Σκαλωμενος Browser

Διαδικτυακή ασφάλεια + λογισμικό, προβλήματα, νέα, σύνδεση στο διαδίκτυο & κόστος, hardware, δίκτυα.

Σκαλωμενος Browser

Δημοσίευσηαπό sociallyawkward » 14.03.10, 6:01 pm

Εχω το εξης προβλημα με τον browser μου.

Κολλάει τραγικά, για να καταλάβετε πως ακριβως, φανταστειτε ενα καινουργιο παιχνιδι, σε ενα παλιο pc, οπου τρεχει με 0.5fps.
Ετσι ακριβως και ο browser (ολοι τους, εχω δοκιμασει Safari, Mozilla, Opera, Firefox, IE).
Βεβαια, δεν κολάει σε ολες τις σελιδες, συνηθως κολαει σε αυτες που εχουν css effects i jQuery (οπως πχ, text shadow), και σε μερικες κολάει μονο σε καποιο μερος του site (πχ footer).

Στο http://www.abduzeedo.com ειναι ανυποφορο το browsing.

To λαπτοπ, ειναι αρκετα καινουργιο. 2GB Ram, Core 2 Duo κτλ.

Παλιοτερα δεν το εκανε. Απο καποια στιγμη και μετα, εβαλα windows 7, αλλα δεν θυμαμαι αν αρχισε να το κανει αυτο με το που τα εβαλα ή πιο μετα.

Οποιαδηποτε ιδεα ευπροσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
sociallyawkward
Member

Re: Σκαλωμενος Browser

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 15.03.10, 12:38 am

Κάνεις ένα defrag με το auslogic disk defrag

καθάρισμα με το spybot

και ένα καθάρισμα της registry με το registry booster 2 (όχι το 2010 χαλάει τα file associations)
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 15.03.10, 12:49 am

Κάνε και ένα update τους drivers της vga...
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.03.10, 4:50 am

Καλημέρα,

Μην κάνεις τίποτα από που αναφέρθηκαν επειδή σίγουρα δεν φταίει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν πολλά προσωρινά αρχεία στο σύστημά σου από περιηγήσεις στο νετ με αποτέλεσμα να σέρνονται τα προγράμματα που ανοίγουν ιστοσελίδες. Επίσης λογικά υπάρχουν πολλά cookies. ο υπερβολικός αριθμός τέτοιων αρχείων προκαλέι καθυστέρηση.

εάν έχεις απορίες το πως θα διαγραφούν όλα αυτά μου το λες. :)
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 15.03.10, 4:56 am

theoasim έγραψε:Καλημέρα,

Μην κάνεις τίποτα από που αναφέρθηκαν επειδή σίγουρα δεν φταίει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν πολλά προσωρινά αρχεία στο σύστημά σου από περιηγήσεις στο νετ με αποτέλεσμα να σέρνονται τα προγράμματα που ανοίγουν ιστοσελίδες. Επίσης λογικά υπάρχουν πολλά cookies. ο υπερβολικός αριθμός τέτοιων αρχείων προκαλέι καθυστέρηση.

εάν έχεις απορίες το πως θα διαγραφούν όλα αυτά μου το λες. :)

δεν έχει να κάνει με τα temp files του browser, αυτά μπορούν να καθυστερήσουν μονάχα την εκκίνηση του, το πρόβλημα βρίσκεται αλλού, και είναι ξεκάθαρο αφού λέει ότι δοκίμασε όλους τους browsers, και ο κάθε ένας κρατάει αλλού τα temp files του, ως αποτέλεσμα δεν γίνεται να αλληλοεπηρεάζονται από αυτά.

επίσης το να ακυρώνεις τις συμβουλές κάποιων άλλων έτσι είναι τουλάχιστον άκομψο, θα μπορούσες να προσθέσεις μια συμβουλή και όχι να ρίξεις άκυρα του στυλ "είστε όλοι άσχετοι και λέτε μ*λ*κ**ς".

Καλημέρα.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.03.10, 5:06 am

Δεν είπα ότι λέτε μ@λ@κ@ες. Ούτε κάτι τέτοιο εννούσα. Εάν είναι να παρεξηγούμαστε έτσι εύκολα τότε τι να πω; :) Το έργαψα με αυτό τον τρόπο για να τον προλάβω να μην κάνει αυτές τις ενέργειες που γράφτηκαν επειδή ξέρω πολύ καλά ότι δεν φταίει κάτι τέτοιο. Γνωρίζω πολύ καλά που αποθηκέυονται τα προσωρινά αρχεία αλλά εννοώ άλλα προσωρινά αρχεία όπως να διαγράψει την cache και cookies από κάθε περιηγητή. Επίσης ίσως μπορεί να έχει κάποιο πρόγραμμα που να εμποδίζει να πετάγονται διαφημίσεις, και μερικά προγράμματα τέτοιου είδους καθυστερούν πάρα πολύ την περιήγηση. Εγώ έχω το Registry Booster 2010 και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Επίσης μερικές φορές η ανασυγκρότηση κάνει ζημιά και όχι καλό επειδή μερικοί δεν γνωρίζουν πως να ρυθμίσουν το πρόγραμμα ανασυγκρότησης.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.03.10, 5:09 am

Εάν το εννούσα όπως εσύ το κατάλαβες, θα έπρεπε να ήταν γραμμένο ως εξής : Μην κάνεις τίποτα από όσα θα σου πούνεκαι κάνε μόνο αυτό". Αλλά δεν έγραψα κάτι τέτοιο.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.03.10, 5:50 am

Επίσης το auslogics disk defrag δεν κάνει σωστή ανασυγκρότηση επειδή δεν ανασυγκροτεί το PageFile και δεν κάνει ανασυγκρότηση κατά την εκκίνηση του υπολογιστή παρά μόνο όταν εκτελέιται το λειτουργικό με αποτέλεσμα να μην γίνεται ανασυγκρότηση σε αρχεία που χρησιμοποιούνται. γι απαράδειγμα όπως είναι σωστό να τρέχουμε αντιβιοτικά προγράμματα σε ασφαλή λειτουργία που δεν εκτελούνται πολλά από τα αρχεία όπως σε κανονική λειτουργία του λειτουργικού.

Το πρόγραμμα ανασυγκρότησης που κάνει αυτά που ανέφερα είναι το PerfectDisk 10. Αξιζει να το έχεις. Βάλτο και θα με θυμηθείς. :)
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.03.10, 5:51 am

Έχει κυκλοφορήσει και η έκδοση 11 αλλά δεν την έχω δουλέψει.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Μάριος Χαραλάμπους » 15.03.10, 11:15 am

Καλημέρα
Ίσως να παίζει και πρόβλημα συμβατότητας των browsers με τα windows 7. Δοκίμασε να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του Mozilla Firefox. Είναι πολύ πιο γρήγορη απο άλλες εκδόσεις και σίγουρα είνια συμβατή με τα windows 7

Μ.
Άβαταρ μέλους
Μάριος Χαραλάμπους
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 15.03.10, 2:35 pm

Σωστά Μάριε, μπορεί να φταίει και αυτό που έγραψες.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό sociallyawkward » 16.03.10, 5:46 pm

Safari χρησιμοποιω Ταραμά ντιζάιν :P Και έχω την τελευταία έκδοση που οπως υποστηρίζει στο σάιτ τις άπλ, είναι συμβατό με 7.

Δοκιμάζοντας όλα αυτα που μου είπατε, το πρόβλημα λύθηκε με ανασυγκρότηση (που παρεπιπτόντος, το PerfectDisk 11 είναι άψογο!).

Καθαρίζοντας Cookies & Cache, δεν είδα καμία απολύτως διαφορά.

Όπως επίσης, ενας φίλος πρότεινε να ανανεώσω τους drivers της VGA το οποίο παρέλειψα γιατι δεν βρήκα νεότερη έκδοση απο αυτήν που έχω. Οποτε, δεν ηταν ουτε αυτο το προβλημα.

Σας ευχαριστώ όλους!
Άβαταρ μέλους
sociallyawkward
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 17.03.10, 5:41 am

To PerfectDisk 11 είναι το μοναδικό πρόγραμμα ανασυγκρότησης που κάνει ανασυγκρότηση πριν την εκκίνηση του λειτουργικού οπότε κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 17.03.10, 5:49 am

Θέλω να προσθέσω οτι Cookies & Cache καθαρίζει και το Cookies & Cache PerfectDisk 11. Γι΄αυτό τον λόγο δεν είδες διαφορά. :D
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 17.03.10, 5:50 am

Θέλω να προσθέσω οτι Cookies, Cache και προσωρινά αρχεία περιήγησης στο διαδίκτυο καθαρίζει και το PerfectDisk 11. Γι΄αυτό τον λόγο δεν είδες διαφορά. :D
theoasim
Master Member

Επιστροφή στο II.V ADSL / Modem / Security / Networks

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων