Proposal of study????

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Proposal of study????

Δημοσίευσηαπό vagiad » 06.06.13, 11:48 am

Καλημέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, και αυτό είναι το πρώτο μου πόστ! Παρακολουθώ το forum κι έχω μάθει πολύ χρήσιμα πράγματα εδώ. Θα ήθελα λοιπόν, να ζητήσω τη συμβουλή σας ή τη συμβολή σας, για ένα πολύ σημαντικό θέμα για μένα.

Με βάση το portfoliο μου κατά 99% με έχουν δεχτεί στο University of Hertfordshire
για μεταπτυχιακό online στο graphic design. H κοπέλα που επικοινωνώ όμως μου είπε οτι για να προχωρήσουμε πρέπει να της στείλω ένα proposal of study. εγώ νομίζοντας οτι είναι κάτι απλό της έστειλα γενικά τι στόχους έχω για το μεταπτυχιακό, λίγες λεπτομέρειες για τα infographics που θέλω να είναι το πρώτο μου project κλπ.
αλλά αυτή μου είπε οτι αυτό δεν είναι σωστό και οτι θέλει κάτι πιο συγκεκριμένο πάνω στο οποίο θα στηριχτεί και το πρώτο μου MA project.

Αυτά που μου έχουν πεί γενικά είναι οτι:
Πρέπει να πω τι ελπίζω να κάνω κατα τη διάρκεια του μεταπτυχιακού και να προσδιορίσω έναν καθαρό στόχο για αυτό.
Να δείξω με ένα τρόπο οτι καταλαβαίνω about theories and concepts που σχετίζονται με το πρακτικό κομμάτι.
Να έχω μια ενδιαφέρουσα, σαφή ιδέα για να αποτελέσει το θεμέλιο για το πρώτο μου έργο.
Και να παρουσιάσω ένα project brief για τον εαυτό μου, το οποίο κάνει αναφορά σε ακαδημαϊκές έννοιες.

Το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα για το πως γράφετε ένα proposal of study (δεν το χω ξανακάνει) και δεν ξέρω καν πως να το στήσω.

Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά ή έχει κάποιο sample από proposal of study και πληροφορίες σχετικά με θεωρητικό κομμάτι για infographics θα ήταν πολύ χρήσιμο!!!

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!! Ευχαριστώ!
vagiad
Member

Re: Proposal of study????

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 20.01.14, 4:09 pm

Γεια σου, vagiad! Καλώς ήρθες στο forum του VCDC!

Στο "A pocket guide to your MA in: Graphic Design (online)" του εν λόγω Πανεπιστημίου, αναφέρεται:
...and a writter proposal of study which outlines the themes that you hope to explore during the MA. (...). For futher details and advice on completing an application, please contact Barbara Brownie at b.k.1.brownie@herts.ac.uk

Δοκίμασες να ζητήσεις απ' την Κα Brownie το template, που εκεί χρησιμοποιούν και σχετικές οδηγίες συμπλήρωσης του;
Επίσης, ποια σχολή Design (ΒΑ) έχεις τελειώσει εδώ; Θα μπορούσες (επιβάλλεται νομίζω) να ζητήσεις τη βοήθεια των καθηγητών σου ή και του Γραφείου Διασύνδεσης.

Με googling ενός λεπτού (search query: ma design proposal of study template), βρήκα το:
National College of Art & Design - Proposal Format Guidelines for Postgraduate Applications (PDF).

ASAP, θα ρίξω μια ματιά στο αρχείο του δικού μου MA project κι αν νομίζεις πως χρειάζεται θα επανέλθω δριμύτερος...

Για να υποστηρίξεις θεωρητικά ένα infographic, χρειάζεται πρώτα να καταλάβεις/κατακτήσεις τη θεωρία περί Data Visualization, επειδή σ' αυτή τη "γειτονιά" ανήκει (ενν. ένα infographic).
Παρακάτω, αναφέρω μερικά βιβλία ή/και online πηγές, που σίγουρα θα σε βοηθήσουν, αλλά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως σημείο αναφοράς.

The Classics
Μερικά βιβλία χρήσιμα τόσο σε επίπεδο θεωρίας όσο και μεθοδολογίας:
[b]Δυο βιβλία ως inspiration

• Beautiful Visualization
  • Και το κορυφαίο σε επίπεδο blog και ομώνυμο βιβλίο της εφημερίδας TheGueadian (του ανάλογου τμήματος): Facts are sacred. Εδώ, θα "κολλήσεις".
  • Κ.α. πολλά, που όταν έχεις διαμορφώσει το title του project σου, με μεγάλη χαρά θα μοιραστώ μαζί σου!
Τέλος, αν ήμουν εσύ, θα ερχόμουν σε απ' ευθείας επαφή με έλληνες σχεδιαστές infographics και θα τους ρωτούσα τη γνώμη/συμβουλή τους.

Καλή επιτυχία!!! Κοίτα να "μας" βγάλεις ασπροπρόσωπους εκεί στο Γιουνιβέρσιτι οφ Χέρτφορντσάιρ! :dance
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Re: Proposal of study????

Δημοσίευσηαπό vagiad » 23.01.14, 2:54 pm

Σε ευχαριστώ πολύ! Ευτυχώς τα βρήκα όλα εγκαίρως!
Με δέχτηκαν στο Πανεπιστήμιο και έχω ξεκινήσει από τον Οκτώβριο. Παλεύω με τα θηρία τώρα!
Επειδή κάνουμε πολύ έρευνα έχω βρει τα βιβλία που μου είπες και συ και πολλά ακόμα τα οποία βέβαια δεν έχω προλάβει να διαβάσω ολοκληρωμένα.
Για καλή μου τύχη βρήκα το θάρρος και απευθύνθηκα σε έναν εξαιρετικό άνθρωπο και σχεδιαστή infographics ο οποίος μου έδωσε πολλή έμπνευση, ιδέες και βοήθεια σε βιβλιογραφία και έτσι έκανα μια καλή αρχή!
Εννοείται όποια άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. 2 χρόνια είναι το μεταπτυχιακό έχω ακόμα πολλά να κάνω.
και πάλι ευχαριστώ!
vagiad
Member

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων