Δημιουργία site που να ενημερώνεται απο τον χρήστη.

Adobe Photoshop, Flash, DreamWeaver, FireWorks, Contribute, FreeHand, Director.

Δημιουργία site που να ενημερώνεται απο τον χρήστη.

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 28.11.09, 12:17 pm

Γεια σας. Θα ήθελα αν ξερει καποιος πως μπορω να κάνω μια σελιδα ενος σαιτ (html) να εχει την δυνατότητα ο χρηστης (ο οποιος δεν ξερει και τπα απο γλωσσες προγραματισμού και προγράμματα..οχι οτι ξερω και εγω..δεν θα ρωτουσα τότε :D ) να το ενημερωνει μονος του. Δεν χρειαζεται να εχει προσβαση σε ολο το σαιτ.Εχω κανει ενα τμημα μιας σελιδας του σαιτ να παίρνει τα στοιχεία απο μια κενη html με τον τροπο <iframe>. Στην σελιδα την κενη αυτην λοιπόν πως μπορω να κανω να συνδεονται οι χρηστες και να βαζουν κειμενο και φωτο και να ενημερωνεται η σελιδα αυτή ον λαιν?χωρίς την παρεμβαση προγραμματων η ftp? Δεν ξερω αν καταφερα να σας μεταφερω αυτο που ενοω..αλλα το ελπίζω. Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.
sakkiou
Member

Re: Δημιουργία σαιτ που να ενημερωνεται απο τον χρήστη.

Δημοσίευσηαπό Oasisdesign » 28.11.09, 1:03 pm

Καλημέρα!

Μήπως, θα ήταν καλύτερο να το αφήσεις σε κάποιον ειδικό; ( Προς θεού, δεν είμαι ειδικός).

Γι'αυτό που θες, είτε απλό είτε σύνθετο, χρειάζεσαι κάποια "εφαρμογή" που να τρέχει στον server. Γι' αυτά χρειάζεσαι μία δυναμική γλώσσα (php, asp, python).
Υπάρχουν πολλές έτοιμες εφαρμογές. Ψαξε για WordPress (!!!), Joomla, Drupal (πιο δύσκολο) και πολλά άλλα. Από 'κει και πέρα, η κάθε εφαρμογή προσαρμόζεται στα μέτρα. Πολλοί (noootis?) θα σου πουν να χρησιμοποιήσεις κάποια custom εφαρμογή στα μέτρα σου!

Πάνω σε ό,τι επιλέξεις, προσαρμόζεις το εικαστικό σου (απαιτεί και αυτό μία ελάχιστη γνώση PHP) και μετά μπορείς να αλλάζεις δυναμικά τα κείμενα κλπ.

Δεν ξέρω πολλά επί του θέματος (χρησιμοποιώ φανατικά Wordpress :love :superman: ), ωστόσο ήθελα να σου δώσω μία γενική εικόνα :mrgreen: :mrgreen:

Φιλικά :mrgreen:
Αυτη ειναι η υπογραφη μου :P

t: +30 2130338866
ext: 100
f: +30 2130338866 ext: 255

visit: oasisdesign.gr :: webservices
Άβαταρ μέλους
Oasisdesign
Member

Re: Δημιουργεία σαιτ που να ενημερωνεται απο τον χρήστη.

Δημοσίευσηαπό yannisc » 28.11.09, 1:39 pm

sakkiou έγραψε:Γεια σας. Θα ήθελα αν ξερει καποιος πως μπορω να κάνω μια σελιδα ενος σαιτ (html) να εχει την δυνατότητα ο χρηστης (ο οποιος δεν ξερει και τπα απο γλωσσες προγραματισμού και προγράμματα..οχι οτι ξερω και εγω..δεν θα ρωτουσα τότε :D ) να το ενημερωνει μονος του. Δεν χρειαζεται να εχει προσβαση σε ολο το σαιτ.Εχω κανει ενα τμημα μιας σελιδας του σαιτ να παίρνει τα στοιχεία απο μια κενη html με τον τροπο <iframe>. Στην σελιδα την κενη αυτην λοιπόν πως μπορω να κανω να συνδεονται οι χρηστες και να βαζουν κειμενο και φωτο και να ενημερωνεται η σελιδα αυτή ον λαιν?χωρίς την παρεμβαση προγραμματων η ftp? Δεν ξερω αν καταφερα να σας μεταφερω αυτο που ενοω..αλλα το ελπίζω. Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

Αυτό που ζητάς γίνεται πολύ εύκολα χρησιμοποιώντας κάποιο CMS (Content Management System) - Σύστημα διαχείρισης περιεχομένου. Ένα τέτοιο σύστημα δίνει στον χρήστη τη δυνατότητα να επεμβαίνει στη σελίδα προσθέτοντας περιεχόμενο, εικόνες video κτλ. χωρίς να χρειάζεται να έχει γνώσεις προγραμματισμού. Αρκεί απλή χρήση υπολογιστή. Τέτοια CMS υπάρχουν εκατοντάδες, άλλα δωρεάν, άλλα κοστίζουν πολλά χρήματα. Άλλα εύκολα και με βασικές δυνατότητες, άλλα πολύπλοκα. Εμείς χρησιμοποιούμε εκτενώς το Joomla. Μμπορεί να το χρησιμοποιήσει γρήγορα ένας άπειρος χρήστης, αλλά μπορεί να κάνει και θαύματα στα χέρια κάποιου πιο έμπειρου ή επαγγελματία.

Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
yannisc
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 28.11.09, 1:43 pm

Αν πρόκειται μόνο για ένα μικρό κομμάτι του site, πχ τα news μπορεί εναλλακτικά να χρησιμοποιηθεί ένα scriptaki μόνο και μόνο για αυτό το κομμάτι. Σε κάποιον χωρίς εμπειρία όμως μπορεί να αποδειχτεί πιο δύσκολο να στήσει κάτι τέτοιο από ένα cms.
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 28.11.09, 7:07 pm

Κι εγώ το Joomla προτείνω. Είναι πρακτικό και εύκολο. Θα πρέπει να το μάθεις εσύ να το δουλεύεις και έπειτα να κάνεις τα βασικά μαθήματα (όχι υπερβολές) στον πελάτη.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό dimsis » 28.11.09, 7:15 pm

Άβαταρ μέλους
dimsis
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 28.11.09, 7:51 pm

To Joomla είναι εύχρηστο. Το Adobe Contribute ναι μεν δε χρειάζεται γνώση κώδικα αλλά δεν είναι εύχρηστο για έναν πελάτη.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό dimsis » 28.11.09, 8:29 pm

theoasim έγραψε:To Joomla είναι εύχρηστο. Το Adobe Contribute ναι μεν δε χρειάζεται γνώση κώδικα αλλά δεν είναι εύχρηστο για έναν πελάτη.

Άποψη σου και από εμένα σεβαστή. Μια πρόταση είναι το contribute χωρίς και εγώ να το θεωρώ ιδανική λύση, απλώς επειδή διάβασα πως έγραφε ο φίλος ότι δεν γνωρίζει από προγραμματισμό πιθανών να τους βόλευε (και αυτόν και τον πελάτη του) καλύτερα μια τέτοια λύση.

Δεν νομίζω πως είναι ευκολότερο να κάτσει να μάθει πως θα φτιάξει template για το joomla βασισμένο σε ότι έχει κάνει μέχρι τώρα και έπειτα να μάθει και πως θα διαχειρίζεται το CMS και να διδάξει και τον πελάτη του. Μου ακούγετε πιο χρονοβόρο.
Χώρια όλη την έξτρα σαβούρα που κουβαλάνε μαζί τους τα έτοιμα scripts για την περίπτωση που ίσως τα χρειαστείς, όπου στο τέλος καταντάμε να βλέπουμε sites με πολλά άσχετα με το υπόλοιπο περιεχόμενο components, modules, plugins κλπ απλώς και μόνο επειδή υπάρχουν και είναι δωρεάν. Το να σηκώνεις joomla, drupal, wp κλπ για να ενημερώνεται μια μόνο σελίδα, προσωπικά δεν το βρίσκω ότι καλύτερο και γενικώς διακρίνω μια μεγάλη ευκολία χρήσης των ετοιματζίδικων scripts ακόμα και για τις απλούστερες λειτουργίες.

Αν είναι να αφιερώσει τόσο χρόνο ώστε να μάθει το joomla, ας κλειδώσει μια σελίδα ας πούμε php (ή ότι υποστηρίζει τελοσπάντων ο server του) με καρφωτό στον κώδικα username και password στο κάτω κάτω αν δεν θέλει να μπλέξει με databases, που θα το ξέρει μόνο ο πελάτης και έναν FCKEditor (ή CKEditor πλέον αν και τον βρίσκω χειρότερο από τον παλιό) ή TinyCME ή ακόμα πιο απλό online editor που θα ενημερώνει αυτήν την μοναδική HTML σελίδα που μας γράφει πως φορτώνει με iframe. Πιο καλά ερεθίσματα για μετέπειτα ψάξιμο μπορεί να του δώσει μια τέτοια εμπειρία, παρά να χρησιμοποιήσει και αυτός τα έτοιμα.
Άβαταρ μέλους
dimsis
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 29.11.09, 12:54 am

Τελικα Δημητρη (dimsis), φανηκε για αλλη μια φορα η ευκολια που ολοι επικαλουνται ενα (οποιοδηποτε) open source cms ακομα και για την πιο απλη λειτουργια.
Εχω αρχισει να πιστευω, πως η συντριπτικη πλειοψηφια που ασχολειται με αυτα, δεν ειναι σε θεση να γραψει απο το μηδεν, εστω και ενα -πολυ βασικων δυνατοτητων- συστημα διαχειρισης αρθρων που να πλαισιωνεται με διαφορα αρχεια (μεταξυ των οποιων και εικονες).
Εξαιρεση αφορουν καποιοι γκουρου που εμβαθυναν τοσο πολυ στο cms που επελεξαν να ασχοληθουν σοβαρα και το ξερουν ακομα και σε επιπεδο πυρηνα σαν την τσεπη τους. Αυτοι φυσικα και δικα τους modules γραφουν και οποιαδηποτε τροποποιηση σκεφτουν την πετυχαινουν.
Νομιζω πως μιλαμε για ατομα που δεν πρεπει να ξεπερνουν το διψηφιο νουμερο πανελληνιως! Εγω μεχρι στιγμης εχω γνωρισει 4-5...

Θεωρω πως ειναι πολυ δυσκολο ενας developer που ειναι σε θεση να δημιουργει σχεδον τα παντα με custom κωδικα, να μπορεσει να ανεχτει μια απλη ενασχοληση με τετοια cms. Οσοι το τολμουν, πολυ συντομα ξεχωριζουν απο τη μαζα και προστιθενεται στην κατηγορια που προανεφερα...

Ειδικα αυτο που ζητα ο φιλος ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ που πολυ ευκολοτερα μαθαινεις οσα χρειαζονται για να το υλοποιησεις, παρα να ασχοληθεις απο το 0 να μαθεις ενα cms για μια τετοια χρηση (και μετα να εκπαιδευσεις και αυτον που θα το ανανεωνει, δηλαδη τον ιδιοκτητη).
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό crossbow » 29.11.09, 1:16 am

Μα ρε notis, ένα μεγάλο κομμάτι του target audience των open source cms δεν είναι ακριβώς αυτοί που δεν έχουν την γνώση/δυνατότητα να γράψουν δικό τους;

Ξέρω άτομο που έφτιαξε δικό του cms για την εταιρία του. Του πήρε μήνες (χρόνια;)

Τώρα βέβαια συμφωνώ με την άποψη οτι για ένα news update πχ, είναι υπερβολικό να στήνεις ολόκληρο cms, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλό script πχ....Τώρα να μάθεις php για να στήσεις κάτι τέτοιο επίσης δεν είναι λίγο too much;

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 29.11.09, 1:27 am

@ dimsis

Πολύ σωστά τα λες. Δεν διαφωνώ. Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ έτοιμο κώδικα. Έχω ξεκινήσει από προγραμματισμό με Visual Basic, C++, ToolBook, Director και μετά πήγα σε scripts για να μπορώ να καταννοήσω πλήρως τα scripts που όλα αυτά έχουν μια κοινή βάση. Θεωρώ ότι καλύτερο για τον πελάτη είναι το Joomla και αν ο ίδιος πουζήτησε τη βοήθειά μας δεν ξέρει από κώδικα τότε καλή λύση είναι αυτό που πρότεινες εσύ.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 29.11.09, 10:00 am

crossbow έγραψε:Μα ρε notis, ένα μεγάλο κομμάτι του target audience των open source cms δεν είναι ακριβώς αυτοί που δεν έχουν την γνώση/δυνατότητα να γράψουν δικό τους;

Ξέρω άτομο που έφτιαξε δικό του cms για την εταιρία του. Του πήρε μήνες (χρόνια;)

Τώρα βέβαια συμφωνώ με την άποψη οτι για ένα news update πχ, είναι υπερβολικό να στήνεις ολόκληρο cms, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλό script πχ....Τώρα να μάθεις php για να στήσεις κάτι τέτοιο επίσης δεν είναι λίγο too much;

Ναι οκ, συμφωνω για το συγκεκριμενο target και δεν υποστηριξα πως ο καθενας πρεπει να γραψει το δικο του cms. Αλλα ενα βασικο συστημα διαχειρισης απλου περιεχομενου (οπως αρθρα) χρειαζεται περιπου το 5% της php & της mySQL.
Πιστεψε με, απο τη στιγμη που δεν θα μπεις στη διαδικασια να ασχοληθεις για αυτο μονο για ενα πελατη, αξιζει το χρονο που θα διαθεσεις (να ειναι ενα τριμηνο, ζητημα ειναι αν ξεκινας απο το 0), ωστε να μπορεις να καλυπτεις απλες αναγκες (οπως αυτη που ζητησε ο φιλος) χωρις να καταφευγεις στην εγκατασταση ενος os cms...

After all ειναι σημαντικο οταν πατας ενα κουμπι "Καταχωρηση" να γνωριζεις στο περιπου τι παιζεται απο πισω ως διαδικασια και να μπορεις να υλοποιεις καποιες τροποποιησεις που τυχον θελησει ο πελατης!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό crossbow » 29.11.09, 4:54 pm

Ναι οκ, συμφωνω για το συγκεκριμενο target και δεν υποστηριξα πως ο καθενας πρεπει να γραψει το δικο του cms. Αλλα ενα βασικο συστημα διαχειρισης απλου περιεχομενου (οπως αρθρα) χρειαζεται περιπου το 5% της php & της mySQL.
Πιστεψε με, απο τη στιγμη που δεν θα μπεις στη διαδικασια να ασχοληθεις για αυτο μονο για ενα πελατη, αξιζει το χρονο που θα διαθεσεις (να ειναι ενα τριμηνο, ζητημα ειναι αν ξεκινας απο το 0), ωστε να μπορεις να καλυπτεις απλες αναγκες (οπως αυτη που ζητησε ο φιλος) χωρις να καταφευγεις στην εγκατασταση ενος os cms...

After all ειναι σημαντικο οταν πατας ενα κουμπι "Καταχωρηση" να γνωριζεις στο περιπου τι παιζεται απο πισω ως διαδικασια και να μπορεις να υλοποιεις καποιες τροποποιησεις που τυχον θελησει ο πελατης![/quote]

Δεν έχεις άδικο, απλά ανάλογα και τη δουλειά που κάνεις, μερικές φορές συμφέρει πολύ περισσότερο να χρησιμοποιήσεις κάτι έτοιμο (cms ή συγκεκριμένο script) παρά να κάτσεις να τα μάθεις από την αρχή :/

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Re: Δημιουργία site που να ενημερώνεται απο τον χρήστη.

Δημοσίευσηαπό dimsis » 29.11.09, 9:45 pm

Νότη είναι αυτό που συζητούσαμε και στο freestuff στο θέμα που είχες ανοίξει: Από τα ...geocities στο σήμερα!
Υπάρχει μια μεγάλη ευκολία στην χρήση των έτοιμων σε σημείο που ώρες ώρες σε κάνει να αναρωτιέσαι αν θα βγουν νέοι Έλληνες developers αύριο μεθαύριο ή θα έχουμε μόνο στησιματάκηδες των joomla, drupal, wordpress κ.λ.π. και να θεωρούνται guru coders όσοι μπορούν να γράψουν ένα module – plugin – component για τα έτοιμα. Ευτυχώς που βλέπουμε και κάποιους να ξεκινάνε από το στήσιμο και να περνάνε έπειτα και στο παραπέρα ψάξιμο, και να εξελίσσονται τόσο ώστε να μπορούν να γράψουν και κάτι εντελώς δικό τους. Λάθος σειρά για να ασχοληθείς με το development, αλλά έστω και έτσι αν δίνονται τα κίνητρα για περαιτέρω ψάξιμο, λες ας πάει στο καλό. Προχθές μου ήρθε ένα παλικάρι στο γραφείο, περαστικός από την πόλη μου, όπου μου έλεγε πως δούλεψε με τα περισσότερα γνωστά έτοιμα CMS εις βάθος και τώρα – από τον Αύγουστο – είναι σε φάση που φτιάχνει το δικό του CMS το οποίο μου έδειξε στο φορητό του και ήδη είναι σε πολύ καλό στάδιο. Το γράφει σε php, zend framework, mysql, jquery και όμορφος καθαρογραμμένος κώδικας OO. Κάτι τέτοια παλικάρια, όπως και μερικοί στο FS αλλά και άτομα που έχω γνωρίσει από τη δουλειά είναι που συναντάω που και που και λέω ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα και τέτοιοι. Δεν ξέρω για διψήφιο αριθμό (ελπίζω πως όχι), αλλά σίγουρα αν το πάρεις συγκριτικά με τους στησιματάκηδες είναι μειοψηφία.

Όσο για τα CMS… Το αστείο στην όλη φάση είναι πως ένα content management έστω και στην πιο απλή του μορφή, είναι κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο πράγμα που θα δοκιμάσει να φτιάξει κανείς όταν αποφασίσει να ασχοληθεί με οποιαδήποτε σκριπτογλώσσα. Με Coldfusion αυτό που περιέγραψα στην προηγούμενη μου απάντηση με ένα απλό login και έναν έτοιμο online editor που αναλαμβάνει να ενημερώνει μια html σελίδα (χωρίς καν δηλαδή να μπλέξουμε με βάση δεδομένων), δεν θα έπαιρνε πάνω από μισή ώρα για να στηθεί, είμαι σίγουρος πως τόσο χρόνο το πολύ χρειάζεσαι και εσύ με php. Για αυτό έγραφα πριν πως πολύ πιθανό να είναι πιο γρήγορο να ψάξει κανείς 5 πραγματάκια σε php και να κάτσει να γράψει 50 γραμμές κώδικα, παρά να στήσει ένα έτοιμο CMS που στην τελική μπορεί να του πάρει και περισσότερο χρόνο να το στρώσει και να μάθει να το χειρίζεται.
Άβαταρ μέλους
dimsis
Member

Δημοσίευσηαπό sakkiou » 29.11.09, 10:26 pm

Σας ευχαριστω όλους πολύ για την ενασχόλησή σας με το θέμα μου καθως και με ανάλυση εφ΄όλης της υλης για την διαφορά μεταξύ των ετοιματζίδικων και των γραμμενων με κωδικα των σαιτς.Βασικά η άποψη μου,μιας και ειμαι ερασιτέχνης και το σαιτ ειναι για εναν συλλογο χορευτικό απο τον οποίο βεβαια δεν περιμενω αμοιβή,ειναι οσο μπορεις να εμβαθύνεις σε αυτό που κάνεις.Γ αυτό και χρησιμοποιώ το dreamweaver και σχεδιάζοντας διαβαζω και κωδικα μπας και μαθω τπα.Δυστυχώς δεν εχω ουτε το χρονο και ουτε την πολυτέλεια να μπορω να μελετησω και να φτασω σε επιπεδα που αναφέρεστε.Ότι μπορω μαθαίνω.Εψαξα τοσες μερες αυτα που μου είπατε παραπάνω..και το wordpress (στο οποίο καταφερα να κανω μονο ενα blog και οχι καποια σελιδα..που ισως αν δεν βρω αλλη λυση να προχωρήσω σε αυτο.)Δοκιμασα και το Quick.Cms..αλλα ματαια..δεν μου δινει δυνατότητα να αλλαξω τίποτα μεσα στο σαιτ που δημιουργησα (ισως πρεπει να το πληρωσω?..ποιος ξερει...).Η οδός που μου λετε με την php και την δυνατοτητα να γραφει καποιος μεσα σε αυτην..με την δυνατοτητα να ανεβαζει φωτο..με κωδικο πρόσβασης..και χωρις database,πιστευω οτι ειναι η εφικτή για μενα,μιας και λετε οτι δεν χρειαζεται και πολλες γνώσεις για να γίνει.Αν σας ειναι δυνατον και θέλετε φυσικά, να μου πείτε πως μπορω να το κανω γιατι δεν ειδα καποια οδηγια σε αυτα που γραψατε.Για εσας που μιλατε την γλωσσα..λογικα ειναι κατι ευκολο.Για εμενα οχι και τόσο.Αν μπορειται λοιπόν να μου δείξετε,με τον πιο απλοϊκό τρόπο, πως μπορω να το κανω θα σας ημουν ευγνώμων. Άλλωστε αυτή ειναι η χαρά της γνώσης..να την μεταφερεις εκει που στην ζητάνε. Σας ευχαριστω προκαταβολικά,
sakkiou
Member

Δημοσίευσηαπό dimsis » 30.11.09, 11:57 pm

Αν και γράφω σε Coldfusion / SQL Server, σου έφτιαξα κάτι απλό σε php χωρίς βάση ίσα ίσα για να πάρεις μια ιδέα και να αρχίσεις να το ψάχνεις παραπάνω.
Σου ενσωματώνω και τον fckeditor με στρωμένο το configuration του για να δείχνει σωστά τα Ελληνικά. Το μόνο που θα χρειαστεί να αλλάξει είναι στο αρχείο fckeditor\editor\filemanager\connectors\php\config.php τα
$Config['UserFilesPath'] = 'http://localhost/fckeditor/upload/' ;
$Config['UserFilesAbsolutePath'] = 'E:\\xampplite\\htdocs\\fckeditor\\upload\\' ;
ώστε να δείχνουν στο δικό σου site.

Download source code από εδώ: http://www.box.net/shared/vjcp03soa2

Screenshots:
Main site (και καλά...):
Εικόνα

Admin online editor (FCKEditor):
Εικόνα

Θα ανέβαζα και online demo, αλλά δεν παίζει το ftp σε έναν php server ... αν δουλέψει θα το ανεβάσω.
Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
dimsis
Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 01.12.09, 12:56 am

Για μένα έχει να κάνει και το κόστος κατασκευής.
Μια μικρή εταιρεία, ένας ιδιώτης, δεν φτάνει το κόστος του custom. Εννοείται ότι θα του προτείνω wordpress/joomla για να έχει το αποτέλεσμα που θέλει να έχει.
Για κάποια μεσαία/μεγάλη δουλειά, σίγουρα θα προτείνω την custom λύση.

Από εκεί και πέρα όμως, είναι και το πως βλέπει ο άλλος το cms.
Σαν απλή διαχείριση άρθρων (login, άρθρο, κατηγορία, τέλος) ή να του δίνουμε και περισσότερες δυνατότητες, όπως π.χ widgets, εύκολη αλλαγή css από τον ίδιο κτλ.
Πάνω σε αυτό έρχεται και η πρώτη παράγραφος που έχει να κάνει με το κόστος.

Έχω βέβαια έναν ενδοιασμό σε αυτό που λέει ο Νότης, ότι μόνο ένας πολύ μικρός αριθμός από developers μπορεί να γράψει από το μηδέν ένα cms.
Είναι κάτι απλό και πιστεύω πως οποιοσδήποτε επενδύσει λίγο χρόνο θα έχει ένα πάρα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να γράψουν ένα module.
platongr
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 01.12.09, 10:08 am

platongr έγραψε:Για μένα έχει να κάνει και το κόστος κατασκευής.
Μια μικρή εταιρεία, ένας ιδιώτης, δεν φτάνει το κόστος του custom. Εννοείται ότι θα του προτείνω wordpress/joomla για να έχει το αποτέλεσμα που θέλει να έχει.
Για κάποια μεσαία/μεγάλη δουλειά, σίγουρα θα προτείνω την custom λύση.
Από εκεί και πέρα όμως, είναι και το πως βλέπει ο άλλος το cms.
Σαν απλή διαχείριση άρθρων (login, άρθρο, κατηγορία, τέλος) ή να του δίνουμε και περισσότερες δυνατότητες, όπως π.χ widgets, εύκολη αλλαγή css από τον ίδιο κτλ.
Πάνω σε αυτό έρχεται και η πρώτη παράγραφος που έχει να κάνει με το κόστος.

Ερωτηση:
Ερχεται ενας πελατης και σου λεει, "Θελω ενα αυτοδιαχειριζομενο συστημα οπου θα μπορω να προσθετω διαφορα αρθρα και προϊοντα (καταλογος, οχι e-shop) και θελω ενα layout περιπου σαν κι αυτο... (σου κοπαναει και ενα link)". Το συγκεκριμενο layout ειναι πολυ πιθανο να μην το βρεις (εστω παραπλησιο) σε joomla templates.
Αποφασιζεις να το κανεις με joomla (μαλλον θα χρειαστεις custom template). Ποσο θα τον κοστολογουσες (+ - 500 ευρω)?

platongr έγραψε:Έχω βέβαια έναν ενδοιασμό σε αυτό που λέει ο Νότης, ότι μόνο ένας πολύ μικρός αριθμός από developers μπορεί να γράψει από το μηδέν ένα cms.
Είναι κάτι απλό και πιστεύω πως οποιοσδήποτε επενδύσει λίγο χρόνο θα έχει ένα πάρα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να γράψουν ένα module.

Μαλλον δεν με διαβασες προσεκτικα.
Δεν ειπα πως ειναι τοσο λιγοι οι developers που μπορουν ή εχουν γραψει απο το 0 ενα δικο τους cms. Ειπα πως οσοι απο αυτους υπαρχουν, συνηθως δεν ασχολουνται με ετοιμα cms. Αλλα οσοι απο αυτους το κανουν καποια στιγμη (αυτο ειπα), θα ασχοληθουν σε βαθος, σε επιπεδο πυρηνα και θα γινουν guru κλαποιου cms. Τετοιους ομως εχω γνωρισει ελαχιστους...
Μακαρι να κανω λαθος και απλα να μην συμμετεχουν σε forums κλπ και να υπαρχουν εκατονταδες...

Οσον αφορα το "εύκολη αλλαγή css από τον ίδιο" που ειπες, εδω ειναι που χανεται ΟΛΟ το παιχνιδι! Θα εβαζες ενα τετοιο site στο portfolio σου? Με κινδυνο να ερθει λιγο αργοτερα το ανηψακι του που την εχει δει web designer και να σου κανει το ομορφο αποτελεσμα σου "Αλ Τσαντηρι News"??? :lol:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό dimsis » 01.12.09, 12:12 pm

notis έγραψε:Οσον αφορα το "εύκολη αλλαγή css από τον ίδιο" που ειπες, εδω ειναι που χανεται ΟΛΟ το παιχνιδι! Θα εβαζες ενα τετοιο site στο portfolio σου? Με κινδυνο να ερθει λιγο αργοτερα το ανηψακι του που την εχει δει web designer και να σου κανει το ομορφο αποτελεσμα σου "Αλ Τσαντηρι News"??? :lol:

... και εκτός από αυτό. Στην πράξη και όχι θεωρητικά έχετε πολλούς πελάτες που αλλάζουν μόνοι τους τα templates των site τους κάθε τόσο; :) ούτε καν redesign στο ίδιο script με νέο template δεν βλέπω να πουλιέται σήμερα, γιατί μέχρι να το αποφασίσει ο πελάτης για redesign θα έχουν βγει άλλες 10 εκδόσεις του έτοιμου script οπότε πάει πακέτο από την αρχή εγκατάσταση νέου joomla ας πούμε και νέου template...
Τι θέλω να πω. Πως στην τελική το να παρέχεις στον διαχειριστή τη δυνατότητα να αλλάζει template είναι ναι μεν καλό, αλλά για την πρώτη φορά που θα επιλέξει το template που θα χρησιμοποιήσει για αρκετό καιρό στη συνέχεια στο site του. Αν το αλλάζει κάθε τρεις και λίγο την έχασε την μπάλα.
Άβαταρ μέλους
dimsis
Member

Δημοσίευσηαπό platongr » 01.12.09, 11:54 pm

notis έγραψε:Ερωτηση:
Ερχεται ενας πελατης και σου λεει, "Θελω ενα αυτοδιαχειριζομενο συστημα οπου θα μπορω να προσθετω διαφορα αρθρα και προϊοντα (καταλογος, οχι e-shop) και θελω ενα layout περιπου σαν κι αυτο... (σου κοπαναει και ενα link)". Το συγκεκριμενο layout ειναι πολυ πιθανο να μην το βρεις (εστω παραπλησιο) σε joomla templates.
Αποφασιζεις να το κανεις με joomla (μαλλον θα χρειαστεις custom template). Ποσο θα τον κοστολογουσες (+ - 500 ευρω)?

Είναι προσωπική η ερώτηση??
Αν ο πελάτης είναι ιδιώτης ή μια μικρή επιχείρηση (π.χ. κατάστημα λιανικής) θα του προτείνω ένα από τα έτοιμα cms (π.χ. joomla όπως γράφεις) με custom template και θα τον χρέωνα 2-3 χιλιάδες.
Θα του έδινα και την εναλλακτική της custom εφαρμογής, εξηγώντας του τι παραπάνω θα κερδίσει, με κόστος περίπου το διπλό.
Αν ήταν μία πιο μεγάλη επιχείρηση, θα πήγαινα κατευθείαν για το custom.

notis έγραψε:Μαλλον δεν με διαβασες προσεκτικα.
Δεν ειπα πως ειναι τοσο λιγοι οι developers που μπορουν ή εχουν γραψει απο το 0 ενα δικο τους cms. Ειπα πως οσοι απο αυτους υπαρχουν, συνηθως δεν ασχολουνται με ετοιμα cms. Αλλα οσοι απο αυτους το κανουν καποια στιγμη (αυτο ειπα), θα ασχοληθουν σε βαθος, σε επιπεδο πυρηνα και θα γινουν guru κλαποιου cms. Τετοιους ομως εχω γνωρισει ελαχιστους...
Μακαρι να κανω λαθος και απλα να μην συμμετεχουν σε forums κλπ και να υπαρχουν εκατονταδες...

Όντως λάθος κατάλαβα.
Υπάρχει όμως λόγος, κάποιος επαγγελματίας developer να κάτσει να ασχοληθεί τόσο πολύ με ένα έτοιμο cms ?
Αφού στον ίδιο χρόνο μπορεί να φτιάξει ένα δικό του, ίσως και καλύτερο.

notis έγραψε:Οσον αφορα το "εύκολη αλλαγή css από τον ίδιο" που ειπες, εδω ειναι που χανεται ΟΛΟ το παιχνιδι! Θα εβαζες ενα τετοιο site στο portfolio σου? Με κινδυνο να ερθει λιγο αργοτερα το ανηψακι του που την εχει δει web designer και να σου κανει το ομορφο αποτελεσμα σου "Αλ Τσαντηρι News"??? :lol:

[/quote]

Η αλήθεια είναι πως όχι, και πως έχω βγάλει εντελώς δουλειές που έκανα στην αρχή όπως τις ήθελε ο πελάτης χωρίς να του πάω στυλιστικά κόντρα.
Τώρα πλέον που έχω την άνεση και την εμπειρία και επιμένω στις απόψεις μου όσον αφορά το στυλιστικό κομμάτι όταν βλέπω ότι ο πελάτης δεν είναι σωστός σε αυτό που ζητάει, δεν έχω πρόβλημα, γιατί ξέρω πως πριν κάνουν κάτι, θα με συμβουλευτούν. Βέβαια δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα το ανηψάκι που λες για να κρατάω και μία πισινή :)
Πέρα από το css όμως, μπορείς να του δίνεις και άλλες επιλογές, να αλλάζει θέση σε widgets, να αλλάζει την μορφή των νέων, να προσθέτει/αφαιρεί μόνος του banners κτλ.
platongr
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.II Δημιουργικό λογισμικό σχεδίασης για τα ψηφιακά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων