Πόσο δύσκολο είναι να δημιουργηθεί ένα studio

Προγράμματα μοντελοποίησης και κίνησης που κυκλοφορούν (ή κυκλοφορούσαν στην αγορά).

Re: Πόσο δύσκολο είναι να δημιουργηθεί ένα studio

Δημοσίευσηαπό sinok » 12.02.10, 5:35 pm

Δυστυχώς G δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Όπως είπα σε προηγούμενη μου δημοσίευση, ξέρω ένα τσαντίρι που βγάζει αρκετά λεφτά.. Κανείς δεν νοιάζεται που είναι τσαντίρι. Το μόνο που τους νοιάζει είναι η καλή ποιότητα εικόνας που βγάζει. Από τη πλευρά τους προφανώς και έχουν δίκιο. Επίσης και σε επίπεδο εταιριών παραγωγής ξέρω μερικές και ειδικά μία που είναι το υπέρτατο τσαντίρι και όμως επειδή έχει δυνατή διαφημιστική από που έχουν δυνατούς πελάτες, έχει πολλές δουλειές και πολλά euro.

Δημήτρη (Λιάτσο) θα σου στείλω pm με κάτι που σκέφτομαι το τελευταίο καιρό και θέλω να το συζητήσουμε μιας και ενδιαφέρεσαι.
Άβαταρ μέλους
sinok
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Gregore » 12.02.10, 6:12 pm

(Εσένα ποια η επαφή σου με το 3D και πόσο χρονών είσαι εάν επιτρέπεται;

btw... Κέρδισες κανένα λόττο και μας το κρύβεις;
=])
ΧΑΧΑΧΑ. Οχι δεν κερδισα κανενα loto, αλλα γουσταρο μια τετοια φαση και το σκευτομουνα πολυ καιρο για studio. Τωρα, οσο για μενα εχω ενα χρωνο που τελιοσα την σχολη και η σχεση μου με το 3d ειναι αρχαρεο μεχρει μετριο ως προς την χνοση στο σχεδιο τα παω σχετικα καλα.
Συμφονω με τον G επειδι οντος αν γουσταροι η ομαδα, αν το νιοθοι που λενε μπορει να γεινη διχος πολι προσοπικο και εργαλια (για αρχη μιλαμε)και απο καπου ξεκινανε αυτα, συμθονοι δεν ειπαρχει κατι τετιο0 στην ελλαδα αλλα, μειπος αυτο ειναι προβαδισμα για μας;
Δεν λεο για holiwood τενιες, μικρου μικους τενιες, αλαυρια πραχματα μιλαο, και ισος να αναπτιχθι σε κατι μεγαλο αργοτερα.
Άβαταρ μέλους
Gregore
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 12.02.10, 6:24 pm

Ειρήνη αγαπημένοι μου διπλανοί ! Μην μαλώνετε. Σάς αγαπάω και τους δυο ... :P

Σοβαρά τωρα, Sinok νομιζω ο G αναφέρετε και σε ποιότητα Τσαντίρι και οχι μονο στο κτίριο :S
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό sinok » 12.02.10, 6:45 pm

χεχεχε δεν μαλώνουμε! Δεν νομίζω ότι υπάρχει καν ένταση.. Παρόλα αυτά ούτε εγώ μίλησα για το κτήριο, αλλά για την οργάνωση.. Συγκεκριμένα μιλούσα για το "ξεκάθαρους αρχικούς στόχους για την εκκίνηση, μακροπρόθεσμο προγραμματισμό " :)
Άβαταρ μέλους
sinok
Junior Member

Δημοσίευσηαπό xenos » 16.02.10, 4:35 pm

Και εγώ θέλω να φτιάξω ένα Studio όταν μεγάλωσω! :D
Άβαταρ μέλους
xenos
Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 17.02.10, 10:39 am

Ολοι θελουν να φτιαξουν ενα Studio οταν μεγαλωσουν .

Και κακως σκεφτεστε που θα βρειτε το χρημα για κατι τετοιο οσο και να ειναι αυτο 30.000,50.000, 100.000.

Αυτα ειναι τα ευκολα .

Μια εταιρεια για να αντεξει θελει να σκεφτειτε τα βασικα πριν απο το τι ειδικοτητες θα υπαρχουν.

Καποιος πρεπει να φερνει δουλειες και καποιος/καποιοι να την υλοποιουν .

Ας πουμε οτι λυνεις το προβλημα να ερχεται η δουλεια μεσα . Και οχι δεν ειναι ευκολο. Ισως ειναι το ποιο δυσκολο δεδομενου αυτο που ειπε και ο Δ.Λ. . Ποσες δουλειες τετοιου ειδους υπαρχουν στην Ελλαδα ? Οποτε σιγουρα θα χρειαστουν συνεργασιες με εξωτερικο και κατα συνεπεια αποκλειονται οι κυριοι Management που καθονται στο γραφειο και περνουν τηλεφωνα για να βρουν πελατες. Χρειαζονται ποιο εξειδικευμενοι με περισσοτερες γνωσεις ανθρωποι .

Για βρειτε ανθρωπους που εμπιστευεστε για να συνεργαστειτε .
Αντε και εχουν τεχνογνωσια .
Ειναι εμπιστοι στη δουλεια τους ?
Συνεργαζεστε μαζι τους οπως πρεπει ?
Ξερουν τι θα πει deadline ?

Οι συνεργασιες με πελατες ειναι ευθραυστες και 1-2 στραβες απο λαλακα συνεργατη μπορουν να σου κοστισουν τον πελατη . Οποτε εισαι ετοιμος για κατι τετοιο σε μια αγορα που οι πελατες ειναι πολυ λιγοι και μαλιστα πολλες φορες λαμογια ?

Οποτε εγω στη θεση οποιουδηποτε ηθελε να ανοιξει εταιρεια (και εγω μεσα) θα του ελεγα το εξης :

Βρες πρωτα τους ανθρωπους που θεωρεις οτι μπορεις να συνεργαστεις μαζι τους και μετα προχωρα στα υπολοιπα.

Εταιρειες κλεινουν και ανοιγουν στο μπαμ.
Σημερα ανοιγει 1 αυριο κλεινουν 2 .
Που ωφειλεται αυτο ?
Στο οτι δεν ειχαν τα μηχανηματα ?
Χλωμο . Στο οτι δεν εδεσε το γλυκο. Δεν υπηρχε καλη συνεργασια και κυριως κακη διαχειριση των οικονομικων και του management.

Αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη και σκεψεις.
Ο καθε ενας κρινει και πρατει με βαση τη δικια του .
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sinok » 17.02.10, 11:22 am

Συμφωνώ σε όλα Φώτη πλην το αν υπάρχουν ή όχι δουλειές (μιλάω για τον τομέα των διαφημίσεων γιατί αυτόν ξέρω καλύτερα). Το πρόβλημα είναι ότι το 3d στην Ελλάδα δεν είναι υψηλού επιπέδου και αυτό οδηγεί στην έλλειψη εμπιστοσύνης των διαφημιστικών προς τους 3d artists/studios. Μην κοροϊδευόμαστε, στο χώρο μας υπάρχουν πολλοί που προσπάθησαν να βγάλουν εύκολα χρήματα κάνοντας άσχημο 3d με το μειονέκτημά το ότι μας έχει μείνει η ρετσινιά πως κανένας δεν είναι καλός. Το τελευταίο καιρό που έδειξα μερικά 3d μου σε 1-2 σκηνοθέτες, η αντίδραση τους ήταν η εξής "Έλα.. αυτό είναι 3d.. δεν μοιάζει με αυτά που μου έχω κάνει τόσο καιρό". Για να γίνει ένα γύρισμα ενός καλού διαφημιστικού τα ποσά ξεπερνάνε τις 300,000 και οι χρόνοι τον ένα μήνα. Για να γίνει ένα καλό full 3d διαφημιστικό θέλεις πάλι ένα μήνα και όχι πάνω από 30.000. Με λίγα λόγια τους συμφέρει πάρα πολύ το 3d απλά δεν πιστεύουν σε αυτό. Αν ανεβάσουμε την ποιότητα μας και τους πείσουμε μετά πως μπορούν να έχουν αυτό που θέλουν, τότε θα δεις που θα γεμίσει ο κόσμος 3d διαφημίσεις. Ο λόγος είναι απλός, είναι όμορφες και φθηνές. Τώρα στους άλλους τομείς να πω την αλήθεια δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
sinok
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 17.02.10, 5:04 pm

sinok έγραψε:Το πρόβλημα είναι ότι το 3d στην Ελλάδα δεν είναι υψηλού επιπέδου και αυτό οδηγεί στην έλλειψη εμπιστοσύνης των διαφημιστικών προς τους 3d artists/studios.

Σωστό, και όπως λέει και ο φίλος μου ο Άγγελος, στην Ελλάδα πέρα του ότι πρέπει να πουλήσεις τον εαυτό σου σαν 3Dα, πρέπει πρώτα να πουλήσεις το 3D το ίδιο.

Συμφωνώ και με Φώτη περί managment και επαναλαμβάνω τον σημαντικό ρόλο ενός καλού παραγωγού. Αυτός θα πρέπει να φέρει τις δουλειές, να διαχειριστεί σωστά τους διαθέσιμους πόρους και κρατήσεις του πελάτες χαρούμενους, είτε με την δουλειά, είτε με sushi! =]
Από την άλλη ο παραγωγός λειτουργεί και σαν ασπίδα ανάμεσα στον πελάτη και αυτόν που κάνει την δουλειά. Δεν υπάρχει λόγος και όφελος ο 3Dας να αναχώνεται για το κάθε κουτσό και στραβό του πελάτη.
Γεώργιος Χερουβείμ | ch3.gr - blog.ch3.gr
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Babis99 » 28.12.20, 3:59 pm

Καλησπέρα σε όλους. Φέρνω και πάλι μετά από τόσα χρόνια το θέμα στην επιφάνεια. Το έχω διαβάσει εκατοντάδες φορές κυριολεκτικά και μου άρεσαν οι απόψεις σας.

Ήθελα να πω τη γνώμη μου γύρω από το software που συζητήθηκε στην αρχή. Τα υπόλοιπα σχετικά με τις συνεργασίες και τους πελάτες δεν τα γνωρίζω και πολύ καλά.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεται κάποιος να αγοράσει τα προγράμματα τα οποία είναι και πανάκριβα.

Υπάρχουν ανοιχτού κώδικα εφαρμογές οι οποίες ίσως είναι 10 φορές καλύτερες από τις εμπορικές. Το Blender 3D για παράδειγμα που είναι ένα software 100MB και όχι 3GB έχει εργαλεία μέσα τα οποία πρέπει να τα περάσεις ως plug in σε άλλα για να κάνεις δουλειά. Θα πει κάποιος είναι πιο δύσχρηστο... Δε συμφωνώ χρειάζεται μόνο λίγος καιρός να μάθεις να το χειρίζεσαι αν γνωρίζεις κάποιο από τα εμπορικά.

Επίσης δεν υπάρχει λόγος να έχει κάποιος Windows αφού μια καλή διανομή UBUNTU είναι πολύ πιο ελαφριά και σταθερή από οποιαδήποτε Windows.

Ακόμα και σε επεξεργασία ήχου και παραγωγής μουσικής υπάρχουν απίστευτες εφαρμογές που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Έχω δύο υπολογιστές στο γραφείο μου και δεν έχω ούτε μια εμπορική εφαρμογή.

Έχω ήδη ξεκινήσει και κάνω παραγωγές animation μικρού μήκους και πραγματικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε χρειάστηκε να αγοράσω κάτι από software.
Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή
FIXYGON
https://www.fixygon.gr/
Άβαταρ μέλους
Babis99
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο V.I 3D modelling & animation

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων