ερωτηση σχετικα με modem

Διαδικτυακή ασφάλεια + λογισμικό, προβλήματα, νέα, σύνδεση στο διαδίκτυο & κόστος, hardware, δίκτυα.

ερωτηση σχετικα με modem

Δημοσίευσηαπό beetlebum » 02.05.09, 9:51 pm

γεια σε όλους!
πρόσφατα έκανα αναβάθμιση της ταχύτητας στο ιντερνετ και μαζί μου έδωσαν και ένα άλλο router για να το συνδεσω.στις οδηγίες χρήσης έχει μεσα και ένα καλώδιο το οποίο
είναι για να το τοποθετήσω σε θύρα ethernet στον υπολογιστη μου πράγμα όμως που δεν έχω...επειδή είμαι άσχετη όσον αφορά αυτό το θέμα...θέλω να μάθω αν μπορεί να δουλέψει και χωρίς αυτο το καλώδιο για το ethernet και παραλληλα να εχω την ταχύτητα που μόλις αναβάθμισα (έως 24mbs)...αλλιώς τι πρέπει να κάνω?να πάω να αγορασω κάρτα ethernet(ή όπως αλλιώς λέγεται...)??
δώστε μου τα φώτα σας!:)
my perfect match went up to flames
beetlebum
Member

Re: ερωτηση σχετικα με modem

Δημοσίευσηαπό platongr » 02.05.09, 11:38 pm

Όλοι οι υπολογιστές των τελευταίων 4-5 ετών έχουν ενσωματωμένη ethernet στο motherboard. Θεωρώ απίθανο να έχεις πιο παλιό υπολογιστή ή τόσο "περίεργο" motherboard που να μην έχει κάρτα δικτύου πάνω.
Συνήθως είναι δίπλα στις usb θύρες (http://www.overclock3d.net/gfx/articles ... 59145l.jpg)

Αν παρόλα ταύτα δεν έχεις, τότε καλό είναι να πάρεις μία (φτηνές είναι).
Η σύνδεση στην ethernet παρά σε usb, πλεονεκτεί τόσο στο θέμα ταχύτητας όσο και σε διάφορα θέματα επίλυσης προβλημάτων :)
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 03.05.09, 7:12 pm

εχω την εντυπωση οτι μπορεις να το συνδεσεις κατευθείαν σε μια usb 2.0 θυρα χωρίς να εχεις θεμα ταχυτητας...πρακτικά το usb 2.0 μπορει να σου δώσει ταχυτητα διαμεταγωγης 20mb το δευτερόλεπτο οπότε μπορει να υποστηρίξει την 24αρα γραμμή σου...να πιανεις 24 mbps το θεωρώ αδυνατο εκτος και αν μένεις πάνω απο το dslam της γειτονιάς σου....

όλα αυτα χωρις να χρειαστει να βαλεις ethernet καρτα...αλλα αυτη κάνει μόλις 7€ και ειναι πολύ ευκολη στην εγκατασταση της...

σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 03.05.09, 11:29 pm

σε usb 2.0 θα την "κόβει" , το usb 2.0 πιάνει 480Mbit/s και στην πράξη πάνω από 300Kbps downstream δε θα μπορέσει να πετύχει με σύνδεση usb.

Οπότε αν τελικά δεν έχει η mobo κάποια ενσωματωμένη, ή είναι βιτσιόζα (όπως η ethernet card της δικής μου mobo) πατάς εδώ και διαλέγεις μια. Εγώ έχω πάρει της us robotics, αν και στις μέρες μας και μιας και τεχνολογικά έχουν αναπτυχθεί πλήρως σχεδόν αυτές οι κάρτες, ότι και να πάρεις καλό θα είναι.

Και η εγκατάσταση πολύ απλή, την βάζεις σε μια ελεύθερη υποδοχή PCI στον Η/Υ περνάς οδηγούς από το cd και έτοιμη να βάλεις το ρούτερ επάνω. :D

:superman:
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 03.05.09, 11:58 pm

nitro912gr έγραψε:σε usb 2.0 θα την "κόβει" , το usb 2.0 πιάνει 480Mbit/s και στην πράξη πάνω από 300Kbps downstream δε θα μπορέσει να πετύχει με σύνδεση usb.

nitro οταν μεταφερεις κάτι απο ενα usb stick σε σκληρό τί ταχυτητες εχεις φίλε? 300kbs το δευτερόλεπτο?

φυσικα και όχι....
σου παραθέτω το παρακάτω γιατι μάλλον εχεις μπερδευτει...

4. How fast is USB 2.0?
USB 2.0 has a raw data rate at 480Mbps, and it is rated 40 times faster than its predecessor interface, USB 1.1, which tops at 12Mbps. Originally, USB 2.0 was intended to go only as fast as 240Mbps, but in October 1999, USB 2.0 Promoter Group pumped up the speed to 480Mbps.

As far as we know, effective rate reaches at 40MBps* or 320Mbps for bulk transfer on a USB 2.0 hard drive with no one else is sharing the bus. Flash Drives seem to be catching up too with the some hitting 30MB/s milestone. For all we know, USB interface could become become the bottleneck for flash drives as early as 2008.

αυτο σημαίνει 40 μεγαμπάιτ το δευτερόλεπτο και όχι 400 κιλομπάιτ το δευτερόλεπτο...(που μάλλον αυτο εννοείς παραπάνω)

οπότε τα 24mbps ειναι (σχεδόν καλυμμένα) :wink:
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 04.05.09, 9:48 am

40MB/s δεν έχω δει ποτέ σε αντιγραφή από flash drive πάντως, και ναι τα μπέρδεψα λίγο στο προηγούμενο μήνυμα μου, πάντως όσες περιπτώσεις έχω δει (4-5) σχετικά με ανεξήγητα χαμηλές ταχύτητες κατεβάσματος, ήταν εξαιτίας της usb σύνδεσης του router, και μόλις σε αυτές τις περιπτώσεις άλλαξε η σύνδεση σε ethernet όλα οκ.

Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό δε μπορώ να το εξηγήσω αλλά έτσι είναι.

Αν φυσικά έχεις διαπιστώσει το αντίθετο, το κουβεντιάζουμε. :)

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 04.05.09, 10:29 am

nitro912gr έγραψε:40MB/s δεν έχω δει ποτέ σε αντιγραφή από flash drive πάντως, και ναι τα μπέρδεψα λίγο στο προηγούμενο μήνυμα μου, πάντως όσες περιπτώσεις έχω δει (4-5) σχετικά με ανεξήγητα χαμηλές ταχύτητες κατεβάσματος, ήταν εξαιτίας της usb σύνδεσης του router, και μόλις σε αυτές τις περιπτώσεις άλλαξε η σύνδεση σε ethernet όλα οκ.

Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό δε μπορώ να το εξηγήσω αλλά έτσι είναι.

Αν φυσικά έχεις διαπιστώσει το αντίθετο, το κουβεντιάζουμε. :)

32mb/s εχω δει απο μεταφορά ενος Transend που εχω σε ssd δισκο....οπότε λογικά ειναι η maximum ταχυτητα μιας και το 1ο ειναι το πιο γρηγορο usb (βαση τεστ pc magazine) και το 2ο επίσης το ποιο γρηγορο σε οτι αφορα σκληρό δίσκο....

η Ethernet θεωρητικα επιβαρύνει το σύστημα γιατι χρησιμοποιεί και πόρους απο αυτο αλλα και επεξεργαστική ισχύ....το Usb όχι....

η αλήθεια είναι οτι είχα μια διαφωνια με ένα φίλο μου μηχανολόγο για αυτο το θέμα και αυτος μου ειχε πεί αυτα που σου λέω....το έψαξα και ειδα οτι είχε δίκιο...(μην νομίζεις οτι ειμαι απο αυτους που θεωρούν οτι γεννηθηκαν με τη γνώση :lol:)
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 04.05.09, 3:53 pm

δε ξέρω ρε φίλε, εγώ πάντως σου λέω τι έχω διαπιστώσει, το έψαξα και εγώ λίγο παραπάνω, και θεωρητικά έχεις δίκιο, τώρα πρακτικά δεν είναι έτσι, και μιας και δεν είμαι δα και τεχνικός δικτύων για να το ψάξω πως και γιατί δε μπορώ να το εμβαθύνω.

Ας το βάλει με USB ας βάλει να κατεβάσει κάτι από καλό σέρβερ (κάτι από nvidia πχ) και ας μας πει.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 04.05.09, 4:45 pm

H ταχύτητα στο usb έχει να κάνει με το πόσες συσκευές είναι συνδεδεμένες πάνω.
Τα περισσότερα motherboards, έχουν 1 bus για το usb άσχετα με το πόσα βύσματα υπάρχουν.
Αυτό σημαίνει πως αν εμείς έχουμε πάνω στο pc, scanner, εκτυπωτή, τηλεόραση, μόντεμ και ένα δίσκο και αν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιούμε μόνιμα την τηλεόραση το μόντεμ και το δίσκο, τότε η ταχύτητα του usb είναι /3.

Στην pci δεν έχουμε κανένα τέτοιο περιορισμό και τα resources που θα χρησιμοποιηθούν, αν μιλάμε για ένα σχετικά σύγχρονο υπολογιστή, θα είναι μηδαμινά.
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 04.05.09, 5:31 pm

για να μην παρεξηγιόμαστε και εγω lan συνδεση προτείνω...η usb σύνδεση προτείνεται μόνο εαν δέν υπάρχει Ethernet card (πράγμα απίθανο πλέον)...

απλα επειδη ο φιλος/φιλη αντιμετώπιζε πρόβλημα..... :? ειπα να προτεινω την εναλλακτικη λύση...
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό beetlebum » 05.05.09, 4:55 pm

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...η αλήθεια τελικα είναι οτι ανακάλυψα θύρα ethernet στον υπολογιστή μου καθώς την 1η φορά το έψαξα βιαστικα και είπα να το τσεκάρω πάλι γιατι και μένα μου χε κάνει εντύπωση...σήμερα λέω επιτέλους να το συνδέσω και να δω τι γίνεται..μέχρι στιγμής πάντως με την αναβάθμιση που έκανα και το υπάρχον modem (ένα crypto της forthnet) η ταχύτητα κοκαλώνει στα 8.1 mbps...

ευχαριστώ και πάλι λοιπόν!

(Υ.Γ. κοπέλα είμαι :D )
beetlebum
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 05.05.09, 5:31 pm

ε κοίτα δεν έβαλες γραμμή 24Mbit αλλά μέχρι 24. Από εκεί και πέρα παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, πόσο κοντά στο ΚΑΦΑΟ είσαι, σε τι κατάσταση είναι τα καλώδια της πολυκατοικίας, πόσο θόρυβο έχει η γραμμή και και και.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό beetlebum » 05.05.09, 10:28 pm

ναι σίγουρα παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες απλά όταν έκανα την αναβάθμιση μου δώσανε και άλλο ρουτερ γιατί το προηγούμενο μου είπαν πως έπιανε μέχρι κάποια συγκεκριμένη ταχύτητα....φαίνεται όμως πως το πρόβλημα συνεχίζεται γιατί ξόδεψα όλο σχεδόν το απόγευμα να προσπαθώ να εγκαταστήσω το καινουργιο ρουτερ ΑΛΛΑ όταν έβαλα το cd me to driver κόλλησα σε ένα σημείο!από ότι φαινεται δεν αναγνωρίζει ο υπολογιστης τη συνδεση του ethernet!συνδέω δλδ κανονικά τη μια ακρη στην υποδοχη του ρουτερ και την άλλη στην υποδοχη του υπολογιστη αλλα δεν το εμφανιζει πουθενα - πράγμα που το προσπαθησα πολλες φορες...με αποτελεσμα να μην μπορει να προχωρήσω με τις οδηγιες στο cd...το ρουτερ είναι το THOMPSON TG585V7 και η μητρικη μου είναι ΜΒ GIGABYTE GA8IK1100 I875P...(και πάλι περιμένω τα φώτα σας..)

ευχαριστωωωω :)
beetlebum
Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 05.05.09, 10:51 pm

Δεν χρειάζεσαι το cd με τους drivers για την ethernet σύνδεση.

Το πρώτο βήμα είναι να συνδέσεις σωστά το router στην γραμμή. Θα δεις ότι το λαμπάκι DSL θα είναι συνέχεια αναμμένο.
Μετά πρέπει να συνδέσεις το pc με το router και να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις. 2-3 βήματα είναι και εκεί θα σε βοηθήσει το manual ή το support της εταιρείας. Είναι 5 λεπτά υπόθεση.

Δεν υπάρχει κανένα γνωστός να έρθει να το φτιάξει ?
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό beetlebum » 06.05.09, 4:04 pm

εκει είναι λιγο το θέμα για μένα...να απεγκαταστήσω το υπάρχον modem και να βάλω το καινούργιο...λογικά έκανα σωστά τις συνδέσεις και όλα τα λαμπάκια ανάβουν όπως θα πρεπε..τωρα μάλλον στις ρυθμίσεις τα βρήκα σκούρα..πάντως η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίζεται απο τη μητρική το ρουτερ...αν και πάλι δε βγάλω άκρη μάλλον θα ζητήσω τη βοήθεια κάποιου φίλου...

thanx και παλι!
beetlebum
Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 06.05.09, 6:35 pm

Δεν έχει να κάνει η μητρική με το router.

Το παλιό μόντεμ δεν σε επηρεάζει κάπου, αλλά για καλύτερες επιδόσεις, απεγκατέστησέ το

Δες στο manual για τις ρυθμίσεις δικτύου που πρέπει να κάνεις.
Αν τα γράψω, είναι πολλά και το πιο πιθανό είναι να σε μπερδέψω χειρότερα :)
platongr
Member

Επιστροφή στο II.V ADSL / Modem / Security / Networks

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων