CSS3 και HTML5

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

CSS3 και HTML5

Δημοσίευσηαπό Liam » 01.04.13, 2:17 pm

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο/βοήθημα για CSS3 και HTML5, αλλά κυρίως για CSS3.
Έπειτα από μια μικρή αναζήτηση, βρήκα κάποια εγχειρίδια αλλά νομίζω πως δεν με καλύπτουν πλήρως. Κάποια μιλάνε μόνο για HTML5 και CSS και άλλα μόνο για CSS3.
Αν θα ήταν εύκολο θα προτιμούσα να ήταν στα Ελληνικά το βιβλίο (όχι ότι υπάρχει πρόβλημα και στα Αγγλικά, απλά θα μου πάρει περισσότερη ώρα πιστεύω).

Υ.Γ: Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει το ανάλογο post στο Forum, αλλά δε γνωρίζω αν θα υπάρχει και για τις δύο συγκεκριμένες γλώσσες!
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Re: CSS3 και HTML5

Δημοσίευσηαπό Liam » 05.04.13, 12:40 am

Κανένας ρε παιδιά? :roll:
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Δημοσίευσηαπό Sirigos » 05.04.13, 10:49 am

Ξέχνα το βιβλίο, 99% δεν θα είναι πλήρες και δεν θα έχει ότι θα χρειαστείς.

Στην εποχή μας για τέτοιες τεχνολογίες must είναι η online πληροφορία, θα βρεις και από Έλληνες αλλά κυρίως στα Αγγλικά που θα σου καλύψουν τα πάντα + ότι νέο βγαίνει για τις εν λόγο τεχνολογίες.
Άβαταρ μέλους
Sirigos
Member

Δημοσίευσηαπό Mpampirina » 05.04.13, 7:34 pm

Για βιβλίο, και δη στα ελληνικά, δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Eγώ απο video tutorials έμαθα σχεδόν ό,τι ξέρω.

Επίσης κάτι βασικό: Από HTML και CSS πώς τα πας;

Αν δεν ξέρεις πράμα από CSS απλό, δεν μπορείς να μάθεις CSS3. Το CSS3 είναι προέκταση του CSS.

Παρόμοια, αν ξέρεις HTML απλή, το να καταλάβεις τι καινούργιο φέρνει η HTML5 θα σου είναι παιχνιδάκι.

Πιθανώς να υπάρχει κάποιος τίτλος που σε ξεκινάει από το μηδέν, σου μαθαίνει τα βασικά από HTML ή CSS και στη συνέχεια σου μαθαίνει και τις έξτρα δυνατότητες της HTML5 ή του CSS3 αντίστοιχα. Θα έχω το νού μου αν σε ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
Mpampirina
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 05.04.13, 8:27 pm

Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Liam » 06.04.13, 12:04 am

Καλησπέρα και πάλι,

Ξέρω τα βασικά από HTML και CSS. Τις έχω δουλέψει και τις δύο στο Dreamweaver, αλλά συνέχεια βρίσκω κάποια προβληματάκια στην δομή του κώδικα μου. Δηλαδή δεν έχω ιδέα με το πως θα ξεκινήσω να εισάγω ΣΩΣΤΑ την CSS μέσα στην HTML.
Ξεκινάω μόνο με τα βασικά Style Id's της CSS και έπειτα "κολάω", γιαυτό και ζητάω κάποιου είδους βοήθημα.

Έχω ψάξει αρκετές φορές στο Internet για περαιτέρο βοηθήματα, αλλά το μόνο που έχω βρεί ήταν για συγκεκριμένα πράγματα και τίποτα από το 0. Απλά σκεφτόμουν πως αν ξεκινήσω από την αρχή σωστά με την HTML και την CSS, θα ήταν και πιο σωστό.
Επίσης το βιβλίο με βοηθάει περισσότερο πιστεύω.

vpapadopoulos έγραψε:http://www.w3schools.com/

Sorry, όσο αφορά το W3Schools είμαι κάθετος λόγο άλλης επιλογής εκμάθησης γλώσσας προγραμματισμού, που τελικά βγήκε λανθασμένη σε πολλά της σημεία(http://w3fools.com/)
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 06.04.13, 9:59 am

Μέσα από τα λάθη σου θα κάνεις κτήμα την γνώση του σωστού!
Όλοι έτσι μάθαμε.
Αν εσύ πιστεύεις πως θα βρεθεί το μαγικό βιβλίο που θα σε μάθει να τα κάνεις από την αρχή όλα σωστά, θα ψάχνεις πολύ ακόμα!
Είμαι 15 χρόνια στο στίβο της εκμάθησης HTML + CSS και συνεχίζω να βρίσκω λύσεις στο w3schools οπότε σταμάτα να είσαι κάθετος με το οτιδήποτε σου προτείνουν :)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 06.04.13, 1:01 pm

Liam έγραψε:.. να εισάγω ΣΩΣΤΑ την CSS μέσα στην HTML.
Ξεκινάω μόνο με τα βασικά Style Id's της CSS και έπειτα "κολάω", γιαυτό και ζητάω κάποιου είδους βοήθημα.
...Απλά σκεφτόμουν πως αν ξεκινήσω από την αρχή σωστά με την HTML και την CSS, θα ήταν και πιο σωστό.
Επίσης το βιβλίο με βοηθάει περισσότερο πιστεύω.

Φίλε Liam, οποιοδήποτε βιβλίο με HTML + CSS σου λέει τουλάχιστον τα βασικότατα (σίγουρα αυτά που ζητάς) με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ.
Ακόμη και τα βιβλία που τιτλοφορούνται "HTML + CSS for Dummies".
Liam έγραψε:
vpapadopoulos έγραψε:http://www.w3schools.com/

Sorry, όσο αφορά το W3Schools είμαι κάθετος λόγο άλλης επιλογής εκμάθησης γλώσσας προγραμματισμού, που τελικά βγήκε λανθασμένη σε πολλά της σημεία(http://w3fools.com/)

Εμένα μου φαίνεται αρκετά ύποπτο ακόμη και το γεγονός πως κάποιος "έστησε" ολόκληρο site για να πει πως το W3Schools έχει λάθη.
Μέσα στους "τόνους" κώδικα και χρήσιμης πληροφορίας, κάποιος βρήκε μερικές δεκάδες λάθη.
Και λοιπόν; Αυτό το καθιστά αφερέγγυο και αναξιόπιστο;
Για μένα, όπως έγραψε και ο notis, είναι από τα πρώτα που θα ψάξω να βρω λύσεις.
Καλή επιτυχία.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Liam » 07.04.13, 4:28 pm

Έπειτα από αρκετές συνεχόμενες ώρες πάνω σε "how to" και Video Tutorials για CSS (ακόμα και CSS3), μπόρεσα να καταλάβω και να διορθώσω αρκετά λάθοι που έκανα μέχρι στιγμής.
Έκανα αρκετές δοκιμές σε τοπικές σελίδες και πιστεύω πως αρχίζω και καταλαβαίνω σιγά σιγά την δομή της, τα positions της, τα inside class-id's, κτλ.

Τώρα όσο αφορά το W3Schools είμαι τελείως κάθετος λόγο παλιάς εκμάθησης (όπως είπα και στο προηγούμενο post μου) γλώσσας προγραμματισμού. Αν έχεις μάθει να κάνεις λάθος σε κώδικα εξ αρχής και συνεχίζεις έτσι, για εμένα είναι κάτι χρονοβόρο γιατί θα ξανά χρειαστεί να γυρίσεις πάλι από την αρχή για να δεις την σωστή δομή και εντολές, που τελικά ήταν λάθος.
Αν ξεκινάς λάθος, όχι στον κώδικα σου, αλλά στην ιδεολογία του κώδικα σου, τότε (κατά την άποψή μου) θες περισσότερο καιρό για να διορθώσεις έστω και αυτά που έμαθες.

christosvcdc έγραψε:Εμένα μου φαίνεται αρκετά ύποπτο ακόμη και το γεγονός πως κάποιος "έστησε" ολόκληρο site για να πει πως το W3Schools έχει λάθη.
Μέσα στους "τόνους" κώδικα και χρήσιμης πληροφορίας, κάποιος βρήκε μερικές δεκάδες λάθη.
Και λοιπόν; Αυτό το καθιστά αφερέγγυο και αναξιόπιστο;

Κάποιος "έστησε" κάποια σελίδα, διότι όπως είπα και παραπάνω κάποιοι βλέπουν αρκετά σοβαρά την πηγή της γνώσης και ότι αυτή μπορεί να είναι λανθασμένη.
Ο τόνος κώδικα και χρήσιμης πληροφορίας δεν μου λέει κάτι, αν είναι λάθος.

Αν ήταν να επιλέξω συγκεκριμένα Tutorials, θα επέλεγα από Lynda αλλά και πάλι από συγκεκριμένους Teachers.
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 09.04.13, 9:17 am

Δεν ξέρω για τις άλλες κατηγορίες του w3schools, αλλά σε html-css είναι πολύ καλό!
Και το συμπέρασμα το βγάζεις εκ του ασφαλούς μόνο όταν ξέρεις. Εγώ ξέρω και λέω είναι καλό. Εσύ χωρίς να ξέρεις (το αντικείμενο) βγάζεις το δικό σου συμπέρασμα και μάλιστα λες πως είσαι και κάθετος. Έχεις κάθε δικαίωμα βέβαια, απλά εγώ προτιμώ να βγάζω συμπεράσματα μόνο όταν ξέρω :)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 20.01.14, 5:29 pm

Αγαπητέ Liam, απαντώ καθυστερημένα στο post σου, αλλά πιστεύω πως αξίζει να καταθέσω κι εγώ το feedback μου.

Για να ζητάς ένα βιβλίο/βοήθημα, κατά πάσα πιθανότητα ανήκεις στην κατηγορία των Designers, που θέλουν να έχουν δίπλα τους ένα βοήθημα όταν ξεκινούν να μάθουν κάτι.
Παρακάτω, αναφέρω μια λίστα από τέτοια βιβλία/βοηθήματα, η οποία ελπίζω να φανεί χρήσιμη τόσο σε σένα όσο και σε οποιονδήποτε άλλο συνάδελφο αναζητήσει κάτι ανάλογο.

Το καλύτερο σημείο να ξεκινήσεις είναι ο ίδιος ο Οργανισμός, που χειρίζεται τα πρότυπα της HTML και CSS.
To W3C έχει δημιουργήσει ειδικά για λόγους εκπαίδευσης και διάχυσης τo: webplatform.org.
Το χρησιμοποιώ και το συνιστώ!

Τώρα, μια λίστα βιβλίων είναι η ακόλουθη. Απ' αυτά, προσωπικά, έχω διαβάσει τα: (5) (9), (10). Πολύ καλά!
Για να καταλήξεις ο ίδιος στο ποιο θα επιλέξεις, προτείνω, να χρησιμοποιήσεις τα reviews του Amazon.
  1. Beginning HTML5 and CSS3 For Dummies
  2. CSS3 For Dummies
  3. HTML5 Cookbook
  4. HTML5 Web Application Development By Example
  5. HTML5 and CSS3, 2nd Edition
  6. HTML5: Up and Running
  7. Beginning CSS3
  8. Beginning HTML5 and CSS3
  9. CSS3 for Web Designers
  10. HTML5 for Web Designers
  11. HTML and CSS: Design and Build Websites
  12. HTML5 Pocket Reference, 5th Edition
  13. Η λίστα έχει κ.α. Keep Searching στο Amazon!
Επίσης, ρίξε μια ματιά στα demos των videos του lynda.com για:
Καλό Διάβασμα!
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό Liam » 21.01.14, 2:31 am

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα links!! Θα ξεκηνίσω το διάβασμα σύντομα! :dance
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων