Αλλάξτε server στο vcdc

Διαδικτυακή ασφάλεια + λογισμικό, προβλήματα, νέα, σύνδεση στο διαδίκτυο & κόστος, hardware, δίκτυα.

Αλλάξτε server στο vcdc

Δημοσίευσηαπό GioPren » 28.05.11, 8:25 pm

Ρε παιδιά...εδώ και πάρα πολύ καιρό το vcdc φορτώνει πάρα πάρα πάρα πολύ αργά....

Που είναι οι servers,σε σπίτι; Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση....
Οι υπεύθυνοι ας κάνουν κάτι....

Το avopolis φορτώνει γρηγορότερα από το vcdc....

Καντε κάτι....
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Re: Αλλάξτε server στο vcdc

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.05.11, 3:03 am

Καλησπέρα,

σε μένα φορτώνει γρήγορα εκτός απο μερικές φορές που φταίει το Firefox. :D Έλεγχξε τον υπολογιστή σου. Πιθανόν να φορτώνει περιττά αρχεία μπαίνοντας σε μερικές σελίδες. :wink:
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 29.05.11, 9:21 am

φανταζομαι οτι δεν εννοεις να πλοκαρουμε την προβολη διαφημισεων. ελπιζω οτι εννοουσες καποιον γρηγορο browser ( http://www.opera.com) τον οποιο και ξεχασες να προτείνεις

To vcdc, οπως και καθε δουλεια εχει εξοδα και εχει στηθει με ωρες εργασιας, οι διαφημισεις ειναι ενας τροπος εσοδων.
επισης η παραποιηση της οπτικης επικοινωνιας ειναι εναντια στις προθεσεις του σχεδιαστη, και ειδικα σε αυτο το forum, θα επρεπε τουλαχιστο να το καταλαβαινουμε.

φυσικα τα ιδια ισχύουν για καθε web site και οι πονηριες αυτου του τυπου το μονο που θα καταφερουν, ειναι να κλεισουν τα ποιοτητα εργα και να μεινουν μονο τα ευκολοσυντηρητα χαμηλου επιπεδου.
παραλληλα, θεωρω ανηθικο να εκμεταλευσαι την εργασια καποιου χωρις κανενα ανταλαγμα, πολυ περισσοτερο δε, να διαγραφεις τις πιθανοτητες του για μελλοντικα κερδη για να μην εχεις καθυστερηση 1-2 δευτερολεπτα.
Τελευταία επεξεργασία από pagou και 29.05.11, 9:24 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 29.05.11, 9:24 am

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ!
Όσες φορές το ανέφερα όμως στους συνδιαχειριστές μου, διαπιστώθηκε πως αυτοί δεν έιχαν τέτοιο πρόβλημα.
Δεν πιστεύω πως είναι θέμα server, γιατί το vcdc τρέχει σε dedicated server και μάλιστα χωρίς να φιλοξενείται παράλληλα άλλο domain!
Προσωπικά παρατήρησα αυτή την κατάσταση από το update του phpbb (στο οποίο δεν συμμετείχα) και μετά. Για την ακρίβεια κάποιες (λίγες είναι η αλήθεια φορές) πάει σφαίρα για δυο-τρεις σελίδες και μετά αρχίζει πάλι να σέρνεται τραγικά!

Δεν μπορώ να δώσω εξήγηση :roll:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 29.05.11, 1:18 pm

pagou έγραψε:...
φυσικα τα ιδια ισχύουν για καθε web site και οι πονηριες αυτου του τυπου το μονο που θα καταφερουν, ειναι να κλεισουν τα ποιοτητα εργα και να μεινουν μονο τα ευκολοσυντηρητα χαμηλου επιπεδου.
παραλληλα, θεωρω ανηθικο να εκμεταλευσαι την εργασια καποιου χωρις κανενα ανταλαγμα, πολυ περισσοτερο δε, να διαγραφεις τις πιθανοτητες του για μελλοντικα κερδη για να μην εχεις καθυστερηση 1-2 δευτερολεπτα.

Εμένα με ρωτάει κανένας αν θέλω να τρώω στη μάπα 5 κακοσχεδιασμένα φλασάκια που αναβοσβύνουν, περιστρέφονται, ακολουθούν το mouse, έχουν ήχο που δεν κλείνει, μου προτείνουν επιμύκυνση πέους και γενικώς μου ζαλίζουν τα φρύδια για να διαβάσω ένα άρθρο?
ε, λοιπόν ούτε εγώ θα τους ρωτήσω αν θα βάλω ή οχι adblock - readability...
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 29.05.11, 2:23 pm

@notis παρατήρησα πως αργεί πάρα πολύ να μπει από την αρχική σελίδα στο forum, αρκετές φορές πατάω ανανέωση μπας κ μπει γρηγορότερα....Πάντως εφόσον είναι φόρουμ γραφίστικης και web design πρέπει να προσέχουμε πάντα τέτοια πράγματα...

@pagou όταν μπαίνω σε ένα site και βλέπω 30 κινούμενα μπανεράκια τότε αν δεν είναι ανάγκη δεν ξαναμπαίνω σε αυτό το σαιτ...

Και φυσικά είμαι υπέρ των προγραμμάτων που μπλοκάρεις τις διαφημίσεις....
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό SAiK » 29.05.11, 3:07 pm

notis έγραψε:Για την ακρίβεια κάποιες (λίγες είναι η αλήθεια φορές) πάει σφαίρα για δυο-τρεις σελίδες και μετά αρχίζει πάλι να σέρνεται τραγικά!

Αυτο ακριβως συμβαινει και σε 'μενα.
Άβαταρ μέλους
SAiK
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 29.05.11, 6:41 pm

Όντως το VCDC φιλοξενείται σε dedicated server, τον οποίον συντηρούν τα 4-5 flash-banners που αναβοσβήνουν αριστερά και δεξιά.. Αναγκαίο κακό, πάμε παρακάτω...

Σχετικά με την αναβάθμιση του PHPbb, έγινε από εξωτερικό συνεργάτη, ο οποίος έλαβε αμοιβή για αυτό. Εάν έχουμε κάποιον, ο οποίος έχει τις γνώσεις πάνω σε PHPbb να μας προτείνει κάτι, σίγουρα είμαι υπέρ. Αυτό που νομίζω όμως, είναι οτι πρέπει να φταίει ο μεγάλος όγκος της database μας.

Θα το συζητήσω πάλι με τους server-admins μας και θα επανέλθω. Είναι κρίμα να μας χαλάει το infrastructure...

Καλό απόγευμα
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό notis » 29.05.11, 6:47 pm

Κώστα το πρόβλημα δεν είναι η βάση (ακόμα και να έχει κτυπήσει θα βλέπαμε μόνιμο πρόβλημα, όχι κατά περίσταση). Εξ άλλου υπάρχουν phpbb με πολύ μεγαλύτερες βάσεις που δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα!
Δυστυχώς όσο και αν προσπάθησα να βρω ένα pattern στο πρόβλημα, δεν τα κατάφερα :(
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 29.05.11, 8:05 pm

Μιας και άνοιξε ένα τέτοιο θέμα σχετικά με το vcdc ήθελα να εκφράσω και εγώ ένα παράπονο μου που λογικά θα το έχουν πολλά μέλη.

Για πιο λόγο δεν υπάρχει υποστήριξη για παρακολούθηση θεμάτων μέσω e-mail και γενικότερα περισσότερες επιλογές για τον προφίλ του κάθε χρήστη όπως έχουν άλλα μεγάλα forum;

Πιστεύω με αυτόν τον τρόπο η κοινότητα θα μεγάλωνε, θα υπήρχε περισσότερη κίνηση στο forum και θα γινόταν η επικοινωνία για όλους πιο εύκολη.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 29.05.11, 8:18 pm

Ο χριστόφορος έχει ένα δίκιο....

Χώρια που για να μπεις από το mail σου στο topic κάνει δέκα ώρες να φορτώσει η σελίδα...
Πολλές φορές ενώ φορτώνει -αδικα- το τοπικ μεσω μαιλ μπαινω στο φορουμ απο αλλο ταμπ μεσω του "νεες δημοσιευσεις" και μπαινω γρηγοροτερα...

Επιπλεον θα βολευε αν αλλαζε ο τροπος που δεχομαστε τα πμ...
να ειναι ευκολοτερο κ ευδιακριτο!!
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 29.05.11, 8:20 pm

Οι αγανακτισμένοι στο.. VCDC
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό GioPren » 29.05.11, 8:23 pm

hahaha! απλά προτάσεις κάνουμε για να γίνει καλύτερο!

Πολύ το χαίρομαι όταν μπαίνω στις νέες δημοσιέυσεις και βλέπω ένα σωρό ωραία τοπικς...
ας είναι έτσι κάθε μέρα! :superman:
Άβαταρ μέλους
GioPren
Junior Member

Δημοσίευσηαπό msecure » 29.05.11, 10:39 pm

Web developers όλου του forum ενωθείτε! :lol:
I was born clever but education ruined me...
http://www.vresiatro.gr
Άβαταρ μέλους
msecure
Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 30.05.11, 12:31 am

Το phpbb έχει ένα πρόβλημα καθυστέρησης όταν τα tables της cache και των logs είναι τεράστια. Αδειάστε τα μήπως και...
Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε κάποια πρόσφατη phpbb εγκατάσταση και δεν θυμάμαι τα ονόματα από τα tables αυτά, θα τα καταλάβετε όμως από το μέγεθος.
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 30.05.11, 10:33 am

Και σε εμένα μερικές φορές αργεί να φορτώσει τις σελίδες, αλλά με ένα refresh συνήθως στρώνει. Το κάνει με τα φεγγάρια του βέβαια, και συνήθως όλα είναι μια χαρά. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση, είναι πως μερικές φορές όταν ανοίγω σε πολλά tabs διαφορετικά threads, κάποια από αυτά αντί να φορτώσουν τη σελίδα που θέλω, οδηγούνται σε blank page και το refresh δεν βοηθάει.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό zantecele » 27.06.15, 2:48 pm

Εγώ πάντως το βλέπω να πηγαίνει μια χαρά. Δεν ξέρω αν διορθώσαν κάτι αλλά όλα καλά πάνε
zantecele
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 29.06.15, 9:01 am

ε μετα απο 4 χρονια θα ηταν περιεργο αν δεν ειχαν αλλαξει τα παιδια τιποτα!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό kinq1 » 30.06.15, 10:38 am

Τώρα πηγαίνει τζετ. Το 2011, όταν γράφονταν τα παράπονα, ήταν πάρα μα πάρα πολύ αργό.
Άβαταρ μέλους
kinq1
Member

Επιστροφή στο II.V ADSL / Modem / Security / Networks

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων