Ταχύτητα στο intrernet

Διαδικτυακή ασφάλεια + λογισμικό, προβλήματα, νέα, σύνδεση στο διαδίκτυο & κόστος, hardware, δίκτυα.

Ταχύτητα στο intrernet

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 18.01.10, 3:21 pm

Έχει κάποιος δικός μου μια σύνδεση στο internet της tellas αρκετά χαμηλή, 1.70mb.
To κουτί του ΟΤΕ βρίσκεται σε απόσταση 3χλμ από το σπίτι του.
Πρόσφατα στην περιοχή του πέρασε η hol οπτικές ίνες που η απόσταση τους από το σπίτι του είναι τα 500μ.
Και ρωτώ:
Aν συνδεθεί με hol (οπτικές ίνες), θα έχει καλύτερη ταχύτητα ή θα έχει καλύτερη βάζοντας connex?
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Re: Ταχύτητα στο intrernet

Δημοσίευσηαπό isikol » 18.01.10, 3:31 pm

ar_ia έγραψε:Έχει κάποιος δικός μου μια σύνδεση στο internet της tellas αρκετά χαμηλή, 1.70mb.
To κουτί του ΟΤΕ βρίσκεται σε απόσταση 3χλμ από το σπίτι του.
Πρόσφατα στην περιοχή του πέρασε η hol οπτικές ίνες που η απόσταση τους από το σπίτι του είναι τα 500μ.
Και ρωτώ:
Aν συνδεθεί με hol (οπτικές ίνες), θα έχει καλύτερη ταχύτητα ή θα έχει καλύτερη βάζοντας connex?

χαχα...το συζητάς?

με οπτικές ίνες (αν ποτέ στείλουν σήμα μέσα απο αυτες μιλάμε για ταχύτητες 16 TERA-BYTE ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 160 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!)

τι να συγκρίνουμε τώρα... :lol: :lol: :lol: :lol:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 18.01.10, 3:50 pm

Ti εννοείς όμως λέγοντας "αν ποτέ στείλουν σήμα μέσα από αυτές" ????
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 18.01.10, 4:16 pm

ar_ia έγραψε:Ti εννοείς όμως λέγοντας "αν ποτέ στείλουν σήμα μέσα από αυτές" ????

πρέπει να τις ενεργοποιήσουνε...
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.01.10, 4:40 pm

Συγνώμη αλλά σαν σενάριο δε νομίζω να στέκει η ιστορία του φίλου σου...

Έχει η HOL σκαπτικά, εργάτες και τεχνικούς, που περνάνε οπτικές ίνες?

Για να ξέρετε κάτι μια και καλή. Πρίν όλων των εταιριών ότι μπαίνει είναι πρώτα του ΟΤΕ, ότι διορθώνεται είναι πρωτα του ΟΤΕ και την καλύτερη σύνδεση την έχει και θα την έχει πάντα ο ΟΤΕ. Απο κει και πέρα να βάζει ο ΟΤΕ ίνες και σε ένα μήνα να ξανασκάβει η HOL η Τελλας κτλ και να βάζουν τα δικά τους, δε παίζει! Πάνω σε οπτική ίνα του ΟΤΕ να είναι και της HOL, ok!

Ξέρεις πόσο θα σου στελνε το μπουγιουρντί μετά η κάθε ιδιωτικη εταιρία?

Ο ΟΤΕ γι αυτό το λόγο είναι πιο ακριβός μεν πιο αξιόπιστος δε...!
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 18.01.10, 4:53 pm

Dark3go έγραψε:Συγνώμη αλλά σαν σενάριο δε νομίζω να στέκει η ιστορία του φίλου σου...

Έχει η HOL σκαπτικά, εργάτες και τεχνικούς, που περνάνε οπτικές ίνες?

Για να ξέρετε κάτι μια και καλή. Πρίν όλων των εταιριών ότι μπαίνει είναι πρώτα του ΟΤΕ, ότι διορθώνεται είναι πρωτα του ΟΤΕ και την καλύτερη σύνδεση την έχει και θα την έχει πάντα ο ΟΤΕ. Απο κει και πέρα να βάζει ο ΟΤΕ ίνες και σε ένα μήνα να ξανασκάβει η HOL η Τελλας κτλ και να βάζουν τα δικά τους, δε παίζει! Πάνω σε οπτική ίνα του ΟΤΕ να είναι και της HOL, ok!

Ξέρεις πόσο θα σου στελνε το μπουγιουρντί μετά η κάθε ιδιωτικη εταιρία?

Ο ΟΤΕ γι αυτό το λόγο είναι πιο ακριβός μεν πιο αξιόπιστος δε...!

λαθος, Δημήτρη....

η tellas Και η Hol περνανε δικιές τους οπτικές ίνες...

ο Οτε εχει χάσει τα πρωτία καιρό τώρα...

η tellas που χρησιμοποιεί το δίκτυο της ΔΕΗ σαφως και εχει προβάδισμα απο τον ΟΤΕ που ακόμα χρησιμοποιεί τα καλώδια χαλκού .. :wink:
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 18.01.10, 5:11 pm

συγν'ώμη αλλά τι δίκτυο έχει η ΔΕΗ που το εκμεταλεύεται η tellas?
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.01.10, 5:11 pm

Χμ, δε το ξερα. :silenced

Πάντως, απ ότι ακούω απο gamers, (όντας και ο ίδιος όπως ξέρεις) που είναι ιδιαίτερα απαιτητικό κοινό, (δε περιμένουν απλά να φορτώσει ένα βιντεάκι στο youtube και να πούν ουάου), όλοι τους προχωρούν σε συμβόλαια με ΟΤΕ (connex).

Μιλάμε να ρίχνουν (απ το vetrillo) καντήλια σε hol, tellas και forthnet που λένε τα χειρότερα...

Eγώ έχω connex 2 mbit "μόνο" και είμαι άρχοντας... τα uploads και τα downloads μου είναι πολύ καλά. Ασε που δεν έχει πέσει ποτέ... (lol διαφήμιση με θεό)...

Εγώ μια φορά συστήνω connex ως μονόδρομο.
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 18.01.10, 5:17 pm

εδώ τουλάχιστον η forthnet ρίχνει στον OTE χωρίς καν να πιεστεί....μιλάμε για εντελώς άλλη ποιότητα....μπορεί απλά να είμαι και τυχερός βέβαια
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 18.01.10, 5:18 pm

heinrich έγραψε:συγν'ώμη αλλά τι δίκτυο έχει η ΔΕΗ που το εκμεταλεύεται η tellas?

τα καλώδια απο τις κολώνες τις ΔΕΗ...σε πολλές περιοχές το internet περνάει μέσα απο αυτα τα καλώδια, με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούν συσκευές όπως το ethernet powerline adapter...

να και μια πληροφορία που ίσως να είναι χρησιμη σε πολλούς...:

αν δεν θέλετε να έχετε καλώδια δικτύου σπίτι σας, μπορείτε να μοιράσετε το δίκτυο μέσα απο τις πρίζες του σπιτιού σας...

με 2 τέτοια: :)

http://www.mallbit.gr/diktyaka-proionta/accessories/homeplug/3505-tp-link-powerline-85mbps-ethernet-adaptor.html

δεν φαντάζεστε πόσο χρήσιμα είναι...
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 18.01.10, 5:20 pm

Dark3go έγραψε:Eγώ έχω connex 2 mbit "μόνο" και είμαι άρχοντας... τα uploads και τα downloads μου είναι πολύ καλά. Ασε που δεν έχει πέσει ποτέ... (lol διαφήμιση με θεό)...

Εγώ μια φορά συστήνω connex ως μονόδρομο.

εχω tellas στο γραφειο με 17Mbps συγχρονισμό και forthnet σπίτι με περίπου τον ίδιο...

κατεβάζω απο Rapidshare με 1,8 mb το δευτερόλεπτο....

ξέρεις τι σημαίνει αυτο ε?

και πληρώνω λιγότερα χρήματα απο σένα... :wink:

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ!
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 18.01.10, 5:25 pm

εγώ έχω την (θεωρητικά) 24αρα της forthnet και τη μοιραζόμαστε 3 άτομα. Όλοι κατεβάζουμε (εγώ ανεβάζω κιόλας) και δεν μασάει μία.....για 39 ευρώ το δίμηνο, είναι εξαιρετικά!
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 18.01.10, 5:26 pm

και γω άλλαξα από Hol (γιατί μου καναν χοντράδα) σε conxx για καλύτερα και έχω διαολίσει τον εαυτό μου. Συνέχεια πέφτει. Τώρα όσο αφορά τις τιμές είναι σχετικό. Ανάλογα με τον αριθμό των τηλεφωνημάτων που κάνεις, διαλέγεις και εταιρεία. Εως στιγμής, ο ΟΤΕ για παραδειγμα μου ρχεται όσο και οι άλλοι.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.01.10, 6:03 pm

Μπζηλέ (isikol), :) πήρα τηλέφωνο το φιλαράκι μου τον επιστήμονα στον ΟΤΕ, και μου πε πως σε κάποιες περιοχές ισχυει όντως, η ΗΟL κ.τ.λ., έχουν δικές τους γραμμές, με "ντουλάπες" σε ξεχωριστούς χώρους στα κέντρα του ΟΤΕ όμως. Μέσω ΟΤΕ κάνουν ότι κάνουν και δεν έχουν διαφορές σε ταχύτητες. Μου πε και κάτι άλλα τεχνικά αλλά ζαλίστηκα και τον έκλεισα...η ουσία πάντως είναι αυτή! Μέσω ΟΤΕ περνάνε όλα.
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 18.01.10, 6:40 pm

Dark3go έγραψε:Μπζηλέ (isikol), :) πήρα τηλέφωνο το φιλαράκι μου τον επιστήμονα στον ΟΤΕ, και μου πε πως σε κάποιες περιοχές ισχυει όντως, η ΗΟL κ.τ.λ., έχουν δικές τους γραμμές, με "ντουλάπες" σε ξεχωριστούς χώρους στα κέντρα του ΟΤΕ όμως. Μέσω ΟΤΕ κάνουν ότι κάνουν και δεν έχουν διαφορές σε ταχύτητες. Μου πε και κάτι άλλα τεχνικά αλλά ζαλίστηκα και τον έκλεισα...η ουσία πάντως είναι αυτή! Μέσω ΟΤΕ περνάνε όλα.

ρε ραμολιμέντο αφού από 4 σειρές κείμενο και πάνω δεν θυμάσαι τη σου είπαν να λες να στο λένε σε δώσεις. α ρε το αλτσχάιμερ τη κάνει. :P :P :P :P :P
γιατί δεν ρωτάς εμένα το θεό να σου πω τη γίνεται.
ΠΡΩΗΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΗΝ (ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ) ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ ΤΟΥ Κ....
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.01.10, 6:53 pm

Τι λες μωρή γριά νυφίτσα της στέπας, που θα μου πείς εσύ, ενώ έχω άνθρωπα στον ΟΤΕ...το χαλασμένο τηλ, θα παίξω? να πώ κάτι λάθος και να εκληφθεί αλλιώς, γιατι να παραπληροφορήσω το κόσμο...!? :wink:

Την ουσία είπα, αν θέλει κάποιος ας το ψάξει... :)
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 18.01.10, 7:18 pm

isikol έγραψε:
heinrich έγραψε:συγν'ώμη αλλά τι δίκτυο έχει η ΔΕΗ που το εκμεταλεύεται η tellas?

τα καλώδια απο τις κολώνες τις ΔΕΗ...σε πολλές περιοχές το internet περνάει μέσα απο αυτα τα καλώδια, με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούν συσκευές όπως το ethernet powerline adapter...

να και μια πληροφορία που ίσως να είναι χρησιμη σε πολλούς...:

αν δεν θέλετε να έχετε καλώδια δικτύου σπίτι σας, μπορείτε να μοιράσετε το δίκτυο μέσα απο τις πρίζες του σπιτιού σας...

με 2 τέτοια: :)

http://www.mallbit.gr/diktyaka-proionta/accessories/homeplug/3505-tp-link-powerline-85mbps-ethernet-adaptor.html

δεν φαντάζεστε πόσο χρήσιμα είναι...

απάντηση μόνο για αυτό το θέμα
isi πολύ σωστά λες την θεωρεία αυτό με τα καλώδια της δεη υπάρχει σαν τεχνολογία και έχει γίνει αλλά όξω από την Ελλάδα. η τελας όπως και όλες οι άλλες εταιρείες κάνουν τα ίδια. νοικιάζουν από τον οτε γραμμές (καλώδια).
όσο για το κουτί που βάζεις στην πρίζα του ρεύματος για δίκτυο καλό είναι αλλά δεν έχει ακόμα ταχύτητες, αυτό που έδειξες λέει ονοματική 85 mbps αλλά πάει κάτω από 30. δεν το έχω τεστάρει εγώ στο ram το διάβασα.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.01.10, 7:43 pm

SADINISTAS έγραψε:δεν το έχω τεστάρει εγώ στο ram το διάβασα.

Nαι, άστο καλύτερα μη πάθεις καμιά ηλεκτροπληξία και σε τρέχουμε... :D !
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 18.01.10, 8:02 pm

Dark3go έγραψε:Τι λες μωρή γριά νυφίτσα της στέπας, που θα μου πείς εσύ, ενώ έχω άνθρωπα στον ΟΤΕ...το χαλασμένο τηλ, θα παίξω? να πώ κάτι λάθος και να εκληφθεί αλλιώς, γιατι να παραπληροφορήσω το κόσμο...!? :wink:

Την ουσία είπα, αν θέλει κάποιος ας το ψάξει... :)

μωρή μις χούφταλο 1967 (της χούντας) (χρονιά που γεννήθηκα). ξέρεις τη έκανα απο τις 2 - 5:30. έκανα Μ*λακ* τον τεχνικό δ/ντή του οτε (συνεργάτης) που ήταν εδώ και ήθελε να μου αποδείξει ότι δεν έφταιγε το ΝΤ (net mod) (έχω ISDN γραμμη) που δεν είχα ιντερνετ και τηλ. τελικά το πρόβλημα που βεβαίως εγώ το βρήκα ήταν ότι το καλώδιο του ρεύματος του ΝΤ είχε χαλαρώσει και δούλευε μόνο το ένα κανάλι της ISDN. για δύο ώρες επέμενε ότι δεν έχει σχέση που είχε πρόβλημα το ΝΤ και ότι έπρεπε να είχα ιντερνετ αφού περνάει μονο μέσα απο το σπλίτερ. βέβαια στο τέλος το έφτιαξα εγώ και το βράδυ κερνάει μπύρες, όπως πριν από δύο μήνες που λόγο αναβάθμισης δεν έμπαινε σε όλες τις σελίδες και ωρυόταν ότι ή σε όλες ή σε καμία δεν έπρεπε να μπαίνει, μετά από τηλ στα κεντρικά κέρασε μπύρες.

sadinistas= και τεχνικές πληροφορίες οτε. :P :P :P :P :P :P :P
θεός σχορέστον (που λέει και ο Isi) τον φίλο τον Μιχάλη (πέθανε 38 χρ από καρδιά) μηχανολόγο και τεχνικό του οτε που μου έμαθε σχεδόν τα πάντα για την τηλεφωνία.
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Δημοσίευσηαπό SADINISTAS » 18.01.10, 8:06 pm

διάλυμα να τυπώσω τις σήραγγες του τρένου εργοσε του Ξυλόκαστρου και επανέρχομαι. :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
SADINISTAS
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.V ADSL / Modem / Security / Networks

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων