ΕΙΚΟΝΑ ΦΟΝΤΟΥ ΣΤΟ DREAMWEAVER MX

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

ΕΙΚΟΝΑ ΦΟΝΤΟΥ ΣΤΟ DREAMWEAVER MX

Δημοσίευσηαπό panevan » 29.01.09, 11:32 am

Καλημερα,
προσπαθώ να ξαναθυμηθώ καποια πραγματα στο Dreamweaver MX αλλα έχω κολλήσει σε κατι, μαλλον ευκολο για οποιον ασχολείται συστηματικα:
--> Θέλω να θέσω μια εικονα σαν background ετσι ωστε τα κελιά -και γενικά- το περιεχόμενο να πατα πανω του και ετσι να υπάρχει ενα πιο artistic αποτελεσμα. Ομως, οπως θα δειτε και στην εικονα, μου την κανει παραθεση 4-5 φορες μεσα στο παραθυρο και οχι μια που να το καλυπτει όλο.

Οι ερωτησεις μου ειναι:
:arrow: Πόσο πρεπει να ειναι το αρχειο της εικονας που θελω να ενθεσω μεσα ,ετσι ωστε να παρατιθεται μια φορά;
:arrow: Ποσο πρεπει να ειναι το μεγεθος του αρχειο στο Dw ετσι ωστε να "ταιριαζει" με την εικονα του background?

Aν τα θυμαμαι καλα η εντολή Autostrech αφορα στα κελια και οχι στο background. Επομ. δεν χρησιμευει στην περίπτωση μου?

Μου κάνει αυτο:
Εικόνα

Ενω εγώ θέλω αυτο:
Εικόνα

Any ideas? :roll:
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 29.01.09, 1:09 pm

αν καταλαβαινω καλα θα πρεπει να κανεις μια φωτο μεγαλη σε πλατος και υψος, τοσο οσο χρειαζεται για να μην επαναλαμβανεται. εγω πχ τις κανω 1800 πλατος ( εχω wide οθονη) και υψος οσο μου χρειαζεται. Για να μην επαναλαμβανεται θα πρεπει να πας και να πεις στην εικονα
background-repeat=no-repeat
αν πχ ηθελες να επαναλαμβανετε στον x η y αξονα Τοτε θα λεγες
background-repeat=repeat-x
background-repeat=repeat-y
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό rinartzz » 29.01.09, 1:41 pm

hellooo!

λοιπόν όπως λέει και η valkery μέσω css ορίζεις background-image την εικόνα της επιλογής σου. φροντίζεις να είναι από 1800px και πάνω ώστε να μην επαναλαμβάνετε.

Βέβαια...εδώ έχεις το εξής πρόβλημα..μια βαριά εικόνα που θα αργεί πολύ να φορτώσει...

για μένα η ιδανικότερη λύση είναι είτε να βρεις μια εικόνα απ' την οποία μπορείς να κόψεις ένα slice και να το κάνεις να επαναλαμβάνετε ομοιόμορφα.

είτε να επεξεργαστείς την ήδη υπάρχουσα και να τη σβήσεις προς ένα solid color που ταιριάζει με το αισθητικό σου κάπου στα 950px. Έτσι ορίζεις σαν background-image την εικόνα με το σβήσιμο και σαν background-color το solid color Που έχεις επιλέξει. Τέλος βάζεις και ένα background-position: center

και είσαι comple!

περισσότερα και καλύτερα διατυπωμένα εδώ!
Web & Graphic Designer
Google Analytics Qualified Individual
Behance: http://be.net/desigink
Twitter: http://twitter.com/desigink
Άβαταρ μέλους
rinartzz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 29.01.09, 1:46 pm

A, μάλιστα.
Δηλ. γραφω στην HTML no-repeat?

Και αν την κανω 1800px οι υπόλοιποι που δεν εχουν wide οθονες με αναλογία 16:9 πώς θα μπορουν να το δουν σωστά;
Mε αναζήτηση βρηκα αυτο:
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=14967
Πρεπει να το γραψω ετσι ωστε το background που θα χρησιμοποιησω να προσαεμοζεται αυτοματα σε καθε οθονη?

rinartzz εχεις δικιο. Οι περισσότεροι που εχω δει αυτο κανουν. Το σβήνουν ομοιομορφα.

Ευχαριστω Valkyrie
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 29.01.09, 1:50 pm

rinartzz έγραψε:Βέβαια...εδώ έχεις το εξής πρόβλημα..μια βαριά εικόνα που θα αργεί πολύ να φορτώσει...
εδώ!

παντως εγω που το χρησιμοποιω αυτο το τροπο συνηθως, δεν μου βγαινουν οι εικονες πανω απο 100k. αυτο που ζητας παιρνεις ετσι κι αλλιως οποτε αν το κανεις ετσι, θα ανεχτεις τα περισσοτερα kb ( αν θεωρουμε πως ακομα και στις μερες μας τα 100kb ειναι πολλα!)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων