Ερώτηση για Πιστοποιήσεις ΙΕΚ

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Ερώτηση για Πιστοποιήσεις ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό VforVaggos » 25.07.14, 5:56 pm

Παιδιά καλησπέρα.

Με αφορμή την ανακοίνωση για εξετάσεις πιστοποίησης αποφοίτων ΙΕΚ, θα ήθελα να ρωτήσω τι μας προσφέρει αυτή η πιστοποίηση. Μόνο δυνατότητα για εργασία στο δημόσιο ή είναι υποχρεωτικό για να ανοίξεις δικιά σου επιχείρηση;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα για μια άμεση απάντηση, αν είναι εύκολο, γιατί σε λίγες μέρες τελειώνει η διορία υποβολής αιτήσεων.
Άβαταρ μέλους
VforVaggos
Member

Re: Ερώτηση για Πιστοποιήσεις ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 25.07.14, 6:16 pm

οχι δεν χρειάζεσαι πιστοποίηση για να ανοιξεις δικό σου μαγαζί τουλάχιστον για τους τομείς των γραφικών τεχνών
για το δημόσιο όμως ναι χρειάζεται και καμιά φορά για τον ιδιοτικό τομέα.
Επίσης έλεγαν πως έχοντας την πιστοπόιηση από τα ιεκ θα μπορείς να δώσεις κατατακτήριες και για τει αλλά δεν ξέρω πέρασε αυτό το ψήφισμα
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό VforVaggos » 26.07.14, 10:19 am

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Άβαταρ μέλους
VforVaggos
Member

Δημοσίευσηαπό VforVaggos » 11.11.14, 7:11 pm

Μπορεί να μου πει κάποιος, που έχει δώσει Πιστοποίηση Γραφιστικής, από πόσες ερωτήσεις αποτελείται το Θεωρητικό μέρος και αν στο πρακτικό μέρος εξετάζουν ΟΛΑ τα προγράμματα ή συνδυασμό μερικών από αυτά;

Αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη, ας απαντήσει!

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
VforVaggos
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 12.11.14, 3:01 pm

Γειά,εγώ δεν έχω ξαναδώσει άλλη φορά και δίνω φέτος, εικονογράφος-σκιτσογράφος όμως απ'οτι έχω δει μέχρι στιγμής ήταν κοντά στις 13 ερωτήσεις.Το θέμα είναι όμως ότι άλλαξαν το σύστημα και θα βαθμολογούνται ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας άρα ίσως είναι λιγότερες.Καλή επιτυχία κιόλας ελπίζω να βοήθησα κάπως.
movan
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 13.11.14, 8:39 pm

αν και απάντησα και σε πμ στον VforVaggos το γράφω κι εδώ για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο
είναι 15 έως 20 ερωτήσεις μεταβλητής βαρήτητας και άρα δεν βαθμολογουνται ολες με τον ιδιο βαθμό.
οι ερωτήσεις επιλέγονται τυχαία οπότε μπορεί να σου πέσουν ερωτήσεισ από όλα τα θεωρητικά ή μονο από 1-2
στο πρακτικό κομμάτι καλούμαστε οι καθηγητές να κρίνουμε αν ο κάθε σπουδασής έχει επάρκεια γνώσεων δεν βάζουμε βαθμό απλά ορίζουμε αν είναι επαρκής και είναι στο χέρι μας αν θα βγάλουμε μια συνδιαστίκή άσκηση ή αν θα εξετάσουμε μεμονομένα τα προγράμματα
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 14.11.14, 3:24 pm

θυμάμαι μας είχαν πει για τη γραφιστική ότι πέφτει πάντα in design στο πρακτικό μέρος,τώρα το σκέφτηκα
ευχαριστούμε Δ.Βαγγέλη φαντάζομαι σε όσες ειδικότητες ζήτησαν συγκεκριμένα πράγματα όπως κόλλες κ.τ.λ. δε θα μας ρωτάνε κιόλας ε?
movan
Member

Δημοσίευσηαπό Vectorakias » 24.02.15, 5:21 pm

Μου είχε κάνει εντύπωση που στο Πρακτικό μέρος έπεσε μόνο Photoshop. Περίμενα και για σελιδοποίηση (Indesign/Quark Xpress), ίσως ακόμα και λίγο Animation (Flash, After Effects).

Τώρα, όσον αφορά τους αρμόδιους του ΕΟΠΠΕΠ για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, οφείλω να πω πως είναι εντελώς απαράδεκτοι ! Αρχικά, είχαν δεσμευτεί να τα ανακοίνωναν μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου, όμως δεν το κατάφεραν και έτσι έδωσαν σαν νέα προθεσμία τα μέσα Φεβρουαρίου. Τη στιγμή όμως που το μόνο που έχουμε ως τώρα, είναι τα αποτελέσματα της ειδικότητας των υποψήφιων οδηγών αυτοκινήτων/μοτοσυκλετών των περιόδων 2009/2010 (!!), είναι δυνατόν να πιστεύει κάνεις πως θα βγούν και τα υπόλοιπα πριν τον Απρίλιο ?? Αυτό σημαίνει ότι όποιος έχει αποτύχει στις τελευταίες εξετάσεις, δεν θα το ξέρει έγκαιρα ώστε να μπορούσε να προετοιμαστεί για να ξαναδώσει τη τρέχουσα περίοδο. :wall
Vectorakias
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 25.02.15, 1:52 pm

αλήθεια? ακούγεται όντως εύκολο αν έπεσε Photoshop
Σχετικά με τ 'αποτελέσματα μετά τις εκλογές είχαν πει ότι θα μετατεθούν τα αποτελέσματα για τέλος Φεβρουαρίου, πιστεύω τη Παρασκευή θα βγουν, εξάλλου συνήθως Παρασκευή βγάζουν ανακοινώσεις
movan
Member

Δημοσίευσηαπό Vectorakias » 25.02.15, 9:58 pm

Δεν τους πιστεύω. Πρόκεται για μια κάκιστη εκπαιδευτική υπηρεσία (ούτε τηλέφωνο δεν σηκώνουν) ενός ήδη ανώριμου Υπουργείου Παιδείας. Δεν λέω τίποτα παραπάνω καθώς το forum εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος :P
Vectorakias
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 26.02.15, 2:31 pm

Καλά το θέμα με το τηλέφωνο είναι πραγματικά απίστευτο, είχα πάει μια μέρα από κοντά για να ρωτήσω για κάτι διευκρινήσεις και μιλάμε τ'αφήνουν να χτυπάει συνέχεια και δε το σηκώνει κανένας, τέτοια εξυπηρέτηση. Γι' αυτό αναγκάστηκα και πήγα άλλωστε :lol:
movan
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 26.02.15, 10:29 pm

εγώ που ήμου εξεταστής πρακτικού μέρους στην τελευταία πιστοποίηση εξέτασα photosshop, illustrator kai indesgn και ο άλλος συνάδελφος που ήταν μέσα θέλησε να εξετάσει και σχεδιασμό και ανάπτυξη ιστοσελίδας (άλλο που δεν πήρε απάντηση)κακό σας κάνουμε αν σας εξετάσουμε μονο ας πούμε photoshop για να πάρετε την πιστοποίηση.
σκεψου να πάρεις πιστοποίηση και να πεις ωραία είμαι γραφίστας και με την βούλα τώρα ας ανοιξω μαγαζί... και να μην ξέρεις βασικα πραγματα. η πιστοποίηση είναι ή θα έπρεπε να είναι ο τελευταίος τρόπος να προσγειώσουμε καποιους απο τους σπουδαστές που έφτασαν μέχρι εκεί ενώ δεν θα έπρεπε (και σε αυτό έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης εμείς οι καθηγητές αλλά δεν είναι του παρόντος να το αναλύσουμε αυτό)

Τωρα για το θέμα τηλέφωνο στον ΕΟΠΠΕΠ .... τους έχουν κόψει το επίδομα ανάληψης ακουστικού τηλεφώνου (μαζί με εκείνο το διαβόητο επίδομα μεταφοράς φακέλου) οπότε πλέον δεν σηκώνουν τηλέφωνα εκτός κι αν ξεχαστούν ή είναι κανας νέος υπάλληλος και του κάνουν καψόνια βάζοντας τον να σηκώνει και τηλέφωνα :lol: :lol: :lol:
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 27.02.15, 2:00 pm

η αλήθεια είναι πως όταν τα ΙΕΚ υπάγονταν στον ΟΕΕΚ που δεν άνηκε στο υπουργείο παιδείας τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα από πλευράς οργάνωσης και ναι κάποτε σήκωναν και τα τηλέφωνα...
movan
Member

Δημοσίευσηαπό Vectorakias » 28.02.15, 10:23 pm

Δ Βαγγέλης έγραψε:εγώ που ήμου εξεταστής πρακτικού μέρους στην τελευταία πιστοποίηση εξέτασα photosshop, illustrator kai indesgn και ο άλλος συνάδελφος που ήταν μέσα θέλησε να εξετάσει και σχεδιασμό και ανάπτυξη ιστοσελίδας (άλλο που δεν πήρε απάντηση)κακό σας κάνουμε αν σας εξετάσουμε μονο ας πούμε photoshop για να πάρετε την πιστοποίηση.

Εγώ προσωπικά είχα προετοιμαστεί κατάλληλα και δεν θα αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα σε ότι και να μας εξέταζαν. Νομίζω όμως πως όποιος πετυχαίνει στις εξεταστικές των εξάμηνων της σχολής του, θα τα καταφέρει και στην πιστοποίηση καθώς πάνω κάτω μπαίνει η ίδια πρακτική ύλη . Το ζητούμενο ίσως είναι το θεωρητικό κομμάτι της εξέτασης, με τις 217 διαφορετικές ερωτήσεις (των οποίων ένα μέρος επαναλαμβάνεται διατυπωμένο διαφορετικά) και το (κατά τη γνώμη μου, αδίκως) μεγάλο περιεχόμενο των πολυμεσικών εφαρμογών.

Σύμφωνα με την esos, τη Τρίτη θα έχουμε τα αποτελέσματα της πιστοποίησης. Διατηρώ όμως μεγάλες επιφυλάξεις.
http://www.esos.gr/arthra/37139/tin-triti-ta-apotelesmata-exetaseon-pistopoiisis-ton-ptyhioyhon-ton-iek
Vectorakias
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 01.03.15, 3:01 pm

Ναι οι ερωτήσεις είναι πάρα πολλές και έχουν γραφτεί απ' την εποχή των παγετώνων γι' αυτό κάποιες είναι άκυρες.
Πάντως μακάρι να βγουν τ' αποτελέσματα τη Τρίτη ως πότε πια θα περιμένουμε?
movan
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 03.03.15, 9:11 pm

"Αναρτήθηκαν στον πίνακα ανακοινώσεων του Δ.Ι.Ε.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ τα αποτελέσματα Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης Αποφοίτων ΙΕΚ 1ης Περιόδου 2014" φαντάζομαι το ίδιο θα έγινε παντού? άρα τα αποτελέσματα πιστοποίησης βγήκαν
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 04.03.15, 2:30 pm

ναι ναι βγήκαν, απλά μέχρι να τα δει άνθρωπος πρέπει να προσπαθήσει πολύ γιατί το σύστημα έπεσε με τόσο κόσμο
movan
Member

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων