Κοστολόγηση Δικτύου

Διαδικτυακή ασφάλεια + λογισμικό, προβλήματα, νέα, σύνδεση στο διαδίκτυο & κόστος, hardware, δίκτυα.

Κοστολόγηση Δικτύου

Δημοσίευσηαπό SpirosK » 09.03.10, 9:30 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα σαν νέο μέλος στο forum . Λοιπόν κάνω αυτό το θέμα ενώ είναι απλά τα πράγματα στο θέμα εγκατάστασης του δικτύου που θέλω να κάνω, αλλά επειδή είναι απλά θέλω την βοήθια σας στην κοστολόγηση του. Ας ξεκινήσω λοιπόν. 8)

Μου ζητήθηκε να εγκαταστήσω σήμερα ένα δίκτυο απλό με 3 υπολογιστές που ο ενας υπολογιστής θα θεωρείται κεντρικός (Server), θα πρέπει να πάρεχω πρόσβαση στο internet και στους τρείς. Επίσης ο κεντρικός (Server) υπολογιστής ο οποίο είναι και Desktop (Windows Vista) ενώ οι άλλοι δύο είναι Laptop θα πρέπει να βλέπει όλους τους φακέλους και των δύο laptop ενώ τα laptop θα βλέπουν μόνο το C: του κεντρικού. Ξέχασα να σας πώ ότι τα laptop έχουν Windows XP PRO λειτουργικό, υπάρχει κάποια περίπτωση να έχουμε πρόβλημα;

Τα υλικά που έχω πάρει είναι τα εξής και πιο απλά τα οποία έχουν πληρωθεί και από τον πελάτη.

1. 5 Port Switch της NETGEAR
2. 3 καλώδια 2m δικτύου

Αυτά....

Όσο για το θέμα εγκατάστασης δικτύου γνωρίζω πώς θα γίνει απλά με προβλημάτισε αυτή την ώρα που σας γράφω, εάν υπάρξει κάποιο πρόβλημα επειδή στο Desktop έχει Vista και στα Laptop Win Xp Pro. Εάν γνωρίζετε κάτι ή έχετε συναντήση ποτέ κάποιο πρόβλημα με αυτή την χημεία πέιτε το μου.

Με όλα τα παραπάνω που σας είπα, βγάλτε τα υλικά γιατί τα έχει πληρώσει ο πελάτης.....πόσο θα κοστολογούσατε την δουλειά αυτή; Εγώ θέλω γύρω στο 2ωρο με κανά προβληματάκι εάν συναντήσω κάπου.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Άβαταρ μέλους
SpirosK
Member

Re: Κοστολόγηση Δικτύου

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 10.03.10, 2:10 pm

Μάλλον δεν παίρνεις απάντηση επειδή πιθανότατα ποστάρεις σε λάθος forum. Δεν κυκλοφορούν εδώ και πολλοί τεχνικοί.
Θα σου πρότεινα να γράψεις και στο freestuff
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό SpirosK » 10.03.10, 4:34 pm

ok. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Άβαταρ μέλους
SpirosK
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 10.03.10, 11:07 pm

εφόσον είναι windows XP Pro δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ta Vista τί έκδοση είναι; Για τα υλικά που έχεις πάρει δεν είμαι του επαγγέλματος, αλλά απ' ότι μου λέει το μυαλό μου, είναι οκ επειδή το Switcher λειτουργεί σαν σύνδεσμος για τα καλώδια. Δεν ξέρω εάν θα ήταν καλύτερα να έπαιρνες τα κουτάκια που πάνε σε πρίζα και σε αυτό το κουτάκι μπορείς να συνδέσεις καλώδιο για το δίκτυο. Έτσι θα είχες μικρότερα καλώδια. Επίσης θα μπορεούσες να το κάνεις ασύρματα, εφόσον είναι φορητοί.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 11.03.10, 1:06 am

Είσαι τεχνικός ?
Το case αυτό είναι επαγγελματικό ή κάνεις εξυπηρέτηση σε φίλο ?
Θα ασχοληθείς με το config του server ? (dc, permissions, logging κτλ)

Αν απλά συνδέσεις τις συσκευές, βάλεις τα ip και φτιάξεις τα shares, είναι το πολύ 30 λεπτά δουλειά. Πάρε 30 ευρώ (+φπα) και πολλά είναι.
Τώρα επειδή αναφέρεις 2ώρο, χρέωσε και τις υπόλοιπες εργασίες που θα κάνεις, ή υπολόγισε ένα 30άρι την ώρα.
platongr
Member

Επιστροφή στο II.V ADSL / Modem / Security / Networks

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων