ακουσον ακουσον!!

Ενταξει στο δημόσιο το καταλαβαίνω είναι ο κανονισμός τέτοιος ΑΛΛΑ στον ιδιωτικό τομέα από που κί ως που να του ζητάνε αναγνώριση;

Βαλκυρία, υπάρχει άλλη σχολή γραφιστικής στην Ελλάδα που να έχει κλείσει πρίν από 6-7 χρόνια όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις; Την μόνη άλλη περίπτωση για την οποία έχω ακουσει είναι για μία Γερμανική σχολή κάπου στην Ακρόπολη η οποία όμως έχει κλείσει πάνω από 15 χρόνια.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 29.11.12, 5:32 pm

δεν ηταν σχολη μονο γραφιστικης γιαυτο ανεφερα κ καποια πραγματα παραπανω... ( για μαθηματα γενικης παιδειας που τα κανες απλα για να πληρωνεις εξαμηνα) του Ζηρίδη ( με τα ιδιωτικα σχολεια ητανε>>>)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 29.11.12, 9:42 pm

http://www.aspete.gr/
Είναι κάτι σαν μεταπτυχιακό που δίνει παιδαγωγική επάρκεια και κρατάει 1 χρόνο.
Το ότι ζητούν αναγνώριση σε ιδιώτικά ΙΕΚ, δεν έχει να κάνει με νομοθεσία. Έχει ίσως να κάνει με prestige, ή με θέμα εμπιστοσύνης ως προς την αξιοπιστία της σχολής του υποψηφίου.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων